Meribel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Méribel, Fransız Alplerinde bulunan bir kayak beldesidir. Dünyanın en ünlü kayak alanlarından biri olan Méribel, 1992 yılında Albertville Kış Olimpiyatları’nda kadın kayak yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Kayak tutkunlarını tatmin edecek her şeye sahip olan Méribel, yaz mevsiminde hiking için elverişli patikalara sahip olan Vanoise Millî Parkı’na ziyaretçileri çekmektedir.
 
Méribel, İskoç Albay Peter Linsday tarafından kurulmuştur. Avusturya ve Almanya’nın Nazi baskısı altında bulunmasından dolayı yeni bir kayak merkezi arayışına girmiş olan Peter Linsday, 1936’da ilk kez Les Allues kasabasına gelmiş ve bu bölgeye kayak tesislerinin kurulabileceğini hayal etmiştir. Çeşitli finansal girişimler ile 1938 yılında Les Allues’ye ilk asansörü inşa edilmiştir. Bir yıl sonra ise Méribel köyüne ilk dağ evleri ve oteller inşa edilmeye başlanmıştır. Üç yıl sonra, savaş bölgenin gelişimini durdurmuş, fakat savaşın bitmesinin ardından gelişme devam etmiştir. Méribel, 1992’de Albertville Kış Olimpiyatları’na, Altitude Festivali’ne, buz hokeyine ve daha birçok prestijli organizasyona ev sahipliği yapmıştır.
 
Büyüleyici dağ evleri ve ahşap cepheleriyle göz dolduran güzel konutları Méribel’in atmosferini oldukça hoş kılmaktadır. Muhteşem manzarası, beyaz karın büyüsü ve zirvelerin atmosferi Méribel’de yeni deneyimler sunmakta ve ruhu özgürleştirmektedir. Méribel, dinlenmek, eğlenmek, spor yapmak ve güzel vakit geçirmek için tercih edilebilecek oldukça güzel bir beldedir. 

Méribel Nerededir? 

Méribel, Batı Avrupa ülkesi Fransa Cumhuriyeti’nin Moûtiers kasabası yakınlarında, Fransız Alplerindeki Tarentaise Vadisi'nde; Méribel Center, Méribel-Mottaret ve Méribel Village adlı üç komşu köyü bünyesinde barındıran bir kayak beldesidir. 

Méribel’e Nasıl Gidilir?

Méribel’e gitmek için Paris treni tercih edilebilir. Bu tren ile doğrudan Méribel’e yakın bulunan Moutiers Salins’e varılmaktadır. Moutiers Salins’ten kısa bir taksi veya otobüs yolculuğu ile Méribel’e ulaşmak mümkündür.
 
Méribel’e ulaşmanın diğer yolları ise Cenevre, Lyon, Grenoble veya Chambery şehirlerinden birine hava yolu ile ulaşıp, oradan taksi veya otobüs vasıtası ile Méribel’e aktarma yapmaktır.
 
Olympe teleferiği ise 6 kişilik kabinlerde 26 dakikalık bir yolculuk ile Méribel’e ulaşmanın diğer yollarından biridir. 

Méribel’de Yapılacaklar

Méribel, bulunduğu konum dolayısıyla kayak yapmak için eşsiz bir noktadır. Farklı seviyelerdeki pistler ve arazilerdeki yaratıcı unsurlar kayak ve snowboard deneyimini özel kılmaktadır. Dünyanın en büyük kayak alanlarından biri olan Méribel’de doğanın korunması ve kayak faaliyetlerinin bölgedeki bitki örtüsü ve hayvanlara zarar vermemesi için belli bölgelerde kayak yapılması sınırlandırılmıştır. Bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir.
 
Kar ayakkabısı ile yürüyüş, bir grup eşliğinde veya tek başına yapılabilecek sakin bir aktivitedir. Normalde erişilmesi mümkün olmayan noktalara kar ayakkabısı yardımıyla ulaşmak ve Alplerin sunduğu en güzel parkurları keşfetmek oldukça ilginç bir deneyim olmaktadır.
 
Olimpiyat Merkezi’nde yer alan buz pateni pisti La Chaudanne'da bulunmaktadır. Kış mevsiminde her salı akşamı, burada gerçekleşen buz hokeyi maçları izlenebilir.
 
Kar arabası sürüşü ise hız ve adrenalin arayanlar için uygundur. Çevreyi keşfetmek için de ideal bir vasıtadır. Ayıca 4 - 12 yaş arası çocuklar uygun, bir çember rotaya sahip kar arabaları da mevcuttur. 

Méribel’de Görülecek Yerler

Musée des Allues, Méribel tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi edinmek için ziyaret edilebilecek bir müzedir. Allues köyünde eski bir evde bulunan müze, yörenin geleneklerini ve kültürünü tanıtmayı amaçlamaktadır. Müzenin bünyesinde günlük kullanım araçları, tarım malzemeleri, arşiv, vadideki kayak tarihi, 17. yüzyıldan kalma kayıtlar ve geleneksel kıyafet örnekleri sergilenmektedir. Haftanın iki günü rehberli turların düzenlendiği müzede, kış mevsimi boyunca çeşitli etkinlikler organize edilmektedir. Girişin ücretsiz olduğu müze, yaz aylarında talep üzerine açılmaktadır.
 
Yakın zamanda yenilenmiş olan Reffort Su Değirmeni ve Kereste Fabrikası, Les Allues ve Méribel arasındaki yol üzerinde yer almaktadır. Burada, değirmenin çalışma şekli açıklanmakta; ayrıca su ve ormanın enerji kaynağı olarak kullanılması hakkında bilgi verilmektedir. Burada çeşitli aletler ve oymacılık sanatı da görülebilir.

Meribel ile İlgili

Meribel'de Nerede Kalınır?

Fransa’nın popüler kayak merkezlerinden birisi olan Meribel, dağlık bölge üzerindeki köylerden yıl içinde en çok turist çekenlerinden birisidir. Bunun nedeni ise dünyada bilinen ve popüler olan kayak pisti bölgelerinden olmasıdır. Burası küçük köylerin bir araya gelerek oluşturduğu bir bölgedir. Yıl içerisinde kasım - aralık aylarında sezon, soğuk hava şartlarının artmasıyla beraber başlamaktadır.

*Şehir merkezi dışındaki oteller bazen kayak pistlerine erişim sağlamaktadır. Bu özelliklerden yararlanarak hem daha kolay hem de daha güvenilir bir şekilde kayak alanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Meribel otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Meribel Nerede Kalınır? - Meribel Bölgeleri

Meribel; kayak bölgesi olarak bilinen oldukça popüler bir bölgedir. Meribel’de Meribel Centre (Meribel Villlage) ve Meribel - Mottaret olarak iki bölge üzerinde nüfus ve otel hizmetleri yoğunlaşmaktadır. Ayrıca çevre bölgelerde konaklama hizmeti veren oteller de bulunmaktadır. Bu yüzden Meribel 3 bölge üzerinde aşağıda listelenmiştir.

Meribel Centre, eski Meribel bölgesinin olduğu ve gelişmeye başladığı bölgedir. Bu bölgeye yakın olarak Meribel Village bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgelerde çok fazla olmasa da konaklama olanağı bulabileceğiniz oteller, apart oteller ve konukevleri vardır. Bu bölge özellikle lüks konaklamalar için tercih edilebilecek bir bölgedir.

Meribel-Mottaret bölgesi, kayak pistlerinin bulunduğu bölgedir. Birçok otel hizmeti bulunan bölgede hem lüks hem de uygun fiyatlarda konaklama olanağı bulabilirsiniz. Popüler bir bölge olduğu için sezon boyunca çoğu oteller doludur; bundan dolayı erken rezervasyonlarla tercih ettiğiniz otelde, daha uygun fiyatlarda kalabilirsiniz.

Meribel bölgesinin dışında birçok köy bulunmaktadır. Uygun fiyatlarda konaklama imkânı bulabileceğiniz çevre otelleri tercih ederek gün içerisinde Meribel merkezindeki kayak pistlerine erişim sağlayabilirsiniz.

Sezon boyunca kalabalık olan Meribel’de erken rezervasyon yaparak size uygun oteli bulabilirsiniz. Ayrıca bölgede birçok daire, konukevi, dağ evi gibi alternatif konaklama olanakları bulunmaktadır.

Meribel Centre Bölgesindeki Meribel Otelleri

Meribel Centre, eski Meribel yerleşim bölgelerinden biridir. Konaklama için oldukça sık tercih edilen bölgelerden birisi olan merkezi bir bölgedir. Lüks otellerin bulunduğu yerleşim alanında apart otel, daire gibi alternatif konaklama seçeneklerini de bütçenize uygun olarak değerlendirebilirsiniz.

 • Hotel La Chaudanne
  Özellikler:
  4 yıldız, Wi-Fi, fitness, solaryum, masaj, spa, kiralık kayak ekipmanları, kayak pistine direkt erişim
  Fiyat: Geceliği 495 € - 350 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel La Chaudanne

 • Hotel Allodios
  Özellikler:
  4 yıldız, Wi-Fi, bar, havuz, aile odaları, sauna, masaj, fitness, kayak pistine direkt erişim
  Fiyat: Geceliği 232 € - 366 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pierre & Vacances Premium Les Fermes De Meribel
  Özellikler:
  Wi-Fi, aile odaları, evcil hayvan girebilir, mutfak, TV
  Fiyat: Geceliği standart oda için ortalama fiyat 127 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Eterlou
  Özellikler:
  3 yıldız, Wi-Fi, bar, kahvaltı, restoran, evcil hayvan girebilir, havuz
  Fiyat: Geceliği 119 € -135 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Otel Le Kaila
  Özellikler:
  5 yıldız, Wi-Fi, masaj, havuz, sauna, güzellik hizmetleri, kiralık kayak ekipmanları, kayak pistine direkt erişim, havaalanı servisi, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 890 € - 990 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Le Tremplin
  Özellikler:
  4 yıldız, Wi-Fi, restoran, bar, havaalanı servisi, havuz, masaj
  Fiyat: Geceliği standart oda için ortalama fiyat 355 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel&Spa Merilys
  Özellikler:
  3 yıldız, Wi-Fi, restoran, bar, kahvaltı, aile odaları, spa, sauna, hamam
  Fiyat: Geceliği 190 € - 265 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel&Spa Merilys

Meribel- Mottaret Bölgesindeki Meribel Otelleri

Meribel -Mottaret, Meribel’de konaklama için en çok tercih edilen bölgedir. Kayak pisti bölgesi olarak da gün içerisinde birçok insanı ağırlayan bölgede lüks oteller, pansiyonlar ve apart oteller bulunmaktadır. Sezon boyunca çoğu oteller dolu olduğu için erken rezervasyonlarla uygun fiyatlarda konaklama imkânı sağlayabilirsiniz.

 • Hotel Eliova Le Genepi
  Özellikler:
  2 yıldız, Wi-Fi, aile odaları, restoran, bar, kahvaltı, TV, teras
  Fiyat: Geceliği standart oda için ortalama fiyat 255 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Eliova Le Genepi

 • Pierre & Vacances Premium Les Crets
  Özellikler:
  Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, aile odaları, mutfak, yemek alanı, kayak pistine direkt erişim, kayak okulu, TV
  Fiyat: Geceliği 122 € - 147 € arasında (Standart daire için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Madame Vacances Hotel Le Mottaret
  Özellikler:
  3 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, bar, kahvaltı, özel banyo, TV
  Fiyat: Geceliği standart oda için ortalama fiyat 240 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Residence Pierre & Vacances Les Sentiers du Tueda
  Özellikler:
  Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, aile odaları, kayak pistine direkt erişim, mutfak
  Fiyat: Geceliği 89 € - 126 € arasında (Daire için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Cembros
  Özellikler:
  Wi-Fi, aile odaları, mutfak, yemek alanı
  Fiyat: Geceliği daire için ortalama fiyat 70 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Alpen Ruitor
  Özellikler:
  4 yıldız, Wi-Fi, havaalanı servisi, restoran, masaj, sauna, buhar banyosu, kayak pistine direkt erişim
  Fiyat: Geceliği 475 € - 615 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Residence Pierre & Vacances Les Ravines
  Özellikler:
  Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, özel banyo, mutfak, TV, kayak okulu, bilardo
  Fiyat: Geceliği stüdyo için ortalama fiyat 117 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Residence Pierre & Vacances Les Ravines

Merkezi Bölge Dışındaki Meribel Otelleri

Meribel merkezi bölge ve kayak pistlerinin olduğu bölgelerin dışında konaklama için tercih edilen şehir merkezinden uzakta bölgeler bulunmaktadır.  Brides-les-Bains, La Lechere, Mussillon, Saint-Martin-d’Arch gibi bölgeler konaklama için tercih edilen bölgeler arasındadır. Dilerseniz siz de bu bölgelerde konaklayıp kayak yapmak için Meribel’i tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlı otellerin yanı sıra daire, stüdyo gibi alternatif konaklama olanakları da bulunmaktadır.

 • Eureca- Cadrilege Alize
  Özellikler:
  Fitness, kayak, bar, aile odaları, mutfak, özel banyo
  Fiyat: Geceliği standart stüdyo için ortalama fiyat 119 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Eureca - Cadrilege Alize

 • La Folie
  Özellikler:
  14 kişilik konaklama kapasitesi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği tatil evi için ortalama fiyat 276 €’dur. (Tatil evi için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Chalet Les Trois Coeurs
  Özellikler:
  10 kişilik konaklama kapasitesi, Wi-Fi, mutfak, TV, barbekü, teras, kayak ekipmanı muhafazası, sauna
  Fiyat: Geceliği dağ evi için ortalama fiyat 265 €’dur. (Dağ evi için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Chalet Greystone
  Özellikler:
  Wi-Fi, aile odaları, mutfak, özel banyo, teras, barbekü
  Fiyat: Geceliği dağ evi için ortalama fiyat 408 €’dur. (Dağ evi için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Appartment T1
  Özellikler:
  Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, aile odaları
  Fiyat: Geceliği daire için ortalama fiyat 70 €’dur. (Daire için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gite De La Neuvache
  Özellikler:
  4 kişilik konaklama kapasitesi, Wi-Fi, mutfak, TV, kayak ekipmanı muhafazası, ütü olanakları, özel banyo, barbekü
  Fiyat: Geceliği tatil evi için ortalama fiyat 78 €’dur. (Tatil evi için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Residence Cybele ‘ Grand Confort’
  Özellikler:
  Wi-Fi, aile odaları, evcil hayvan girebilir, aile odaları, özel banyo, hiking
  Fiyat: Geceliği daire için ortalama fiyat 60 €’dur. (Daire için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Residence Cybele ‘ Grand Confort’

Meribel bölgelerinde konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Meribel Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Meribel otellerini görmek için tıklayın.

Meribel Otelleri

Meribel, Fransa’nın popüler kayak alanlarından birisidir. Kış aylarında hem Fransa’dan hem de başka ülkelerden gelen ziyaretçilerini ağırlayan Meribel 3 köyü bir arada tutmaktadır. Buraya başka şehirlerden hava yolu, kara yolu ile de ulaşım sağlansa da genellikle tren yolu ile Meribel bölgesine yakın istasyonlara kadar ulaşım sağlandıktan sonra istasyon bölgesinde ve civarında bulunan Meribel’e giden otobüsleri kullanarak buraya varabilirsiniz.

Dağlık bölge üzerinde olduğu için çok fazla çeşitte ve bütçe aralığında oteller bulunmamaktadır. Lüks ve uygun fiyatlı otellerin yanı sıra daire, dağ evi gibi alternatif konaklama hizmetleri vardır. Kayak merkezi olarak oldukça sık tercih edildiği için burada konaklayacağınız yere erken rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

 

Devamını Oku

Meribel Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa