Menton

Menton Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batı Avrupa ülkesi Fransa’nın bir şehri olan Menton, “perle de la France” yani “Fransa’nın İncisi” lakabıyla anılmaktadır.

Menton, tarihi çok eskiye dayanan bir yerleşimdir. Bölgedeki ilk yerleşimler Paleolitik Çağ’a dayanmaktadır. Bölgeden neandertal ve modern insanın atası Cro-Magnon kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Roma İmparatorluğu döneminde şehirden Piacenza ve Arles’yi birbirine bağlayan bir yol geçirilmiştir. 11. yüzyılda, Ventimiglia kontunun Pepin tepesine inşa ettiği Puypin ile bölgeye ilk büyük yerleşim hareketi gerçekleşmiştir. Ardından 13. yüzyılda Cenova’daki Vento ailesi Puypin’i kuşatmış ve Roma yolu boyunca yeni bir kale inşa etmiştir. Bu şekilde Menton, Cenevre hâkimiyetine girmiştir. Şimdiki şehir, bu çekirdekten büyümüştür. Şehirden yazılı kaynaklarda ilk olarak, 21 Temmuz 1262’deki Charles Anjou ve Cenova arasındaki barış antlaşmasında bahsedilmiştir.

Menton, 1346’da Monako Kralı Charles Grimaldi tarafından satın alınmış ve bu tarihten Fransız Devrimi’ne değin Monako prensleri tarafından yönetilmiştir. Devrim ile birlikte Fransa’ya katılmış ve Fransa’nın bir parçası olarak kalmıştır.

Şehir, 1861’de Doktor James Henry Bennett tarafından yayınlanan “Akdeniz Kıyılarında Kış ve İlkbahar” adlı kitaptan sonra, tüberküloz hastaları için popüler bir yer haline gelmiştir. 19. yüzyılın sonuyla birlikte ise turizm gelişmiş, Menton’a lüks oteller, saraylar ve villalar inşa edilmeye başlanmıştır.
Menton, sahip olduğu çok sayıdaki renkli ve güzel bahçeleri ile ünlüdür.

Menton Nerededir?

Menton, Fransız Rivierası’nın Alpes-Maritimes bölgesinde yer alan bir şehirdir. Şehir, Fransa-İtalya sınırında bulunmaktadır. Akdeniz kıyısında yer alan Menton, İtalya’nın Ligurya bölgesinin Ventimiglia beldesinin karşısında konumlanmıştır.

Menton’a Nasıl Gidilir?

Şehre Monaco, Nice veya İtalya’nın Ventimiglia beldesinden tren ile ulaşmak mümkündür.

Menton’da Görülecek Yerler

Villa Fontana Rosa, renkli mimarisi ve havuzu ile günümüzde halka açık bir bahçedir. 1922’de İspanyol romancı Blasco Ibáñez tarafından yaptırılan bahçe 1990’da Tarihi Anıt ilan edilmiştir. “Romanların Bahçesi” olarak da anılan bahçe, Fransız yazar Jean Cocteau gibi ünlüler tarafından uğrak noktası olmuştur. Mimarisinde Arap ve Endülüs stillerinden esinlenilen bahçede muz ağaçları, palmiyeler ve kokulu çiçek türleri bulunmaktadır. Bahçenin girişinde Cervantes, Dickens, Shakespeare veya Honoré de Balzac’ın büstleri ve çeşmeler görülebilir.

Liman bölgesinde yer alan Bastion Müzesi ise 17. yüzyılda Monaco Prensi II. Honoré tarafından inşa edilmiştir. Müze, Jean Cocteau’nun eserlerini içermektedir. Müze Cocteau öldükten üç yıl sonra 1966’da hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin koleksiyonunda 1950-1963 döneminden tümü renkli 70 adet çizim, 2 adet resim, 3 adet taş baskı, 2 adet halı, 11 adet seramik bulunmaktadır.

Bastion Müzesi’nin yakınında bulunan, Jean Cocteau Müzesi / Séverin Wunderman Koleksiyonu, Amerikan iş adamı ve Cocteau’nun meraklısı Séverin Wunderman’ın koleksiyonunu içeren, Cocteau’ya ithaf edilmiş bir müzedir. 7 parçadan meydana getirilmiş müzede iş adamının koleksiyonunun yanı sıra Cocteu’nun 1000 adet eseri bulunmaktadır.

53 metre yükseklikteki bir çan kulesine ve 35 metre yükseklikte bir saat kulesine sahip Fransa’nın en görkemli barok kilisesi, St-Michel Archange, şehrin tarihi bölgesinin merkezinde yükselen Katolik kilisesidir. Kilisede 1652 yılına ait orgu görmek mümkündür.
Menton’da aynı zamanda plaj tatili yapmak da mümkündür. Şehirde en az yarım düzine plaj bulunmaktadır.

1898 yılında yerel mimar Adrien Rey tarafından inşa edilen tarihi kapalı çarşı ise her gün sabaha karşı 5.00’te açılıp öğlen 13.00’te kapanmaktadır. Kış mevsiminde ise açılışını 5.30’da yapmaktadır. Pazarda ithal sebzeler satılmaktadır. 

Menton ile İlgili

Editörün Kaleminden

Menton Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8.4oC
  • Şub 7.2oC
  • Mar 8.5oC
  • Nis 10.4oC
  • May 12.9oC
  • Haz 16.5oC
  • Tem 20oC
  • Agu 22.8oC
  • Eyl 22.8oC
  • Eki 20.2oC
  • Kas 16.1oC
  • Ara 11.5oC

Kısa Kısa