La Rochelle

La Rochelle Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

1.000 yıllık tarihi olan, adını bataklığın derinliklerinde kayalık bir zemin üzerine kurulmuş olmasından alan La Rochelle, deniz ürünleri ve buğday ihracatı açısından Fransa’nın Atlantik’teki en önemli liman kentlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Coğrafi konumu itibariyle bulunduğu yerde 12. yüzyıldan itibaren deniz ticaretinin çok önemli bir noktası haline gelen kent, sermaye hareketlenince 1137’de Dük Guillaume X sayesinde serbest bir liman haline gelmiştir ve şehir ilk defa kendi belediye başkanını –Guillaume de Montmirail- seçmiştir. Asırlar boyunca “bağımsız” olduğunu savunan şehir, Reform ve Rönesans’ın fikirlerini benimsemiştir ve hatta tüm Fransa Katolik iken La Rochelle Protestanlık’ı savunmuştur ancak La Rochelle’in Kalvinistleri ve İngilizleri savunmasıyla bu özgürlük yılları çok uzun sürmemiştir. Kraliyet kuvvetlerinin kasabayı kuşatması ve 13 ay süren kuşatma sonrasında yerle bir olan şehir, otoriteye boyun eğmek zorunda kalmıştır.


 
İlerleyen yıllarda 2. Dünya Savaşı ise şehri bombalamalara açık hale getirir. Bu kuşatmalar ve bombalamalar sebebiyle şehirde1628 yılı öncesine ait tarihî eser bulmak oldukça güçtür. Atlantik kıyısındaki en büyük olma özelliğiyle bilinen rıhtımı dâhil 4.800 rıhtımı, bir balıkçı limanı ve modern balık ticareti teçhizatına sahip bir limanıyla birlikte La Rochelle, günümüzde hâlâ yoğun nüfuslu bir liman kentidir. 

La Rochelle’e Ulaşım 

Fransa’nın Aquitaine-Limousin-Pouitou-Charentes bölgesinde yer alan kent, Paris’le Bordeaux’nun arasında yer alır. Kente Paris’ten yüksek hızlı trenle ulaşılabilir. Aynı zamanda Ile de Ré La Rochelle adlı havalimanı, şehir merkezine 5 dakika uzaklıktadır. Hafta içi her gün şehir merkezine otobüslerle ulaşabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da Lyon, Paris, Brüksel, Dublin gibi şehirlerden de düzenli olarak doğrudan yapılan uçuşlarla La Rochelle’e gelmektir. Son olarak da çevresindeki 18 kasabadan otobüs, denizotobüsü, feribot veya sarıbisiklet ile seyahat edebilir, sınırsız ulaşım olanaklarına sahip olabilirsiniz. 

La Rochelle’de Gezilecek Yerler 

Tarihseverlerin büyüleneceği La Rochelle, asırlar boyunca Gotik ve Rönesans gibi birçok döneme ev sahipliği yapmış; Orta Çağ’dan modernizme kadar tarihin izlerini taşımıştır. Eski limanın girişinde aralarına çekilen zincirle adeta şehri dış tehditlerden korur gibi duran 2 ünlü kule ziyaretçilerini karşılar. İlki daha büyük, mazgallı duvarlarıyla heybetli bir kule olan Saint Nicolas Kulesi; ikincisi ise ismini Saint Nicolas Kulesi ile birbirlerine zincirle bağlı olmalarından alan Chaine Kulesi’dir. Chaine Kulesi’nin istihkâm duvarlarının diğer ucunda gelenleri Lanterne Kulesi karşılar. Bir deniz feneri olarak inşa edilen kule, mahkûmların ve denizcilerin duvarlara bıraktıkları yazılarla dolu olmasıyla oldukça ilgi çekici bir hapishane kulesidir.


 
Saint Nicolas Kulesi’nden çıkıp denize doğru devam edildiğinde ise karşınıza deniz kenarında bir maceraya dalabileceğiniz La RochelleAkvaryumu ve Denizcilik Müzesi çıkar. Limandan içeri doğru ilerlediğinizde ise şehri limanla ayıran bir kapı görevi gören Büyük Saat Kulesi ziyaretçilerini tüm ihtişamıyla karşılar. Bu görkemli yapı 14. yüzyılda yayalar ve araçlar için iki girişe sahiptir ancak 1672’de bire indirilmiştir. Tarihle yakından ilgili olanlar için 2. Dünya Savaşı’ndan kalma sahnelerle tamamen restore edilen Bunker da oldukça ilgi çekici bir nokta olacaktır. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir diğer nokta ise 1555’te ismi bilinmeyen bir mimar tarafından yapılan, Fransız Rönesans tarihinin olağanüstü ve eşsiz bir işi olarak La Rochelle Belediye Başkanı olan François’in babası Hugues Pontard için yaptırılmış 2.Henri’nin Evi’dir.
 
Doğa ve tarihin kucaklaştığı La Rochelle’de diğer bir durak da anakaraya 3,5 kilometrelik mesafede yer alan St. Martin de Ré köprüsüyle bağlı olan Ile de Ré adasıdır. Yelkenlilerin ve yelken okullarının bulunduğu ada, mütevazı sayfiye yerleşim yerleriyle huzuru ve sükûneti yaşayabileceğiniz ender yerlerdendir. Eğlencenin keyfine sonuna kadar varabilmek için şehirle özdeşleşmiş olan deniz sporlarından faydalanabilir, Atlantik Okyanusu üzerinde çıkacağınız bir tekne gezisiyle eşsiz bir doğa manzarasına şahit olabilirsiniz. Denize girmeden tatilini bitirmek istemeyenler için de La Rochelle plajlarının oldukça talep gören yerlerden olduğunu da hatırlatalım. 

La Rochelle’de Ne Yenir? 

Özellikle deniz ürünleri, Fransız mutfağı, Charente Maritime ve Poitou Charentes’ten gelen geleneksel yemekler hem gözü hem mideyi doyurmak için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Eski Liman’daki bir kıyı restoranında taze şarabınız ve deniz ürünleriyle bezenmiş tabağınızla şehrin tadına varıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz. İstiridye, karides, yengeç gibi deniz ürünleriyle midenizi bayram ettirdikten sonra La Rochelle Eski Limanı’nda ünlü, hafif tuzlu tereyağlı karamelli dondurmayı tatmayı unutmayın.

La Rochelle ile İlgili

La Rochelle’de Nerede Kalınır?

Tarihi çok geriye dayanan La Rochelle, deniz ticaretinin en önemli merkezlerinden biridir ve büyük bir limana ev sahipliği yapar. Fransa’nın batı kıyısında bulunan şehirde, birçok farklı akımın mimarî eserlerini, kiliseleri ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. La Rochelle’de 500’den fazla otel vardır. 4 - 5 yıldızlı oteller, daireler, hosteller, butik oteller gibi birçok farklı tesis arasından her bütçeye ve kritere uygun otel bulmanız mümkündür. Çok fazla seçenek olduğu için konaklayacağınız yeri dikkatli seçmelisiniz.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca La Rochelle otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

La Rochelle’de Nerede Kalınır – La Rochelle Bölgeleri

La Rochelle’deki seyahatinizde Pointe des Minimes, La Sole, Vieux Port, North Side ve şehir merkezi bölgelerinde kalmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu bölgeler ulaşım ve turistik merkezler açısından çok avantajlıdır.

 

Şehir merkezinde yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak her yere kolayca ulaşabilirsiniz. Sarı otobüsler ile şehir merkezinden neredeyse her yere gidebilirsiniz ve bilet fiyatları günlük 4,50 € yani yaklaşık 25 TL’dir.* Aynı zamanda tekne ve deniz otobüsleriyle de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Treni kullanarak ise Fransa’daki birçok şehre gidebilirsiniz.

*Bu bilgi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Pointe des Minimes Bölgesindeki Oteller

Minimes Plajı’nın mükemmel manzarası, limanı ve lüks otelleriyle çok güzel bir bölge olan Pointe des Minimes; harika restoranlara, eğlence mekânlarına ve bir lunaparka ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Pertius Forum’u ziyaret etmelisiniz.
 

 • Résidence New Rochelle
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 86 € - 178 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Résidence New Rochelle

 • Le Carre
  Özellikler:
  Park yeri, teras, hiking, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 149 € - 162 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Les Jardins de la Mer
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, plaj, hiking, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 178 € - 223 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • House & Boat
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 120 € - 147 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Auberge de Jeunesse
  Özellikler:
  Park yeri, bilardo, bar, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 54 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Auberge de Jeunesse

La Sole Bölgesindeki Oteller

La Sole Gölü’nün kıyısında bulunan bu bölgede La Rochelle Üniversitesi’nin bir kampüsü bulunur. Oldukça eğlenceli bir bölge olan La Sole, öğrenciler tarafından sıkça tercih edilir. Bu bölgede birçok şık restoran ve mağazalar bulunur.
 

 • Première Classe La Rochelle Centre - Les Minimes
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, ücretsiz Wi-Fi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 47 € - 82 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Première Classe La Rochelle Centre - Les Minimes

 • TMath
  Özellikler:
  Park yeri, balkon, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 122 € - 193 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Séjours & Affaires La Rochelle Les Minimes
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 54 € - 93 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • les terrasses du lac
  Özellikler:
  Park yeri, teras, plaj, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 113 € - 156 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kyriad La Rochelle Centre - Les Minimes
  Özellikler:
  Park yeri, fitness merkezi, ücretsiz Wi-Fi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 53 € - 84 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Kyriad La Rochelle Centre - Les Minimes

Vieux Port Bölgesindeki Oteller

Şehrin tarihî yanını keşfetmek isterseniz, bu bölge tam size göre. 13. yüzyıldan kalan eski La Rochelle Limanı, Saint Nicholas Kulesi, Orta Çağ eserleri ve Saat Kulesi’ni görebileceğiniz bu bölgede birçok güzel otel ve eğlence merkezi bulunur.

 • Inter-Hotel La Rochelle Vieux Port Saint Jean d'Acre
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, kafe, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 85 € - 180 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


   Inter-Hotel La Rochelle Vieux Port Saint Jean d'Acre

 • ibis Styles La Rochelle Centre
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, fitness merkezi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 65 € - 103 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel de l'Océan
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, teras
  Fiyat: Geceliği 82 € - 196 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sur Le Vieux Port Appartement Vue Sur Mer
  Özellikler:
  Aile odaları, manzara, sahil
  Fiyat: Geceliği 79 € - 109 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel Atlantic
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bahçe, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 82 € - 140 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel Atlantic

North Side Bölgesindeki Oteller

Şehrin kuzeyinde bulunan bu bölge, denize biraz uzaktır ancak şehir merkezine çok yakın bir bölge olduğu için gezecek pek çok yer bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu bölgede birçok alışveriş merkezi, mağaza ve market de bulunur.

 • BRAILLE 1
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, manzara
  Fiyat: Geceliği 88 € - 102 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  BRAILLE 1

 • Chez Mélody La Rochelle
  Özellikler:
  Park yeri, bahçe, barbekü
  Fiyat: Geceliği 82 € - 158 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • StudiO Les rOseaux
  Özellikler:
  Park yeri, manzara, yemek ve oturma alanı, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 126 € - 212 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Le cabanon
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, havaalanı servisi, masa tenisi
  Fiyat: Geceliği 70 € - 162 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • L'Escale Marine - Couette et Café
  Özellikler:
  Havaalanı servisi, bahçe, ortak mutfak, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 67 € - 88 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  L'Escale Marine - Couette et Café

Şehir Merkezi Bölgesindeki Oteller

Şehrin en güzel bölgesinde kalarak her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Hem tarihî noktalara hem de toplu taşımaya yakın olduğu için şehir merkezinde kalmak sizin için çok avantajlı olacaktır. Sizin için şehir merkezindeki en güzel otelleri seçtik.

 • Hôtel Henri IV
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, ortak salon
  Fiyat: Geceliği 60 € - 139 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel Henri IV

 • ibis La Rochelle Centre Historique
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 69 € - 99 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hôtel François 1er Urban Style
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, kafe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 54 € - 99 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel Le Rupella
  Özellikler:
  Bar, restoran, aile odaları, bisiklet kiralama
  Fiyat: Geceliği 79 € - 125 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Chambres d'Hôtes Eden Ouest
  Özellikler:
  Park yeri, bahçe, aile odaları, ortak salon, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 168 € - 256 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Chambres d'Hôtes Eden Ouest


La Rochelle bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız La Rochelle Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm La Rochelle otellerini görmek için tıklayın.
 
La Rochelle pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.
 

La Rochelle Otelleri

Fransa’nın batısında bulunan La Rochelle, ülkenin en güzel limanlardan birine sahiptir. Eski limanı ve şehir surlarını izlerken deniz kenarındaki mükemmel restoranlarda lezzetli deniz ürünlerini tadabileceğiniz, huzurlu bir akşam yemeği yiyebileceğiniz ve yürüyüş yapabileceğiniz La Rochelle’de eşsiz bir seyahat geçireceğinize şüphemiz yok. Saint-Louis Katedrali’ni ve müzeleri, Saat Kulesi’ni, 2. Henri’nin evini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde kalacağınız oteli de dikkatli seçmelisiniz. La Rochelle’de bulunan yüzlerce otel arasından çok farklı kriterlerde otel bulabilirsiniz. Aynı zamanda fiyat açısından da çok geniş bir yelpazeye sahip olan La Rochelle otellerinde erken rezervasyon yaparak çok daha uygun fiyatlara konaklayabileceğinizi unutmayın.

Devamını Oku

La Rochelle Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa