Luberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Doğal manzarası, tarihi, kültürü ve dağ sporu aktiviteleriyle Luberon görmeye değer bir şehirdir.

 

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Toplu bir şehir değildir, tamamıyla köylerden oluşmaktadır. Kuzey–güney yönündeki vadileri, dolambaçlı yolları,  nehirleri ve bitki örtüsüyle Provence bölgesinde ki diğer şehirlerden oldukça farklıdır. Özellikle İngiliz ve Amerikan dağ sporcular arasında oldukça popüler olan şehir, kısa zaman önceye kadar Fransa’nın nükleer cephaneliğine ev sahipliği yapan yer olarak bilinmektedir.

Devamını Oku

Luberon Nerededir?

Luberon, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Vaucluse departmaninda, Rhône Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır.

Luberon Saat Farkı

Luberon GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Luberon’da 11.00’dir.

Luberon Vize İşlemleri

Fransa her ne kadar vizesiz gidilen ülkelerden biri olmasa da Luberon’a kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Luberon'a Ne Zaman Gidilir?


activeazur.com

Luberon her ne kadar Akdeniz’e yakın bir konumda yer alsa da yüksek rakımı nedeniyle özellikle geceleri ve kış aylarında soğuk olmaktadır. Ancak bu soğukluk çok şiddetli olmayıp ortalama 5 derece civarındadır. En yüksek sıcaklıklar ise Haziran ve Ağustos ayları arasında olmaktadır. Luberon’un güzelliği yaz aylarında ortaya çıktığından en uygun seyahat aralığı da yine bu aylardır.

Luberon'a Nasıl Gidilir?

Luberon’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Direkt seferlerle Luberon’a en yakın şehir olan Marsilya, Toulouse, Avignon veya Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak karayoluyla Luberon’a ulaşabilirsiniz.

Luberon'da Nerede Kalınır?

Dağları, vadileri, üzüm bağları, meyve bahçeleri, mükemmel manzarasıyla eşsiz bir bölge olan Louveron, Fransa’nın Provence bölgesinde yer alır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihî açıdan da çok zengin olan Louveron’da birçok şato, kale, tarihî eser ve heykel bulunmaktadır. Gittiğinize asla pişman olmayacağınız bu mükemmel bölgedeki seyahatinizde seçeceğiniz otel de çok önemlidir. Luberon’da neredeyse 1.000 tane otel burada bulunmaktadır, bu yüzden hem çeşitlilik çok fazladır hem de fiyat aralıkları çok geniştir. Bu sebeple istediğiniz kriterdeki otelleri aradığınız fiyata kolayca bulabilirsiniz.  İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Luberon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Luberon Otelleri

Fransa’nın Provence bölgesinde, küçük sıradağlardan oluşan bir köyler topluluğu olan Luberon, manzarası ve doğal güzellikleriyle çok farklı ve görülmeye değer bir bölgedir. Özellikle bisikletçiler ve tırmanışla ilgilenen sporcuların çok ilgisini çeken Luberon; üzüm bağları, yeşil alanları, yerel yemekleriyle çok ünlüdür. Birçok sanatçının da ilgisini çekmiş olan Luberon, tarihî açıdan da oldukça zengindir. Farklı kültürler ve dinlerin izlerini taşıyan tarihî eserler, kiliseler, heykeller ve müzeleri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.Size mükemmel manzaralar sunacak olan Luberon’daki oteller de aynı oranda kaliteli ve güzeldir. Luberon’daki otel sayısı çok fazladır ve oteller çok çeşitlidir. Butik otellerden hostellere kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz gibi, oteller hizmet açısından da çok iyidir. Bu yüzden aradığınız oteli bulmanız hiç de zor olmayacaktır. Erken rezervasyon seçeneği ile çok uygun fiyatlara en güzel otellerde konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Luberon otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.
Devamını Oku

Luberon'da Ulaşım


vaucluseenprovence.com

Luberon’un tamamıyla dağlık bir bölgede bulunması, düşük nüfusu ve birbirinden ayrı köylerden meydana gelmesinden dolayı, toplu taşıma neredeyse yok denecek seviyededir. Ulaşım için minibüsler bulunsa da bunlar çok sık hareket etmemekte ve her yere gitmemektedir. Bu yüzden Luberon’a gelen gezginler tarafından genellikle araç veya bisiklet kiralanmaktadır. Eğer gece saatlerinde dışarı çıkacaksanız veya köyler arasında gezecekseniz bir otomobil kiralamanız büyük fayda sağlayacaktır. Aşağıda araç kiralama servisleri için bir web sitesi paylaşılmıştır. Buradan fiyatlara ve araç modellerine de ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Luberon Gezilecek Yerler


graphicslib.viator.com

​Luberon köylerden oluşan doğa ve tarihiyle ön plana çıkan bir şehirdir. Sıradağların arasında kalan vadilere kurulmuş 10’dan fazla köyden oluşur. Özellikle doğa sporcuları tarafından tercih edilen coğrafyası, aynı zamanda tarıma da oldukça elverişlidir. Bağcılık oldukça gelişmiş olduğundan en güzel Provence şarapları buradan hasat edilen üzümlerle yapılmaktadır. Bunların yanında bünyesinde barındırdığı antik siteler ve tarihi yerlerle de ilgi çekmektedir. Doğası, tarihi ve köyleriyle Luberon, Fransa’nın nadide yerleri arasında sayılabilir.

Luberon gezilecek yerler:

Foret Des Cedres


terresacree.org

Luberon’un batı kısmında ki Bonnieux Köyü’nde yer alan bu sedir ormanı 250 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Buraya ilk sedirin 1861 yılında yakınlarda ki kasabalarda yaşayan insanlar tarafından dikildiği düşünülmektedir. 1930 yılına kadar 60 hektarlık büyüklüğe ulaşan orman günümüzde 250 hektarı bulmuştur. Alanın florası oldukça çeşitlidir. Sedirlerden sonra en önemli bitki örtüsünü ise orkideler oluşturmaktadır. Bunun yanında adasoğanı çiçeği, bertolon, mor iris’de diğer önemli bitkileri arasındadır. Fauna bakımından da zengin olan Foret des Cedres’te gelincik, gri hare, yılan kartalı, porsuk, tilki, sansar ve engerek yılanı gibi hayvanlarda bulunur. Bu hayvanların birçoğu vahşi olduğu için dikkatli olmakta yarar görülmektedir.

 • Adres: Rd Frankreich, 84480 Bonnieux, Fransa

La Fontaine Vaucluse


provence-luberon-news.com

Bulunduğu köyden 4 kilometre uzaklıkta Saint-Serrin Kasabası’nda bulunan sarp bir kayalıklığın arasından, dünyanın derinliklerinden gelen bu kaynak suyu Luberon’un en dikkat çekici yerlerinden biridir. Çıktığı kaynaktan oldukça hızlı bir şekilde dışarı akan suyun etrafına taştan kemerlerle yapılan bir istinat duvarı çekilmiştir. Görünüşte biriktiği yerde oldukça küçük bir alanı kaplayan bu kaynağın derinliği ise çok fazladır. 1985 yılında Jacques Cousteau isimli bir dalgıç La Fontaine’ne dalmış ve 315 metre derinlikte tabana dokunabilmiştir. Oldukça İlginç olan bu doğa harikası Lubernon’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

 • Adres:  84800 Fontaine-de-Vaucluse, Fransa

Moulin Des Bouillons


vaucluseenprovence.com

Lubernon’da gezilecek yerler arasında ki bir diğer yerde 2000 yıllık Gallo-Roman antik bir sitede bulunan ve tarihin en eski zeytinyağı fabrikası olarak kabul edilen Moulin des Bouillons, yaklaşık 500 yıllık bir mekanizmadır. Bir değirmen oluşturan bu mekanizmanın insan veya hayvan gücüyle kontrol edildiği düşünülmektedir. 7 ton ve 10 metre uzunluğunda ki bu değirmende, Romalıların zeytinyağı presleyerek üretip, kısa borularla taşıyıp depolayarak, Akdeniz’de ki yerleşim yerlerine ikmal ettiği sanılmaktadır.

 • Adres: Moulin des Bouillons, 28480 Fretigny, Fransa
 • Saatler: 10.00-18.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 5, çocuklar için 3,50 Euro istenmektedir.

Abbaye Notre-Dame De Senanque


linternaute.com

Gordes Köyü yakınlarında ki bu manastır 1178 yılında yapılmış çok eski bir tarihi mimaridir. Cavallion piskoposu tarafından 1148 yılında kurulan bir kesiş topluluğu tarafından ilk önce bir kulübe olarak inşa edilmiş ve zamanla yapılan eklemelerle bir manastır halini almıştır. Romanesk mimarisi ile yapılan Senanque Manastırı’nın içinde yapıldığı dönemin rahipleri için bir yemekhane, yatakhane ve odalar bulunmaktadır. 1400’lü yıllarda etrafı duvarlarla örülmüş ve iyice genişlemiştir. 1500’li yıllarda çıkan din kavgaları nedeniyle bütün kesişler kovulmuş ve manastır özel bir bireye satılmıştır. 1800’li yıllarda tekrar alınıp bazı restorasyonlar yapılmıştır.  Günümüzde günah çıkarma ve ruhsal rahatlama için bireylerce kullanılmaktadır. Eğer Gordes Köyü’ne yolunuz düşerse bu manastır Luberon’da görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: 84220 Gordes, Fransa
 • Saatler: 9.45-11.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 7, çocuklar için 3 Euro istenmektedir.

Colorado Provencal


pinimg.com

Colorado Provençal Luberon Hill’de bulunan yarı doğal bir doğal sitedir. Hardal sarısı ve kırmızıya çalan okra kumu rengi ve şekilleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir görüntü oluşturmaktadır. Toplamda 30 hektarın üzerinde bir alanı kaplamakta olup, peri bacaları, tünelleri, oyukları ve tepecikleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle bisikletçiler ve yürüyüş yapan doğacılar tarafından ilgi gören Colorado Provençal, devlet tarafından erozyonu engellemek için küçük bir müdahaleye maruz kalmasından dolayı yarı doğal sit alanı olarak kabul edilmektedir. Toprak rengini yoğun şekilde içerdiği demir ve manganezden almaktadır. Tüm bunlar ile bir doğa harikası olan Colorado Provençal’ı mutlaka görmelisiniz.

 • Adres: Parking des milles couleurs, 84400 Rustrel, Fransa

Village Des Bories


wikimedia.org

Village Des Bories Gordes Köyü’nün 1,5 kilometre güneybatısında bulunan arı kovanına benzeyen 20 adet taş kulübeden oluşan antik bir köydür. Harçsız olarak sadece taş kullanılarak yapılan bu kulübelerin, özel olarak mevsimlik tarım faaliyeti için yapıldığı düşünülmektedir. Burası bir açık hava müzesini andırmakta ve Provence tarım tarihine ışık tutmaktadır. Bulunan kalıntılara göre ise çoğunlukla dut, badem ve zeytin tarımı yapıldığı anlaşılmıştır. Hasat zamanı geldiğinde mevsimlik işçilerin hasat boyunca bu kulübelere yerleştiği sanılmaktadır. Ziyaretçilere açık olan sitede bazı kalıntılarda sergilenmektedir. Bu kalıntılar arasında tabaklar, çatallar, cam şişeler, ahşaplar, kesme taşlar ve bazı mutfak gereçleri bulunmaktadır.

 • Adres: Village des Bories, Les Savournins, Office de Tourisme de Gordes, 84220, Fransa
 • Saatler: 9.00-18.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 6, çocuklar için 4 Euro istenmektedir.

Luberon gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Fransız Mutfağı


alux.com

Luberon hem Fransız mutfağı hem de köylerinin yerel lezzetlerini birbiriyle harmanlayan bir mutfak kültürüne sahiptir. Şarap üretiminde önemli bir yere sahip olan Luberon, Provence’nin en iyi şaraplarının üretildiği yerdir. Bu kaliteli şaraplarla birlikte çeşit çeşit Fransız peyniri de çokça tüketilmektedir. Bunun yanında köylerde üretilen yerel peynirleri de oldukça lezzetlidir. Soslarla birlikte tüketilen tavuk eti ve kırmızı et yemekleri yaygındır. Diğer meşhur yemekler arasında ise cassoulet, fasulye, sosisli ördek ve kaz ciğeri gibi lezzetleri sayabiliriz. Restoran ve lokantalar ise genellikle Gordes, Cavallion gibi büyük köylerde daha çok bulunmaktadır. Ancak bu diğer yerlerde bulunmadığı anlamına gelmemektedir.

Devamını Oku

Luberon Gece Hayatı


bestmedia.com

Luberon küçük köylerden oluşan bir bölgeyi oluşturmaktadır. Bu yüzden eğlence kültürleri bar ve gece kulüplerinde eğlenmek yerine yemek üzerine kurulmuştur. Gece hayatlarını genellikle restoran ve publarda yemek ile müzik eşliğinde geçirmektedirler. Şehirde çok nadir bar bulunmaktadır. Bunlarda genellikle köylerin en büyüğü olan Cavallion’dadır. Luberon’da eğlenmek dışında güzel bir akşam yemeyi daha çok tercih edebilirsiniz

Devamını Oku

Luberon Resmi Tatiller

 • 1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan: Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs: II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs: Ascension tatili
 • 25 Mayıs: Pentecote tatili
 • 14 Temmuz: Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos: Assomption tatili
 • 1 Kasım: Toussaint tatili
 • 11 Kasım: 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık: Noel Tatili

Luberon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 8oC
  • Mar 7oC
  • Nis 6oC
  • May 4oC
  • Haz 3oC
  • Tem 2oC
  • Agu 2oC
  • Eyl 2oC
  • Eki 3oC
  • Kas 5oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Nüfus: Köylerin nüfusu esas alınmaktadır.
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Şehir “Biyosfer Rezervi” ilan edilmiştir.
Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)