Google+

Arama formu

Luberon

Fransa’nın Provence bölgesinde, küçük sıradağlardan oluşan bir köyler...
Devamı oku
alux.com Luberon hem Fransız mutfağı hem de köylerinin yerel lezzetlerini...
Devamı oku
Ambulans: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 Acil: 112
Devamı oku
1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili 6 Nisan: Paskalya Tatili 1 Mayıs: İşçi Bayramı 8...
Devamı oku
blogspot.com Luberon Şarap Festivali (Nisan)
Devamı oku
chasingtheunexpected.com Luberon’un alışveriş kültüründe Pazar önemli bir...
Devamı oku
bestmedia.com Luberon küçük köylerden oluşan bir bölgeyi oluşturmaktadır....
Devamı oku
alux.com Luberon hem Fransız mutfağı hem de köylerinin yerel lezzetlerini...
Devamı oku
graphicslib.viator.com ​Luberon köylerden oluşan doğa ve tarihiyle ön...
Devamı oku
vaucluseenprovence.com Luberon’un tamamıyla dağlık bir bölgede bulunması,...
Devamı oku
Dağları, vadileri, üzüm bağları, meyve bahçeleri, mükemmel manzarasıyla...
Devamı oku
Luberon’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Direkt seferlerle...
Devamı oku
activeazur.com Luberon her ne kadar Akdeniz’e yakın bir konumda yer alsa...
Devamı oku
Luberon’a kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu Adres: 363, Avenue du Prado...
Devamı oku
Luberon GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Luberon’da resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.
Devamı oku
Luberon para birimi olarak Fransız Frangı ve Euro kullanmaktadır.
Devamı oku
Luberon, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Vaucluse...
Devamı oku
Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 8℃
Mar 7℃
Nis 6℃
May 4℃
Haz 3℃
Tem 2℃
Ağu 2℃
Eyl 2℃
Eki 3℃
Kas 5℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfus: Köylerin nüfusu esas alınmaktadır. / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Şehir “Biyosfer Rezervi” ilan edilmiştir. / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Luberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Doğal manzarası, tarihi, kültürü ve dağ sporu aktiviteleriyle Luberon görmeye değer bir şehirdir.

Luberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
vacances.coinsecret.com

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Toplu bir şehir değildir, tamamıyla köylerden oluşmaktadır. Kuzey–güney yönündeki vadileri, dolambaçlı yolları,  nehirleri ve bitki örtüsüyle Provence bölgesinde ki diğer şehirlerden oldukça farklıdır. Özellikle İngiliz ve Amerikan dağ sporcular arasında oldukça popüler olan şehir, kısa zaman önceye kadar Fransa’nın nükleer cephaneliğine ev sahipliği yapan yer olarak bilinmektedir.

Luberon Nerededir?

Luberon, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Vaucluse departmaninda, Rhône Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır.

Luberon Para Birimi

Luberon para birimi olarak Fransız Frangı ve Euro kullanmaktadır.

Luberon Saat Farkı

Luberon GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Luberon’da 11.00’dir.

Luberon Resmi Dili

Luberon’da resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Luberon Vize İşlemleri

Luberon’a kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Luberon Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu

Luberon'a Ne Zaman Gidilir?


activeazur.com

Luberon her ne kadar Akdeniz’e yakın bir konumda yer alsa da yüksek rakımı nedeniyle özellikle geceleri ve kış aylarında soğuk olmaktadır. Ancak bu soğukluk çok şiddetli olmayıp ortalama 5 derece civarındadır. En yüksek sıcaklıklar ise Haziran ve Ağustos ayları arasında olmaktadır. Luberon’un güzelliği yaz aylarında ortaya çıktığından en uygun seyahat aralığı da yine bu aylardır.

Luberon'a Nasıl Gidilir?

Luberon’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Direkt seferlerle Luberon’a en yakın şehir olan Marsilya, Toulouse, Avignon veya Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak karayoluyla Luberon’a ulaşabilirsiniz.

Luberon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Luberon'da Nerede Kalınır?

Dağları, vadileri, üzüm bağları, meyve bahçeleri, mükemmel manzarasıyla eşsiz bir bölge olan Louveron, Fransa’nın Provence bölgesinde yer alır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihî açıdan da çok zengin olan Louveron’da birçok şato, kale, tarihî eser ve heykel bulunmaktadır. Gittiğinize asla pişman olmayacağınız bu mükemmel bölgedeki seyahatinizde seçeceğiniz otel de çok önemlidir. Luberon’da neredeyse 1.000 tane otel burada bulunmaktadır, bu yüzden hem çeşitlilik çok fazladır hem de fiyat aralıkları çok geniştir. Bu sebeple istediğiniz kriterdeki otelleri aradığınız fiyata kolayca bulabilirsiniz.  


Luberon'da Nerede Kalınır?


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Luberon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Luberon Otelleri

Fransa’nın Provence bölgesinde, küçük sıradağlardan oluşan bir köyler topluluğu olan Luberon, manzarası ve doğal güzellikleriyle çok farklı ve görülmeye değer bir bölgedir. Özellikle bisikletçiler ve tırmanışla ilgilenen sporcuların çok ilgisini çeken Luberon; üzüm bağları, yeşil alanları, yerel yemekleriyle çok ünlüdür. Birçok sanatçının da ilgisini çekmiş olan Luberon, tarihî açıdan da oldukça zengindir. Farklı kültürler ve dinlerin izlerini taşıyan tarihî eserler, kiliseler, heykeller ve müzeleri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.


Luberon Otelleri


Size mükemmel manzaralar sunacak olan Luberon’daki oteller de aynı oranda kaliteli ve güzeldir. Luberon’daki otel sayısı çok fazladır ve oteller çok çeşitlidir. Butik otellerden hostellere kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz gibi, oteller hizmet açısından da çok iyidir. Bu yüzden aradığınız oteli bulmanız hiç de zor olmayacaktır. Erken rezervasyon seçeneği ile çok uygun fiyatlara en güzel otellerde konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Luberon otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Luberon'da Ulaşım

Luberon'da Ulaşım
vaucluseenprovence.com

Luberon’un tamamıyla dağlık bir bölgede bulunması, düşük nüfusu ve birbirinden ayrı köylerden meydana gelmesinden dolayı, toplu taşıma neredeyse yok denecek seviyededir. Ulaşım için minibüsler bulunsa da bunlar çok sık hareket etmemekte ve her yere gitmemektedir. Bu yüzden Luberon’a gelen gezginler tarafından genellikle araç veya bisiklet kiralanmaktadır. Eğer gece saatlerinde dışarı çıkacaksanız veya köyler arasında gezecekseniz bir otomobil kiralamanız büyük fayda sağlayacaktır. Aşağıda araç kiralama servisleri için bir web sitesi paylaşılmıştır. Buradan fiyatlara ve araç modellerine de ulaşabilirsiniz.

Luberon Gezilecek Yerler

Luberon Gezilecek Yerler
graphicslib.viator.com

Luberon köylerden oluşan doğa ve tarihiyle ön plana çıkan bir şehirdir. Sıradağların arasında kalan vadilere kurulmuş 10’dan fazla köyden oluşur. Özellikle doğa sporcuları tarafından tercih edilen coğrafyası, aynı zamanda tarıma da oldukça elverişlidir. Bağcılık oldukça gelişmiş olduğundan en güzel Provence şarapları buradan hasat edilen üzümlerle yapılmaktadır. Bunların yanında bünyesinde barındırdığı antik siteler ve tarihi yerlerle de ilgi çekmektedir. Doğası, tarihi ve köyleriyle Luberon, Fransa’nın nadide yerleri arasında sayılabilir.

Fransız Mutfağı

Fransız Mutfağı
alux.com

Luberon hem Fransız mutfağı hem de köylerinin yerel lezzetlerini birbiriyle harmanlayan bir mutfak kültürüne sahiptir. Şarap üretiminde önemli bir yere sahip olan Luberon, Provence’nin en iyi şaraplarının üretildiği yerdir. Bu kaliteli şaraplarla birlikte çeşit çeşit Fransız peyniri de çokça tüketilmektedir. Bunun yanında köylerde üretilen yerel peynirleri de oldukça lezzetlidir. Soslarla birlikte tüketilen tavuk eti ve kırmızı et yemekleri yaygındır. Diğer meşhur yemekler arasında ise cassoulet, fasulye, sosisli ördek ve kaz ciğeri gibi lezzetleri sayabiliriz. Restoran ve lokantalar ise genellikle Gordes, Cavallion gibi büyük köylerde daha çok bulunmaktadır. Ancak bu diğer yerlerde bulunmadığı anlamına gelmemektedir.

Luberon Gece Hayatı

Luberon Gece Hayatı
bestmedia.com

Luberon küçük köylerden oluşan bir bölgeyi oluşturmaktadır. Bu yüzden eğlence kültürleri bar ve gece kulüplerinde eğlenmek yerine yemek üzerine kurulmuştur. Gece hayatlarını genellikle restoran ve publarda yemek ile müzik eşliğinde geçirmektedirler. Şehirde çok nadir bar bulunmaktadır. Bunlarda genellikle köylerin en büyüğü olan Cavallion’dadır. Luberon’da eğlenmek dışında güzel bir akşam yemeyi daha çok tercih edebilirsiniz

Luberon'da Alışveriş


chasingtheunexpected.com

Luberon’un alışveriş kültüründe Pazar önemli bir yer tutmaktadır. Cavallion kasabası ve diğer köylerde, haftanın belli günlerinde kurulan pazarlarda gıda, giyim, şarap, bazı gereçlerin ve aksesuarların dışında birçok yerel ürünü de satın alabilirsiniz. Özellikle yerli üretim gıda ürünleri turistler tarafından tercih edilmektedir. Taze meyve sebzeler, Provence şarapları, zeytin, bal, çeşit çeşit peynirler, çiçekler, yağlar ve et ürünleri bolca satılmaktadır.

Bunların dışında hediyelik eşya, giyim, aksesuar gibi alışverişler için en doğru adres Cavallion kasabasıdır. Burası Luberon’un en büyük yerleşkesidir ve birçok dükkan vardır. Luberon’dan almadan gitmemeniz gereken ürünler Provence şarabı ve otlu Fransız peyniridir.

Luberon Festivaller


blogspot.com

 • Luberon Şarap Festivali (Nisan)

Luberon Resmi Tatiller

 • 1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan: Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs: II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs: Ascension tatili
 • 25 Mayıs: Pentecote tatili
 • 14 Temmuz: Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos: Assomption tatili
 • 1 Kasım: Toussaint tatili
 • 11 Kasım: 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık: Noel Tatili

Luberon Faydalı Bİlgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112