Luberon Gezilecek Yerler


graphicslib.viator.com

​Luberon köylerden oluşan doğa ve tarihiyle ön plana çıkan bir şehirdir. Sıradağların arasında kalan vadilere kurulmuş 10’dan fazla köyden oluşur. Özellikle doğa sporcuları tarafından tercih edilen coğrafyası, aynı zamanda tarıma da oldukça elverişlidir. Bağcılık oldukça gelişmiş olduğundan en güzel Provence şarapları buradan hasat edilen üzümlerle yapılmaktadır. Bunların yanında bünyesinde barındırdığı antik siteler ve tarihi yerlerle de ilgi çekmektedir. Doğası, tarihi ve köyleriyle Luberon, Fransa’nın nadide yerleri arasında sayılabilir.

Luberon gezilecek yerler:

Foret Des Cedres


terresacree.org

Luberon’un batı kısmında ki Bonnieux Köyü’nde yer alan bu sedir ormanı 250 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Buraya ilk sedirin 1861 yılında yakınlarda ki kasabalarda yaşayan insanlar tarafından dikildiği düşünülmektedir. 1930 yılına kadar 60 hektarlık büyüklüğe ulaşan orman günümüzde 250 hektarı bulmuştur. Alanın florası oldukça çeşitlidir. Sedirlerden sonra en önemli bitki örtüsünü ise orkideler oluşturmaktadır. Bunun yanında adasoğanı çiçeği, bertolon, mor iris’de diğer önemli bitkileri arasındadır. Fauna bakımından da zengin olan Foret des Cedres’te gelincik, gri hare, yılan kartalı, porsuk, tilki, sansar ve engerek yılanı gibi hayvanlarda bulunur. Bu hayvanların birçoğu vahşi olduğu için dikkatli olmakta yarar görülmektedir.

 • Adres: Rd Frankreich, 84480 Bonnieux, Fransa

La Fontaine Vaucluse


provence-luberon-news.com

Bulunduğu köyden 4 kilometre uzaklıkta Saint-Serrin Kasabası’nda bulunan sarp bir kayalıklığın arasından, dünyanın derinliklerinden gelen bu kaynak suyu Luberon’un en dikkat çekici yerlerinden biridir. Çıktığı kaynaktan oldukça hızlı bir şekilde dışarı akan suyun etrafına taştan kemerlerle yapılan bir istinat duvarı çekilmiştir. Görünüşte biriktiği yerde oldukça küçük bir alanı kaplayan bu kaynağın derinliği ise çok fazladır. 1985 yılında Jacques Cousteau isimli bir dalgıç La Fontaine’ne dalmış ve 315 metre derinlikte tabana dokunabilmiştir. Oldukça İlginç olan bu doğa harikası Lubernon’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

 • Adres:  84800 Fontaine-de-Vaucluse, Fransa

Moulin Des Bouillons


vaucluseenprovence.com

Lubernon’da gezilecek yerler arasında ki bir diğer yerde 2000 yıllık Gallo-Roman antik bir sitede bulunan ve tarihin en eski zeytinyağı fabrikası olarak kabul edilen Moulin des Bouillons, yaklaşık 500 yıllık bir mekanizmadır. Bir değirmen oluşturan bu mekanizmanın insan veya hayvan gücüyle kontrol edildiği düşünülmektedir. 7 ton ve 10 metre uzunluğunda ki bu değirmende, Romalıların zeytinyağı presleyerek üretip, kısa borularla taşıyıp depolayarak, Akdeniz’de ki yerleşim yerlerine ikmal ettiği sanılmaktadır.

 • Adres: Moulin des Bouillons, 28480 Fretigny, Fransa
 • Saatler: 10.00-18.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 5, çocuklar için 3,50 Euro istenmektedir.

Abbaye Notre-Dame De Senanque


linternaute.com

Gordes Köyü yakınlarında ki bu manastır 1178 yılında yapılmış çok eski bir tarihi mimaridir. Cavallion piskoposu tarafından 1148 yılında kurulan bir kesiş topluluğu tarafından ilk önce bir kulübe olarak inşa edilmiş ve zamanla yapılan eklemelerle bir manastır halini almıştır. Romanesk mimarisi ile yapılan Senanque Manastırı’nın içinde yapıldığı dönemin rahipleri için bir yemekhane, yatakhane ve odalar bulunmaktadır. 1400’lü yıllarda etrafı duvarlarla örülmüş ve iyice genişlemiştir. 1500’li yıllarda çıkan din kavgaları nedeniyle bütün kesişler kovulmuş ve manastır özel bir bireye satılmıştır. 1800’li yıllarda tekrar alınıp bazı restorasyonlar yapılmıştır.  Günümüzde günah çıkarma ve ruhsal rahatlama için bireylerce kullanılmaktadır. Eğer Gordes Köyü’ne yolunuz düşerse bu manastır Luberon’da görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: 84220 Gordes, Fransa
 • Saatler: 9.45-11.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 7, çocuklar için 3 Euro istenmektedir.

Colorado Provencal


pinimg.com

Colorado Provençal Luberon Hill’de bulunan yarı doğal bir doğal sitedir. Hardal sarısı ve kırmızıya çalan okra kumu rengi ve şekilleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir görüntü oluşturmaktadır. Toplamda 30 hektarın üzerinde bir alanı kaplamakta olup, peri bacaları, tünelleri, oyukları ve tepecikleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle bisikletçiler ve yürüyüş yapan doğacılar tarafından ilgi gören Colorado Provençal, devlet tarafından erozyonu engellemek için küçük bir müdahaleye maruz kalmasından dolayı yarı doğal sit alanı olarak kabul edilmektedir. Toprak rengini yoğun şekilde içerdiği demir ve manganezden almaktadır. Tüm bunlar ile bir doğa harikası olan Colorado Provençal’ı mutlaka görmelisiniz.

 • Adres: Parking des milles couleurs, 84400 Rustrel, Fransa

Village Des Bories


wikimedia.org

Village Des Bories Gordes Köyü’nün 1,5 kilometre güneybatısında bulunan arı kovanına benzeyen 20 adet taş kulübeden oluşan antik bir köydür. Harçsız olarak sadece taş kullanılarak yapılan bu kulübelerin, özel olarak mevsimlik tarım faaliyeti için yapıldığı düşünülmektedir. Burası bir açık hava müzesini andırmakta ve Provence tarım tarihine ışık tutmaktadır. Bulunan kalıntılara göre ise çoğunlukla dut, badem ve zeytin tarımı yapıldığı anlaşılmıştır. Hasat zamanı geldiğinde mevsimlik işçilerin hasat boyunca bu kulübelere yerleştiği sanılmaktadır. Ziyaretçilere açık olan sitede bazı kalıntılarda sergilenmektedir. Bu kalıntılar arasında tabaklar, çatallar, cam şişeler, ahşaplar, kesme taşlar ve bazı mutfak gereçleri bulunmaktadır.

 • Adres: Village des Bories, Les Savournins, Office de Tourisme de Gordes, 84220, Fransa
 • Saatler: 9.00-18.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 6, çocuklar için 4 Euro istenmektedir.

Luberon gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.