Grasse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2406007.jpg

Fransa’nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesindeki küçük kent Grasse hem bir kış sayfiye kenti hem de Fransa parfüm sanayisinin merkezidir. Kentin kuzeybatısında Cannes,batı ve güneybatısında ise Nice vardır. Fransız riviyerasındaki 44.44 kilometrekareye yayılmış bu kent ve çevresindeki köylerde yasemin, lavanta, gül, sümbül gibi pek çok çiçek yetiştirilmektedir.

Dünyanın parfüm başkenti olarak kabul edilen Grasse Fransa’nın yemek ve kozmetik sektöründe kullandığı doğal aromaların üçte ikisinin üreticisidir. Kendine has mikro klimasının farklı türden çiçek yetiştirme konusunda imkân sağladığı kentte deniz etkisiyle havanın çok soğuk olmamasının da payı vardır. Yılda 27 ton yaseminin yetiştirildiği kent küçük tatlı meyveleriyle de ünlüdür.

Ortaçağ döneminde deri tabakhanelerinin Fransa’daki merkezi olan kent, uzun yıllar bu endüstride yoğun şekilde çalışmıştır. Her ne kadar oldukça kaliteli deriler üretseler de derinin kötü kokuyor oluşuna da çözüm bulmak gerekliliği kentte yeni bir sektörü de doğurmuştur. Bugün kentin meşhur parfüm fabrikalarından birinin kurucusu olanGalimard parfümlü deri eldiven fikrini geliştirmiştir. Yaptığı bu hediyeyi İtalyan Medici ailesinden Catherine de Medici’ye hediye etmesinin ardından birden bire popüler olan bu fikir sarayda da hızlıca yayılmıştır. Yüksek vergi oranları gibi sebeplerle deri endüstrisinden uzaklaşan Grasse, çiçek yetiştirme ve parfüm üretimiyle çok daha özel bir konuma yerleşmiştir. Patrick Süskind’in Koku kitabına konu olan Grasse aynı zamanda ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın da hayatının son günlerini geçirdiği kenttir.

Tanıtım videosu: https://vimeo.com/58877289

Grasse ile İlgili

Grasse nerededir?

bronze-perfumer-statue.jpg

Fransız riviyerasında yer alan Grasse Provence-Alpes-Côte d'Azur’a bağlı Alpes-Maritimes’te bir kenttir.

Grasse’ye Nasıl Gidilir?

Grasse’ye gitmek için Türk Hava Yolları’ndan Nice’e gitmek en makulüdür. Cannes’a 30 kilometre uzaklıktaki bu küçük kente sonrasında otobüs aracılığıyla ya da araba kiralayarak ulaşmanız mümkündür. Bir diğer seçenek ise Cannes ve Nice’ten Gare de Grasse’ye gelen tren alternatifi. Kente trenle gelmek eşsiz doğasını görmek için de oldukça iyi bir alternatif.

Grasse’ye Ne Zaman Gidilir?

grasse.jpg

Ilıman bir iklime sahip olan Grasse’de kışlar soğuk geçse de hava sıcaklığı 0 derecenin altına pek düşmemektedir. Ülkeye gitmek için ideal dönem ise haziran ve eylül arası yaz dönemidir. Bu dönemde hava sıcak ve güneşlidir. Fakat asla aşırı sıcakların yaşanmadığı Grasse sırf bu yüzden pek çok Fransız için de bir kaçış noktasıdır.

Grasse’de Nerede Kalmalı?

Grasse’de nerede konaklayacağınıza karar vermeden evvel Nice’e mi yoksa Cannes’a mı uğramak istediğinize karar vermeniz daha doğru olacaktır. Çünkü Grasse ikisine de çok yakın ve günübirlik ziyaret açısından hayli uygun bir lokasyona sahiptir. Kentte hem tasarımı hem de dekorasyonuyla zarif ve şık pek çok butik otel ve otel mevcut. Özellikle Henri Dunant caddesinde çokça rastlayacağınız otellerin fiyatları kıyı kesime yaklaştıkça yükselmektedir.

Grasse’de Gezilecek Yerler

Grasse şehrin gürültüsünden ve yoğunluğundan kaçmak isteyen pek çok Fransız için bir sayfiye kentiyken, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyen turistlerin de uğrak noktasıdır. Cannes ve Nice’e yakınlığı sebebiyle bu güzergâh üzerinde de mutlaka uğranması gereken bir adrestir. Parfümün başkenti Grasse ziyaretçilerine beş duyuya da hitap eden interaktif bir yolculuk vaadetmektedir .

Görülmesi gereken diğer yerler

Auribeau, Huilerie Sainte Anne, Moulins de la Brague, Galimard, Molinard, Plascassier Kilisesi

 Grasse Şehir İçi Ulaşım

Grasse’de toplu taşımaya hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Çünkü mis gibi kokan küçük bir Fransız şehrindesiniz. 44.44 kilometrekarelik bu kentte insanlar genelde yaya halde ya da bisikletleriyle dolaşmaktadırlar. Bir diğer alternatif ise vespa tarzı motorlarla dolaşmaktır. Rahatça bisiklet kiralama imkânının olduğu Grasse’de taksi alternatifiniz de mevcuttur.

 Grasse Mutfağı

Fransız Rivieryasının bu küçük sahil kentinde sahil kenarında çok şık restoranlar sizi bekliyor olacaktır. Bölgeden bölgeye yemek çeşitleri de farklılık gösteren Fransa’nın Grasse kentinde lezzetli balıkların ve midyeleri kesinlikle deneyin. Fransız mutfağının en özel tatlarını ve şaraplarını deneyebileceğiniz Grasse’de kaliteli ve lezzetli yemekler yerken manzaranın da tadını çıkarabilirsiniz.

Popüler restoranlar

La Bastide St Antoine:Michelin yıldızlı La Bastide St Antoine elbette biraz pahalı bir restoran. Fakat Fransız mutfağının en özel tatlarını özgün içeriğiyle tadabilmek için şahane bir adrestir.

Auberge St Donat: Şaraplarıyla meşhur bu mekânda Fransız mutfağının özgün lezzetlerini tadabilirsiniz.

Restaurant Crêperie Le 9: Vejetaryen yemek seçeneğinin de bulunduğu bu küçük restoranda büyük porsiyonlar ve lezzetli şaraplar sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

Diğer restoranlar: Hôtel Le Corbusier, Hotel Ile Rousse, Camping Bonporteau, Le Jardin D'Emile, Fort Saint-Louis, Kyriad Prestige Toulon

Bahşiş

Grasse’de beklenen bahşiş miktarı hesabın %12’si ile %15’i arasındadır.

Grasse’de Alışveriş

potpourri-grasse-france-dried-flowers-perfume-scent.JPG

Grasse’de pek çok alışveriş alternatifi mevcuttur. Fakat söz konusu kentin sadece Fransa’nın değil dünyanın parfüm dükkânı olduğunu düşünürsek, Grasse’den ne alsam sorusu kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Cevap çok açık çünkü eğer Grasse’ye gitmişseniz bu dönüşte mutlaka parfüm almış olmanız anlamına gelmektedir. Parfüm fabrikasına turların da düzenlendiği kentte, tur sırasında kendi kokusunu kendiniz yapabileceğiniz gibi envay çeşit koku seçeneği içinde en sevdiğinizi seçebilirsiniz. Bu noktada seçim yapmak çok kolay olmayacak, baştan uyarması. Kentin sokaklarında da küçük keselerde kokular, kurutulmuş çiçekler de satılmaktadır. Bunları kokusunun yanı sıra dekoratif amaçlı da kullanmak da mümkündür. Ayrıca sadece parfüm değil sabun, krem ve şampuanların da üretildiği kentten dönerken kentin kokusunu üzerinize sürüp dönebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise elbette zeytinyağıdır. Ayrıca kentteki müzelerin hediyelik eşya dükkânlarından da kente ve tarihine özgü hayli orijinal alternatifler bulabilirsiniz. Son olarak bulunduğunuz coğrafya bir Fransız ülkesi dolayısıyla şarap dükkânlarına uğramayı unutmayın dememize gerek bile olmasa gerek.

Grasse Gece Hayatı

Grasse’nin renkli bir gece hayatı vardır. Pek çok bar ve pubın yanı sıra dans edebileceğiniz mekânların da bulunur. Ayrıca Théâtre de Grasse oldukça popüler bir konser mekânıdır. Aynı zamanda restoranı da bulunan Casino de Grasse kentin en çok tercih edilen mekânları arasındadır.

Grasse Festivaller

Fête du Jasmin (Ağustos başı)

Expo Rose (Mayıs)

Grasse Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Pazartesi Paskalyası (28 Mart)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs)

1945 Zafer Günü (8 Mayıs)

Hamsin Yortusu (16 Mayıs)

Bastille Günü (14 Temmuz)

Hz. Meryem’in Göğe Yükselmesi (15 Ağustos)

Azizler Günü (1 Kasım)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

Grasse İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 18

Polis: 17

Grasse Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’ya girebilmek için vize alması gerekmektedir.

Grasse Türkiye Temsilciliği

PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 16 AVENUE DE LAMBALLE 75016 PARIS/ FRANCE

Telefon: 00–33–153 92 71 11 (3 lignes)

Faks: 00 33 1 45 20 41 91

[email protected]

http://paris.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fransa

LİYON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 87, Rue De Seze 69006 Lyon - France

Telefon: +33 4 72 83 98 40

Faks: +33 4 78 24 86 75

[email protected]

http://lyon.bk.mfa.gov.tr

PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 44 rue de Sevres 92100 Boulogne - Billancourt.

Telefon: Santral: (014712) 3030; Noter: 3058-3056; Vefat/Tereke: 3613; Vatandaşlık: 3611; Nüfus: 3609-3604; Askerlik: 3608-3601-3059; Evlenme: 3606; Pasaport: 3605-3034-3039

Faks: + 33 1 47 12 30 50

[email protected]

http://paris.bk.mfa.gov.tr

STRAZBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 10, rue Auguste Lamey 67000 Strasbourg/ France

Telefon: +33 03 88 36 69 10 +33 03 88 36 68 14

Faks: +33 03 88 37 97 39

[email protected]

http://strazburg.bk.mfa.gov.tr

Grasse Para Birimi

Fransa’ya bağlı Grasse’nin para birimi Euro’dur.

Grasse Resmi Dili

Grasse’de konuşulan resmi dil Fransızcadır.

Grasse Saat Farkı

Grasse (UTC +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Grasse’den 1 saat ileridedir.

Grasse Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 8oC
  • Mar 10oC
  • Nis 12oC
  • May 16oC
  • Haz 20oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 16oC
  • Kas 12oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 51.021 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR)/ İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün