Nancy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

nancy-3064868_960_720.jpg

Nancy, 26 bölgeden oluşan Fransa’nın üç ülkeye (Belçika, Lüksemburg, Almanya) birden sınırı olan tek bölgesi Lorraine sınırlarında ve Meurthe-et-Moselle ilinin merkezinde yer alan tarihi bir kenttir. Her yıl milyonlarca turistin uğrak yeri olan Nancy, Meurthe Nehri’nin kıyısında yer alır ve başkent Paris’e 284 km uzaklıktadır. Hızlı tren ile Paris'ten bir buçuk saatte ulaşılabilen bu şehir, geçmişleri Ortaçağ’dan 18. yüzyıla kadar uzanan şaşaalı tarihi yapılarla, meydanlarla ve müzelerle çevrilidir. Klasik mimarinin ve sanatın birbirinden zarif örnekleriyle göz kamaştıran Nancy adeta Ortaçağ ve Rönesans dönemi ziyafeti yaşatır misafirlerine.

 

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Nancy Gezilecek Yerler

Küçük ama tarihsel, sanatsal ve kültürel olarak dolu dolu bir birikime sahip olan Nancy’yi iki üç günlük bir ziyaret ile doya doya keşfedebilirsiniz. Nancy, Ortaçağ’dan ve özellikle 18. yüzyıldan kalma eserleriyle Lorraine Bölgesi’nin en önemli ve en gözde şehirlerinden biridir. Meydanları, parkları, müzeleri seyahatinizi her daim canlı tutacaktır. Dar sokaklarıyla ünlü bu şehri yürüyerek karış karış keşfetmeniz de gezinizi daha cazip kılacaktır. Çünkü adım attığınız her sokakta sanatsal zenginliklerle karşılaşmanız mümkün. Üç günlük bir gezi ile Nancy’nin her türden güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Nancy Gezilecek Yerler

Nancy küçük bir şehir olmasına rağmen sanatsal ve kültürel olarak gezmeye doyamayacağınız eserlerle doludur. Bu yüzden sizin için Nancy’de mutlaka görmeniz gereken en iyi 10 adresi derledik. Şehrin en önemli meydanı olan, şehrin kalbi olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan StanislasMeydanı’ndan çevresinde konumlanan yapılara; şehrin orta yerinde yemyeşil bir vaha olan ve şehrin akciğeri olarak bilinen PepinierePark’tan, ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Güzel Sanatlar Müzesi’ne; neoklasik ve barok mimarisinin birlikte kullanıldığı etkileyici Nancy Katedrali’nden, günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan Fransız Art Nouveau akımının önemli sanatçılarının eserleriyle karşılaşacağınız Nancy Okulu Müzesi’ne kadar şehirde mutlaka görmeniz gereken yerleri yazımızda bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Nancy Nerededir?

Nancy, üç ülkeye (Belçika, Lüksemburg, Almanya) birden sınırı olan tek bölgesi Lorraine sınırları içerisinde ve Meurthe-et-Moselle ilinin merkezinde yer alır. Meurthe Nehri’nin kıyısında olan Nancy başkent Paris’e 284 km uzaklıktadır.

Devamını Oku

Nancy’ye Ne Zaman Gidilir?

architecture-542445_960_720.jpg

Nancy'de bahar ve yaz ayları şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için tercih edebileceğiniz en uygun zamandır. Nisan ve Eylül arası ortalama sıcaklığın 19-20 derecede seyretmesi gezinizi kolaylaştıracaktır. Fakat Noel zamanı, özellikle Aralık başında düzenlenen Saint Nicholas Günü kutlamaları şehrin geleneklerini yakından takip edebilmeniz için de büyük bir fırsat. Sonbahar ayları ise şehrin doğal güzelliklerinin ön plana çıktığı dönem diyebiliriz. Aynı zamanda Ekim ayı Nancy Caz Festivali'ne yaz ayları da uluslararası film festivali gibi çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Kültürel aktiviteleri de kaçırmak istemiyorsanız festival zamanlarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Nancy’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Nancy’ye doğrudan uçak seferi bulunmamaktadır. Nancy’ye gitmek için birçok farklı alternatifi kullanabilirsiniz. İstanbul’dan aktarmalı olarak gidebileceğiniz Metz-Nancy-Lorraine Havalimanı Nancy’den 42 kilometre uzaklıktadır. Buradan shuttle’lar ile yaklaşık bir saat içerisinde Nancy’ye varabilirsiniz. Paris üzerinden Nancy’ye gelmek isterseniz de bir buçuk saatlik tren yolculuğu ile Stanislas Meydanı’nın 500 metre yakınında yer alan tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Nancy’de Nerede Kalınır?

architecture-542436_960_720.jpg

Nancy küçük bir şehir olmasına rağmen çok sayıda turistin ilgisini çeken Avrupa şehirlerinin başında geliyor. Dolayısıyla hem şehir merkezinde hem de tarihi caddelerinde pek çok otel bulunuyor. Her türlü bütçeye göre de lüks otellerden butik otellere, apartlardan hostellere kadar çeşitli konaklama imkânına erişebilirsiniz Nancy’de. Yoğun turizminin yanı sıra üniversite şehri olması da Nancy’de konaklama seçeneklerinin sayısını bir hayli yükseltiyor diyebiliriz.

Devamını Oku

Nancy Şehir İçi Ulaşım

architecture-542435_960_720.jpg

Nancy küçük bir şehir olduğu için gezeceğiniz yerler genellikle yürüme mesafesinde yer alır. Fakat şehrin banliyölerinde dolaşmak ya da yürümekle vakit kaybetmek istemiyorsanız Nancy’de şehir içi ulaşımda otobüs veya tramvay kullanmalısınız. STAN adlı şirket tarafından yönetilen otobüsleri tercih ederseniz, tek seferlik otobüs biletini 1.30 euro’ya satın alabilirsiniz. Şehirde sadece iki tane STAN ofisi bulunmaktadır. Bu ofislerden hem seferler ve saatleri hakkında bilgi edinebilir hem de biletlerinizi temin edebilirsiniz. Ayrıca otobüs biletlerinizi doğrudan şoförden de alabiliyorsunuz. Şehir içi ulaşım için bir diğer alternatif ise tramvaydır. Tramvay için biletlerinizi her durakta bulunan satış makinelerinden alabiliyorsunuz. Ulaşım araçlarını sık kullanacaksanız daha ekonomik ve kolaylık olması açısından 24 saatlik, 10 seyahatlik veya 7 günlük gibi çeşitleri olan PASS biletlerinden alabilirsiniz. Bu biletler de 24 saatlik olanı 3.90 euro, 10 seyahatlik olanı 9.70 euro olarak ücretlendiriliyor.

Bir diğer ulaşım biçimi olarak bisikleti de tercih edebilirsiniz elbette. Şehir tam bir bisiklet dostu olduğu için birçok noktada bisiklet kiralama acentaları da bulabilirsiniz.a ulaşabilirsiniz Nancy’de. Ayrıca şehrin dar sokaklarını bisikletle keşfe çıkmak oldukça keyifli bir aktivite olacaktır. Özellikle seyahatiniz bahar ya da yaz aylarında ise!

Nancy Mutfağı

maison-soeurs-macarons-nanc.jpg

Lorraine Bölgesi halkı iyi yemeğe olan sevgileriyle biliniyor. Bu yüzden de Nancy'de lezzetli tatlara tanık olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Öncelikle “Pâté lorrain” diye bilinen yumurtalı kiş bölgenin yerel lezzetlerinden. Jambonlu veya peynirli olarak çeşitleri bulunan bu yerel yiyeceğe Nancy’nin her yerinde deneyebilirsiniz. Bölgenin en iyi restoranlarından olan Marianne yerel ve ev yapımı yiyecekleri tercih edenler için önerebileceğimiz duraklardan birisi. Fiyatları da cep yakmayan ölçüde olan Marianne’de hazırlanan her yemekte yerel malzemeler kullanılıyor. Fransız mutfağının en çok turist çeken duraklarından birisi ise La Primatiale. Yemeklerinin yanı sıra oldukça zengin bir şarap listesi bulunuyor burada. Bir Fransa şehrinde denenebilecek daha uygun içki olabilir mi bilmiyoruz. Daha uygun fiyatlı bir yer arayanlar için ise Made in France’ı önerebiliriz. Turistler için en popüler mekânlardan birisi de burası, özellikle çeşit çeşit sandviçleri ve salatalarıyla ünlü.

Devamını Oku

Nancy’de Gece Hayatı  

st-nicholas-3881986_960_720.jpg

Nancy, küçük bir şehir fakat adını “öğrenci şehri” olarak duyurabilecek kadar üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Tarihi ve kültürel bir şehir olmasıyla da yılda yüzlerce turisti ağırlayan bir şehir. Bu sebeplerle de hayat gündüz olduğu kadar gece de oldukça canlı aslında Nancy’de. Gündüz şehrin tarihi dokusuna şahitlik edip gece dilediğinizce dans edip eğlenebileceğiniz veya sakince oturup içkinizi yudumlayabileceğiniz hemen hemen herkese ve her bütçeye hitap edecek gece kulüplerinden pub’lara kadar çok sayıda mekân bulmak mümkün. Nancy’nin en iyi ve en çok tercih edilen mekânlarını özellikle Grande Rue, Saint Epyre ve Stanislas Meydanı çevresinde bulabilirsiniz. Stanislas Meydanı’na yakın konumuyla dikkatinizden kaçmayacak olan Nancy’nin ünlü kulüplerinden L’Arq dans etmeyi sevenler için mutlaka önereceğimiz eğlence mekânlarından biri. Görkemli meydanın manzarasında keyifli programlara sahip olan bu gece kulübüne mutlaka bir göz atmalısınız. Gitmeden önce etkinliklerini de takip ederseniz tematik programlarından birine denk gelebilirsiniz. Ayrıca Jeanne d'Arc caddesinde yer alan Le Chat Noir adlı gece kulübü de hem bölgenin en meşhur kulüplerinden hem de çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaparak misafirlerine oldukça eğlenceli vakit geçirttiriyor. Kulübün zaman zaman öğrencilere yönelik de kampanyalar yaptığını söyleyelim.

Devamını Oku

Nancy Festivalleri

architecture-542436_960_720.jpg

Turist bolluğu ve genç nüfus fazlalığı ile kültürel aktiviteleriyle gelişkin bir şehir olan Nancy birçok festivale de ev sahipliği yapıyor. Nancy’de gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Nancy Panayırı: Her Nisan ayında Cours Léopold’da düzenlenen Fransa’nın en büyük panayırlarından biri olan bu görkemli eğlence alanı herkesin bir şeyler bulabileceği bir şölen. Nancy’nin en güzel zamanlarından birinde gerçekleştirilen bu panayırda gece ışıklandırmalarının keyfi de başka.

Devamını Oku

Nancy’de Alışveriş

architecture-542445_960_720.jpg

Nancy, makaronun anavatanıdır. İlk makaronun burada 18. yüzyılda iki rahibe tarafından yapıldığı ve tüm dünyaya yayıldığı biliniyor. Bu nedenle Nancy’de çeşit çeşit makaronla çok sayıda pastanede karşılaşabilirsiniz. Fakat bizim önerimiz evinize ve arkadaşlarınıza götüreceğiniz makaronları 18. yüzyıldan günümüze dek ulaşan Maison des Soeurs Macarons’tan almanız yönünde olacaktır. Özellikle badem aromalı makaronuyla dünyaya nam salmış bu pastane, ilk makaronun da üretildiği yer olması açısından turistlerin ve yerli halkın da bu leziz tatlılar için ilk durağı oluyor. Aynı zamanda yine tatlı hediyelikler arayanlar için Nancy'nin bir diğer geleneksel lezzeti olan Bergamot şekerlemelerinin en iyilerini Lefèvre Lemoine’da bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Nancy Saat Farkı

Nancy, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Nancy Para Birimi

Nancy’nin resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 5,84 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi şubat 2019’da güncellenmiştir.

Nancy’nin Resmi Dili

Nancy’nin resmi dili Fransızca’dır. Fakat şehrin belli bölgelerinde yöresel lehçeler de konuşulmaktadır. Az sayıda da olsa Lorrain dili olarak bilinen dialektik, bölgesel dil olarak sayılmaktadır.

Nancy Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

30 Mart: Kutsal Cuma

2 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

8 Mayıs: Victory Day

10 Mayıs: Göğe Yükseliş (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

21 Mayıs: Beyaz Pazartesi

14 Temmuz: Bastille Günü

15 Ağustos: Kutsal Meryem’in ölmeden Tanrı’nın cennetine girdiğine inanılan gün

1 Kasım: Azizler Günü

Devamını Oku

Nancy Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 104,592 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Karasal etkiler alan Okyanus iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün