Nancy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

nancy-3064868_960_720.jpg

Nancy, 26 bölgeden oluşan Fransa’nın üç ülkeye (Belçika, Lüksemburg, Almanya) birden sınırı olan tek bölgesi Lorraine sınırlarında ve Meurthe-et-Moselle ilinin merkezinde yer alan tarihi bir kenttir. Her yıl milyonlarca turistin uğrak yeri olan Nancy, Meurthe Nehri’nin kıyısında yer alır ve başkent Paris’e 284 km uzaklıktadır. Hızlı tren ile Paris'ten bir buçuk saatte ulaşılabilen bu şehir, geçmişleri Ortaçağ’dan 18. yüzyıla kadar uzanan şaşaalı tarihi yapılarla, meydanlarla ve müzelerle çevrilidir. Klasik mimarinin ve sanatın birbirinden zarif örnekleriyle göz kamaştıran Nancy adeta Ortaçağ ve Rönesans dönemi ziyafeti yaşatır misafirlerine.

Şehrin üç önemli meydanı olan Stanislas Meydanı, Carrière Meydanı ve Alliance Meydanı Ortaçağ ve 18. yüzyıl mimarilerinin önemli birer örnekleridir ve bu üç meydan da 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. 18. yüzyılda inşa ettirilen Stanislas Meydanı şehrin kalbi olarak bilinir. Çevresinde birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu meydan şehri gezmeye başlamak için de ilk durağınız olabilir.

Şehrin ilk yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanması Milattan Önce 800'lü yıllara kadar uzanıyor. 1050 yılında ise Lorraine Dükü Gérard tarafından “Nanciacum” adında küçük bir müstahkem mevki olarak yeniden kurulmuştur. 1218 yılında yakılan şehir, Lorraine Hanedanlığı ile birlikte yeniden önem kazanmaya başlamıştır. Hanedanlığın başkenti olan Nancy, sonraki yıllar içerisinde yeniden inşa edilmiş ve pek çok hanedan değişiminden sonra Stanislas Leszczynski hükümdarlığı ile mimari ve kültürel açıdan büyük bir gelişime girmiştir.

Stanislas Leszczynski yaptırdığı yapılarla şehrin Ortaçağ mirasını yeni kısmıyla bir araya getirmiştir. Şehrin, kuzeyde kalan kısmı eski şehir (Ville Vieille), güneyde kalan kısmı ise yeni şehir (Ville Neuve) olarak adlandırılan bu iki kısmı görkemli Zafer Takı'yla birbirlerine açılır. Şehrin eski kısmında 14. yüzyıldan kalan Porte de la Craffe ve vaktiyle Lorraine Düklerine ev sahipliği yapan Ducal Palace gibi tarihi yerler; yeni kısmında ise Stanislas Meydanı, Nancy Katedrali, Opera Binası gibi yapıtlar karşılar misafirlerini.

19. yüzyıl sonlarında ise Fransa - Prusya Savaşı'nın ardından Nancy tamamen Fransa’ya kalmıştır ve sonraki yıllar içerisinde Alman hükmü altında yaşamak istemeyen çok sayıda insanın şehre göç etmesiyle birlikte otuz yıl içerisinde nüfusunu ikiye katlamıştır. Günümüzde ise yüz binin üzerinde bir nüfusa sahip olan şehir, tarihiyle olduğu kadar kültürel ve sanatsal hareketleriyle de dikkat çeken Avrupa şehirlerinden biri. Öyle ki Fransız Art Nouveau sanat akımının Émile Gallé, Antonin Daum, Louis Majorelle gibi önemli sanatçıları ünlü Nancy Okulu’ndan çıkmıştır. Art Nouveau'nun önemli merkezlerinden biri olan bu okul, eserleriyle Nancy'yi sanatın ve mimarinin merkezi haline getirmeyi amaçlamış, şehrin pek çok yerine imzasını bırakmıştır. Ekolden mobilyalardan, cam ve seramik eserlere kadar yüzlerce sanat eseri günümüzde Nancy Okulu Müzesi'nde sergilenmektedir. 1964 yılında açılan bu müze, bir iş insanı ve Nancy Okulu eserlerinin en önemli koleksiyoncusu olan Jean-Baptiste Eugène Corbin'in villasına kurulmuştur.

Nancy aynı zamanda Fransa’nın üniversite şehri olarak da tanınır ve bünyesinde çok sayıda üniversite bulundurur. 45 binin üzerinde öğrenci nüfusuna sahip olduğu söylenen Nancy, bu bakımdan da hareketli ve genç bir şehirdir.

Sanatsal, tarihi ve akademik gelişimlerinin yanı sıra finansal ve endüstriyel olarak da önemli bir yere sahip olan Nancy bugün hâlâ Lorraine Bölgesi’nin Metz'den sonra ikinci büyük ticari merkezi olarak anılmaktadır.

Tanıtım Videosu