Nancy’de Alışveriş

architecture-542445_960_720.jpg

Nancy, makaronun anavatanıdır. İlk makaronun burada 18. yüzyılda iki rahibe tarafından yapıldığı ve tüm dünyaya yayıldığı biliniyor. Bu nedenle Nancy’de çeşit çeşit makaronla çok sayıda pastanede karşılaşabilirsiniz. Fakat bizim önerimiz evinize ve arkadaşlarınıza götüreceğiniz makaronları 18. yüzyıldan günümüze dek ulaşan Maison des Soeurs Macarons’tan almanız yönünde olacaktır. Özellikle badem aromalı makaronuyla dünyaya nam salmış bu pastane, ilk makaronun da üretildiği yer olması açısından turistlerin ve yerli halkın da bu leziz tatlılar için ilk durağı oluyor. Aynı zamanda yine tatlı hediyelikler arayanlar için Nancy'nin bir diğer geleneksel lezzeti olan Bergamot şekerlemelerinin en iyilerini Lefèvre Lemoine’da bulabilirsiniz.

Lorraine bölgesinin yöresel yiyecekleri ile ilgileniyorsanız mutlaka kapalı pazara uğramalısınız. İçinde kafe ve barların da bulunduğu bu pazarda çeşit çeşit yiyecek ve içecek bulabilirsiniz. Henri Mengin’de bulunan bu kapalı pazar oldukça büyük; içerisinde çok sayıda dükkanın bulunduğu pazarda; giysi dükkanı, manav, bostancı, çiçekçi, sahaf var. Salı’dan Cumartesi’ye kadar sabah 7 akşam 7 arasında açık olan bu pazar dört yüz yıldır burada hem yerel halka hem de turistlere hizmet veriyor. Çok sayıda insan süt ürünlerini ve hayvansal gıdaları bu pazardan temin ediyor.

Ayrıca Stanislas Meydanı çevresinde de pek çok butik ve antikacı ile karşılaşabilirsiniz. Seramikler, deriler ve aksesuarlar için Saint Dizier caddesinde bulunan La Boutique’e uğrayabilirsiniz. Kitap alışverişleriniz için pek çok öğrencinin de durağı olan ve yine bu cadde üzerinde bulunan Hall du Livre’yi ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Elbette Fransızca bilmeyen için kitap alışverişi ilgi çekici olmayabilir fakat burada Art Nouveau üzerine ilginç kitaplar veya kartpostallar da bulabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşyalar arıyorsanız Louvre ve diğer büyük Fransız müzelerinde sergilenen eserlerin biblolarının, minyatürlerinin bulunduğu Musées Galerie’ye mutlaka uğramalısınız.