Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi – Colmar (6. Bölüm)

Fransanın doğusunda Alsas-Loren bölgesinde yer alan Colmar, Fransa’nın en renkli kentlerinden biri. “Alsas şarap başkenti” olarak tanımlanan Colmar, Ren Nehri’nin batı kıyısında, İsviçre ve Almanya’ya çok yakın bir konumda bulunuyor. Direk Colmar’a gitmeyi planlıyorsanız kente en yakın havaalanının Basel’de olduğunu unutmayın. Biz Strazburg’dan geçtik ancak Basel'den de ulaşım oldukça kolay.

Colmar Hakkında

Fransa’nın rüya kenti”, “Bir peri masalı”, “Masal kent” Colmar’a en çok yapılan yakıştırmalar. Colmar da bu yakıştırmaların hakkını fazlasıyla veriyor.

İlk kuruluşu 9. yüzyıla tarihlenen Colmar, 1226 senesinde dönemin imparatoru 2. Frederick’ten bağımsız imparatorluk şehri statüsü almıştır. Ancak sonrasında sırayla İsviçre ve Fransa egemenliği altına girer. Uzun sure boyunca da bir Almanya’ya geçer, bir Fransa’ya En son 1945 senesindeki Colmar Savaşı ile Fransa’ya dâhil olur. O gün bugündür de Fransız toprağıdır. Ancak tabii yıllar boyu hem Fransız hem Alman etkisinde kaldığı için bu durum mimarisine de yansımıştır.

Strazburg’dan başlayıp Seestadt ile devam eden ve Mulhouse sırtlarında sona eren 170 kilometrelik Alsas Şarap Yolu üzerinde yer alan Colmar, bu nedenle “şarabın başkenti” olarak tanımlanıyor.

Orta Çağ’dan kalma pencerelerinden çiçekler sarkan rengârenk tarihî evleriyle ünlü olan Colmar’da birbirinden güzel meydan ve sokaklarla karşılaşmaya hazır olun.

İçinden geçen su kanalları ve kanallarda gondola gezinti yapılabildiği için “Fransa'nın Küçük Venedik'i" (Petite Venice) olarak anılan kent, her mevsim turistlerin akınına uğruyor.

Colmar’da Görülecek Yerler

Colmar bir günde rahatlıkla gezebileceğiniz bir kent. Ancak biraz da keyfini süreyim, yerel lezzetlerini deneyimleyim derseniz en az 2 gün ayırmanızı öneririm.

Özgürlük Heykeli: Colmar'a girerken göreceğiniz Özgürlük Heykeli sizi bir anda şaşırtabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nin simgesi olan Özgürlük Heykeli'nin burada ne işi var diye düşünebilirsiniz.

Özgürlük Heykeli'nin şehrin girişinde olmasının sebebi ise heykeli tasarlayan heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi'nin Colmar doğumlu olması. Bu nedenle Colmar halkı da övünç kaynağı olan Bartholdi'yi sürekli hatırlanır kılmak adına Colmar'ın girişine onun dünyaca bilinen eserini koymuşlar.

Bununla da yetinmemişler, kentin parke taş döşeli sokaklarına da ara ara Özgürlük heykeli motifini yol işareti olarak altın renkli üçgen plakalar üzerine de yerleştirmişler.

Petite Venice Bölgesi (Küçük Venedik):Colmar'ın en ünlü yeri. Kanalları çevreleyen Orta Çağ'dan kalma kendine özgü rengârenk evleri, çiçeklerle dolup taşan pencereler, şirin butikler, her köşeden taşan mis gibi kurabiye kokuları ile Colmar'ın en güzel bölgesi burası.

Kanallar Venedik'teki kadar uzun ve büyük olmasa da içinde gondolla gezinti yapılabilen şirin bir yerleşim.

Biraz Venedik, biraz Brugge, biraz Amsterdam ve biraz da Ghent esintisi var burada.

Eski Şehir Bölgesi: Colmar eski şehir bölgesinin kalbi Katedral Meydanı.

Her şey Gotik tarzda yapılmış olan bu katedral etrafında toplanmış. Biz gittiğimizde de burada Colmar'ın en büyük Noel pazarı kurulmuştu.

Özellikle akşamüstü saatlerde Noel pazarı çok daha kalabalıklaştı. Burada kurulan Noel pazarında çocuklar için tarihi bir atlıkarınca ve mini bir dönme dolap da kurulmuştu.

Bölgenin en canlı sokakları arasında Rue des Tetes, Rue des Clefs ve Rue des Marchands sayılabilir. Burada gezinirken tüm evlerin ne denli özenle süslendiği dikkatinizden kaçmayacak.

Küçük bir ayrıntıyı da anlatmak gerek. Burada yer alan evlerin çoğu ahşap panjurlu. Ve bazı panjurların üzerinde farklı figürler var. Anlatılana göre bu figürlerin her birinin bir anlamı varmış.

Kafalar Evi (Maison de Têtes): 1600'lere tarihlenen bu evin adı üzerinde yer alan kafa figürlerinden geliyor. Günümüzde burası Colmar'ın en ünlü otel ve restoranlarından biri olarak hizmet veriyor.

Bartholdi Müzesi: Yol üzerinde yürürken mutlaka karşınıza çıkacak. Colmar doğumlu olan ünlü heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi'ye ithafen yapılmış olan bu müzenin içine girmeye vaktiniz olmasa bile avlusunu bir görün.

Bu arada Colmar’da Bartholdi Müzesi dışında Bartholdi adını taşıyan bir lise ve şık bir restoran da bulunuyor.

Hansi Müzesi: Asıl ismi Jean-Jacques Waltz olsa da halk arasında Hansi Amca olarak bilinen Colmarlı görsel sanatçının adını taşıyan müze. Bu müzenin bulunduğu yapı Colmar’ın en çok fotoğraflanan yerlerinden.

Diğer Müzeler: Güzel sanatlara merakı olanlar için Unterlinden Müzesi, çocuklu aileler için Oyuncak Müzesi, tarih meraklıları için Doğal Tarih Müzesi ziyaret edebileceğiniz diğer müzelerden birkaçı.

Marché Couvert: Petite Venice bölgesi’nde yer alan halk pazarı. Üzeri kapalı olan bu pazar yerinin dışı kadar içi de çok renkli ve hareketli. Pazarda kurulan rengârenk tezgâhlar sunduğu yerel ürünlerle oldukça cezbedici. Bu kapalı pazar alanının dışında ise her perşembe günü semt pazarı kuruluyormuş. Eğer yolunuz bu pazara düşerse ev yapımı Alsas şaraplarından almayı ihmal etmeyin.

Colmar ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/fransa/colmar

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
2. Bölüm - Koblenz: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koblenz-2-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni