Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi - Düsseldorf (1. Bölüm)

Ren Nehri’nde cruise seyahati benim favori seyahatlerimden biri. Daha önce Ren Nehri ve Mosel Nehri’nde bahar ve yaz dönemlerinde iki kez cruise seyahati yaptım. Ancak bu seyahati bir de Noel zamanında yapma fikri beni çok heyecanlandırıyordu. Demek ki bugüne kısmetmiş.

Sabah erken saatlerde cruise seyahatimizin başlayacağı Düsseldorf’a ulaştık. Tam 7 gün sürecek seyahatimizi bu kez MS Bellejour gemisi ile gerçekleştireceğiz. Bu nehir gemisi 2004 senesinde yapılmış. Uzunluğu yaklaşık 127 metre, genişliği ise 11 metre. Gemide toplam 90 kabin var. Bu kabinlerin her biri 4-5 yıldızlı otel odası konforunda. Hatta bence bir artısı daha var, o da seyir esnasında yere kadar uzanan pencereleri açıp püfür püfür giderken manzarayı izlemek. Tabii kışın bu döneminde pek püfür püfür olmuyor. Ancak kışın nehir turu yapmanın en güzel yanı da her limanda kurulan Noel pazarlarını ziyaret edebilmek.

Nehir gemileriyle seyahatte en çok sevdiğim şeylerden biri de seyahatin ilk günü valizleri boşaltıp odaya yerleştirdikten sonra son güne kadar valiz aç kapa derdinin olmaması. Siz uyurken gemi yer değiştiriyor sabah uyandığınızda kendinizi bambaşka bir yerde buluyorsunuz. Bu çok keyifli işte. Sanki her gün farklı bir yere ışınlanıyorsunuz.

Gemide bulunduğunuz sürede yararlanabileceğiniz pek çok olanak var. Mesela sauna içinde sıcaktan mayışmışken saunanın penceresinden dışarıda yağan karı izleyebiliyorsunuz. Yaz aylarında ise üst güvertede güneşlenirken etrafınızdan akan manzarayı izlemek tarifsiz.

Gemide “hoş geldiniz kokteyli” ile karşılanıp eşyalarımızı bıraktığımız gibi Düsseldorf’ta kurulan Noel pazarlarını keşfe çıkıyoruz.

Kuzey Ren – Westfalya eyaletinin başkenti olan Düsseldorf, adını Düssel Deresi’nden alıyor. Ren Nehri ise kenti ikiye ayırıyor. 600.000 kişinin yaşadığı kent sadece turizmle değil moda ve sanayisi ile de ön planda.

Düsseldorf’ta Görülmesi Gereken Yerler

Media Harbour bölgesindeki Rhine Kulesi: Kulenin yüksekliği tam 172 metre. Vaktiniz varsa kulenin tepesine çıkıp Ren Nehri ve Düsseldorf’u fotoğraflayabilirsiniz. Ancak biz gittiğimizde çok yoğun sis olduğundan tepesine çıkamadık.

Stadttor: Media Harbour bölgesindeki bu yapı Avrupa’nın en iyi ofis binası ödülüne sahip.

Roggendorf-Haus: Binaya tırmanan rengârenk 29 minik insan figürü ile kente hareketlilik katan bir başka yapı. Media Harbour bölgesindeki bu enteresan mimari çalışma Stuttgartlı sanatçı Rosalie tarafından yapılmış.

Gehry Building (Gehry Binası): Amerikalı mimar Frank O. Gehry tarafından yapılan binanın dış cephesi tamamen metalik. Bu nedenle pırıl pırıl parlıyor. 

Neuer Zollhof bölgesinde yer alan yapı yine Düsseldorf’ta görülmesi gerekenler arasında.

Düsseldorf Eski Kent Bölgesi: Yavaş yavaş Düsseldorf merkezine girelim. Ancak eski kent merkezi 2. Dünya Savaşı’nda çok fazla zarar gördüğünden günümüze ulaşan tarihî yapı sayısı bir hayli sınırlı. Diğer Alman kentlerinde de olduğu gibi burada da eski kent merkezi Altstadt olarak adlandırılıyor. Bu bölgedeki yapıların büyük kısmı 2. Dünya Savaşı sonrası 1950’lerde yapılmış. Altstadt’ın merkezi olarak eski vilayet binasına da ev sahipliği yapan Marktplatz’ı baz alabiliriz. Meydanın ortasında Jan Willem’in at üzerinde tasvir edilmiş heykelini ve de Mary Sütunu’nu görebilirsiniz.

Yaz aylarında da oldukça kalabalık olan bu meydan Noel döneminde Noel pazarlarına ev sahipliği yapıyor.

Her sene tüm Almanya genelinde olduğu gibi Düsseldorf’ta da kentin farklı yerlerinde farklı temalarda Noel pazarları kuruluyor. Düsseldorf Noel pazarları oldukça renkli ve büyük olduğundan sadece Almanya’dan değil farklı ülkelerden de ziyaretçi çekiyor.

Marktplatz’daki Noel pazarı ahşap malzeme ve kırmızı yeşil renklerin yoğunluklu kullanıldığı tarih temalı bir zanaat pazarı. Burada dolaşırken öncelikle bir sıcak şarap almanızı ve çeşitli el yapımı ürünlerin sergilendiği tezgâhları dolaşmanızı öneririm.

Bu bölgede ziyaret edebileceğiniz bir diğer nokta ise gotik tarzda inşa edilmiş olan Andreaskirche yani Andreas Katedrali.

Andreaskirche’den Ren Nehri tarafına doğru yürürseniz Burgplatz yani Burg Meydanı’na ulaşacaksınız. Burada görülmesi gereken en önemli yer günümüzde gemicilik müzesi olarak faaliyet gösteren Schlossturm Kulesi. Biz gittiğimizde yine kulenin çevresinde ufak bir Noel pazarı kurulmuştu. Ancak buradaki tema Markplatz’dakinden daha farklıydı. Kurulan tüm tezgâhlar bir masalı anımsatıyordu.

Dilerseniz buradan Ren Nehri kıyısına inip nehir boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Çok sayıda kafe ve restoranın yer aldığı bölge bence yaz aylarında çok daha keyifli.

Sıra geldi dünyanın en uzun açık hava barını görmeye. Burası Düsseldorf’un en kalabalık yeri diyebilirim, özellikle de iş çıkışı saatlerinde. Yol boyunca aralıksız olarak yan yana dizilmiş 260’ın üzerinde birahane ve barın bulunması ve de insanların aldıkları içecekleri barların önündeki masalarda açık havada tüketmesi burayı dünyanın en uzun açık hava barı haline getirmiş.

Burada Düsseldorf’un meşhur birası Düssel’den bahsetmeden olmaz. Siz siz olun kesinlikle Düsseldorf’ta “Kölsh birası var mı?” diye sormayın.  Çünkü Kölsh birası Köln’e özgü bir bira. Ancak Köln ve Düsseldorf birbirine çok yakın iki kent olsa da yıllardır birbiri ile rekabet halinde. Kölsh birası sorarsanız karşınızdakini sinirlendirebilirsiniz. Bu nedenle her şey yerinde güzel diyor ve Düsseldorf’ta Düssel, Köln’de Kölsh birası sipariş ediyoruz.

Düsseldorf’tan almanız gerekenler arasında ise meşhur Löwensenf hardalı ve bir çeşit likör olan Killepitsch sayılabilir.

Carlplatz’da kurulan çiçek ve taze sebze-meyvelerin satıldığı pazar vaktiniz olursa uğranabilecek yerlerden. Burada yerel lezzetleri deneyebilirsiniz.Düsseldorf Opera Binası: Çok gösterişli olmayan bu yapının içerisinde neredeyse her gün bir başka gösteri var. Yapının yanı başında ise ünlü besteci Felix Mendelssohn Bartholdy’nin heykeli.

Kaiser Wilhem Anıtı: Stadtmitte bölgesindeki Martin Luther Platz’da bulunan anıt Karl Jansen tarafından 1896 senesinde yaptırılmıştır.

St. Lambertus Kirche: 1394 yılında gotik tarzda yapılmış olan kilise günümüzde şehrin ana Katolik kilisesi olarak hizmet vermekte. Yıllar içinde pek çok restorasyon görmüş. İçindeki hazine odası görülmeye değer. 

Düsseldorf’ta Alışveriş

Kentin en önemli alışveriş caddesi Kral Bulvarı anlamına gelen Königsallee Caddesi. İlk olarak 1848 senesinde Karl Friedrich Wilhelm döneminde yapılmış olan caddenin uzunluğu 1 kilometre civarında. Caddenin ortasında 585 metre uzunluğunda, 33 metre genişliğinde içinde ördeklerin ve kuğuların yüzdüğü bir de kanal yer alıyor. Kanalın üzerinde yer alan Girardet Köprüsü ve Tritonebrunnen Çeşmesi görülmeye değer.

Düsseldorf halkı buraya kısaca “Kö” diyorlar. “Kö” aynı zamanda Almanya’nın moda merkezi. Üzerinde meşhur markaların mağazaları sıralanmış durumda. Yine aynı cadde üzerinde alışveriş merkezleri de yer alıyor.

Düsseldorf Noel Pazarları

Yazımın başında zaten Marktplatz ve Burgplatz’daki Noel pazarlarından bahsetmiştim. Ancak Noel dönemi Düsseldorf’un her yerinde ayrı bir Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Yolunuzun hangisine düşeceği belli olmaz, bu nedenle aşağıda ben en beğendiklerimi belirtiyorum.

Flinger Çarşısı Noel Pazarı: Flinger Çarşısı’nda kurulan Noel Pazarlarındaki tezgâhların cepheleri Düsseldorf'un eski şehir evleri model alınanarak yapılmış. Oldukça renkli ve hareketli.

Engelchenmarkt Noel Pazarı: Heinrich-Heine-Platz'da kurulan melek temalı Noel pazarı "Engelchenmarkt" yani Küçük Melek Pazarı (Little Angel Market) küçük melek figürleriyle dekore edilmiş. Müzik pavyonu, çiçek motifleri, ferforje figürlerle bezenmiş pazar kulübeleri çok etkileyici. Burası diğer Noel pazarlarından farklı olarak beyaz ve altın rengi ağırlıkta. Tabiri yerindeyse cennet gibi bir atmosferi var.

Sternchenmarkt am Stadtbrückchen Noel Pazarı: Wilhelm Marx Evi’nin iç avlusunda kurulan küçük bir Noel pazarı. Anlamı; küçük yıldız pazarı. Burası da kristal süslemeleri ve parlayan yıldızlar ile her yaştan ziyaretçinin ilgisini çeken bir pazar. Kristaller ve yıldızlar ışığı binlerce renge bölüp pırıl pırıl parlaklıklarıyla avluyu gizemli bir havaya büründürmektedir. Adeta hayal kurmak üzere bir kış manzarası yaratılmış!

Schadowplatz Noel Pazarı: Bu bölgede kar teması kullanılmış. Kar beyazı bir Noel köyü kurulmuş. İskandinav köylerini hatırlatan bir yapısı var. Yenilikçi mimarinin güzel bir örneği olarak yapılanmış Noel pazarı Kö-Bogen binası önünde yer alıyor.

Gustaf-Gründgens-Platz Noel Pazarı: Bu Noel pazarının en önemli özelliği 450 m2'lik bir buz pateni pistine sahip olması. Buz pateni pistinin çevresinde ise sayısız rustik ahşap kulübe sıralanmış durumda. Bu bölgede kurulan tezgâhlarda yine el yapımı ürünler öne çıkıyor. Özellikle lezzetli yemekler ve el yapımı doğal ürünler burada karşılaşabilecekleriniz arasında. Küçük çocuklar da düşünülerek burada bir de atlıkarınca ve etkinlik çadırı kurulmuş.

Kültür, sanat ve moda sevenlerin favori kentlerinden olan Düsseldorf, yaz aylarında festival dönemleri, kış aylarında ise Noel zamanı kaçırılmaması gereken bir destinasyon.

Düsseldorf ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/gezi-notlari/almanya/dusseldorf

Düsseldorf ile ilgili diğer gezi yazılarım için:
https://gezimanya.com/GeziNotlari/dusseldorf-kultur-ve-sanat-kenti

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

2. Bölüm - Koblenz: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koblenz-2-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni