Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi – Bonn (11. Bölüm)

Boppard sonrası rotamız Bonn. Bir önceki akşam saat 18.00 civarında seyre başlayıp saat 21.00 gibi Bonn’a vardık. Ancak şans bu ya, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. O nedenle gece çıkmayı es geçip, Bonn turumuzu ertesi sabaha bıraktık.

Bonn Hakkında

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin güneyinde, Ren’in iki yakasına kurulmuş olan Bonn, 320 bin kişilik nüfusu ile günümüzde Almanya’nın en önemli kentlerinden. Bir üniversite kenti olduğundan şehirde genç nüfus da oldukça yoğun. Bu nedenle diğer Alman kentleri ile karşılaştırıldığında oldukça hareketli olduğu söylenebilir. Özellikle yaz aylarında pek çok açık hava konseri ve sergisi düzenlenen kent aynı zamanda geleceğin teknolojileri merkezi ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarının merkezi olarak da biliniyor.

2.000 yıllık tarihe sahip olan Bonn’da Romalıların izlerine rastlamak mümkün. Romalılar bu bölgeye ilk ulaştıklarında kentin kuzey kesiminde "Castra Bonnensia" kamplarını kurmuşlar. Ancak Bonn’un asıl gelişimi Orta Çağ döneminde Münster Bazilikası çevresinde gerçekleşmiş. 17. yüzyılda Seçici Prenslerin ve Köln Başpiskoposlarının yerleşim yeri haline gelmiş. 18. yüzyılda Bonn mimarisinde Barok yapılar öne çıkmaya başlamış. Günümüzde üniversite olarak hizmet veren Eski Şehir Kalesi, Belediye Binası ve Poppelsdorf Köşkü bu mimarinin Bonn’daki önemli temsilcileri.

Bonn, 1949 – 1990 seneleri arasında hem Federal Almanya Cumhuriyeti hükümetinin başkenti, hem de hükümetin ikâmet yeri olmuştur. Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesi sonrası 1991 yılında Almanya Parlamentosu’nda yapılan oylama sonucu başkent Berlin'e taşınmıştır. Alman Parlamentosu'nun Berlin'deki eski Reichstag'a taşınması 2000 yılında gerçekleşmiş olsa da bazı hükümet daireleri Bonn'da kalmaya devam etmiştir.

Bonn’da Gezilecek Yerler

Siyasal anlamda yıllarca önemli bir konumda bulunan Bonn, gezilecek görülecek yerler anlamında çok sayıda seçenek sunan bir kent.

Öncelikle günümüzde üniversite olarak hizmet veren Eski Şehir Kalesi görülmeli.

Orta Çağ’dan bu yana kentin kalbi unvanını taşıyan Romanesk tarzdaki Münster Bazilikası’nın da yer aldığı Münsterplatz (Munster Square) ziyaret edilmeli. Bu meydan aynı zamanda bronz Beethoven heykeline de ev sahipliği yapıyor. Bunun sebebi Ludwig van Beethoven’ın 1770 yılında Bonn’da doğmuş olması. Bonn halkı da haklı olarak bu durumla gurur duyuyor.

Dünyanın en geniş Beethoven sergisine sahip olan Beethoven Evi de Bonn’da mutlaka ziyaret edilmeli. Beethoven 1792 senesine kadar burada yaşamış ve ardından ölümüne kadar yaşayacağı Viyana’ya yerleşmiş.

Pazar Meydanı olarak da anılan Marktplatz, Rokoko tarzındaki eski Belediye Binası (Old Town Hall) ile dikkat çeken bir meydan.

Bonn’un eski şehir merkezinde yer alan sokaklarda dolaşmak da oldukça keyifli.

Zamanında Seçici Prenslerin ikamet ettiği Poppelsdorf Sarayı ise kentin güneyinde yer alıyor. Ancak biz vakit kalmadığı için maalesef ziyaret edemedik. Sıradaki durağımız Köln’e gitmek üzere yola çıktık.

Bonn ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/almanya/bonn

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni