Fontaine-de-Vaucluse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Turistik yerleri, görkemli binaları, efsaneleşmiş müzeleri gezmeye biraz mola verip Fransa’nın doğasını ve aslında dünya çapında su özelliği ile ünlenen yerini keşfe çıkmak için rotanızı Fontaine-de-Vaucluse’a çevirin. Dere kenarına serpiştirilmiş evleri görünce burada yaşıyor hayalleri kurmamak imkansız. Bu Ortaçağ köyün nüfusu yaklaşık 600 kişiden oluşuyor. İtalya’nın batısında, İsviçre’nin güneybatısında kalan Fontaine-de-Vaucluse diğer ülkelere başkent Paris’ten daha yakın! 

Avignon’a yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Fontaine-de-Vaucluse aslında kapalı bir vadidir. Tepeden gördüğünüzde kayalıklar arasından süzülüp sakince aktığını düşündüğünüz nehir bir yana, yerden tüm gücüyle fışkıran suları harika görüntü oluşturur. Bu köy tam da Pazar keyfi yapmak için tercih edilecek bir yerdir. Zaten küçücük olduğundan hemen gezebilirsiniz. Küçük olmasına aldanmayın; Fontaine-de-Vaucluse gezilecek yerler bakımından zengin sayılabilir.

Fontaine-de-Vaucluse’a hayat vermiş Sorgue Nehri dünyadaki en güçlü mineral kaynağı olarak biliniyor. Hangi mevsimde giderseniz gidin muhteşem manzaralarla karşılaşılacağı kesin. Sorgue Nehri kenarındaki ulu çınarlar her mevsim bambaşka bir havaya bürünerek köyü kartpostal haline getiriyor. Sorgue Nehri üzerinde yıllardan beri süregelen çalışmalar yapılmaktadır. En son 1985 yılında 315 metreye dalış yapan denizaltının henüz dibe çökmediği biliniyor. 

Fontaine-de-Vaucluse Köyü’nü tanıtan ise İtalyan şair ve bilgin Francesco Petrarch’ın Laura de Noves’a duyduğu aşkı yazdığı yer olmasıdır. Köy yıllar içinde yağmalanmış ve uzun bir süre unutulmuş fakat sonrasında bir yazar sayesinde yeniden adını duyurmaya başlamış. 15-16 yüzyıllar sonrasında da turistlerin gözdesi haline gelmiş. 

Fontaine-de-Vaucluse Nerededir?

Fontaine-de-Vaucluse, Marsilya’nın hemen üzerinde, Avignon’a 36 km, Toulose’a 300 km, Nice’e 250 km uzaklıktadır. 

Fontaine-de-Vaucluse’a Ne Zaman Gidilir?

Su seviyesinin arttığı ve neredeyse durgun hale geldiği belli dönemler var. Dilediğiniz zaman gidebilirsiniz ama kış bitiminde, bahar aylarında nehrin en coşkulu halini görebilirsiniz. Mart ayından sonra genellikle suyun debisi düşer. 

Fontaine-de-Vaucluse'a Nasıl Gidilir?

Kendi aracınızla veya otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Avignon şehrinden kalkan TransVaucluse yerel otobüsleri ve Line6 firmasına ait otobüsler Fontaine-de-Vaucluse içerisine kadar gelirler. Arabayla gelecekseniz 3-5 Euro arasında değişen otopark ücretini ödemek durumundasınız. Çevre illerden ve ülkelerden uçakla yaklaşık 2 saat içerisinde Marsilya’ya, oradan da 1 saat içinde Fontaine-de-Vaucluse’a ulaşılabilir.

Fontaine-de-Vaucluse Gezilecek Yerler

Fontaine-de-Vaucluse yüzyıllara tanıklık etmiş bir yer olduğundan tarihiyle dolayısıyla müzeleriyle de çok meşhur. Doğanın keyfini çıkarırken aynı zamanda dolu dolu bir kültür gezisi de yapabilirsiniz. 

Vallis Clausa Kâğıt Fabrikası

15. yüzyılda sanayileşmenin artmasıyla önemli bir hale gelen kağıt fabrikası şimdilerde turistlerin görmek için çok sık uğradıkları bir yer haline geldi. 

Petrarch Müzesi 

Buranın meşhur olmasında büyük etkisi olan şairin bölge hakkındaki eserlerinin yer aldığı bir müze. 

Jean Garcin Tarih Müzesi

Bölge tarihine yakından tanıklık edebileceğiniz belge ve anlatımların yer aldığı müze. 

Philippe de Cabassole Kalesi

Zamana meydan okuyan taş-kaya yapılardan bir tanesi. Hem gezmek hem de fotoğraf çekmek için en güzel yerlerden bir tanesidir. 

Crystal Fountain

Cam el sanatlarının üretilip satışa sunulduğu bir yer. Buradan el işçiliği ürünleri satın alabilirsiniz. 

Pazar (L'Isle sur de Sorgue)

Bölgede kurulan bu pazar en meşhur yerlerinden bir tanesidir. Buraya pazar gezisi için gelmek bu yüzden de çok meşhur hale gelmiş. Oldukça hareketli ve keyifli bir pazar kuruluyor. 

Saint Pantaléon Kilisesi

İhtişamlı mimarisiyle bu kilise bölgeye anlam katan yerlerden. Buraya kadar gelmişken yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan kilise de mutlaka görülmeli. 

Direniş Müzesi

Tarih müzesinin yanı sıra Fransızların Alman işgali sırasında Vaucluse’un geçirdiği evrimi, sanatçıların bu dönemdeki tutumlarını ve hayatın nasıl devam ettiğini anlatan bilgiler bu müzede yer alıyor. 

Sorgue Kilisesi

Burası şüphesiz bölgenin en ihtişamlı kilisesi. İçi de dışı da görülmeye değer. Ayrıca kilisenin yakınında bölgenin simgesi haline gelmiş değirmen de bulunuyor. Yine fotoğrafçılık, kültür, tarih ve doğa gezisini bir arada deneyimleyebileceğiniz yerlerden bir tanesi burası. 

Fontaine de Vaucluse ile İlgili

Fontaine de Vaucluse Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa