Korsika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akdeniz’de bir ada olan Korsika, Fransa’nın 18 bölgesinden biridir. Diğer Fransız bölgelerinden daha yüksek derecede özerkliğe sahip ve başkenti Ajaccio olan Korsika’da 300 binden fazla kişi yaşamaktadır. Tarih boyunca çeşitli toplulukların hâkimiyetine girmiş olan Korsika 1755’te bağımsız Korsika Cumhuriyeti dönemi de yaşamıştır. Ada halkının %70’e yakını Korsikalıdır ve halkın %98’i hem Fransızca hem de Korsikaca konuşmaktadır.

Sahip olduğu coğrafi çeşitlilik sebebiyle Korsika genişçe bir coğrafyanın minyatürüne benzetilmektedir. Kısa mesafeler içerisinde, muhteşem kumsallara sahip canlı sahil kentlerinden sık ormanlık araziye; oradan tepedeki tarihî köylere varacak kadar çeşitlilikte manzaraya şahit olmak mümkündür. Bu açıdan Korsika tatili, geniş yelpazede bir deneyim çeşitliliğine sahiptir. Akdeniz’in en yüksek dağları, bol yeşillik ve en berrak suların buluştuğu Korsika, doğasıyla büyülemektedir.

Korsika, milattan önce uzunca bir tarihe sahiptir. Ada, MÖ yaklaşık 10 binli yıllardan itibaren sürekli yerleşim görmüştür. Antik dönemde ise, Yunanların kolonisi olan Kartacalıların kısa bir hâkimiyetinden sonra Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. MÖ 238 yılında ise Sardunya ile birlikte il olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun 395 yılında ikiye bölünmesiyle birlikte Batı Roma İmparatorluğu’na bağlanan ada, 533 yılında Doğu Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Tarihsel süreç boyunca çok kez el değiştirmiş olan topraklar, 1768 yılındaki Versay Antlaşması ile Cenovalılardan Fransızlara bağlanmıştır fakat ada halkının Fransa hâkimiyetine karşı mesafeli duruşu her daim devam etmiştir.

Korsika; Akdeniz iklimi, 1.000 kilometrelik sahil şeridi, incecik kumlu plajları, 2 binden fazla canlı türü ile sahip olduğu yaban hayatı gibi doğal değerlerinin yanı sıra, çarpıcı dini ve kültürel mirası ile bütünlüklü bir kimliğe sahiptir.

Devamını Oku

Korsika ile İlgili

Korsika’da Nerede Kalınır?

Akdeniz’in 4. en büyük adası olan Korsika, Fransa’nın gözde tatil destinasyonları arasında yer alıyor. Ana karanın güneydoğusundaki Korsika keyifli plajları, tertemiz denizi, bakir koyları, ulaşımı kolaylaştıran havalimanları, adayı baştan sona birbirine bağlayan kara yolu ile uzun yıllardır bilinen ve yoğun olarak talep gören bir ada.

Gerek deniz yolu gerek demir yolu alternatifleri ile de hareketi artan adanın dağlık arazisiyle birlikte yemyeşil de bir doğası var. Pek çok bölümü UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Korsika, gördüğü yoğun talebe rağmen bulunduğu bölgede doğasını korumayı başarmış ender yerler arasında sayılıyor. Kanyon geçişinden trekking parkurlarına, dalıştan dağcılığa kadar pek çok etkinliğin yapılabildiği çeşitlilikteki adanın oldukça uzun bir sezonu var. Şarap üretiminde ön plana çıkmayı başaran Korsika’da deniz mahsulleri de eşsiz bir sentez ile İtalyan ve Fransız geleneksel tarifleri yorumlanarak hazırlanıyor. Sahil kenarındaki bir restoranda gün batımlarını izlemenin keyfi uzun süre unutulmayacak bir anıya dönüşüyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Korsika otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Korsika Otelleri

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Korsika Adası özerk bir bölge niteliği taşısa da genel olarak Fransa’ya bağlı bir ada durumunda bulunuyor. Akdeniz üzerindeki Korsika, bölgenin 4. büyük adası olarak Sicilya, Sardinya ve Kıbrıs’tan sonra geliyor. Oldukça dağlık ancak fevkalade yeşil bir ada olan Korsika, 200’ün üzerinde muhteşem doğallıkta koy ile turistik değerini hep yüksek tutmayı başarıyor. Dağlar arasında kıvrılarak sizi bir diğer muhteşem köy veya koya ulaştıran yollar, sürüş keyfini katlayan manzaralar eşliğinde akıp gidiyor.

Adanın sahil kesimi, Akdeniz’in tertemiz suları ve temiz plajları ile daha çok deniz ve denizaltı yaşamı ile ilgilenen konukların popüler destinasyonları arasında. Adanın iç kesimlerine doğru ilerledikçe tabloyu andıran manzaraların yanı sıra, doğallığını muhafaza eden köyler ve tırmanma, trekking, kamping gibi dağcılık faaliyetlerinin de sürebildiği alanlara ulaşılıyor. Ada bu niteliğiyle sadece yaz ve deniz turizmi değil, ekolojik turizm ve dış mekân aktiviteleri için de bir cazibe merkezi oluyor.

 

Korsika hemen her bölgesinde oldukça hareketli bir eğlence ortamını da sunabilen hareketli bir ada. İtalyan ve Fransız stili restoranlar, kafe ve barlara eşlik eden diskolar pek çok turistik bölgenin olmazsa olmazı durumunda. Ayrıca Korsika’nın ünlü plaj partileri de adanın eğlenceli hayatına katkı sağlıyor. Genellikle yaz aylarında yapılan bu partiler, günlerce süren hem gündüz hem gece müzik ve şovun hiç bitmediği etkinlikler olarak oldukça ilgi çekiyor.

Devamını Oku

Korsika Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa