Korsika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akdeniz’de bir ada olan Korsika, Fransa’nın 18 bölgesinden biridir. Diğer Fransız bölgelerinden daha yüksek derecede özerkliğe sahip ve başkenti Ajaccio olan Korsika’da 300 binden fazla kişi yaşamaktadır. Tarih boyunca çeşitli toplulukların hâkimiyetine girmiş olan Korsika 1755’te bağımsız Korsika Cumhuriyeti dönemi de yaşamıştır. Ada halkının %70’e yakını Korsikalıdır ve halkın %98’i hem Fransızca hem de Korsikaca konuşmaktadır.

Sahip olduğu coğrafi çeşitlilik sebebiyle Korsika genişçe bir coğrafyanın minyatürüne benzetilmektedir. Kısa mesafeler içerisinde, muhteşem kumsallara sahip canlı sahil kentlerinden sık ormanlık araziye; oradan tepedeki tarihî köylere varacak kadar çeşitlilikte manzaraya şahit olmak mümkündür. Bu açıdan Korsika tatili, geniş yelpazede bir deneyim çeşitliliğine sahiptir. Akdeniz’in en yüksek dağları, bol yeşillik ve en berrak suların buluştuğu Korsika, doğasıyla büyülemektedir.

Korsika, milattan önce uzunca bir tarihe sahiptir. Ada, MÖ yaklaşık 10 binli yıllardan itibaren sürekli yerleşim görmüştür. Antik dönemde ise, Yunanların kolonisi olan Kartacalıların kısa bir hâkimiyetinden sonra Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. MÖ 238 yılında ise Sardunya ile birlikte il olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun 395 yılında ikiye bölünmesiyle birlikte Batı Roma İmparatorluğu’na bağlanan ada, 533 yılında Doğu Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Tarihsel süreç boyunca çok kez el değiştirmiş olan topraklar, 1768 yılındaki Versay Antlaşması ile Cenovalılardan Fransızlara bağlanmıştır fakat ada halkının Fransa hâkimiyetine karşı mesafeli duruşu her daim devam etmiştir.

Korsika; Akdeniz iklimi, 1.000 kilometrelik sahil şeridi, incecik kumlu plajları, 2 binden fazla canlı türü ile sahip olduğu yaban hayatı gibi doğal değerlerinin yanı sıra, çarpıcı dini ve kültürel mirası ile bütünlüklü bir kimliğe sahiptir.

Devamını Oku

Korsika ile İlgili

Korsika’da Nerede Kalınır?

Akdeniz’in 4. en büyük adası olan Korsika, Fransa’nın gözde tatil destinasyonları arasında yer alıyor. Ana karanın güneydoğusundaki Korsika keyifli plajları, tertemiz denizi, bakir koyları, ulaşımı kolaylaştıran havalimanları, adayı baştan sona birbirine bağlayan kara yolu ile uzun yıllardır bilinen ve yoğun olarak talep gören bir ada.

Gerek deniz yolu gerek demir yolu alternatifleri ile de hareketi artan adanın dağlık arazisiyle birlikte yemyeşil de bir doğası var. Pek çok bölümü UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Korsika, gördüğü yoğun talebe rağmen bulunduğu bölgede doğasını korumayı başarmış ender yerler arasında sayılıyor. Kanyon geçişinden trekking parkurlarına, dalıştan dağcılığa kadar pek çok etkinliğin yapılabildiği çeşitlilikteki adanın oldukça uzun bir sezonu var. Şarap üretiminde ön plana çıkmayı başaran Korsika’da deniz mahsulleri de eşsiz bir sentez ile İtalyan ve Fransız geleneksel tarifleri yorumlanarak hazırlanıyor. Sahil kenarındaki bir restoranda gün batımlarını izlemenin keyfi uzun süre unutulmayacak bir anıya dönüşüyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Korsika otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Korsika’da Nerede Kalınır - Korsika’nın Bölgeleri

Korsika’nın belli başlı şehirlerinin hemen hepsi turistik bir çekim noktası oluşturabilen, keyifli tatil destinasyonları arasında sayılıyor. Adada yapacağınız tatil sırasında bol bol gezip fotoğraf çekebilir, Cap Corse’un denize doğru koşan plajı Macinaggio’da deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Bir başka gün St. Florent’in keyifli kafelerinde kahvaltı yapıp teknelerle Plage de Leto’ya geçebilirsiniz. Ardından araçla devam etmenin gerektiği doğallığı halen korunan Saleccia Plajı’na uzanıp gönlünüzce bir gün geçirebilirsiniz. Niolo Vadisi’nde bir yürüyüşle akşam başkentte keyifli bir yemeği birleştirebileceğiniz bu harika ada gerek tarihî kent ve meydanları, gerek doğallığını koruyan koyları ile konuklarına oldukça fazla sayıda seçenek sunuyor.

Konaklama için size önereceğimiz bölgelerin ilki Porto-Vecchio. Kilometrelerce uzanan beyaz kum plajları ile oldukça popüler. Sonraki bölgemiz olan Calvi koruma altındaki Scandalo Doğal Parkı'na da yakın konumu ile ön plana çıkıyor. Ardından tesislerini listelediğimiz Bonifacio bölgesi, falezlerin üzerindeki konumu ile tepeden denizi seyreden hüzünlü bir güzele benziyor. Sonraki bölgemiz olan başkent Ajaccio 1400’lü yıllardan günümüze kalan tarihî ve masalsı bir kent. Son bölgemiz olan Porto Ota bölgesi, adanın batı kısmında yer alıyor ve doğal güzelliği ile konuklarını büyülüyor.

 

Korsika’ya pek çok Avrupa ülkesinden ve elbette Fransa’dan direkt uçak seferleriyle ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra adada bulunan limanlar sayesinden Fransa ve İtalya limanlarından Korsika’ya feribot seferleri de düzenleniyor. Nice'den Calvi, Ajaccio ve Bastia'ya bu feribotlar ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marsilya, Nice ve Toulon'dan da düzenli feribot seferleri yapılıyor. Bunun yanı sıra İtalya yönünden gelmek isteyen okuyucularımız Cenova, Livorno, Napoli, Savona veya Sardunya'dan hareket eden feribotlar ile Korsika’ya ulaşabilirler. Alternatifler arasında en popüler, hızlı ve ekonomik yol Nice’e uçmak, ardından feribot ile adaya geçmek olarak gözüküyor.

Şehir içinde ulaşım için motor, bisiklet veya yürüyüş tavsiye ediyoruz ancak şehirler arasında dolaşmak ve adayı komple tanımak isteyen okuyucularımız demir yolu ağını kullanabilirler. Küçük bir not olarak; her yere demir yoluyla ulaşmak mümkün olmadığından ve adanın pek çok koyuna uğrama şansını ortadan kaldırdığından konukların geneli otomobil kiralamayı tercih ediyor.

Porto-Vecchio Bölgesindeki Korsika Otelleri

Geçmiş dönemlerde bir Ceneviz limanı olarak kurulan ve değer kazanan Porto Vecchio Korsika’nın önemli yerleşim noktalarından biri olarak ciddi talep alıyor. Adanın güneydoğusunda yer alan bölge, tarihî liman ve kilometreler boyu devam eden beyaz kum plajlarıyla popüler.
 

 • Private Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Porto-Vecchio
  Fiyat: Geceliği 280 € - 406 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Private Hotel

 • Hotel Carre Noir
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Porto-Vecchio
  Fiyat: Geceliği 252 € - 300 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Hotel Le Roi Theodore
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA
  Konum: Porto-Vecchio
  Fiyat: Geceliği 280 € - 358 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Hotel Ambassador Palombaggia
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA
  Konum: Porto-Vecchio
  Fiyat: Geceliği 415 € - 440 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Hotel Moby Dick
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, restoran, bar
  Konum: Porto-Vecchio
  Fiyat: Geceliği 292 € - 374 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Moby Dick

Calvi Bölgesindeki Korsika Otelleri

Calvi bölgesi adanın bir diğer kalabalık merkezi. Calvi limanı ve plajı ile tanınan bu bölge, Scandalo Doğal Parkı'na da yakın konumu ile ön plana çıkıyor.
Chez Tao mevkiinden güneşin batışını seyredebilir, Revellatta Feneri’ni gezebilir, keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu bölge Sainte Catherine Havalimanı’na yakın olması nedeni ile de tercih ediliyor.
 

 • Hotel Corsica
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Calvi
  Fiyat: Geceliği 290 € - 320 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Corsica
   

 • Regina
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Calvi
  Fiyat: Geceliği 175 € - 180 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Le Saint Erasme
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Calvi
  Fiyat: Geceliği 121 € - 143 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Calvi Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Calvi
  Fiyat: Geceliği 150 € - 225 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Le Mariana
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA
  Konum: Calvi
  Fiyat: Geceliği 121 € - 170 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Le Mariana

Bonifacio Bölgesindeki Korsika Otelleri

Kireçtaşı Tepesi’nin üst noktasından Akdeniz’i seyreden harika bir şehir Bonifacio. Adanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan şehir, denize paralel dik kayaların üzerine kurulmuş. Bugün şehir, bu kayaların aşınması, rüzgâr ve denizle oyulması sonucu oluşan falezlerin üzerinde yükseliyor adeta. Kral Aragon Merdivenlerini takip ederek plaja inebilir, eski şapeli gezebilir ve bölgedeki golf tesislerinde vakit geçirebilirsiniz.
 

 • Hotel Version Maquis Citadelle
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Bonifacio
  Fiyat: Geceliği 540 € - 570 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Version Maquis Citadelle

 • Hotel Centre Nautique
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, evcil hayvan girebilir, SPA
  Konum: Bonifacio
  Fiyat: Geceliği 385 € - 460 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

   

 • Hotel Genovese
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Bonifacio
  Fiyat: Geceliği 260 € - 290 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • A Cheda
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA
  Konum: Bonifacio
  Fiyat: Geceliği 342 € - 384 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Hotel Cala di Greco
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, evcil hayvan girebilir
  Konum: Bonifacio
  Fiyat: Geceliği 560 € - 590 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

  ​​​​​​
  Hotel Cala di Greco

Ajaccio Bölgesindeki Korsika Otelleri

Korsika’nın başkenti olan Ajaccio, oldukça eski bir şehir. 1492 yılında kurulmuş olan bu tarihî kentte insan kendisini farklı bir çağa gitmiş gidi hissediyor. Özellikle eski liman bölgesi oldukça hareketli bir tarihî nokta. Notre-Dame de la Miséricorde Katedrali ve Napolyon Bonaparte'ın doğduğu ve sonradan müzeye dönüştürülmüş olan ev gezilecek noktaları arasında yer alıyor. Maréchal Foch Meydanı ve Ajjaccio Town Hall de şehir gezileriniz sırasında mola verebileceğiniz keyifli destinasyonlar arasında bulunuyor.
 

 • Best Western Plus Ajaccio Amiraute
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Ajaccio
  Fiyat: Geceliği 242 € - 269 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Best Western Plus Ajaccio Amiraute

 

 • Hotel Campo Dell’oro
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Ajaccio
  Fiyat: Geceliği 147 € - 191 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • La Pinede
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, oda servisi
  Konum: Ajaccio
  Fiyat: Geceliği 119 € - 129 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

   

 • Castel Vecchio
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Ajaccio
  Fiyat: Geceliği 121 € - 145 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Porto Ota Bölgesindeki Korcula Otelleri

Porto şehri, adanın doğallığını koruyabilen pek çok değerine ev sahipliği yapıyor. Adanın batı kısmında kalan bu UNESCO tescilli bölge Piana Deresi ve civarındaki doğal yürüyüş yolları ile de oldukça popüler. Liman ve merkeze yakın plaj bölümleri oldukça kalabalık olan şehrin 16. yüzyıldan kalma Gözetleme Kulesi, tarihî bir eser olarak turistlerin ilgisini çekiyor.
 

 • Le Mediterranee
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, evcil hayvan girebilir
  Konum: Porto Ota
  Fiyat: Geceliği 90 € - 95 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

  ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
  ​​​Le Mediterranee

 • Hotel Kalliste
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, evcil hayvan girebilir
  Konum: Porto Ota
  Fiyat: Geceliği 84 € - 95 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

  ​​​​​​​

 • Hotel Bella Vista
  Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, evcil hayvan girebilir
  Konum: Porto Ota
  Fiyat: Geceliği 95 € - 119 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

   

 • Hotel et Residence Costa Rossa
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Porto Ota
  Fiyat: Geceliği 116 € - 129 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • La Calypso
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, çamaşırhane, sigara içilmeyen oda
  Konum: Porto Ota
  Fiyat: Geceliği 94 € - 104 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  La Calypso

Korsika’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Korsika Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Korsika otellerini görmek için tıklayın.

Korsika Otelleri

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Korsika Adası özerk bir bölge niteliği taşısa da genel olarak Fransa’ya bağlı bir ada durumunda bulunuyor. Akdeniz üzerindeki Korsika, bölgenin 4. büyük adası olarak Sicilya, Sardinya ve Kıbrıs’tan sonra geliyor. Oldukça dağlık ancak fevkalade yeşil bir ada olan Korsika, 200’ün üzerinde muhteşem doğallıkta koy ile turistik değerini hep yüksek tutmayı başarıyor. Dağlar arasında kıvrılarak sizi bir diğer muhteşem köy veya koya ulaştıran yollar, sürüş keyfini katlayan manzaralar eşliğinde akıp gidiyor.

Adanın sahil kesimi, Akdeniz’in tertemiz suları ve temiz plajları ile daha çok deniz ve denizaltı yaşamı ile ilgilenen konukların popüler destinasyonları arasında. Adanın iç kesimlerine doğru ilerledikçe tabloyu andıran manzaraların yanı sıra, doğallığını muhafaza eden köyler ve tırmanma, trekking, kamping gibi dağcılık faaliyetlerinin de sürebildiği alanlara ulaşılıyor. Ada bu niteliğiyle sadece yaz ve deniz turizmi değil, ekolojik turizm ve dış mekân aktiviteleri için de bir cazibe merkezi oluyor.

 

Korsika hemen her bölgesinde oldukça hareketli bir eğlence ortamını da sunabilen hareketli bir ada. İtalyan ve Fransız stili restoranlar, kafe ve barlara eşlik eden diskolar pek çok turistik bölgenin olmazsa olmazı durumunda. Ayrıca Korsika’nın ünlü plaj partileri de adanın eğlenceli hayatına katkı sağlıyor. Genellikle yaz aylarında yapılan bu partiler, günlerce süren hem gündüz hem gece müzik ve şovun hiç bitmediği etkinlikler olarak oldukça ilgi çekiyor.

Devamını Oku

Korsika Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa