Korsika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akdeniz’de bir ada olan Korsika, Fransa’nın 18 bölgesinden biridir. Diğer Fransız bölgelerinden daha yüksek derecede özerkliğe sahip ve başkenti Ajaccio olan Korsika’da 300 binden fazla kişi yaşamaktadır. Tarih boyunca çeşitli toplulukların hâkimiyetine girmiş olan Korsika 1755’te bağımsız Korsika Cumhuriyeti dönemi de yaşamıştır. Ada halkının %70’e yakını Korsikalıdır ve halkın %98’i hem Fransızca hem de Korsikaca konuşmaktadır.

Sahip olduğu coğrafi çeşitlilik sebebiyle Korsika genişçe bir coğrafyanın minyatürüne benzetilmektedir. Kısa mesafeler içerisinde, muhteşem kumsallara sahip canlı sahil kentlerinden sık ormanlık araziye; oradan tepedeki tarihî köylere varacak kadar çeşitlilikte manzaraya şahit olmak mümkündür. Bu açıdan Korsika tatili, geniş yelpazede bir deneyim çeşitliliğine sahiptir. Akdeniz’in en yüksek dağları, bol yeşillik ve en berrak suların buluştuğu Korsika, doğasıyla büyülemektedir.

Korsika, milattan önce uzunca bir tarihe sahiptir. Ada, MÖ yaklaşık 10 binli yıllardan itibaren sürekli yerleşim görmüştür. Antik dönemde ise, Yunanların kolonisi olan Kartacalıların kısa bir hâkimiyetinden sonra Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. MÖ 238 yılında ise Sardunya ile birlikte il olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun 395 yılında ikiye bölünmesiyle birlikte Batı Roma İmparatorluğu’na bağlanan ada, 533 yılında Doğu Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Tarihsel süreç boyunca çok kez el değiştirmiş olan topraklar, 1768 yılındaki Versay Antlaşması ile Cenovalılardan Fransızlara bağlanmıştır fakat ada halkının Fransa hâkimiyetine karşı mesafeli duruşu her daim devam etmiştir.

Korsika; Akdeniz iklimi, 1.000 kilometrelik sahil şeridi, incecik kumlu plajları, 2 binden fazla canlı türü ile sahip olduğu yaban hayatı gibi doğal değerlerinin yanı sıra, çarpıcı dini ve kültürel mirası ile bütünlüklü bir kimliğe sahiptir.

Korsika Nerededir?

Korsika, Akdeniz’de, Fransa anakarasının güneydoğusunda, İtalyan Yarımadası’nın batısında yer almaktadır. Korsika’ya en yakın kara parçası, güneyde konumlanan İtalyan adası Sardinya’dır. Fransa’nın 18 bölgesinden biri olan Korsika’nın üçte ikisini bir dağ zinciri oluşturmaktadır.

Korsika’ya Nasıl Gidilir?

Korsika, Fransa’ya 170, İtalya’ya ise 80 kilometre mesafededir. Fransa’dan Korsika’ya Yüksek Hızlı Tekne (Navire à Grande Vitesse) ile ulaşmak oldukça elverişli ve hızlıdır. Bu yolla Korsika Sahili’nin manzarasının tadını çıkararak seyahat edilebilmekte ve şehir merkezine kolayca ulaşılabilmektedir. Ayrıca Marsilya, Nice ve Toulon’dan da hizmet veren düzenli feribotları kullanmak mümkündür. Cenova, Livorno, Savona, Napoli veya Sardunya’dan da Korsika’ya deniz yolu ulaşımı sağlanmaktadır.

Korsika’da Ajaccio, Bastia, Calvi ve Figari olmak üzere dört adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Havalimanları Avrupa ve Fransa şehirleriyle bağlantıya sahiptir. Bastia Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, her saat hareket eden otobüsler ile kolayca sağlanmaktadır. Fransa dışından Korsika’ya uçuşlar sık değildir ve oldukça pahalıdır. Bu yüzden öncelikte Nice’e uçakla gitmeyi tercih edip Nice’ten de feribotla Korsika’ya ulaşılabilir. Feribot, uçak kullanmaktan çok daha çevre ve bütçe dostudur.

Korsika’da Kalınacak Yerler

Korsika’da oldukça çeşitli özellikte konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlar arasında oteller, kamp alanları, ailece kalmak için mobilyalı kiralık daireler, hosteller, tatil köyleri ve apart oteller sayılabilir. Manzaralı ve farklı bütçelere hitap edecek çeşitlilikte otellerin yanı sıra ailelerin konaklaması için tam donanımlı şekilde dekore edilmiş mobilyalı evler de bulunmaktadır. Ayrıca, Korsika’nın muhteşem doğal atmosferini doğrudan deneyimlemek için kamp alanları da tercih edilebilir.

Korsika’da Görülecek Yerler

Korsika, Akdeniz’in ortasında, en fazla dağlık araziye sahip bir kara parçasıdır. Uzun mesafeli GR 20 yolu, bölgenin doğal ruhuna şahit olmak için takip edilebilecek nefes kesici bir rotadır. Korsika’yı kuzeyden güneye geçen, Korsika’nın çatısı olan 2.710 metre yükseklikteki Cinto Dağı’nı kapsayan ve dünyanın en güzel yürüyüş parkurlarından biri olarak kabul edilen GR 20; bahar mevsiminde arşınlanmak için uygundur. Bu yürüyüşlerde, Korsika’nın gizli yönünü deneyimleme hissi yaşanmaktadır.

Musée de Bastia, koleksiyonundaki 10.642 adet sanat nesnesi ve belge ile muazzam bir birikime sahiptir. Müze, Louvre’dan sonra Fransa’daki en büyük İtalyan resim koleksiyonunu bünyesinde barındırmaktadır.

Ada, yaşadığı hareketli tarihi ile günümüzde birçok izi bünyesinde taşımaktadır. Köyler; Ceneviz kuleleri ve sağlamlaştırılmış burçlar ile bezelidir. Korsika’nın her yerinde Ceneviz kalelerine rastlamak mümkündür. Kaleler, tarihin bu önemli döneminin hatırlatıcısıdır. Calvi’deki kale, uzun süren deniz saldırılarına karşı savunma mekânı olması ve asma köprüsü ile önemli bir İtalyan dehası örneğidir. Adanın tarihini incelerken, Matra, Girolata ve Saint-Florent'daki Ceneviz kaleleri de dikkat çekmektedir.