Lille Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lille-2660320_960_720.jpg

Fransa’nın en kuzeyinde, Belçika sınırında bulunan Lille, Nord-Pas-de-Calais isimli bölgededir ve Nord ilinin merkezi konumundadır. 228 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Lille, toplamda 1 milyonu aşan nüfusuyla Paris, Lyon, Marsilya ve Toulouse’dan sonra ülkenin en büyük 5. şehri olarak öne çıkar. Bir dönem sanayi kenti olsa da bu kimliğinden zamanla uzaklaşan Lille, eğitim, kültür ve sanat alanlarında önemli bir konuma ulaşmıştır. Kent 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Lille Gezilecek Yerler

Fransa’nın tarihî ve kültürel anlamda en güzel şehirlerinden birisi olan Lille, iki Dünya Savaşı sırasında yaşadığı yıkımlara rağmen günümüzde tüm heybetiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Tekstil ve madencilik üzerine gelişen ekonomisiyle bir dönem tam bir sanayi kenti hüviyetine bürünen Lille, 1960’larda bu alanlardaki popülaritesini kaybetmesinden ötürü hizmet sektörünün ağırlıklı olduğu bir kültür kenti haline gelmiştir. Ülkenin tam kuzeyinde Belçika sınırına yakın bir konumda bulunan şehirde Fransız ve Flaman kültürünün etkileri her adımda hissedilmektedir.

Lille Gezilecek Yerler

Lille seyahatinizde gezecek çok nokta bulacaksınız. Kentin gezmek için en öne çıkan noktalar olarak ise Eski Şehir Merkezi, Citadel of Lille, Lille Katedrali, Güzel Sanatlar Sarayı, Lille Şehir Kapıları, Büyük Meydan, Vieille Borsası ve Euralille’i gösterebiliriz. Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Lille Nerededir?

Lille, Fransa’nın kuzeyinde Belçika sınırında bulunmaktadır. Kent, Nord-Pas-de-Calais isimli bölgededir ve Nord ilinin merkezi konumundadır.

Lille Ne Zaman Gidilir?

lille-1037216_960_720.jpg

Fransa’nın en kuzeyinde tarihî ve kültürel anlamda en zengin şehirlerden birisi olan Lille, ılıman okyanusal iklimin etkisi altında bulunur. Kentte meşhur Gulf Stream sıcak su akıntısının etkileri ciddi bir şekilde hissedilir. Yaz ayları normal sıcaklıklarda geçerken kış ayları da ılık ve yağışlı bir düzende seyreder. Lille’e gitmek isteyenler için en uygun tarih olarak mayıs, haziran, temmuz ve ağustos ayları gösterilmektedir. Bu tarihlerde kenti dilediğiniz gibi gezebilir ve yağışlardan nasibinizi almazsınız. Ancak Lille seyahatiniz için kentte düzenlenen etkinlikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Şehirde sanat ve kültürel anlamda birçok etkinlik düzenlenmektedir. Lille’de düzenlenen en önemli etkinlik her yıl eylül aylarında gerçekleştirilen Braderie Lille adlı alışveriş festivalidir. Kökenleri 16. yüzyıla kadar uzanan bu etkinlik için her sene 2 - 3 milyon turist Lille’e gelmektedir. Bu etkinlikte kentin her tarafı bir pazar haline dönüşür ve bu da Avrupa’nın en büyük bitpazarı olarak gösterilir. Her sokakta on binlerce tezgâhın kurulduğu festivalin boyutları 100 kilometreyi aşar. Festivalde satıcıların yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi partiler de stantlarıyla yerini alır. Şehirdeki diğer etkinliklerden en önemlileri ise nisan ayında düzenlenen Lille Dövme Festivali, haziran aylarında yapılan Lille Sunset Festivali, sonbahar aylarında gerçekleştirilen Lille Çizgi Film Festivali ve aralık ayında yapılan Lille Müzik ile Yemek ve Şarap Festivali olarak gösterilebilir.

Lille Nasıl Gidilir?

sncf-1068762_960_720.jpg

Lille’e Türkiye'den direkt uçak seferi bulanmamaktadır. Aktarmalı uçuşlarla Lille’e ulaşabileceğiniz gibi Paris, Lyon ve Nice gibi kentlere İstanbul'dan uçakla giderek Lille’e trenle geçebilirsiniz.

Lille Nerede Kalınır?

lille-1426569_960_720.jpg

Fransa’nın turistik anlamda en önemli kentlerinden birisi olan Lille’de ziyaretçilerin konuklaması için oldukça fazla seçenek mevcuttur. Ilıman okyanusal iklim etkisi altında bulunan Lille’i gezmek için en uygun tarihler mayıs, haziran, temmuz ve ağustos ayları olarak gösterilir. Ayrıca kentte farklı dönemlerde düzenlenen festivallerden dolayı da kış aylarında da zaman zaman yoğunluk artmaktadır. Bundan dolayı da seyahatinizi planlarken ilk olarak konaklama konusunu halletmeniz tavsiye edilir. Ayrıca erken rezervasyon yapıp kaliteli ve konforlu birçok konaklama tesisinde avantajlı fiyatlar da kalma imkânı bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Lille Şehir İçi Ulaşım

lille-3585362_960_720.jpg

Fransa’nın en büyük kentlerinden birisi olan Lille, ulaşım konusunda konuklarına oldukça çeşitli ve konforlu seçenekler sunmaktadır. Kentte otobüs, tramvay ve metro seçenekleri dilediğiniz noktaya hem ucuz hem de konforlu bir yolculuk sağlar. Ayrıca birçok Avrupa kentinde olduğu gibi bisikletler de önemli bir yer tutmaktadır.

Havalimanından ulaşım

Lille’e uçakla giderseniz, kente 7 kilometre uzaklıkta bulunan Lille Havalimanı’na iniş yaparsınız. Buradan şehre gitmek için toplu taşımayı tercih edecekseniz, havalimanı ile kent merkezi arasında çalışan otobüslere binmelisiniz. Yaklaşık 20 dakika süren bu yolculuğun size maliyeti 8 euro olacaktır. Bu yolculuk için gereken bileti otobüsün içinde şoförden temin edebilirsiniz. Size bilet satmayı teklif edecek aracılara ise kulak asmamanız tavsiye edilir.

Devamını Oku

Lille Mutfağı

lille-3563265_960_720.jpg

Lille’de gezdiniz tozdunuz. Elbette karnınız acıkacaktır. Bu noktada kent size istediğiniz yemek konusunda çeşitli seçenekler sunacaktır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Lille, Fransız mutfağının etkisi altında bir kent. Fransız mutfağına dair birçok lezzete Lille geziniz sırasında ulaşabilirsiniz. Ancak kentte uzun süre tesiri olan Flaman esintilerini de yemeklerine yansıtan yerler mevcut. Ayrıca bünyesinde bulunan yoğun öğrenci nüfustan ötürü de Lille’de atıştırmalık ve fast food konusunda da kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız. Türk mutfağına ait yemekler yapan restoranlar da şehirde hatırı sayılır miktarda bulunmaktadır. Lille’de Belçika’ya yakınlıktan dolayı tatlı kültürü oldukça gelişmiştir. Yani lezzetli waffle’lar burada ulaşabilirsiniz. Ayrıca çikolata ve kek konusunda da iyi bir yere sahip olan Lille’de birçok pastanede bu lezzetleri tadabilirsiniz.

Lille’in Kuzey Fransa’da bulunmasından ötürü Fransız-Flaman etkileri içeren yemeklerine bakacak olursak, ekmek üzerine eritilmiş peynirden oluşan welsh, marine edilmesinde bira kullanılan et yemeği carbonadeFlamande ve içine dilediğiniz şeyin konulabildiği vol au vent isimli milföy hamurundan yapılan yemek gösterilebilir. Ayrıca kentte Fransız deniz mutfağına dair birçok restoran bulunmaktadır.

Devamını Oku

Lille Gece Hayatı  


 

Lille, şehri gezenlere gündüz ne kadar sakin ve dingin bir ortam sunuyorsa geceleri de o kadar aktif bir şehir olarak dikkat çekiyor. Lille, sahip olduğu üniversiteler nedeniyle Avrupa’nın eğitim konusunda en önemli şehirlerinden birisi konumunda. Bu nedenle de özellikle Erasmus yapan öğrenciler için ç ok tercih edilen bir kent. Bu nedenle de Lille’in gece hayatı oldukça hareketlidir. Lille’de yaşayan insanlar ise genelde sakin bir hayatı tercih etmektedir. Bu nedenle şehrin genel eğlence anlayışı bar ve publarda bir yandan içkilerini yudumlayıp bir yandan sohbet ederek geceyi noktalamaktır. Ancak öğrenci nüfusunun lokomotifi olduğu genç güruh ise gece kulüplerini doldurmaktadır. Bu sebeple kent merkezinde birçok türde mekâna rastlamanız mümkündür.

Lille’de gece hayatı her ne kadar hareketli olsa da kötü sahneler çoğunlukla yaşanmaz. Her ne kadar hareketli olursa olsun kaliteli çizgisi korunur. Kış döneminde erken saatlerde kapanan mekânlar yazın ise gece 02.00’ye kadar açık olmaktadır. Fiyat konusunda da Lille’de bütçenize göre en uygun eğlenceyi bulabilirsiniz. Alternatif noktasında birçok seçenek mevcuttur. Kent her ne kadar güvenli olsa da turist olmanızdan ötürü gece geç saatlerde otelinize taksi veya saat uygunsa toplu taşımayla gitmeniz önerilir. Lille’de gece hayatının haftanın neredeyse her günü aktiftir ama cuma ve cumartesi büyük yoğunluğun yaşandığı günlerdir. Gece hayatı konusunda en önemli noktalar Rue Solferino, Rue Massena ve Vieux bölgesindedir.

Devamını Oku

Lille Festivalleri

Lille’de yıl içinde ilginizi çekebilecek birçok festival organize edilmektedir. Festival dönemlerinde şehrin daha kalabalık olacağını aklınızdan çıkarmamak iyi olacaktır. Bu nedenle şehre festival döneminde gitmek istiyorsanız rezervasyonunuzu erkenden yaptırmanızı tavsiye ederiz. Sizin için hazırladığımız festival listesi aşağıdadır.

Devamını Oku

Lille Alışveriş


 

Lille’de gezdiniz, tozdunuz, doyasıya eğlendiniz, sıra geldi alışverişe… Evet, alışveriş konusunda da Lille sizi kesinlikle tatmin edecektir. Şehirde birçok butik mağaza, ünlü markaların dükkânları ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. Ayrıca kentte kurulan pazarlar da kıyafet başta olmak üzere birçok ürüne ulaşmanız açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kentte eylül aylarında düzenlenen Braderie de Lille isimli alışveriş festivali ise bu konuda size tam bir çılgınlık yaşatabilir. Kentin her yerinin açık bir pazara dönüştüğü bu etkinlikte şehrin her sokağında yüzlerce kilometrelik tezgâhlar kurulur ve Lille o süreçte Avrupa’nın en büyük bitpazarına sahip olma unvanını alır.

Lille alışveriş için en önemli noktalar, Vieux Lille bölgesi, Grand Palace Meydanı çevresi ile Bethune, Arembault ve Tanneurs caddeleridir. Meydan çevresinde bulunan dükkânlar genelde pahalı ve lüks ürünleri müşterilerine sunar. Bethune ve Arembalt caddelerinde ise yerel butik mağazalarda hem bütçenize uygun hem de şık ürünler bulabilirsiniz. Kentin modern alışveriş konusunda en iddialı yeri ise Euralille isimli dev yapıda bulunuyor. Kentteki iki tren istasyonuyla da entegre durumda bulunan Euralille’de 120’yi aşkın fazla mağaza, güzel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve dev bir hipermarket yer alıyor.

Devamını Oku

Lille Saat Farkı

Lille, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Bern’de saat 11.00’dir

Lille Para Birimi

Fransa’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 7,42 TL’dir.

*Kur bilgisi Eylül 2018’de güncellenmiştir.

Lille Resmi Dili

Lille’de resmi dil Fransızcadır. Ancak kentteki yoğun öğrenci nüfustan ötürü İngilizce çok yoğun bir kullanılmaktadır.

Lille Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatili: 1 Ocak

Paskalya: Nisan ayı

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

2. Dünya Savaşı Zafer Günü: 8 Mayıs

Ascension Tatili: 14 Mayıs

Fransız Milli Bayramı: 14 Temmuz

Assomption Tatili: 15 Ağustos

Toussaint Tatili: 1 Kasım

1. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü: 11 Kasım

Noel: 25 Aralık

Lille Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3.6oC
  • Şub 4.1oC
  • Mar 7.1oC
  • Nis 9.8oC
  • May 13.4oC
  • Haz 16.2oC
  • Tem 18.6oC
  • Agu 18.5oC
  • Eyl 15.5oC
  • Eki 11.7oC
  • Kas 7.1oC
  • Ara 4.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 228.652 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman Okyanusal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün