Lille Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lille-2660320_960_720.jpg

Fransa’nın en kuzeyinde, Belçika sınırında bulunan Lille, Nord-Pas-de-Calais isimli bölgededir ve Nord ilinin merkezi konumundadır. 228 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Lille, toplamda 1 milyonu aşan nüfusuyla Paris, Lyon, Marsilya ve Toulouse’dan sonra ülkenin en büyük 5. şehri olarak öne çıkar. Bir dönem sanayi kenti olsa da bu kimliğinden zamanla uzaklaşan Lille, eğitim, kültür ve sanat alanlarında önemli bir konuma ulaşmıştır. Kent 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Deule Nehri çevresine kurulmuş olan Lille’in tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Kentte yapılan kazı çalışmalarına göre MÖ 2000’li yıllara dek uzanan kalıntılar bulunmuştur. Kentin adına dair araştırmalara göre ise Delue Nehri’nde bulunan bir adadan geldiği belirtiliyor. Fransızca ada anlamına gelen L’Isle kelimesinin değişime uğrayarak Lille haline geldiği aktarılıyor. Zaman boyunca birçok halkın yaşadığı kent, 830 ve 910 yılları arasında Vikingler’in işgali altında kalmıştır. Bu süreçten oldukça büyük bir yıkımla çıkan şehir, sonrasında ise Roma hâkimiyeti altına girmiş ve ticarette önemli bir durak haline gelmiştir. 12. yüzyılın ardından Flandra Kontluğu’nun sınırları içinde kalan Lille, 16. yüzyıl başında ise Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun yönetimi altına girmiştir. Kent 1700’lü yılların ortalarında ise kesin olarak Fransız yönetimine katılmıştır.

Pamuklarıyla ünlü olan Lille, tekstil alanında Avrupa’nın en önemli kentlerinden birisi olmuştur. Fransızların yönetimi ele almasından sonra 1846 yılında Paris’le Lille arasına kurulan demiryolu kentin gelişimini hızlandırmıştır. Şehir, 19. yüzyıldaki Sanayi Devrimi’nin ardından tekstil alanında büyük fabrikalara ev sahipliği yapmıştır. Madencilik ve diğer alanlarda da önemli bir gelir elde etmeye başlayan Lille, zenginliğini oldukça artırmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın ilk işgal ettiği Fransız illerinden olan Lille, büyük bir yıkım yaşamıştır. 1.500 kadar evin yıkıldığı kent, Almanlar tarafından savaş boyunca bir ikmal noktası olarak kullanılmış ve nüfusunun çoğunu kaybetmiştir.

17 Ekim 1918’de işgalden kurtulan Lille’in kaderinde bu kez 2. Dünya Savaşı vardır. Almanlar tarafından yine işgal edilen kent, ilk savaşın izlerini tam silemeden yeniden kendisini bombaların ortasında bulur. Yine büyük bir yıkım yaşayan kent, nüfusunun çoğunu kaybeder. İngiliz birlikleri tarafından Nazilerden kurtarılan Lille, 1948 yılında normal hayatına geri döner. Tekrardan savaşın izlerini silmeye koyulan Lille’de 1960’lar ve 1970’lerde tekstil ve madencilik sektöründe düşüş başlar. Bu nedenle kent 1980’lerden itibaren hizmet sektörü odaklı bir ekonomiye yönelir. 1993’te Paris ile Lille arasına kurulan hızlı tren hattı, 1 yıl sonra Manş Kanalı’nın açılmasıyla Londra’ya uzatılmıştır. Lille de Londra - Brüksel ve Paris arasındaki hattın tam ortasında yer alarak stratejik önemini artırmıştır. 1991’den itibaren kentleşme hamlesi başlatan şehir, 2000’li yıllara gelindiğinde oldukça tarihle modern mimarinin birleştiği bir görünüme kavuşmuştur.

Fransa’nın kuzeyinde bulunan Lille, ılıman okyanus iklimi etkisi altındadır. Gluf Stream sıcak su akıntısının etkilerini hisseden kentte yaz ayları normal sıcaklıklarda seyrederken, kış ayları ise nispeten ılık ve yağışlı geçer. Şehre turistik gezi yapmak için en uygun dönemler, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır.

Lille’de birçok etkinlik de düzenlenmektedir. Bu nedenle seyahat takviminizi hazırlarken festivalleri de göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Kentte her yıl eylül ayının başında düzenlenen BraderieLille isimli bir alışveriş festivali düzenlenmektedir. Her yıl 2 - 3 milyon turistin Lille’e gelme nedeni olan bu festivalde tüm kent bir açık hava pazarına dönüşür. Avrupa’nın en büyük bit pazarı haline gelen şehirde her sokak pazarın hizmetinde olur. 100 kilometreyi aşan bir uzunluğa sahip olan pazarda on binlerce tezgâh kurulur ve birçok ürün müşterilerle buluşur. Festival alanında sadece satıcıların değil, siyasi parti ve sivil toplum kurumlarının stantlarına da rastlayabilirsiniz. Kentte ayrıca her yıl nisan aylarında Lille Dövme Festivali, haziran ayında Lille Sunset Festivali, sonbahar aylarında Lille Çizgi Film Festivali ve aralık ayında ise Lille Müzik Festivali ve Yemek ve Şarap Festivali düzenlenmektedir.

Fransız ve Flaman kültürünün yoğun etkisi altında kalan Lille, Sanayi Devrimi’ndeki kasvetini geride bırakarak tam anlamıyla bir kültür kenti haline dönüşmüştür. Şehirde ziyaret edeceğiniz birçok müze, park ve katedral bulunmaktadır. Özellikle Erasmus öğrencileri tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen kentte birçok üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Lille hareketli gece hayatıyla da gidenlere keyifli anlar sunmaktadır.

Tanıtım Videosu