Gordes Hakkında Genel Bilgiler

Fransa’nın güneyindeki Provence bölgesinde küçük bir köy olan Gordes Vaucluse Dağları’nın kalbinde yer alır. Deniz seviyesinden 340 metre yükseğe kurulu Gordes köyü ziyaretçilerine Luberon vadisinin nefes kesici manzaralarını sunar. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, taş evleri, tarihi yapıları ile Gordes yıl boyunca binlerce turisti kendisine çekmektedir. Andre Lhote, Marc Chagall, Victor Vasarely, Pol Mara gibi birçok sanatçıya ev sahipliği yapan Gordes yıllar boyunca ressamlar için ilham kaynağı olmuştur. En iyi korunan ortaçağ köylerinden biri olan Gordes köklü tarihi, mimari özellikleri, nefes kesen manzaraları ve doğası ile keşfedilmeye değerdir. 19. yüzyıl sonlarında yaşanan deprem ve salgın hastalıklar nedeniyle nüfusun büyük bir bölümünün göç ettiği köy 1950’lerden sonra ihtişamlı günlerine geri dönmeyi başarmıştır. Köyün güzelliğini keşfeden bir grup sanatçıya ilham olan Gordes bugün Fransa’nın en güzel köylerinden biri olan gösterilmektedir.


Gordes Nerede?

Fransa’nın güneyinde Provence bölgesinde yer alan Gordes Luberon vadisinde kurulmuştur. Gordes’e en yakın büyük şehir Avignon’dur. Cavaillon, L’Isle-sur-la-Sorgue ve Apt yakınındaki diğer küçük yerleşim yerleridir.

Gordes’e Nasıl Gidilir?

Gordes’e havayolu ile gelmeyi düşününler için en yakın havalimanı 87 kilometre uzaklıkta yer alan Marsilya Provence Uluslararası Havalimanı’dır. İstanbul’dan haftanın her günü direkt uçuşların düzenlendiği Marsilya’ya uçak yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir. Havalimanına iniş yaptıktan sonra araç kiralayarak ortalama 1.5 saatte Gordes’e ulaşabilirsiniz. Gordes Nice’e iki saat, Avignon’a 30 dakika uzaklıktadır. Gordes’e en yakın tren istasyonu Cavaillon, L’Isle-sur-la-Sorgue’de yer almakta olup Paris’ten gelmek isteyen ziyaretçiler için yolculuk ortalama 2.5 saat sürmektedir. Şehirlerarası otobüsler ile de Fransa’nın birçok şehrinden Gordes’e kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.


Gordes’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip olan Gordes’te yazlar sıcak, kışlar serin ve yağışlı geçmektedir. Tepede yer aldığı için çoğunlukla rüzgarlıdır. Gordes’i ziyaret etmek için en ideal dönem lavantaların açtığı haziran ve temmuz aylarıdır. Gordes çevresinde yer alan lavanta tarlalarını görmek için her yıl binlerce ziyaretçi bu bölgeye akın eder. Her yıl Ağustos ayında düzenlenen Gordes festivali köyün en ünlü festivallerinden biridir. Ünlü sanatçıların performansları eşliğinde keyifli vakit geçirebilir, gezinizi unutulmaz kılabilirsiniz.


Gordes Gezilecek Yerler

Fransa’nın en güzel köylerinden biri olan Gordes’te görülmeye değer ilk yapı 10. yüzyıldan kalan ve Rönesans döneminde restore edilen kaledir. Yıl boyunca çeşitli sergilere ev sahipliği yapan kale oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Gordes’in yüzlerce yıllık tarihini keşfedebileceğiniz eşsiz yerlerden bir diğeri ise Aziz Firmin Sarayı’nın mahzenleridir. Ulusal miras alanı kabul edilen yeraltı mağaralarında 11. yüzyılda tarım ve zanaat faaliyetlerinin yapıldığı yerleri keşfetme şansı bulabilirsiniz. Giriş ücretinin 6 euro olduğu Aziz Firmin Sarayı’nın mahzenlerini gezerken 10 farklı dilde sesli rehber hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Geçmişi Roma dönemine kadar uzanan Gordes’in taş binaları arasında gezerken kendinizi film sahnesindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Her bir sokağın ayrı güzelliğe sahip olduğu Gordes’te fotoğraf makinenizi bir an olsun elinizden düşürmeyeceğinize eminiz.

Gordes’e dört kilometre mesafede bulunan Senanque Manastırı gezi listenize eklemeniz gereken en önemli yapılardan bir diğeridir. Sistersiyen mimarisinin en özel örnekleri arasında gösterilen Senanque Manastırı 1148’den beri aktif olarak kullanılmaktadır. Rehberli tur ile cüzi bir ücret karşılığında gezilebilen manastır turu yaklaşık bir saat sürmektedir. Manastırı ziyaret ettikten sonra bahçesindeki lavantaları fotoğraflamayı sakın unutmayın. Eğer seyahatiniz Haziran-Temmuz aylarına denk gelirse lavantalar içerisinde harika fotoğraf kareleri çekilebilirsiniz.

Gordes’e sadece birkaç kilometre mesafede yer alan Bories köyü tüm yapıların kuru taşlardan inşa edildiği tarihi bir yerleşim yeridir. 17. yüzyıldan günümüze gelen köy o dönemin zorlu yaşam koşullarını gözler önüne sermektedir. Oldukça iyi korunmuş eski bir zeytinyağı fabrikası olan Moulin des Bouillons ziyarete değer yerler arasındadır. Gordes’e kadar gelmişken Fontaine de Vaucluse, Roussilon, L’Isle-sur-la-Sorgue, Luberon bölgesi ve Avignon’u da listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

 

Gordes ile İlgili

Gordes Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa