Martigues Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanalları, rıhtımları ve köprüleri ile cazibeli bir atmosfere sahip olan Martigues, Fransa’da bulunan küçük bir kasabadır. Nüfusu yaklaşık 500 bindir. Akdeniz sahilinde yer alan kasaba, eski şehir bölgesini halen korumakta ve limanıyla dikkat çekmektedir. Pitoresk bir görünüm sunan kasaba sıkça Venedik’e benzetilmekte ve bu yüzden “Provence’ın Venedik’i” olarak takma ad ile de anılmaktadır. 19. yüzyılda, sanatçılar için bir çekim merkezi olmuş olan kasaba nefis Akdeniz mutfağı, güneşli havası, evleri, köprüleri, bozulmamış kumsalı ve şirin balıkçı limanı gibi özellikleriyle ziyaretçilerinde etkileyici bir his uyandırmaktadır. Martigues aynı zamanda bulunduğu coğrafyanın ona sunduğu imkânlardan faydalanarak şarap üretiminde de ön plana çıkmıştır. Kırmızı ve beyaz şaraplar, meyve suları ve bölgenin doğal yağları bulunmaktadır.

Sahip olduğu kanallar nedeniyle Venedik’e benzetilen Martigues’in eski şehri üç bölüme ayrılmıştır. Kanalın her iki yakasının manzarası, Martigues’in en pitoresk bölümüdür. Jonquieres olarak adlandırılmış bölüm, çok sayıda mağaza ve butiğin konumlandığı yerdir. 17. yüzyıldan kalma, pastel renkli boyaya sahip balıkçı evleri ile çevrelenmiş olan Saint-Sebastien Kanalı ziyaretçiler için en ilgi çekici bölgedir. Martigues ziyareti sırasında odak noktaları buralar olsa da görülmeye değer birkaç önemli nokta da bulunmaktadır.

Kasabanın kuruluşu, 1232 yılına dayanmaktadır. Roma kampı Maritima Avaticorum'un bulunduğu bölgede IV. Ramon Berenguer tarafından kurulduğu bilinmektedir. Kasabada, tarihi 14. ve 17. yüzyıla dayanan çeşitli eski yapılar ve şapeller yer almaktadır.

Martigues aynı zamanda petrol arıtma ve petrokimya endüstrisi için de bir merkez olma işlevi görmektedir.

Sanatçıların uğrak yeri, yazlık bir belde olan Martigues, etkileyici manzaraları, görkemli mimarileri ve daha birçok çekici özelliği ile etkileyici bir kasabadır.

Maritgues Nerededir?

Martigues, Batı Avrupa’da yer alan Fransa’nın güneydoğusunda, Bouches-du-Rhône ilinin Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde, bölgenin merkez şehri olan Marsilya’nın kuzey batısında yer almaktadır. Kasaba, tuzlu bir lagün olan Étang de Berre’i Akdeniz’e bağlayan Caronte Kanalı’nın doğu ucunda konumlanmaktadır.

Martigues’te Görülecek Yerler

Félix Ziem, André Derain, Raoul Dufy ve Camille Corot gibi ressamlar tarafından tuvallere konu edilerek ölümsüzleştirilmiş olan Miroir aux Oiseaux (Kuş Aynası), romantik bir sahne görüntüsü sunmaktadır. Suda sallanan eski ahşap tekneler, pastel tonlarda boyanmış evler, Arnavut kaldırımlı kalabalık sahil ve iskele, kalpleri ısıtan bir manzara meydana getirmektedir. 

Le Quartier de l’Île; Saint Sébastien, Baussengue ve Galliffet kanalları ile şehrin en güzel bölgesidir. Burası, Venedik’e çağrışım yapan özelliklere sahiptir. Rıhtımdaki gezinti esnasında görülebilecek olan köprüler, restoranlar, teraslar, boyalı evler ve yatlar etkileyici bir bütünlük meydana getirmektedir. Bölgede ücretsiz hizmet veren servis botu ile de şehrin fotojenik sahnelerini yakalamak mümkündür.

İtalyan Barok mimari tarzına sahip olan Église Sainte-Madeleine-de-l’Île (Sainte-Madeleine-de-l'Île Kilisesi), tarihî bir anıt olarak koruma altındadır. Oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip olan kilise, Dele Brescon'daki Canal de Saint Sébastien'in sonunda konumlanmaktadır. 1694 yılında, ceviz ağacından imal edilmiş muhteşem vaiz kürsüsü ve aynı yıl Fransız sanatçı Michel Serre tarafından boyanmış olan şapelin freskleri de mutlaka görülmeye değerdir.

Côte Bleue, kayalık uçurumlar ile rüzgârdan korunan kumsalların bulunduğu yerdir. Martigues’e 15 dakika mesafede olan sahil şeridinde dört adet mavi bayraklı plaj, şirin limanlar ve aile tatil köyleri bulunmaktadır.

Dönüştürülmüş gümrük barakalarına kurulmuş olan Musée Ziem, Martigues’in güzel sanatlar müzesidir. Félix Ziem’in ölmeden hemen önce bağışladığı birkaç eser ile 20. yüzyılın başında kurulmuş olan müzede Martigues manzaralarının yanı sıra Venedik ve Konstantinapolis tasvirleri de izlenebilir. 1840’lı yıllarda Ziem’in Martigues’e aşık olması ve buraya taşınması ile kasabanın tarihine girişi gerçekleşmiştir. Kasabada bir atölyeye taşınan sanatçının boyadığı kanallar, bugün Martigues’in sembollerinden biridir.

Plage de Sainte-Croix (St. Croix Plajı), kasabanın mavi bayraklı dört plajından biridir. Şehir merkezinden araba ile yaklaşık 10 dakika mesafede yer alan plaj, küçük ama mükemmel bir kumlu koydur. Arabanızı uçurumun yukarısına park ederseniz taşa oyulmuş merdivenler vasıtası ile bu cennet koya inebilirsiniz.

Yürüyüş, koşu ve dağ bisikletçiliği yapmak için parkur ve vadilere sahip olan; bodur çam ormanları ile çevrili Parc de Figuerolles, turistlerin ve kasaba sakinlerinin doğa ile buluştuğu bir yerdir. 50 çeşit bitkinin bulunduğu botanik bir yola da sahip olan parkta yaratıcı ağaç evi oyun alanları, turist treni ve çocuklar için harikalar diyarı bulunmaktadır.

Martigues ile İlgili

Martigues’de Nerede Kalınır?

Fransa’nın Akdeniz kıyısında, Marsilya’ya 20 - 25 kilometre mesafedeki Etang de Berre lagününe bağlantı noktasında yer alan Martigues, Fransa’nın en şirin sahil kentlerinden birisi.

Martigues’de Caronte kanalı ve Akdeniz ile oluşan sahil şeridi son derece keyifli, geçmişten kalma bir gelenek ile kıyıdaki rengârenk evlerin hepsi tablo güzelliğinde, insan bu sakin ama renkli görüntüyü seyretmeye doyamıyor.

Tarihî mirası da bir hayli yoğun olan Martigues’de konuklar hem deniz hem de kültür turları ile vakit geçirebiliyorlar. Bahçeler ve bu bahçelerde yer alan rengârenk çiçekler ile ünlenen şehirde sanayi gelişim de hızlanmış olsa dahi bölgenin esas kaynağı, sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihî eserleriyle tabii ki turizm oluyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Martigues otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Martigues’de Nerede Kalınır - Martigues’in Bölgeleri

Martigues’de geçireceğiniz tatilde, şehrin ününü arttıran keyifli bahçeler arasında dolaşabilir, nefis plajlarda deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Gösteri, kongre ve fuarlar için kullanılan akustik kalitesi çok yüksek olan 9.000 koltuk kapasiteye sahip Halle de Martigues, Tarih Galerisi, Notre-Dame Şapeli, Hauture Şatosu, Francis Turcan Stadyumu, Ziem Müzesi, Salins Tiyatrosu şehrin gezilecek noktaları arasında yer alıyor. La Couronne ve Garden Plajı gibi çeşitli plajlar yaz aylarında oldukça eğlenceli. Farklı konseptlerde restoran ve kafelerin de yer aldığı kanallardan oluşmuş yat limanı şehrin en güzel noktaları arasında bulunuyor. Küçük liman ise etrafındaki minik renkli evleri ile insana sıcak ve samimi bir atmosfer sunuyor.

Martigues şehrindeki konaklama imkânları, gelen talebe tam olarak yanıt verebilecek çoklukta değil maalesef. Bu nedenle hemen her sezon, bölgede tatil yapmak isteyen, ancak yer bulamayan çok sayıda turist oluyor. Size alternatif olması açısından bu yazımızda hem Martigues şehrinden, hem de 15 kilometre mesafede yer alan muhteşem doğası ile tüm konukları büyüleyen Istres bölgesindeki tesislerden en iyilerini seçerek, sizler için listeliyoruz.

 

Fransa’nın bu keyifli şehrine ülkemizden direkt olarak uçuş imkânı bulunmuyor ancak Marsilya yönünde yapılan direkt uçuşlardan faydalanabilirsiniz. Marsilya’ya ulaştıktan sonra otobüs, tren veya araba kiralama seçeneklerini değerlendirerek 37 kilometre mesafede bulunan Martigues’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir içinde ulaşım için taksi, otobüs veya tren tercihlerinin yanı sıra konukların pek çoğu şehri yürüyerek keşfetmeyi tercih ediyorlar. Bu keyifli destinasyonda özellikle fotoğraf çekmek isteyen okuyucularımız yürüyüş anlarını görüntü yakalamak için de bir fırsata çeviriyorlar.

Martigues’deki Martigues Otelleri

Fransa’nın bu muhteşem sahil şehrinde çok kısa sürmeyen yaz sezonu boyunca son derece yoğun bir turist akını yaşanıyor. Şehir, bu ilgiye cevap verecek sayıda tesise sahip olmasa da yakın çevrede bulunan diğer kasaba ve köylerde bulunan imkânlar da zorlanarak misafirlerin en iyi şekilde ağırlanmasına çalışılıyor. Martigues’de bulunan tesisleri toplu halde görebileceğiniz listemizi hemen aşağıda bulabilirsiniz. Ardından yazımıza Istres tesisleri ile devam ediyoruz.

 • Inter-Hotel Martigues Clair Hôtel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, aile odası, sigara içilmeyen oda
  Konum: Martigues
  Fiyat: Geceliği 73 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Inter-Hotel Martigues Clair Hôtel

 • Brit Hôtel Martigues Nord
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz
  Konum: ZAC des Etangs
  Fiyat: Geceliği 64 € - 79 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Grand Bleu Vacances - Camping de l'Arquet
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, havuz, sahilde, sigara içilmeyen oda
  Konum: Chemin de la Batterie
  Fiyat: Geceliği 298 € - 402 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel Saint Roch
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havuz, SPA
  Konum: Avenue Georges Braque
  Fiyat: Geceliği 92 € - 125 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel Saint Roch

 • Hotel Le 5
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
  Konum: Juillet
  Fiyat: Geceliği 65 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Holiday home Boulevard de la Vigie - 2
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, evcil hayvan girebilir
  Konum: Boulevard de la Vigie
  Fiyat: Geceliği 965 € - 970 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • hotelF1 Martigues
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, aile odası, evcil hayvan girebilir
  Konum: ZAC de Croix Sainte
  Fiyat: Geceliği 29 € - 38 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Joli T4 vu sur l'etang
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: Frédéric Mistral
  Fiyat: Geceliği 370 € - 390 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Joli T4 vu sur l'etang

 • Le Grand Canal 
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: Martigues
  Fiyat: Geceliği 6 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Première Classe Marseille Ouest – Martigues
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, evcil hayvan girebilir
  Konum: Route de Port de bouc
  Fiyat: Geceliği 49 € - 52 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Villa Martégale Hôtel Restaurant
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, restoran, evcil hayvan girebilir
  Konum: Avenue Jean Paul Marat
  Fiyat: Geceliği 77 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kyriad Marseille Ouest – Martigues
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, bar, evcil hayvan girebilir
  Konum: Jose Nobre
  Fiyat: Geceliği 82 € - 100 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Kyriad Marseille Ouest – Martigues

 • ibis Martigues Centre
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, spor salonu, evcil hayvan girebilir
  Konum: Martigues
  Fiyat: Geceliği 67 € - 85 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Campanile Marseille Ouest
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, evcil hayvan girebilir, restoran, kahvaltı
  Konum: Boulevard De Tholon
  Fiyat: Geceliği 84 € - 97 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Eden
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, sigara içilmeyen oda
  Konum: Bd Emile Zola
  Fiyat: Geceliği 76 € - 125 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • La Villa du Petit Port
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, sahilde
  Konum: 20 avenue de Carro
  Fiyat: Geceliği 97 € - 115 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  La Villa du Petit Port

Istres Bölgesindeki Martigues Otelleri

Olivier Göleti’ne de ev sahipliği yapan Istres, Berre Lagünü kıyısında yer alıyor. Bu yeşillikler ve mavilikler içindeki sevimli yerleşim bölgesinin etrafı da doğal rezervler ile çevrilmiş durumda. Martigues şehrindeki tesis sayısının yetersizliğinden yola çıkarak, tatil arayışı doğa ve sakinlikten yana olan okuyucularımız için önerdiğimiz bölgenin en iyi tesisleri hemen aşağıda yer alıyor.

 • Hotel du Soleil Bleu
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, aile odası
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 68 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel du Soleil Bleu

 • Residence de Tourisme la Provence
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, aile odası, sigara içilmeyen oda
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 100 € - 125 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Top Motel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, bar, evcil hayvan girebilir
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 47 € - 52 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Première Classe Istres
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, evcil hayvan girebilir, sigara içilmeyen oda
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 58 € - 77 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Citotel Le Mirage
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, havuz, sigara içilmeyen oda
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 63 € - 79 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Citotel Le Mirage

 • ibis Istres Trigance
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, bar, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 80 € - 94 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Les Heures Claires
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 85 € - 145 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • A Trigance
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, havuz, sigara içilmeyen oda
  Konum: Istres
  Fiyat: Geceliği 150 € - 160 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  A Trigance


Martigues bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız tüm Martigues otellerini görmek için tıklayın.

Martigues Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa