Évian Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Évian, Fransa’nın küçük bir kasabasıdır. Cenevre Gölü kıyısında, kaplıca tesisleri ile meşhur olan şirin kasaba, iki yüzyılı aşkın süredir ziyaretçileri kendine çekmektedir. Kasaba, birkaç yıl önce Dünya Seyahat Ödülleri’nde Fransa’nın en iyi tatil yeri ödülünüm kazanmıştır. Tarihte birçok ünlü şahsiyet ve kral Évian’ın kaplıcalarına sağlık bulmaya gelmiştir. Bunlar arasında Birleşik Krallık’ın krallarından VII. Edward ve V. George, Mısır ve Sudan Kralı I. Faruk; Fransız yazar Anna de Noailles ve Marcel Proust sayılabilir. Alp Dağları’nın en az yüksekliğe sahip yerinde konumlanan Évian, ılıman bir iklime sahiptir. Kasabanın otelleri iyi donanımlıdır ve hidroterapide böbrek rahatsızlıkları üzerine uzmanlaşmıştır. Ayrıca 18. yüzyılın başlarında ün kazanmaya başlayan bölgenin maden suyu, şişelenip dünya çapında ihraç edilmektedir.

Évian’ın kaplıca suları, Fransız Devrimi zamanında halen keşfedilmemiştir. Fakat kaplıca kentlerine olan ilginin zamanla artması ile 1807 ve 1808 yıllarında Évian bir bilim insanının dikkatini çekmiştir. 1809 yılında kasabanın göl kıyısına bir liman ve Milan ile Paris’e bağlantı sağlayan yeni bir yol inşa edilmiştir. Takip eden yıllarda yeni otellerin inşası ile birlikte Évian meşhur bir turistik bölge olma yolunda ilerlemeye başlamıştır. 1859 yılında Évian’ın suyunu şişeleyip satan şirket kurulmuştur. Tren istasyonun yapılması ile birlikte ulaşımın iyileştirilmesi, kaplıcaların ünlenmesine katkı sağlamıştır. 19. yüzyılın sonlarında 20’den fazla otele, lüks villalara, göl kenarında bir tiyatroya ve kumarhaneye sahip olan Évian, I. Dünya Savaşı’nın ardından da üst sınıf kaplıca kasabası olma özelliğini sürdürmüştür.

Tatil beldesi ve kaplıca kasabası Évian’ın Cenevre Gölü’nün kıyısında olması, Alp Dağları’na yakın konumda bulunması ve muhteşem binalara sahip olması kasaba ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır.
 

Évian Nerededir?

Évian, Batı Avrupa topraklarındaki Fransız Cumhuriyeti’nin güneydoğusunda, Auvergne-Rhône-Alpes bölgesindeki Haute-Savoie bölümünün kuzeyinde konumlanan bir kasabadır. Cenevre Gölü’nün güney kıyısında bulunan kasaba, İsviçre ile karşılıklıdır.

Évian’a Nasıl Gidilir?

Évian’a İsviçre’nin Lozan kentinden vapur ile Cenevre Gölü’nü geçerek ulaşmak mümkündür. Lozan ile Évian arasında sık sık vapur seferleri bulunmaktadır.

Évian, otobüs ağına da sahiptir. Ayrıca Cenevre, Annemasse ve Bellegarde ile tren bağlantısı da bulunmaktadır. Paris ve Lyon şehirleriyle de az sıklıkla da olsa tren seferleri mevcuttur.

Évian’da Kalınacak Yerler

Évian’da geniş yelpazede konaklama seçenekleri mevcuttur. Kahvaltı ve oda hizmeti sunan pansiyon tarzındaki seçeneklerin, kamp alanlarının yanı sıra her türlü imkâna sahip oteller de bulunmaktadır.

Kasabanın en meşhur oteli Royal Parc Évian’dır. Évian Royal Palace ve Évian Royal Ermitage olmak üzere iki stile sahip olan otelde kumarhane, spa ve spor salonu imkânları mevcuttur.

19. yüzyıldan kalma, eski ve otantik bir atmosfere sahip olan çiftlik evi L’ourserie, Évian’a yaklaşık 6 kilometre mesafededir. Yatak ve kahvaltı sunan bu çiftlik evinin imkânları oldukça konforludur.

Évian’a yaklaşık 6,5 kilometre mesafede bulunan Saint Dissille kamp alanı, mavi bayraklı bir kumsala 200 metre mesafededir. Uygun fiyatlı konaklama için tercih edilebilecek kamp alanı, doğanın içinde ve Cenevre Gölü kıyısında unutulmaz bir tatil yaşamak için idealdir.

Évian’da Görülecek Yerler
 

Lumiere Sarayı, 19. yüzyılın başlarında Parisli bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Göl manzarasına sahip olan bu muhteşem binanın cephesi hoş bir sarı ve beyaz boyaya sahiptir. Binanın çatısında harika bir kule ve cam kubbe bulunmaktadır. Saray ayrıca bir sanat galerisidir. Büyük giriş holündeki su perisi tasvirleri ve vitray pencerelerden giren renkli gün ışığı görülmeye değerdir.

300 koltuk kapasiteli ve her yaz mevsiminde “Yaz Tiyatrosu” etkinliğine ev sahipliği yapan Tiyatro, neo-klasik bir cepheye sahiptir. Binanın içinde halen orijinal dekorasyon öğeleri korunmaktadır.

Yapıldığı dönemde Évian’da bir istisna olmayan Kumarhane, ilk önce 17. yüzyılda inşa edilmiş bir kalenin dönüştürülmesi ile açılmıştır. 1911 yılına yıkılan bu binanın yerine yenisi inşa edilmiştir. Binada Neo-Bizans stilinden esinlenilmiş bir kubbe bulunmaktadır.

Cachat pompa odası, devasa yarı dairesel penceresi ve çinili kubbesi ile muhteşem bir girişe sahiptir. 1903 yılında inşası tamamlanmış olan binanın merkezinde su çeşmesi bulunan salonu, okuma odası ile kaplıca kültürünün önemli bir sosyalleşme alanı olmuştur. Art nouveau mimariye sahip, “suyun tapınağı” olarak tasarlanan yapı, Fransa’nın kaplıca tesisi mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak gösterilmektedir.

Évian ile İlgili

Évian Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.3oC
  • Şub 2.8oC
  • Mar 5.5oC
  • Nis 9.2oC
  • May 13.3oC
  • Haz 16.6oC
  • Tem 19.3oC
  • Agu 18.4oC
  • Eyl 15.4oC
  • Eki 10.9oC
  • Kas 5.4oC
  • Ara 2.1oC

Kısa Kısa