St. Emilion Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vignoble-Saint-Emilion.jpg

8. yüzyılda, Vannes doğumlu ve mucizeleri ile ünlü Emilion adında bir Breton, emekliliğe ayrılmaya ve kendini duaya adamaya karar verdi. Atlantik kıyılarında, bir keşiş haline geldi ve sonra Saint-Emilion'un eski adı olan Ascumbas'a taşındı.

Ona katılan bazı diğer din adamlarıyla birlikte şehirdeki ilk dini topluluğu kurdu. Birçok dini cemaat 8. Yüzyıldan, 18. Yüzyıla kadar köyde bulundu. Benediktinler, Augistin Tarikatı, Ursiline Tarikatı köyde bulunan cemaatler ve tarikatlardan birkaçıdır. Saint-Emilion, hac yolundaki yerinden yararlandı ve 11. yüzyıldan itibaren birçok kilise, manastır ve hastane inşa edildi. 12. yüzyılda İngiliz yönetimi döneminde "yargı merkezi" özel statüsü kazanıldı.

Jurisdiction of Saint-Emilion” 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edildi. Şehirdeki ilk üzüm bağları Roma Döneminde dikilmiş olsa da, şarapçılık Keşiş Saint Emilion ve onu takip eden diğer din adamları geldikten sonra gelişmiştir. Şehrin altında kilometrelerce kazılmış şarap mahzenleri bulunmaktadır.
 

Tanıtım Videosu: 

 

St. Emilion ile İlgili

St. Emilion Nerededir?

St. Emilion, Fransa’da, Aquitaine Bölgesi’nin Gironde ilinde yer almaktadır. Fransa’nın güneybatısındadır.

St. Emilion’a Nasıl Gidilir?

St. Emilion’da havaalanı bulunmamaktadır. Ancak Bordeaux Havalimanına kadar İstanbul ve Ankara’dan 1 aktarma ile ulaşan yolcular, Bordeaux-Sarlat TER line 26, treni ile St. Emilion istasyonuna kadar ulaşabilmektedir.

Paris’ten St. Emilion’a gitmenin bir başka yolu da, Paris-Libourne arası 3 saat süren hızlı trenle (TGV) Libourne’a ulaşmaktır. Libourne St. Emilion merkezine 7 km mesafededir. Bordeux-Sarlat arası tren de Libourne istasyonundan geçerek St. Emilion’a ulaşmaktadır dolayısıyla, Libourne Tren İstasyonunda aktarma yaparak St. Emilion’a ulaşabilirsiniz.

St. Emilion’a Ne Zaman Gidilir?

St. Emilion, Avrupa’nın en iyi üzümlerinin yetiştiği ve en kaliteli şaraplarının üretildiği bir köy olduğu için St. Emilion’u gezmek için en uygun zaman tabi ki şaraba dayalı tüm şehir ve kasabalarda olduğu gibi bağbozumu zamanıdır. Eylül ayının ortasına karşılık gelen bağbozumu Festivallerle ve şarap tadımlarıyla kutlanmaktadır. St. Emilion’a bir bağbozumu zamanı giderseniz tadacağınız şarapların, ertesi senenin en iyi şarabı seçilme olasılığı olduğunu unutmayın.

St. Emilion’da Nerede Kalmalı?

St. Emilion’da konaklamak için pek çok seçeneğiniz mevcut. Hosteller, lüks oteller, kamp alanları, sıra dışı oteller.. Özellikle merkezde yer alan oteller veya merkezin dışında kalan üzüm bağları içindeki şatolarda kalınmaktadır. Eskiden Tapınak Şövalyeleri Evi olarak kullanılmış olan bir yapıda yer alan Auberge de la Commanderie, Orta Çağ'dan kalma Saint-Émilion kasabasının kalbinde hizmet vermektedir.

Kentin merkezinde yer alan 18. yüzyıl konuk evinden kalma Les Logis du Roy, birbirinden farklı, taş duvarlı süitler ve konuk odalarıyla hizmet vermektedir. Dordogne Nehri'nin yanında hizmet veren Grand Barrail Chateau ise merkezin 3 kilometre dışında, üzüm bağlarının içinde havuzlu bir şatoda hizmet vermektedir. Bu ortaçağ şehrinin ruhunu hissetmek için yerinde bir konaklama tercihi olacaktır. Daha uygun fiyatlı bir konaklama tercih ediyorsanız ibis Bordeaux Saint Emilion, apart şeklinde bir konaklama tercih ediyorsanız da Concept Appart St Emilion tercih edilebilir.

St. Emilion’da Gezilecek Yerler

St. Emilion’da üzüm bağları ve şarapçılıkla ilgili şatoların yanı sıra pek çok kilise ve tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun sebebi 8. yüzyılda buraya yerleşen Saint Emilion ve onu takip eden diğer din adamlarıdır. Köye yerleşmiş pek çok tarikat ve cemaat burada yapılarını ve eserlerini, izlerini bırakmışlardır. Oldukça dini bir toplum yaratmış olan cemaatler, şehrin adının hepsinin yol göstericisi olmuş olan Saint Emilion adı olmasını sağlamışlardır.

St. Emilion İçi Ulaşım

st-emilion.jpg

St. Emilion küçük bir yerleşim olduğu için, herhangi bir iç ulaşım bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım yürüyerek sağlanmaktadır. Şehrin dışındaki bağları ve şarap üreticilerini ziyaret etmek istiyorsanız özel araç bulmanız gerekmektedir.

St. Emilion Mutfağı

St.-Emilion-Bordeaux1.jpg

Şarap ve peynir üzerine kurulu St. Emilion mutfağında tabi ki Fransız mutfağının diğer geleneksel lezzetlerine de rastlamak mümkün. Lezzetli makaronları ve el yapımı makarnaları olan St. Emilion restoranlarında mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. St. Emilion küçük olduğu için ve özellikle bağbozumu ve yaz döneminde turistler yoğun bir ilgi gösterdiği için şehirdeki restoranlarda özellikle iyi restoranlarda, yer bulmak güçleşmektedir.

St Emilion’da ayrıca gelişmiş bir gurme kültürü vardır. Bölgeye geldiğinizde l’huitrier pie adını verdikleri özel hardal sosla hazırladıkları hafif salataları ve özel domates sos ile hazırladıkları tavuk yemeklerinin tadına mutlaka bakın. Ayrıca creme brule’si ile de iddialı kentte canelas adını verdikleri küçük limonlu atıştırmalıkları ve nougat lace dedikleri karamel sosla hazırlanan baş döndürücü dondurmalı tatlıları da aklınızda buluınsun.

Popüler restoranlar

Les Belles Perdrix de Troplong Mondot: St. Emilion’un en popüler ve en pahalı restoranlarından biri. 2 Michelin yıldızı bulunan restoranda sipariş vermek yerine kendinizi şefin tercihlerine bırakmanız size güzel bir deneyim yaşatacaktır.

Le Trouher Creperie Bretonne: Çok daha uygun fiyatlı olan bu restoran, tatlı ve tuzlu krepleriyle size lezzetli bir öğün sunuyor. Turist kalabalığından uzaklaşmak istediğinizde de şehir manzaralı güzel terasına gidebilir ve lezzetli kreplerini tadabilirsiniz.

Grand Barrail Restaurant: Popüler ve pahalı restoranlardan biri olan Grand Barrail Restaurant, bir şatonun içinde yer alıyor ve dekoruyla, aksesuarları ve menüsüyle de konumunu çok iyi yansıtıyor.

Diğer restoranlar: Logis de la Cadene, Restaurant Le Tertre, Restaurant la Puce, Hostellerie De Plaisance Restaurant

St. Emilion’da Alışveriş

St. Emilion’da yaygın olan şarap üreticilerinin mağazalarında ve yerel üreticilerin dükkânlarında şarap tadımı yaptıktan sonra dilediğiniz şaraptan alabilirsiniz. Burada bulacağınız şarapları özellikle yerel şarapları başka bir yerde bulma olasılığınız çok yüksek değil dolayısıyla beğendiğiniz şarabı mutlaka alın. Ayrıca merkezdeki şarap dükkanlarında şarap aksesuarları da bulunmakta, hem şarap ekipmanı olarak hem de St. Emilion’dan güzel anı ve hediyelik eşyalar olarak tercih edilebilir.

St. Emilion Gece Hayatı

Şaraplarıyla tüm Dünya’da bilinen St. Emilion’un gece hayatı tek kelimeyle “sakin” geçmektedir. Çok fazla eğlence mekanı tercihiniz bulunmayan St. Emilion’da şarap evleri ve şık restoranlar bu işlevi görüyor. Şarap evlerinde genellikle kısık sesli bir müzik ve çok fazla aydınlık olmayan bir ışıkta gecenizi sakin ve rahat geçirebilirsiniz.

St. Emilion Festivaller

St. Emilion Jazz Festivali (Haziran): 5 yıldır düzenlenen St. Emilion Jazz Festivali, Fransa’nn en iyi Jazz festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. İyi jazz müzisyenleri ile Muhteşem yerel şarapları bir araya getiren festival bu küçük şehire her yıl sıcak bir hava katıyor.

Felsefe Festivali (Mayıs): 10 yıldır düzenlenen Felsefe Festivali, her yıl Fransa’nın en iyi felsefecilerini bir araya topluyor. Festivalde yürüyüşler, seminer ve konferanslar, atölye çalışmaları ve film gösterimleri düzenleniyor.

Bağbozumu Festivali (Eylül): Bir şarap cenneti olan St. Emilion’un en gözde festivali olan Bağbozumu Festivali, Eylül ayının ortalarında üzüm bağlarının en kaliteli üzümlerinin toplanma zamanında düzenleniyor ve şehirdeki herkes şarap tadımları, şarap üretimine katkılar, konserler ve kiliselerde düzenlenen etkinliklerle bağbozumunun bir parçası oluyor.

St. Emilion Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya Yortusu (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

II. Dünya Savaşı Zafer Günü (8 Mayıs)

Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)

Azizler Günü (Toussaint) (1 Kasım)

Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (11 Kasım)

St. Emilion İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 18

Polis: 17

St. Emilion Vize İşlemleri

Fransa’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport sahibi T.C. vatandaşları vizeye tabidir. Hizmet ve Hususi Pasaport hamili T.C. vatandaşları ise altı ay içinde üç ay ikamet süresini aşmamak kaydıyla, Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

St. Emilion Türkiye Temsilciliği

T.C. BORDO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 29, Allées de Chartres 33000 Bordeaux

Telefon: 00 33 (0) 5 57 99 77 20

Faks: 00 33 (0) 5 56 48 27 34

E-mail: [email protected]

http://bordo.bk.mfa.gov.tr/

St. Emillion Para Birimi

St. Emilion'da, Avrupa Birliği üyesi Fransa’nın resmi para birimi EURO kullanılmaktadır.

St. Emilion Resmi Dili

Fransa’nın güneybatısında, Gironde’ye bağlı bir köy olan St. Emilion’da Fransızca konuşulmaktadır.

St. Emilion Saat Farkı

St. Emilion (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

St. Emilion Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,931 / Dil: Fransızca  / Para Birimi: EURO (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün