Saint-Malo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St. Malo Fransa’nın kuzey batısında bulunan, Bretonya (Brittany) bölgesinde yer alan küçük bir şehir. Şehrin nüfusu yalnızca 44 bin kişi. Şehrin bugün turistler tarafından ilgi gösteren bir lokasyon olmasının en önemli nedenlerinden biri, şehirde bulunan tarihî yapılar. Şehirdeki insan sayısının turistik sezonlarda 200 bine kişiye kadar çıkabildiği söyleniyor.

Şehrin tarihine bakacak olursak; bu bölgede ilk yerleşim yeri 1. yüzyılda Galyalılar tarafından yapılmış daha sonralarda ise uzun yıllar korsanların toplanma yeri olmuş. Ayrıca İngiltere ve Fransa arasında yıllarca yapılan savaşlar sırasında bölgeye onlarca kale yapılmış ve şehir surlar ile çevrelenmiş. Bu tarihî yapılar II. Dünya Savaşı sırasında çok zarar görmesine rağmen günümüzde birçoğu restore edilmiş ve her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

St. Malo ayrıca ünlü yazar Antony Doerr’in ödüllü kitabı “Göremediğimiz Tüm Işıklar”da anlatılan şehir olmasıyla da akıllara kazınmış durumda.

Fransa’nın genelinde olduğu gibi bu bölgede de konuşulan ana dil Fransızca ve kullanılan para birimi euro (€). 1 €, 4,94 TL’ye denk geliyor.

*Kur bilgileri Mart 2018’de güncellenmiştir.

St. Malo İklimi 

St. Malo’da sıcak ve ılıman iklim koşulları yaşanıyor. Ayrıca şehirde genellikle yağışlı bir hava hâkim. St. Malo’da her zaman yağmura hazırlıklı olmanız gerektiğini de hatırlatalım. Şehirde en fazla yağışsa aralık ayında görülüyor, sıcaklıksa yıl boyunca 0 derecenin altına düşmüyor ve genellikle 5-30 derece arasında seyrediyor. 

St. Malo’ya Nasıl Gidilir? 

St. Malo’da bir havaalanı bulunmuyor. En yakın havaalanı şehre yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunan Dinard-Pleurtuit-St-Malo Havaalanı. Maalesef havaalanı ve St. Malo arasında toplu taşıma araçları bulmak mümkün değil. Turistler genellikle şehir merkezine ulaşımlarını taksiyle sağlıyorlar ve taksi ücreti yaklaşık 25 € tutuyor (2018 yılının mart ayında güncellenmiştir).

Bir diğer seçeneğiniz ise St. Malo’ya Paris’ten trenle gitmek. Tren istasyonu şehir merkezine 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Paris’ten St. Malo ya trenle gitmek yaklaşık 3 saat sürüyor.

Ayrıca Fransa’nın çeşitli şehirlerinden St. Malo’ya otobüs seferleri de bulmak mümkün. Bu yolculuk tren yolculuğuna göre daha uzun sürse de ulaşım için çok fazla para harcamak istemeyenler tarafından tercih edilen bir yol.

St. Malo’da Gezilecek Yerler 

Gezinize şehrin tamamen çevreleyen ve turistler tarafından ilgiyle karşılanan surları gezerek başlayabilirsiniz. Burası Fransa’da “Les Remparts De Saint-Malo” yani “St. Malo’nun siperi” olarak biliniyor. Surlar 18. yüzyılda inşa edilmiş. Surlarda üst kısımlara çıkıp manzarayı izleyebileceğiniz birçok merdiven bulunuyor, siz de manzarayı izlemek isterseniz buraya giderken rahat kıyafetler giymeyi unutmayın.

Ziyaret etmeni gereken bir diğer yapı da “Fort National”. Kale nerdeyse denizin içinde inşa edildiğinden sadece sular çekildiğinde ziyaret edilebiliyor. Bu kale de 17. yüzyılda kralın emriyle şehrin savunması için yapılmış. Kalenin bulunduğu yerde daha önce bir deniz feneri bulunuyormuş, daha sonralarda ise bir idam alanı bulunuyormuş. II. Dünya Savaşı sırasında da kale Naziler tarafından ele geçirilmiş ve savaş tutsaklarının tutulduğu bir hapishane olarak kullanılmış. Kalenin detaylı tarihini öğrenmek isteyenler için ayrıca kalede rehber eşliğinde tur imkânı da mevcut. Giriş ücreti ise yalnıza 4 €.

Les Rochers Sculptes da turistlerin ilgisini çeken yerlerden bir tanesi. Bu bölgede farklı insan yüzleri şeklinde kazınıp şekil verilmiş kayalar bulunuyor. Bu heykeller 1984 – 1907 yılları arasında Father Adolphe Foure tarafından tam 13 yılda yapılmış. Bölgede yaklaşık 300 tane heykel var. Tarihçiler bazı yüzlerin ünlü kişilere ait olduğunu düşünüyor fakat yine de bu konuda kesin bir bilgi verilmiyor.

“Demeure de Corsaire” de St. Malo’ya gidildiğinde ziyaret edilmesi gereken tarihî mekânlardan biri. Burası aslında 18. yüzyılda bir korsanın eviymiş fakat günümüzde müze haline getirilmiş. İçeride hem 18. yüzyılda kullanılan temel ev eşyalarını hem de denizcilik malzemelerini görme şansına sahipsiniz.

Şehirde bolca plaj da bulunuyor. Bu plajların birçoğunun yan yana bulunduğu bölgeye “Plage du Sillon” adı veriliyor. Burada rüzgâr sörfü, dalış gibi etkinliklere katılabilir, uygun mevsimde geldiyseniz plajların tadını çıkarabilirsiniz.

St. Malo’ da 12. Yüzyıldan kalma bir katedral bulunuyor. St. Vincent Katedrali’nde Gotik ve Rönesans mimarisinin izlerini görmek mümkün. Katedral II. Dünya Savaşı sırasında çok zarar görmüş ve eski haline getirilmesi tam 20 yıl sürmüş.

St. Malo ile İlgili

Saint-Malo'da Nerede Kalınır?

Saint-Malo, Fransa’nın Brittany bölgesinde küçük bir sahil şehridir. Daha önce korsanların üs olarak kullandığı, Norman ve İngiliz saldırılarına karşı da bölgeyi korumak için kullanılan Saint-Malo, Brittanny bölgesinde turistlerin en çok ilgisini çeken şehirdir. Elbette, şehrin ikonik yapısı Intra Muros, İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir kısmı yıkılıp sonrasında yeniden inşa edilen duvarlar bu şehri ilgi çekici yapan yerlerden bazılarıdır. Şehrin en eski kısmı da tartışmasız ki Intra Muros bölgesidir. Brittany, Fransa’nın kuzeybatısında yer aldığından yani ülkenin popüler şehirlerinden uzakta olduğundan, bölgeye bağlı olan şehirleri de aşırı kalabalık değildir. Özellikle başkent Paris birçok Fransız şehrini gölgede bıraksa da, Saint-Malo gibi küçük yerler, daha yerel deneyimleri ziyaretçilere sunmaktadır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Saint-Malo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Saint-Malo Otelleri

Saint-Malo, Fransa’nın kuzeybatısında yer alan Brittany bölgesine ait bir şehirdir. Oldukça küçük bir liman şehri olan Saint-Malo’nun, korsanlara ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Fransa’nın bazı şehirleri diğerlerine göre daha popüler olduğu için, Saint-Malo biraz gölgede kalmış Fransız şehirlerindendir diyebiliriz. Fransa’ya ilk defa seyahat edecekler için listenin ilk sıralarında yer alan bir şehir olmamasına rağmen Saint-Malo’da Fransa deneyiminin çok daha “Fransız” olacağını söylemek yanlış olmaz. Popülerleşmiş şehirlerde bazen turist sayısı şehirde yaşayanların sayısını geçebiliyorken Saint-Malo, Brittany içinde turistlerin geldiği ama bozmadığı yerlerden biri olarak kalmıştır.


 
Intra Muros, şehrin antik duvarları arasında kalan bölge ve turistlerin de en çok ilgilendiği noktadır. Saint-Malo, küçük bir şehir olduğu için yüzlerce konaklama seçeneği bulunmaz ancak farklı konaklama tiplerinden istediğinizi seçerek tatilinizi şekillendirmeniz mümkündür. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Saint-Malo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

St. Malo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa