St. Paul de Vence

St-Paul de Vence Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St-Paul de Vence, Fransa’nın güneyinde bulunan, denize bakan bir tepe üstünde, küçük bir Orta Çağ kasabasıdır. 2008 yılı sayımına göre 3.477 kişilik nüfusa sahip ufak bir kasaba olan St-Paul de Vence, modern ve çağdaş sanat galerileri ve müzeleri ile ün yapmıştır. Kısaca “Saint Paul” olarak bilinen kasaba, otantik ve sakindir. Fransa’nın en güzel kasabalarından biri olmasının yanı sıra köklü bir tarihe de sahiptir.

St-Paul de Vence, 14. yüzyılda inşa edilmiş savunma surları, tarihî anıtları ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklarındaki Orta Çağ’dan kalma evleriyle kırsal alanların birlikteliğinden meydana gelmiş bir bölgedir. Evler, duvarlarındaki heykeller ve ilginç mimari özellikleriyle köyün dikkate değer mimari yapılarıdır.

St-Paul de Vence’ın tarihini izlemek için, belirlenmiş bir rota da bulunmaktadır. Muhteşem kırsal manzara ile kasaba göz alıcı bir güzelliğe sahipken, tarihî mirasıyla da ilgi uyandırmaktadır.

St-Paul de Vence, sanatsal mirasıyla da dikkat çekmektedir. Ressam ve heykeltıraş Modigliani’yi 1920’lerde cezbetmiş olan kasaba, daha birçok sanatçı için ilham kaynağı olmuştur. Bu sanatçılardan bazıları Picasso,Braque ve Miro gibi ressamlardır. Sanatsal geleneğe sahip St-Paul de Vence, birçok yönetmen ve Fransız oyuncunun da bulunduğu bir yer olmuştur.

Birçok sanatçı sayesinde ününe ün katmış olan kasaba, meydanları, kafeleri, büyüleyici çeşmeleri ve sanat galerileri ile hayat dolu bir yerdir. Modern sanat merkezi Maeght Vakfı ile de adını duyurmuş olan kasaba, küçük bir yer için çok büyük bir şey olan; her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 

St-Paul de Vence Nerededir?

St-Paul de Vence, Batı Avrupa ülkesi Fransa’nın güneydoğusunda, Alpes-Maritimes ilinde bir belediyedir. Kasaba, Fransız Rivierası’nda, Akdeniz’e 7 kilometre mesafede, Nice ve Antibes kıyı kentleri arasında konumlanmıştır. Nice’e 20, Antibes’e 17, Monaco’ya 40, Cannes’a ise 27 kilometre mesafede yer almaktadır. 

St-Paul de Vence’a Nasıl Gidilir?

Nice Côte d'Azur Havaalanı'ndan St-Paul de Vence’a ulaşmak için üç yol bulunmaktadır. Havalimanından bir taksi tutulabilir. Bir diğeriyse otobüstür. Otobüs vasıtasıyla, havalimanı ve St-Paul de Vence arası yaklaşık 1 saat sürmektedir. Diğer seçenek ise, havaalanından araba kiralamaktır.

St-Paul de Vence’a en yakın tren istasyonu ise Cagnes sur Mer’dir. Tren yolculuğu 15 dakika sürmektedir. Paris-Nice arası olan tren seferi de kasabaya ulaşmak için tercih edilebilir.

Her 30-45 dakikada bir ise Nice şehir merkezinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Nice ve St-Paul de Vence arasındaki yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir. 

St-Paul de Venca’taki Festivaller

Nisan ayında düzenlenen Zeytinyağı Festivali, lezzetli brissaouda ve canlı atmosferiyle, yerel halkı ve ziyaretçilerin buluştuğu, SOS SANG (Kan Bağışçıları Derneği) Birliği tarafından düzenlenen bir festivaldir. Zeytinyağı Festivali’nde, brissaouda (sarımsakla ovulmuş ve zeytinyağına batırılmış tost) ve baharatlı yiyecekler müzik eşliğinde ikram edilmektedir. Festivalde zeytinyağı ve ilgili ürünler de satışa sunulmaktadır.

Saint-Paul de danse adlı dans festivali ise haziran ayında, 3 gün boyunca gerçekleşen bir dans festivalidir. Festivalde resim, heykel ve fotoğraflar sergilenmekte ve konferanslar düzenlenmektedir.

Fête de la Saint-Jean, pagan geleneği olan, ateş üzerinde sıçramanın yapıldığı, başlangıçta Saint-Jean için yapılan kutlamalardır. “Yeniden doğum” kutlamaları, yazın gelişi kutlaması ile birleştirilerek, haziran ayında gerçekleştirilmektedir. SOS SANG tarafından organize edilen köy partisi, yazın gelişini muhteşem bir şekilde karşılayan bir etkinliktir.

Üzüm Hasadı ve Kestane Festivali ise ekim ayında gerçekleşen bir festivaldir. Festivalde müzik eşliğinde şaraplar ve kestaneler tadılabilir ve yerel çiftçilerin tezgâhları gezilebilir. 

St-Paul de Vence’ta Görülecek Yerler

Maeght Vakfı, Marguerite ve Aimé Maeght tarafından 1964 yılında kurulmuş olan, koleksiyonunda resim, heykel, kolaj, seramik ve bunun gibi çağdaş her türlü sanat eserine yer veren bir modern ve çağdaş sanat müzesidir. Koleksiyonda, Joan Miró, Alexander Calder, Fernand Leger, Georges Braque, Alberto Giacometti, Marc Chagall ve Eduardo Chillida gibi 20. yüzyıl sanatına önemli katkılarda bulunmuş birçok modern sanatçı yer almaktadır. Koleksiyonda 12.000’den fazla eser bulunmaktadır. Müzenin binası, İspanyol mimar Josep Lluís Sert tarafından tasarlanmıştır. Müzeye her yıl ortalama 200.000 ziyaretçi uğramaktadır. Vakıf, devletten bağımsız bir şekilde varlığını sürdürmektedir. 20. yüzyıl sanatının ve çağdaş sanatın Avrupa’daki en geniş koleksiyonlarından birine sahip olan müzede tematik, kişisel ve belli odaklarda çeşitli sergiler düzenlenmektedir.

12. yüzyılda inşa edilen ve 17. yüzyılda yenilenmiş olan Saint-Paul Kilisesi, kasabanın önemli dini hazinelerinden biridir. Kilisede yer alan Tintoretto’nun “St. Catherine of Alexandria” tablosu ve ceviz ağacından yapılmış kalvari haçı hayranlık uyandıran unsurlardır. 

St. Paul de Vence ile İlgili

St. Paul de Vence Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa