Martinique Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Martinique, Türkçe okunuşuyla Martinik, Fransa’nın Karayipler’de bulunan denizaşırı illerinden biridir.


edugeography.com

Martinique, Türkçe okunuşuyla Martinik, Fransa’nın Karayipler’de bulunan denizaşırı illerinden biridir. Büyük Antiller ile birlikte Karayip adalarını oluşturan Küçük Antiller’de bulunan Martinique, Karayip Denizi üzerinde konumlanır. Yüzölçümü yaklaşık 2.000 kilometrekaredir. En büyük şehri ve yönetim merkezi Fort-de-France’dir. Diğer önemli şehirleri ise; Le Carbet, Le Diamant, Le Marin, Morne Rouge, Sainte-Anne, Saint-Pierre ve Trois-Ilets’dir.

Martinique, Fransa’nın bir ili olduğundan dolayı Avrupa Birliği’ne bağlıdır ve para birimi Euro’dur. Adadaki resmi dil Fransızca’dır. Martinique’in Avrupalılarla tanışması ilk olarak 1493’te, Kristof Kolomb’un bölgeyi keşfetmesiyle gerçekleşmiştir. Ancak İspanyollar adaya pek ilgi göstermemiş, 15 Eylül 1635 tarihinde Fransızlar burada 150 kişilik bir koloni kurmuş ve adaya yerleşmişlerdir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Martinique ile İlgili

Martinique Nerededir?

Büyük Antiller ile birlikte Karayipleri oluşturan Küçük Antiller ada grubunda bulunan Martinique; Karayip Denizi’nde yer alır. Güneyde Saint Lucia, güneydoğuda Barbados ve kuzeyde Dominika adaları ile komşudur.

Martinique'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Martinique’e direkt uçuş imkanı bulunmamaktadır. Havayolu şirketleri ile Karayipler’den, Fransa’dan,  ABD’den, Martinique’in başkenti Fort-de-France’a ulaşabilirsiniz.

Martinique'e Ne Zaman Gidilir?


thriftytraveler.com

Martinique adasında tropikal iklim görülür. Adada yağışlı ve kurak sezon olmak üzere kabaca iki mevsim yaşanır. Yağışlı sezon olan Haziran – Ekim ayları arasında yağış miktarı çok yüksektir. Hava sıcaklığı yılın her döneminde ortalama 25 – 27 derecedir.

Martinique'de Nerede Kalınır?

Martinique adası; Fort-de-France, La Trinité, Le Marin ve Saint-Pierre olmak üzere dört bölge ve 23 şehre ayrılır. Başkent ve en gelişmiş şehir Fort-de-France’dir. Diğer büyük şehirler; Le Carbet, Le Diamant, Le Marin, Morne Rouge, Sainte-Anne, Saint-Pierre ve Trois-Ilets olarak sıralanır. Konaklamak için en ideal bölgeler ise; Fort-de-France, Trois-Ilets, Sainte-Anne ve Le Diamant kentleridir.

Martinique Gezilecek Yerler


wikimedia.org

“Karayipler’in Paris’i” olarak bilinen güneşin hiç batmadığı Martinique; bembeyaz kumlu uzun sahilleri, kendine özgü palmiye ağaçları ve büyüleyici doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine deniz, kum ve güneş üçlüsünden çok daha fazlasını sunuyor.

Jardin de Balata (Balata Bahçesi)


wikimedia.org

3 hektarlık arazi üzerinde konumlanan Jardin de Balata, Martinique’nin başkenti Fort-de-France’da yer alır. Jardin de Balata, 1982 yılında bahçe uzmanı Jean-Philippe tarafından dizayn edilmeye başlanmış ve 1986’da ziyarete açılmıştır. Bugün bahçe, 300 palmiye türü ve dünyanın dört bir yanından gelen 3.000’den fazla egzotik bitkiyi içinde barındırır.

 • Adres: Route de Balata, 97234 Fort-de-France, Fransa
 • Telefon: +33 5 96 64 48 73
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 18.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Habitation Clément (Clément Yerleşkesi)


hotel-lapagerie.com

Habitation Clément, Le Francois ilinde yer alan eski bir şeker işleme merkezidir. Habitation Clément kompleksinde yer alan damıtım merkezi günümüzde müzeye çevrilmiştir ve Le Francois ilinin en turistik noktalarından biridir.

 • Adres: 97240 Le Francois, Martinique, Fransa
 • Telefon: +33 5 96 54 75 51
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam 12.00 Euro / İndirimli 6.60 Euro
 • Web sitesi için tıklayınız.

La Savane des Esclaves (Köle Kasabası)


canalblog.com

La Savane des Esclaves; Trois-Îlets’de, adanın mirasını korumak ve tanıtmak amacıyla Gilbert Larose tarafından 2000 yılında kurulmuştur. La Savane des Esclaves, yalnızca kölelik tarihini gözler önüne sermez, Martinique’nin doğal güzelliğini de ortaya koyar. Turistik turların düzenlendiği site, yılda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen 10.000’den fazla turisti ağırlar.

 • Adres: Trois-Îlets, Martinique, Fransa
 • Telefon: +33 5 96 68 33 91
 • Web sitesi için tıklayınız.

Grande Anse des Salines (Salines Koyu)


wikimedia.org

Grande Anse des Salines; Sainte-Anne ilinin eğik palmiyeleriyle ünlü plajıdır. Adanın en güney ucunda yer alan koy, bembeyaz kumu, palmiyeleri ve Karayip Denizi’nin masmavi sularıyla adeta büyüleyici güzellikteki Grande Anse des Salines, Martinique’nin en popüler plajıdır.

 • Adres: Grande Anse des Salines, Sainte-Anne, Martinique

Anse Couleuvre


media.tourinsoft.eu

“Dünyadaki cennet” olarak tanımlanan Anse Couleuvre; adanın en kuzey ucunda, Le Precheur ilinde, Pelée Dağı (Montagne Pelée) yakınlarında konumlanır. Yemyeşil dağların arasında gizlenmiş, yüksek palmiye ağaçlarıyla örtülü Anse Couleuvre, adada denize girilecek en mükemmel koylardandır.

 • Adres: Anse Couleuvre, Le Precheur, Martinique

Montagne Pelée (Pelée Dağı)


mycaraibes.com

Pelée Dağı, Le Precheur ilinde yer alan volkanik kökenli bir dağdır. 1397 metre yükseklikteki dağ, yerel destanlarda “tanrıça” olarak anılır. Pelée Dağı 8 Mayıs 1902'de patladığında, çok kısa bir sürede St. Pierre liman kentini yutmuş ve 30 bin kişinin ölümüne sebep olmuştur. Bu nedenle bu patlama, 20. yüzyılın Pompei'si veya modern Pompei olarak anılır.

 • Adres: Montagne Pelée, Le Precheur, Martinique 

Cathédrale Saint-Louis (Aziz Louis Katedrali)


wikimedia.org

Aziz Louis Katedrali; adanın başkenti Fort-de-France’in şehir merkezinde konumlanır. Katedral, 1895 yılında Neo Romanesk üslupta inşa edilmiştir. Fransız mimar Pierre-Henri Picq tarafından dizayn edilen Aziz Louis Katedrali’nin inşası ilk olarak 17. yüzyıl ortalarında başlasa da, yaşanan doğal afetlerden dolayı tamamlanması uzun sürmüştür.

 • Adres: Rue Victor Schoelcher, Fort-de-France, Martinique

Habitation Latouche - Zoo de Martinique (Martinique Hayvanat Bahçesi)


servimg.com

Martinique’nin kuzeybatısında, Le Carbet ilinde yer alan Habitation Latouche - Zoo de Martinique; çok sayıda egzotik kuş ve bitki türlerine ev sahipliği yapar. Martinique Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etmek kuşkusuz, palmiye ağaçları arasında kuş seslerini dinleyebileceğiniz, doğanın mükemmel renk ahengine hayran kalacağınız unutulmaz bir deneyim olacaktır.

 • Adres: Habitation Latouche - Anse Latouche, Le Carbet 97221, Martinik
 • Telefon: +596 596 52 76 08
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 18.00
 • Giriş ücretleri: Tam 15.50 Euro / İndirimli 9.00 Euro
 • Web sitesi için tıklayınız.

Le Domaine d'Émeraude (Martinique Bölgesel Tabiat Parkı)


martinique.fr

Le Domaine d'Émeraude, Fort-de-France şehir merkezinin kuzeybatısında konumlanır. Martinique adasının doğal güzelliklerini ayrıntılı bir şekilde gözler önüne seren tabiat parkı, temiz hava solumak ve huzur dolu bir gün geçirmek için ideal bir mekandır.

 • Adres: Avenue Des Caneficiers, Fort-de-France 97200, Martinik
 • Telefon: +33 5 96 52 33 49
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 16.00
 • Giriş ücretleri: Tam 6 Euro / İndirimli 3 Euro
 • Web sitesi için tıklayınız.
Devamını Oku

Martinique Şehir İçi Ulaşım


bus-bild.de

Martinique’de ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanır. Araç kiralama ve otostop, ada genelinde son derece yaygın ulaşım alternatifleridir. Martinique sokaklarında araba sürmek, diğer Karayip adalarına kıyasla çok keyiflidir çünkü yollar mükemmel bir standarta sahiptir. Trafik sağdan akar, sürüş kuralları Fransa ile aynıdır. Havalimanında, Fort-de-France ve adanın diğer büyük şehirlerinde pek çok araç kiralama noktası bulunur. Ayrıca bazı oteller de kiralık araç servisi sunmaktadır.

Otostop; ada genelinde kabul görmüş yaygın bir ulaşım şeklidir. Martinique’de yol kenarında durduğunuzda mutlaka bir sürücü sizi arabasına alacaktır.

Toplu taşıma sistemi gelişmemiştir. Adada çok az sayıda otobüs bulunur ve düzenli bir hareket saatleri yoktur. Otobüsler çoğunlukla hafta içi 08.00 – 18.00 ve cumartesi 08.00 – 13.00 saatleri arasında hizmet verirler. Pazar günleri ise çalışmazlar.

Martinique’de taksi, araç kiralama kadar olmasa da konforlu seçenektir. Ancak taksi ücretleri oldukça yüksektir. Ayrıca geç saatlerde, pazar günlerinde ve resmi tatillerde ekstra ücretler talep edilir.

 • Martinique Taxi / Fort-de-France Bay, Martinik, +33 5 96 63 63 62

Martinique Aimé Césaire Uluslarası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Martinique Aimé Césaire Uluslarası Havalimanı; Martinique’nin başkenti Fort-de-France’in Le Lamentin banliyösünde konumlanır.

 • Aéroport International Martinique Aimé Césaire / 97232 Le Lamentin, +596 596 42 19 95

Taksi ile,

Havalimanında bekleyen taksiler ile günün her saati gideceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Araç kiralama ile,

Havalimanında bulunan Avis, Budget, Europcar, Hertz, Jumbo Car, National, Pop’s Car, Thrifty yada Auloc araç kiralama firmalarından bir araç temin ederek dilediğiniz her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. 
 

Martinique Mutfağı


latinabroad.com

Martinique mutfağı; temel olarak Fransız ve Karayip yemekleri ağırlıklıdır. Deniz ürünleri, yerel Karayip yemekleri, et ve sebze yemeklerinin sıkça tüketildiği Martinique’de Fransız mutfağına özgü sayısız lezzeti bulmak mümkündür.

İzole konumu nedeniyle Martinique yemek kültürü yalnızca adada yaşayan Fransızların kültüründen etkilenmiştir. Deniz ürünleri olarak ıstakoz ve karides, neredeyse her restoranın menüsünde bulunur. Hindistan cevizine batırılıp yağda kızartılmış “coconut shrimps” adlı lezzetli yemek ise Martinique’nin en popüler lezzetidir.

Adada; hem yerel Karayip mutfağından hem de Fransız mutfağı başta olmak üzere dünya mutfaklarından ünlü lezzetler sunan birçok restoran yer almaktadır.

Popüler Restoranlar

 • Le Mabouya (Sainte-Luce)
 • Case Coco Restaurant (Sainte-Luce)
 • Le Willkat (Sainte-Luce)
 • Restaurant 1643 (Le Carbet)
 • Delices Caraibes (Sainte Anne)
 • La Mandoline (Trois-Ilets)
 • L'Hibiscus (Sainte-Luce)
 • Ti Sable (Les Anses d’Arlet)
 • Chez Fab et Claude (Les Anses d’Arlet)
 • Le Zandoli - La Suite Villa (Trois-Ilets)
 • Le Fromager (Saint-Pierre)
 • La Table De Mamy Nounou (Tartane)
 • Pura Vida Restaurant (Sainte-Luce)
 • le Bistrot D'en Face (Trois-Ilets)
 • Le Point de Vue (Sainte Marie)
 • Beach Grill (Le Carbet)
 • La Chaudiere (Le Morne-Rouge)
 • Ziouka Glaces (Le Carbet)
 • La Cave a Vins (Fort-de-France)
 • O' Coup d'Coeur (Trois-Ilets)
 • New Cap (Le Diamant)
 • Le samcielo (Trois-Ilets)
 • Il Gallo Rosso (Trois-Ilets)
 • Kai Nono (Le Francois)
 • Pignon Nouvelle Vague (Trois-Ilets)
 • La Villa Creole (Trois-Ilets)
 • Le Pitaya (Trois-Ilets)

Bahşiş-Hesabın %5-10’u oranında bahşiş yeterlidir.

Martinique'de Alışveriş


news.dm

Martinique’de; taptaze egzotik meyveler, Fransa’dan ithal edilen lüks parfüm, giyim, aksesuar ürünleri, Fransız şarabı ve rengarenk yerel kıyafetler gibi çok sayıda ilgi çekici ürün bulabilirsiniz. Ayrıca Martinique, adada üretilen geleneksel romuyla da ünlüdür. Rom çeşitleri, Martinique’den alınabilecek güzel bir hediye alternatifi olabilir. Adada alışverişin merkezi en gelişmiş şehir ve başkent olan “Fort-de-France”dir. Şehirde büyük alışveriş merkezleri yoktur ancak açık hava pazarları oldukça ünlüdür. En popüler üç açık hava pazarları “Big Market/Spice Market”, “Fish Market” ve “Vegetable Market”te; çeşitli baharatlardan taze sebze meyveye, deniz ürünlerinden el işi ürünlere kadar her şeyi bulmak mümkündür. Fort-de-France’in başlıca alışveriş caddeleri ise; “Rue Antoine Siger”, “Rue Moreau de Jonnes”, “Rue Schoelcher” ve “Rue Victor Hugo”dur. Bu caddeler üzerinde küçük Fransız butikleri, ada dükkanları ve sokak tezgahları gibi pek çok alışveriş noktası yer alır.

Martinique Gece Hayatı


petergreenberg.com

Martinique genelinde gece hayatı oldukça eğlencelidir. Özellikle başkent Fort-de-France ve diğer turistik şehirler Le Carbet, Le Diamant, Le Marin, Morne Rouge, Sainte-Anne, Saint-Pierre ve Trois-Ilets’de gece hayatı kültürü son derece gelişmiştir. Sahil kesimlerinde çok sayıda kafe, restoran, bar ve pub yer alır. Martinique’e gelen turistlerin yerel bira çeşidi “Bière Lorraine”i mutlaka denemeleri tavsiye edilir.

Popüler Mekanlar

 • Karaoke-Café (Le Lamentin)
 • Le Petibonum (Le Carbet)
 • Le Bar OK (Fort-de-France)
 • Le Wahoo Café (Le Carbet)
 • La Pagerie (Trois-Îlets
 • O'Calebassier (Sainte-Luce)
 • Cotton Club (Le Lamentin)
 • KOKOARUM (Le Marin)
 • Le Savana (Fort-de-France)

Martinique Festivaller


wikimedia.org
 

 • Vaval (Martinique Karnavalı) – Şubat
 • Le Maide Saint-Pierre (Saint-Pierre’de Mayıs) – Mayıs: Her yıl, 8 Mayıs 1902’de yaşanan ve tüm şehri yok eden Pelée Dağı patlaması anısına düzenlenir.
 • Sainte Marie Culinary Week (Sainte Marie Gastronomi Haftası) – Mayıs
 • Fête de la Musique (Müzik Festivali) – Haziran
 • Martinique Jazz Festival (Martinik Jazz Festivali) – Aralık

Martinique Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Nisan (her yıl değişir)
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi – Mayıs (her yıl değişir)
 • Zafer Bayramı (II. Dünya Savaşı’nın Bitişi) – 8 Mayıs
 • Pentekost Yortusu – Mayıs (her yıl değişir)
 • Fransa Ulusal Bayramı – 14 Temmuz
 • Hz. Meryem'nın Göğe Yükselişi – Ağustos (her yıl değişir)
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Ateşkeş Günü (I. Dünya Savaşı’nın Bitişi) – 11 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Martinique Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Trafik Akış Yönü: Sağ
 • Martinique Aimé Césaire Uluslarası Havalimanı: +596 596 42 19 95

Martinique Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri; Fransız topraklarının tümünde toplam 6 ay içinde kalış süresi 3 ayı aşmayan Martinique seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir.

Martinique Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu

 • Adres: 44 rue de Sevres, 92100 Boulogne – Billancourt
 • Telefon: +33 1 47 12 30 30
 • Resmi websitesi: paris.bk.mfa.gov.tr

Martinique Para Birimi

Martinique Fransa’nın bir ilidir ve Avrupa Birliği üyesidir. Bu nedenle adada Euro (EUR) kullanılır.

Martinique Resmi Dili

Martinique’in resmi dili Fransızca'dır.

Martinique Saat Farkı

Martinique (UTC-4) ile Türkiye (UTC+2) arasında 6 saat fark bulunur. Martinique, Türkiye’den 6 saat geridedir. Türkiye’de saat 16.00 iken Martinique’de 10.00’dur.

Martinique Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Nüfus: 386.486
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Tropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
Big Mac Index: $ 4.52 (Türkiye $ 3.87)