Google+

Arama formu

Temmuzda nereye gitmeli? Hangi festivale katılmalı?

Yaz geldi, havalar ısındı ve okullar kapandı. Artık tatil programları yapılmaya başlandı. Peki temmuzda ne yapılır? Elbette denize gidilir, ancak temmuzda yapabileceğiniz değişik aktiviteleri de öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evetse sizi yazımızın devamına alalım.

Moğolistan’dan başlayalım. Temmuz ayında buradaki sıcaklıklar 40 derecenin üstüne çıkar, insanlar Gobi Çölü’nde Naadam’ı kutlamak için bir araya gelirler. Naadam, bir “erkeklik sanatı” festivalidir. Moğolistan’ın görülmesi gereken etkinliklerinden biri sayılan bu festivalde okçuluk, geleneksel kıyafetler giyilerek yapılan geçitler ve at yarışları yapılır. Ulan Batur’da ise güreşler ve geçit törenleri yapılmaktadır. Değişik bir festivale gitmek isterseniz siz de temmuz ortasında gerçekleştirilecek bu festivale gidebilirsiniz.

Provence

Bu dönemde Antigua’da ise Antigua Carnival adlı festival gerçekleştirilir. Sıcak Antigua’da güneşin ısıttığı kumlar üzerinde yapılan bu festivalde soca müziğine tanık olabilir, tüylü kostümler giymiş insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sene 27 Temmuz cuma günü başlayacak ve 7 Ağustos Salı gününe kadar sürecek. Partiler, kostümler, güzel yemekler ve doyasıya bir eğlence için siz de bu festivale gitmeyi düşünebilirsiniz.

Provence-1

Provence şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Chambre indiv. avec literie qualité, parking fermé, Chambre B&B 1 personne au ♥ de ville, Au pays de Cézanne Picasso güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Fernand Pouillon, LOUSTALET D'AIX, Le Mas des Anges de Flo. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Les Suites du Domaine de la Tour - Aix-en-Provence, Les Secrets d'Aix, L'Enclos gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Goclands, Sleep in Provence, Rotonde Studio tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Provence aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bize yakın ve vizesiz gidebileceğiniz bir ülke geliyor sırada: Bosna Hersek. Mostar’da her sene bir dalış etkinliği düzenleniyor, daha doğrusu bir atlama etkinliği de diyebiliriz. Adı Ikari. Mostar Köprüsü’nden nehre atlanan festivalin hikâyesi de değişik. Daha önceden burada bir asma köprü bulunuyormuş ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından buraya sağlam bir köprü inşa edilmesi emredilmiş. Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayrettin ise bu yeni köprünün yapımının sorumluluğunu almış ancak bu tarz uzunlukta bir köprü daha önceden yapılmadığından başarılı olacağına emin olamamış, hatta başarısız olursa başı vurulacak diye mezarını bile önceden hazırlatmış. Köprünün açılma günü gelmiş, köprünün başarıyla tamamlandığı görülmüş. Bunun üzerine de köprünün yapımında çalışanlar sevinçlerinden Mostar Köprüsü’nden atlamışlar. İşte bu festivalin de başlangıcı böyle olmuş.

Provence-2

Temmuz ayında gidebileceğiniz güzel bir yer var sırada: Güney Fransa’nın Provence’ı. Bu mevsimde güzel Provence’ta lavantalar açmaya başlıyor. Bazen lavanta tarlaları içinde kaybolmak bazen de denize girmek isterseniz en iyi zaman temmuz ayı olacaktır. Bu iki aktiviteyi de yapmak isterseniz Aix en Provence mantıklı olacaktır. Tatlı Fransız kasabası Aix en Provence’a bağlı olan Le Lavandin’de lavanta tarlalarında gezebilir, Gorges du Verdon, Avignon, Vitrolles, Martigues gibi deniz imkânlarına sahip yakın destinasyonlara uğrayabilirsiniz.

Provence-3

Peki, temmuzda Fas sizce nasıl olur? Eminiz ki biraz sıcak olur ancak bu mevsimde Marakeş’te “Popular Arts Festival” yapılıyor, yani Popüler Sanatlar Festivali. Sanatçılar, dansçılar, müzisyenlerle dolu olan bu festival Marakeş’in en büyük etkinliklerinden biri. Geleneksel Fas sanatıyla geleneksel dansların birleştiği bu festivale gitmek ve kültürü daha yakından tanımak isterseniz festival “ Temmuz’dan 31 Temmuz’a kadar sürüyor. Hâlâ geç kalmış sayılmazsınız!

Provence-4

Bu temmuzda festivallerden etkinliklerden uzak durup yalnızlık arayanlar için bir öneri var sırada: Yunanistan’ın İyon adaları. Burada bir etkinlik olmasa da temmuz ayında İyon adaları turkuaz denizleriyle, yerde kedilerin dinlendiği sessiz kasabalarıyla temmuzda gitmek için mantıklı olabilir. Hem ülkemize yakın adalara gidiş için birçok seçeneğiniz de var. O halde neden bir değişiklik yapıp komşuya gitmeyelim? Şimdiden iyi yolculuklar.

Provence-5
 

Etiketler