Google+

Arama formu

Antigua Guatemala

Tarihini günümüze kadar korumuş, sokaklarında İspanyol kültürünü yaşatan...
Devamı oku
Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua şehrinin para birimi...
Devamı oku
Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua’nın resmi dili...
Devamı oku
Antigua (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Antigua’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Antigua şehrine subtropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık...
Devamı oku
Antigua’da bir havalimanı mevcut değil. Bunun için Guatemala City’ye...
Devamı oku
Antigua’da özellikle turistik yerlere gitmek için yürümek yeterli...
Devamı oku
Antigua’da Guatemala’da olduğunuzu hissettirecek hiç bir şey...
Devamı oku
Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek kültüründen...
Devamı oku
Antigua’da gece hayatı için birçok seçenekler bulunmaktadır....
Devamı oku
Antigua alışveriş yapmak ve özellikle de hediyelik eşya almak için...
Devamı oku
Semana Santa (Paskalya haftası)
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya’dan Önceki Perşembe Kutsal Cuma...
Devamı oku
Acil yardım: 128 Yangın: 122 Polis: 110
Devamı oku
Antigua şehri, Orta Amerika’da yer alan Guatemala ülkesinin...
Devamı oku
UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen Antigua Guatemala, günümüze...
Devamı oku
Antigua, Orta Amerika’da yer alan Guatemala ülkesinin merkezinin güney...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GTQ = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 25℃
Mar 25℃
Nis 26℃
May 27℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 26℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 4.669  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Guatemala Quetzalı’dır (GTQ) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Antigua Hakkında Bilinmesi Gerekenler

antigua-guatemala.jpg

Antigua şehri, Orta Amerika’da yer alan Guatemala ülkesinin merkezinin güney kısmında yer alır. Sadece Guatemala’nın değil, tüm Orta Amerika’nın da en renkli ve güzel şehirlerinden biridir.

Çok iyi korunmuş İspanyol kolonyel mimarisine sahip binaları, kiliseleri, arnavut kaldırımı sokakları ile bir bütün olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

AntiguaLookout.jpg

Antigua, her ne kadar turizmle ön plana çıkan bir şehir olsa da, halk geçimini tarımdan sağlamaktadır. Özellikle ünlü Guatemala kahvesinin büyük bir kısmı bu bölgede üretilmektedir.

Subtropikal bir iklim sahip olan Antigua’da hava sıcaklıkları yıl boyunca rahatsız etmeyecek seviyededir. En sıcak ay olan Mayıs’ta sıcaklık 20 derecedir. En soğuk ay olan Ocak ayında ise 15 derece civarında olur. Bu sebeple Antigua’ya yılın her döneminde gitmek uygun olacaktır. Ancak dilerseniz, özel bir dini festival olan, her yıl Paskalya haftasında düzenlenen “Semana Santa” zamanında da burayı ziyaret edebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=i2InkFgJXhU

Antigua’da Gezilecek Yerler

Antigua’da Guatemala’da olduğunuzu hissettirecek hiç bir şey göremezsiniz. İskandinav Bakery’ler, İngiliz publar,dünya mutfaklarının her çeşitinden restoranlar,hediyelik eşyacılar volkanlarla çevrili bu şehre ayrı bir hava katmıştır. Machu Pichu’da Peru’nun yaptığı gibi burada da Guatemala City’den Antigua’ya giden otobüsler bulunuyor.Taksi kullanmak isterseniz oldukça pahalı olduğu için önceden pazarlık yapmanızda fayda var.. Amerikan otobüsleri ile Antigua’ya gidiliyor. Zona 4 te Municipal meydanında yer alan ve bir çok otobüsün kesişim noktası duraktan 21 veya 22 nolu otobüslere binerek çevre kasabalara kalkan otobüs garına gidiliyor. Buradan Chimal tarafına giden her hangi bir otobüse atlayarak 3 Quetzals’a San Lucas’a 20 dakikada gidebilir ve buradan da 5 quetzalsa 20 dakikalık dolmuş yolculuğu ile Antigua’ya ulaşabilirsiniz. Veya 5 Quetzals’a Chimal’e kadar 45 dakikalık yolculuğu devam edip buradan başka bir otobüsle yine 5 quetzals’a 30 dakikada Antigua’ya varabilirsiniz. Toplam gidiş masrafınız 1 dolar civarı olur ve taksiye bindiğinizde ödediğiniz paradan çok daha az ödemiş olursunuz

Antigua’nın en güzel zamanlarından biri, yılda bir defa yapıllan Semana Santa Festivali’dir. Semana Santa, Hristiyanlık’ta Rio Karnavalı gibi karnavallarla başlayan oruç döneminin sonu ve bu hafta boyunca her akşam renkli gösteriler yapılıyor.

Antigua, sadece Guatemala’nın değil, tüm Orta Amerika’nın en renkli ve en güzel şehirlerinden biridir. Çok iyi korunmuş İspanyol kolonyel mimarisine sahip binaları, kiliseleri, arnavut kaldırımı sokakları ile bir bütün olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Choco Museo (Çikolata Müzesi)

Choco Museo (Çikolata Müzesi)

Kakaonun anavatanına hoşgeldiniz! Mayalar’ın evlerinin arka bahçesinde yetiştirdiği kakao ağaçlarının çekirdekleri, bin yıl içinde nasıl olup da lezzetli çikolata parçalarına dönüştü dersiniz?

Hayatınızda hiç kakao ağacı görmemiş, meyvesi neye, çekirdeği neye benzer bilmiyor olabilirsiniz. Kakaonun tozu nedir, yağı nedir, fikriniz olmayabilir. Kakaonun emtia borsasında borsada işlem gören bir meta olduğunu es geçmiş olabilirsiniz. Kaç kakao çekirdeğine -mesela- bir tavşan satın alınır, duymamışsanız normaldir.

Kakao ağacı yetişmeyen İsviçre’nin ya da Belçika’nın nasıl olup da çikolata ülkesi kabul edildiği hiç aklınıza takılmamış olabilir. Çikolatayla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir Afrika ülkesinin dünya kakao ihtiyacının üçte birini ürettiğini de muhtemelen bilmiyorsunuzdur. Hatta çikolatanın nasıl üretildiğine şimdiye kadar hiç kafa yormamış olabilirsiniz. Ama Artık Antigua’dasınız, öğrenmenin vakti geldi. Buyrun Choco Museo’ya!

Ücreti 180 Quetzal (Yaklaşık 45 TL) olan iki saatlik kurslara katılın; hem size son derece eğlenceli bir şekilde çikolatanın tarihini anlatsınlar hem de Maya ve Aztek kültürlerindeki kakao ritüellerini bizzat deneyimleyin.

Kakao çekirdeklerini kavurmayı, ezip macun haline getirmeyi, aynı anda hem acı biber, hem bal kattığınız içecekler hazırlamayı öğrenin. En sonunda döke saça kendi çikolatanızı yapın. Ellerinizle yaptığınız çikolataları ders bittikten birkaç saat sonra güzelce paketlenmiş şekilde teslim alıp mideye indirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Choco Museo (Çikolata Müzesi)-1

Antigu Guatemala şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Mary (Homestay), Central Bougainvillea, La Casa de Maria güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Colonial - Antigua Guatemala, Ojala, Casas Espiritu Santo. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Casa De Leon, Colorful flat in the heart of Antigua, La Casa de la Alameda gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Capitan Tom, Hostal Antigüeño, Hostal Antigua tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antigua Guatemala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Jose Katedrali

San Jose Katedrali

İlk kez 1541’de inşa edilen, sonra afetler yüzünden defalarca yıkılıp yeniden yapılan, 17. yüzyılda tüm Orta Amerika’nın en büyük ibadethanesi olan San Jose Katedrali’ni ziyaret edin. Roma Katolik kilisesine bağlı olan katedralin maruz kaldığı ikinci kötü talih de 1773 Guatemala Depremi. Yani yeni kilise dikildikten kısa bir süre depremde yıkılıyor ve tekrardan onarılması gerekiyor. Neyse ki binanın en ön kısmında bulunan iki kule hiç hasar almadan bu süreci atlatıyor. Kalan kısmın restorasyonu uzun bir zaman sürüyor, çünkü bazı bölümlerin sıfırdan inşa edilmesi gerekiyor.

Birçok turist ön cephesi çok güzel restore edilmiş, Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu görkemli yapıya dışardan bakıp, geçip gidiyor. Size tavsiyemiz, katedralin etrafını dolaşıp yan sokaktaki giriş kapısını bulun ve 8 Quetzal (yaklaşık 2 TL) ödeyip içine girin. İçi derken lafın gelişi, zira gökyüzünün altındasınız. Katedral bir sürpriz yaparak tam bir harabe olarak karşınıza çıkacak.

Hatta dış cephesini bir gün, içini başka bir gün görürseniz aynı yapı olduğunu bir süre anlayamayabilrisiniz. Harap haline rağmen kubbeleri ve kemerleriyle son derece etkileyici bir görüntüye şahit olacak, onlarca fotoğraf çekmekten kendinizi alamayacaksınız.

San Jose Katedrali-1

Cafe No Se

Cafe No Se

Adının Café olmasına aldanmayın! Gece geç saatte gideceksiniz, tekinsiz, karanlık, kasvetli bir atmosfer bulacaksınız. Kendi deyişleriyle ‘Canlı müzik, soğuk bira, iyi yemek, rahatsız koltuklar, kafası karışık çalışanlar, iki buçuk köpek, normal dışı hareketler, kırılacak kalpler ve kalbi kırıklar’ın mekanı olan bir meczal barıdır.

Mezcal, Vahşi Batı’da geçen eski filmlerden hatırlayacağınız içi kurtlu Meksika içkisi; bir çeşit tekila... Daha doğrusu, tekila bir çeşit mezcal aslında. Agave bitkisi, ki biz bunların bütün cinslerine birden kaktüs der geçeriz Türkiye’de, mezcal’in hammaddesidir.

Café No Se’nin hikayesi güzel. Barın sahibi John Rexer bakmış resmi yollardan yeterince ve kaliteli mezcal bulundurması mümkün olmuyor, 2004’te Meksika’nın Oaxaca’sından Antigua’ya kaçakçılığa başlamış. Gittiğinizde dikkatinizi zaten çekecek, barın bulunduğu bölümde adeta gizli bir bölmeye girer gibi, eğilerek geçebildiğiniz bir kapıdan açılan, penceresiz, ikinci bir oda daha var. İşte kaçak gelen mezcal burada içilirmiş. Öyle geçen yüzyıldan filan değil, alt tarafı 9-10 sene öncesinden bahsediyoruz, unutmayın. Beş yıl boyunca türlü maceralarla getirdikleri kaçak mezcal 2009’da yasallaşmış. Peki bugün Café No Se’nin mezcal markasının adı ne dersiniz? “Ilegal Mezcal!” Yani Yasadışı Mezcal.

Ilegal Mezcal, yola çıkış amacı bu olmasa da, tam bir pazarlama başarısı. Zira sıradışı hikayesi Café No Se’nin müzisyen, yazar, sanatçı, gazeteci ağırlıklı yabancı müdavimleri tarafından bavullara sığdırılan ikişer üçer şişe eşliğinde dünyanın dört bir tarafına taşınmış. Bugün sadece New York’ta 200’ün üzerinde restoran ve barda bulunuyor. Café No Se’nin kabarık bir mezcal kokteylleri listesi var. Elinizi korkak alıştırmayın, sıradan deneyip Antigua seyahatinizi taçlandırın.

Cafe No Se-1

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

 Antigua Nerededir?

Antigua, Orta Amerika’da yer alan Guatemala ülkesinin merkezinin güney kısmında yer alır.

Antigua’ya Ne Zaman Gidilir?

EnglishHarbour_Antigua.jpg

Antigua şehrine subtropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 18 derecedir. En sıcak ay olan Mayıs’ta sıcaklık 20 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay olan Ocak ayında ise hava sıcaklığı 15 derece civarında olur. Bu sebeple Antigua’ya yılın her döneminde gitmek uygun olacaktır.

Antigua’ya Nasıl Gidilir?

Antigua’da bir havalimanı mevcut değil. Bunun için Guatemala City’ye gitmek gerekiyor. Havalimanından Antigua’ya giden otobüsler mevcut. Guatemala City’ye Miami, Houstan, Madrid, Belize City, Los Angeles, San Pedro Sula üzerinden gitmek mümkün.

Antigua Guatemala şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Antigua Guatemala'da Nerede Kalınır?

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen Antigua Guatemala, günümüze kadar İspanyol Barok dönemi mimarisini koruyarak gelmiştir. Küçük bir antik şehir olan ve her yıl birçok turisti ağırlayan şehirde konaklama için çeşitli otel fırsatları bulunmaktadır.


Antigua Guatemala'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Antigua Guatemala otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Antigua Guatemala pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Antigua Guatemala Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Antigua Guatemala Otelleri
En Uygun Fiyatlı Antigua Guatemala Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Antigua Guatemala Otelleri
Antigua Guatemala Ev Kiralama

Antigua Guatemala Otelleri

Tarihini günümüze kadar korumuş, sokaklarında İspanyol kültürünü yaşatan bir şehir. Antigua Guatemala, Guatemala ülkesine bağlı küçük, turistik ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir şehirdir. Guatemala şehrinden ortalama bir buçuk saatlik araba yolculuğu ile Antigua Guatemala’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Guatemala şehrine yapacağınız gezinizde bir ya da iki gününüzü ayırarak Antigua Guatemala şehrine gelebilir ve günümüzde dahi yaşayan tarih dolu sokakları keşfe çıkabilirsiniz.


Antigua Guatemala Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Antigua Guatemala otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Antigua Şehir İçi Ulaşım

Antigua’da özellikle turistik yerlere gitmek için yürümek yeterli oluyor. Çünkü her şey, ortalama 8 blok içerisinde bulunuyor. Ancak gece 23.00’ten sonra sokakları da çok iyi bilmiyorsanız taksiye binilmesi tavsiye ediliyor. Çevre kasabaları gezmek istiyor ya da şehirde yürümekten hoşlanmıyorsanız, uygun fiyata scooter ya da motosiklet kiralayabilirsiniz.

 Antigua Mutfağı

Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek kültüründen çok etkilenmiştir. Mısır, biber ve fasulye yemeklerde olmazsa olmazsa ürünlerdir.

Tamale” adı verilen ve bir tür hamur işi olan yemeğin envai çeşidi bulunmaktadır. Burada önemli olan tamalenin hazırlandığı hamur çeşididir; mısır, patates ya da pirinç ile hazırlanabilmektedir. İçine ise kimi zaman et, kimi zaman meyve kimi zaman da kuruyemiş çeşitleri doldurulur. Etrafını kapamak içinse mısır ya da muz yaprakları kullanılır.

Tamales colorador” ya da “kırmızı tamale”, adını renginden alır. Domates ve biberler ona rengini verir. İçine özel domates sosu, yeşil zeytin, kapari ile tavuk, domuz ya da sığır eti konulur.

Tamales negros” ya da “siyah tamales” ise kırmızıya göre daha koyu renkli ve tatlıdır. Çünkü içerisinde çikolata, kuru üzüm ve badem vardır. “Tamales de elote” ya da “tatlı mısır tamales”, alışılmış hamurdan değil de tatlı mısırdan hazırlanır.

Popüler restoranlar

Meson Panza Verde, Cactus Grill, Bistrot Cinq, Zoola Antigua, El Papaturro.

Bahşiş

Guatemala’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Antigua Gece Hayatı

CIMG0333.jpg

Antigua’da gece hayatı için birçok seçenekler bulunmaktadır. Dilerseniz küçük bir barda sokağı seyrederek içkinizi yudumlarken zaman geçirebilir, dilerseniz de yüksek sesli müzik yapan mekanlarda saatlerce dans edebilirsiniz. 5a Caddesi’nde yer alan “Sangre”, sempatik atmosferiyle bir galerinin arka bölümünde hizmet vermektedir. Ayrıca kokteylleri çok meşhur. Irısh Pub seviyorsanız uğramanız gereken adres “Reilly’s” olacak. Dans etmek istiyorsanız “La Sin” en popüler mekanlardan biri. Bir diğer seçenek ise, şehrin en eski kulüplerinden olan “La Casbah”.

Antigua Festivaller

Semana Santa (Paskalya haftası)

Antigua’da Alışveriş

p_88_b.jpg

Antigua alışveriş yapmak ve özellikle de hediyelik eşya almak için çok ideal bir yer. Yerel halkın ürettiği el işi ürünler özellikle tekstil ve seramik konusunda oldukça gelişmiştir. “Mercado de Artesanias” orijinal adıyla, sanatçılar pazarında yöresel desenlere sahip envai çeşit tekstil ürününü bulmak mümkündür. Bu pazarda ayrıca sıkça takı standlarına da rastlanır. 5a Avenida Norte’de ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz özel ürünler de mevcuttur.

Antigua ziyaretinizde almanız gereken en önemli ürün ise Guatemala kahvesidir.

Antigua Saat Farkı

Antigua (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır.

Antigua Para Birimi

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua şehrinin para birimi Guatemala Quetzalı’dır (GTQ). 1 TL yaklaşık 2,44 Guatemala Quetzalı’dır.

Antigua Resmi Dili

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua’nın resmi dili İspanyolca’dır. Bunun dışında ülkede 21 çeşit Maya dili de konuşulmaktadır.

Antigua Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya’dan Önceki Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs) Ordu Günü (30 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Columbus Günü (12 Ekim)

1944 Devrimi (20 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Antigua İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 122

Polis: 110

Antigua Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Antigua’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Guatemala Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.