Google+

Antigua

Antigua - : - / -
--℃
1 GTQ=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon25℃
 • Marweather-icon25℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26℃
Nüfus: 4.669  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Guatemala Quetzalı’dır (GTQ) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

antigua-guatemala.jpg

Antigua şehri, Orta Amerika’da yer alan Guatemala ülkesinin merkezinin güney kısmında yer alır. Sadece Guatemala’nın değil, tüm Orta Amerika’nın da en renkli ve güzel şehirlerinden biridir.

Çok iyi korunmuş İspanyol kolonyel mimarisine sahip binaları, kiliseleri, arnavut kaldırımı sokakları ile bir bütün olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

AntiguaLookout.jpg

Antigua, her ne kadar turizmle ön plana çıkan bir şehir olsa da, halk geçimini tarımdan sağlamaktadır. Özellikle ünlü Guatemala kahvesinin büyük bir kısmı bu bölgede üretilmektedir.

Subtropikal bir iklim sahip olan Antigua’da hava sıcaklıkları yıl boyunca rahatsız etmeyecek seviyededir. En sıcak ay olan Mayıs’ta sıcaklık 20 derecedir. En soğuk ay olan Ocak ayında ise 15 derece civarında olur. Bu sebeple Antigua’ya yılın her döneminde gitmek uygun olacaktır. Ancak dilerseniz, özel bir dini festival olan, her yıl Paskalya haftasında düzenlenen “Semana Santa” zamanında da burayı ziyaret edebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=i2InkFgJXhU

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Antigua’da Guatemala’da olduğunuzu hissettirecek hiç bir şey göremezsiniz. İskandinav Bakery’ler, İngiliz publar,dünya mutfaklarının her çeşitinden restoranlar,hediyelik eşyacılar volkanlarla çevrili bu şehre ayrı bir hava katmıştır. Machu Pichu’da Peru’nun yaptığı gibi burada da Guatemala City’den Antigua’ya giden otobüsler bulunuyor.Taksi kullanmak isterseniz oldukça pahalı olduğu için önceden pazarlık yapmanızda fayda var.. Amerikan otobüsleri ile Antigua’ya gidiliyor. Zona 4 te Municipal meydanında yer alan ve bir çok otobüsün kesişim noktası duraktan 21 veya 22 nolu otobüslere binerek çevre kasabalara kalkan otobüs garına gidiliyor. Buradan Chimal tarafına giden her hangi bir otobüse atlayarak 3 Quetzals’a San Lucas’a 20 dakikada gidebilir ve buradan da 5 quetzalsa 20 dakikalık dolmuş yolculuğu ile Antigua’ya ulaşabilirsiniz. Veya 5 Quetzals’a Chimal’e kadar 45 dakikalık yolculuğu devam edip buradan başka bir otobüsle yine 5 quetzals’a 30 dakikada Antigua’ya varabilirsiniz. Toplam gidiş masrafınız 1 dolar civarı olur ve taksiye bindiğinizde ödediğiniz paradan çok daha az ödemiş olursunuz

Antigua’nın en güzel zamanlarından biri, yılda bir defa yapıllan Semana Santa Festivali’dir. Semana Santa, Hristiyanlık’ta Rio Karnavalı gibi karnavallarla başlayan oruç döneminin sonu ve bu hafta boyunca her akşam renkli gösteriler yapılıyor.

Antigua, sadece Guatemala’nın değil, tüm Orta Amerika’nın en renkli ve en güzel şehirlerinden biridir. Çok iyi korunmuş İspanyol kolonyel mimarisine sahip binaları, kiliseleri, arnavut kaldırımı sokakları ile bir bütün olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Choco Museo (Çikolata Müzesi)

015 Kas 2016Gezilecek Yerler

Choco Museo (Çikolata Müzesi)

Kakaonun anavatanına hoşgeldiniz! Mayalar’ın evlerinin arka bahçesinde yetiştirdiği kakao ağaçlarının çekirdekleri, bin yıl içinde nasıl olup da lezzetli çikolata parçalarına dönüştü dersiniz?

Hayatınızda hiç kakao ağacı görmemiş, meyvesi neye, çekirdeği neye benzer bilmiyor olabilirsiniz. Kakaonun tozu nedir, yağı nedir, fikriniz olmayabilir. Kakaonun emtia borsasında borsada işlem gören bir meta olduğunu es geçmiş olabilirsiniz. Kaç kakao çekirdeğine -mesela- bir tavşan satın alınır, duymamışsanız normaldir.

Kakao ağacı yetişmeyen İsviçre’nin ya da Belçika’nın nasıl olup da çikolata ülkesi kabul edildiği hiç aklınıza takılmamış olabilir. Çikolatayla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir Afrika ülkesinin dünya kakao ihtiyacının üçte birini ürettiğini de muhtemelen bilmiyorsunuzdur. Hatta çikolatanın nasıl üretildiğine şimdiye kadar hiç kafa yormamış olabilirsiniz. Ama Artık Antigua’dasınız, öğrenmenin vakti geldi. Buyrun Choco Museo’ya!

Ücreti 180 Quetzal (Yaklaşık 45 TL) olan iki saatlik kurslara katılın; hem size son derece eğlenceli bir şekilde çikolatanın tarihini anlatsınlar hem de Maya ve Aztek kültürlerindeki kakao ritüellerini bizzat deneyimleyin.

Kakao çekirdeklerini kavurmayı, ezip macun haline getirmeyi, aynı anda hem acı biber, hem bal kattığınız içecekler hazırlamayı öğrenin. En sonunda döke saça kendi çikolatanızı yapın. Ellerinizle yaptığınız çikolataları ders bittikten birkaç saat sonra güzelce paketlenmiş şekilde teslim alıp mideye indirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Choco Museo (Çikolata Müzesi)-1

-

Antigua lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Antiguo Aserradero Suite El Balcón, Casita San Sebastian, La Casa de Lynda. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartamento Colonial, Casa Hermano Pedro gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Donde Picho, Casita San Agustin, Hotel Casa del Parque otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antigua aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Jose Katedrali

015 Kas 2016Gezilecek Yerler

San Jose Katedrali

İlk kez 1541’de inşa edilen, sonra afetler yüzünden defalarca yıkılıp yeniden yapılan, 17. yüzyılda tüm Orta Amerika’nın en büyük ibadethanesi olan San Jose Katedrali’ni ziyaret edin. Roma Katolik kilisesine bağlı olan katedralin maruz kaldığı ikinci kötü talih de 1773 Guatemala Depremi. Yani yeni kilise dikildikten kısa bir süre depremde yıkılıyor ve tekrardan onarılması gerekiyor. Neyse ki binanın en ön kısmında bulunan iki kule hiç hasar almadan bu süreci atlatıyor. Kalan kısmın restorasyonu uzun bir zaman sürüyor, çünkü bazı bölümlerin sıfırdan inşa edilmesi gerekiyor.

Birçok turist ön cephesi çok güzel restore edilmiş, Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu görkemli yapıya dışardan bakıp, geçip gidiyor. Size tavsiyemiz, katedralin etrafını dolaşıp yan sokaktaki giriş kapısını bulun ve 8 Quetzal (yaklaşık 2 TL) ödeyip içine girin. İçi derken lafın gelişi, zira gökyüzünün altındasınız. Katedral bir sürpriz yaparak tam bir harabe olarak karşınıza çıkacak.

Hatta dış cephesini bir gün, içini başka bir gün görürseniz aynı yapı olduğunu bir süre anlayamayabilrisiniz. Harap haline rağmen kubbeleri ve kemerleriyle son derece etkileyici bir görüntüye şahit olacak, onlarca fotoğraf çekmekten kendinizi alamayacaksınız.

San Jose Katedrali-1

-
Antigua şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Antigua Guatemala: Walking Tour Yarım Gün (17.25 €), Coffee & Kültür Tam Gün Turu: Antigua veya Guatemala Gönderen (38.83 €), Göl Atitlán Tekne Turu (50.05 €), Iximche ve Antigua Gün Turu (60.41 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Cafe No Se

415 Kas 2016Gezilecek Yerler

Cafe No Se

Adının Café olmasına aldanmayın! Gece geç saatte gideceksiniz, tekinsiz, karanlık, kasvetli bir atmosfer bulacaksınız. Kendi deyişleriyle ‘Canlı müzik, soğuk bira, iyi yemek, rahatsız koltuklar, kafası karışık çalışanlar, iki buçuk köpek, normal dışı hareketler, kırılacak kalpler ve kalbi kırıklar’ın mekanı olan bir meczal barıdır.

Mezcal, Vahşi Batı’da geçen eski filmlerden hatırlayacağınız içi kurtlu Meksika içkisi; bir çeşit tekila... Daha doğrusu, tekila bir çeşit mezcal aslında. Agave bitkisi, ki biz bunların bütün cinslerine birden kaktüs der geçeriz Türkiye’de, mezcal’in hammaddesidir.

Café No Se’nin hikayesi güzel. Barın sahibi John Rexer bakmış resmi yollardan yeterince ve kaliteli mezcal bulundurması mümkün olmuyor, 2004’te Meksika’nın Oaxaca’sından Antigua’ya kaçakçılığa başlamış. Gittiğinizde dikkatinizi zaten çekecek, barın bulunduğu bölümde adeta gizli bir bölmeye girer gibi, eğilerek geçebildiğiniz bir kapıdan açılan, penceresiz, ikinci bir oda daha var. İşte kaçak gelen mezcal burada içilirmiş. Öyle geçen yüzyıldan filan değil, alt tarafı 9-10 sene öncesinden bahsediyoruz, unutmayın. Beş yıl boyunca türlü maceralarla getirdikleri kaçak mezcal 2009’da yasallaşmış. Peki bugün Café No Se’nin mezcal markasının adı ne dersiniz? “Ilegal Mezcal!” Yani Yasadışı Mezcal.

Ilegal Mezcal, yola çıkış amacı bu olmasa da, tam bir pazarlama başarısı. Zira sıradışı hikayesi Café No Se’nin müzisyen, yazar, sanatçı, gazeteci ağırlıklı yabancı müdavimleri tarafından bavullara sığdırılan ikişer üçer şişe eşliğinde dünyanın dört bir tarafına taşınmış. Bugün sadece New York’ta 200’ün üzerinde restoran ve barda bulunuyor. Café No Se’nin kabarık bir mezcal kokteylleri listesi var. Elinizi korkak alıştırmayın, sıradan deneyip Antigua seyahatinizi taçlandırın.

Cafe No Se-1

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

EnglishHarbour_Antigua.jpg

Antigua şehrine subtropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 18 derecedir. En sıcak ay olan Mayıs’ta sıcaklık 20 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay olan Ocak ayında ise hava sıcaklığı 15 derece civarında olur. Bu sebeple Antigua’ya yılın her döneminde gitmek uygun olacaktır.

Antigua’da bir havalimanı mevcut değil. Bunun için Guatemala City’ye gitmek gerekiyor. Havalimanından Antigua’ya giden otobüsler mevcut. Guatemala City’ye Miami, Houstan, Madrid, Belize City, Los Angeles, San Pedro Sula üzerinden gitmek mümkün.

plaj-otel-antigua.jpg

Antigua’da turistik mekanların birbirine yakın olması yürüyerek tatilinizi tamamlama fırsatı sunuyor. Şehirde 140’tan fazla otel, misafir evi ya da hostel seçeneği bulunduğu gibi, hafta içi giderseniz yüzde 20 indirim bulma şansınız da yüksek. Ancak Semana Santa Festivali döneminde şehir fazlasıyla kalabalık olduğundan, ziyaret öncesinde rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Antigua’da özellikle turistik yerlere gitmek için yürümek yeterli oluyor. Çünkü her şey, ortalama 8 blok içerisinde bulunuyor. Ancak gece 23.00’ten sonra sokakları da çok iyi bilmiyorsanız taksiye binilmesi tavsiye ediliyor. Çevre kasabaları gezmek istiyor ya da şehirde yürümekten hoşlanmıyorsanız, uygun fiyata scooter ya da motosiklet kiralayabilirsiniz.

Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek kültüründen çok etkilenmiştir. Mısır, biber ve fasulye yemeklerde olmazsa olmazsa ürünlerdir.

Tamale” adı verilen ve bir tür hamur işi olan yemeğin envai çeşidi bulunmaktadır. Burada önemli olan tamalenin hazırlandığı hamur çeşididir; mısır, patates ya da pirinç ile hazırlanabilmektedir. İçine ise kimi zaman et, kimi zaman meyve kimi zaman da kuruyemiş çeşitleri doldurulur. Etrafını kapamak içinse mısır ya da muz yaprakları kullanılır.

Tamales colorador” ya da “kırmızı tamale”, adını renginden alır. Domates ve biberler ona rengini verir. İçine özel domates sosu, yeşil zeytin, kapari ile tavuk, domuz ya da sığır eti konulur.

Tamales negros” ya da “siyah tamales” ise kırmızıya göre daha koyu renkli ve tatlıdır. Çünkü içerisinde çikolata, kuru üzüm ve badem vardır. “Tamales de elote” ya da “tatlı mısır tamales”, alışılmış hamurdan değil de tatlı mısırdan hazırlanır.

Popüler restoranlar

Meson Panza Verde, Cactus Grill, Bistrot Cinq, Zoola Antigua, El Papaturro.

Bahşiş

Guatemala’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

CIMG0333.jpg

Antigua’da gece hayatı için birçok seçenekler bulunmaktadır. Dilerseniz küçük bir barda sokağı seyrederek içkinizi yudumlarken zaman geçirebilir, dilerseniz de yüksek sesli müzik yapan mekanlarda saatlerce dans edebilirsiniz. 5a Caddesi’nde yer alan “Sangre”, sempatik atmosferiyle bir galerinin arka bölümünde hizmet vermektedir. Ayrıca kokteylleri çok meşhur. Irısh Pub seviyorsanız uğramanız gereken adres “Reilly’s” olacak. Dans etmek istiyorsanız “La Sin” en popüler mekanlardan biri. Bir diğer seçenek ise, şehrin en eski kulüplerinden olan “La Casbah”.

Semana Santa (Paskalya haftası)

p_88_b.jpg

Antigua alışveriş yapmak ve özellikle de hediyelik eşya almak için çok ideal bir yer. Yerel halkın ürettiği el işi ürünler özellikle tekstil ve seramik konusunda oldukça gelişmiştir. “Mercado de Artesanias” orijinal adıyla, sanatçılar pazarında yöresel desenlere sahip envai çeşit tekstil ürününü bulmak mümkündür. Bu pazarda ayrıca sıkça takı standlarına da rastlanır. 5a Avenida Norte’de ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz özel ürünler de mevcuttur.

Antigua ziyaretinizde almanız gereken en önemli ürün ise Guatemala kahvesidir.

Antigua (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır.

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua şehrinin para birimi Guatemala Quetzalı’dır (GTQ). 1 TL yaklaşık 2,44 Guatemala Quetzalı’dır.

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua’nın resmi dili İspanyolca’dır. Bunun dışında ülkede 21 çeşit Maya dili de konuşulmaktadır.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya’dan Önceki Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs) Ordu Günü (30 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Columbus Günü (12 Ekim)

1944 Devrimi (20 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 128

Yangın: 122

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Antigua’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.