Antigua Hakkında Bilinmesi Gerekenler

antigua-guatemala.jpg

Antigua şehri, Orta Amerika’da yer alan Guatemala ülkesinin merkezinin güney kısmında yer alır. Sadece Guatemala’nın değil, tüm Orta Amerika’nın da en renkli ve güzel şehirlerinden biridir.

Çok iyi korunmuş İspanyol kolonyel mimarisine sahip binaları, kiliseleri, arnavut kaldırımı sokakları ile bir bütün olarak UNESCODünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

AntiguaLookout.jpg

Antigua, her ne kadar turizmle ön plana çıkan bir şehir olsa da, halk geçimini tarımdan sağlamaktadır. Özellikle ünlü Guatemala kahvesinin büyük bir kısmı bu bölgede üretilmektedir.

Subtropikal bir iklim sahip olan Antigua’da hava sıcaklıkları yıl boyunca rahatsız etmeyecek seviyededir. En sıcak ay olan Mayıs’ta sıcaklık 20 derecedir. En soğuk ay olan Ocak ayında ise 15 derece civarında olur. Bu sebeple Antigua’ya yılın her döneminde gitmek uygun olacaktır. Ancak dilerseniz, özel bir dini festival olan, her yıl Paskalya haftasında düzenlenen “Semana Santa” zamanında da burayı ziyaret edebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=i2InkFgJXhU

Antigua Guatemala ile İlgili

Editörün Kaleminden

 Antigua Nerededir?

Antigua, Orta Amerika’da yer alan Guatemala ülkesinin merkezinin güney kısmında yer alır.

Antigua’ya Nasıl Gidilir?

Antigua’da bir havalimanı mevcut değil. Bunun için Guatemala City’ye gitmek gerekiyor. Havalimanından Antigua’ya giden otobüsler mevcut. Guatemala City’ye Miami, Houstan, Madrid, Belize City, Los Angeles, San Pedro Sula üzerinden gitmek mümkün.

Antigua’ya Ne Zaman Gidilir?

EnglishHarbour_Antigua.jpg

Antigua şehrine subtropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 18 derecedir. En sıcak ay olan Mayıs’ta sıcaklık 20 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay olan Ocak ayında ise hava sıcaklığı 15 derece civarında olur. Bu sebeple Antigua’ya yılın her döneminde gitmek uygun olacaktır.

Antigua Guatemala'da Nerede Kalınır?

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen Antigua Guatemala, günümüze kadar İspanyol Barok dönemi mimarisini koruyarak gelmiştir. Küçük bir antik şehir olan ve her yıl birçok turisti ağırlayan şehirde konaklama için çeşitli otel fırsatları bulunmaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Antigua Guatemala otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Antigua Guatemala Otelleri

Tarihini günümüze kadar korumuş, sokaklarında İspanyol kültürünü yaşatan bir şehir. Antigua Guatemala, Guatemala ülkesine bağlı küçük, turistik ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir şehirdir. Guatemala şehrinden ortalama bir buçuk saatlik araba yolculuğu ile Antigua Guatemala’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Guatemala şehrine yapacağınız gezinizde bir ya da iki gününüzü ayırarak Antigua Guatemala şehrine gelebilir ve günümüzde dahi yaşayan tarih dolu sokakları keşfe çıkabilirsiniz.


Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Antigua Guatemala otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Antigua’da Gezilecek Yerler

Antigua’da Guatemala’da olduğunuzu hissettirecek hiç bir şey göremezsiniz. İskandinav Bakery’ler, İngiliz publar,dünya mutfaklarının her çeşitinden restoranlar,hediyelik eşyacılar volkanlarla çevrili bu şehre ayrı bir hava katmıştır. Machu Pichu’da Peru’nun yaptığı gibi burada da Guatemala City’den Antigua’ya giden otobüsler bulunuyor.Taksi kullanmak isterseniz oldukça pahalı olduğu için önceden pazarlık yapmanızda fayda var.. Amerikan otobüsleri ile Antigua’ya gidiliyor. Zona 4 te Municipal meydanında yer alan ve bir çok otobüsün kesişim noktası duraktan 21 veya 22 nolu otobüslere binerek çevre kasabalara kalkan otobüs garına gidiliyor. Buradan Chimal tarafına giden her hangi bir otobüse atlayarak 3 Quetzals’a San Lucas’a 20 dakikada gidebilir ve buradan da 5 quetzalsa 20 dakikalık dolmuş yolculuğu ile Antigua’ya ulaşabilirsiniz. Veya 5 Quetzals’a Chimal’e kadar 45 dakikalık yolculuğu devam edip buradan başka bir otobüsle yine 5 quetzals’a 30 dakikada Antigua’ya varabilirsiniz. Toplam gidiş masrafınız 1 dolar civarı olur ve taksiye bindiğinizde ödediğiniz paradan çok daha az ödemiş olursunuz

Antigua’nın en güzel zamanlarından biri, yılda bir defa yapıllan Semana Santa Festivali’dir. Semana Santa, Hristiyanlık’ta Rio Karnavalı gibi karnavallarla başlayan oruç döneminin sonu ve bu hafta boyunca her akşam renkli gösteriler yapılıyor.

Antigua, sadece Guatemala’nın değil, tüm Orta Amerika’nın en renkli ve en güzel şehirlerinden biridir. Çok iyi korunmuş İspanyol kolonyel mimarisine sahip binaları, kiliseleri, arnavut kaldırımı sokakları ile bir bütün olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Devamını Oku

 Antigua Şehir İçi Ulaşım

Antigua’da özellikle turistik yerlere gitmek için yürümek yeterli oluyor. Çünkü her şey, ortalama 8 blok içerisinde bulunuyor. Ancak gece 23.00’ten sonra sokakları da çok iyi bilmiyorsanız taksiye binilmesi tavsiye ediliyor. Çevre kasabaları gezmek istiyor ya da şehirde yürümekten hoşlanmıyorsanız, uygun fiyata scooter ya da motosikletkiralayabilirsiniz.

 Antigua Mutfağı

Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek kültüründen çok etkilenmiştir. Mısır, biber ve fasulye yemeklerde olmazsa olmazsa ürünlerdir.

Tamale” adı verilen ve bir tür hamur işi olan yemeğin envai çeşidi bulunmaktadır. Burada önemli olan tamalenin hazırlandığı hamur çeşididir; mısır, patates ya da pirinç ile hazırlanabilmektedir. İçine ise kimi zaman et, kimi zaman meyve kimi zaman da kuruyemiş çeşitleri doldurulur. Etrafını kapamak içinse mısır ya da muz yaprakları kullanılır.

Tamales colorador” ya da “kırmızı tamale”, adını renginden alır. Domates ve biberler ona rengini verir. İçine özel domates sosu, yeşil zeytin, kapari ile tavuk, domuz ya da sığır eti konulur.

Tamales negros” ya da “siyah tamales” ise kırmızıya göre daha koyu renkli ve tatlıdır. Çünkü içerisinde çikolata, kuru üzüm ve badem vardır. “Tamales de elote” ya da “tatlı mısır tamales”, alışılmış hamurdan değil de tatlı mısırdan hazırlanır.

Popüler restoranlar

Meson Panza Verde, Cactus Grill, Bistrot Cinq, Zoola Antigua, El Papaturro.

Bahşiş

Guatemala’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Antigua’da Alışveriş

p_88_b.jpg

Antigua alışveriş yapmak ve özellikle de hediyelik eşya almak için çok ideal bir yer. Yerel halkın ürettiği el işi ürünler özellikle tekstil ve seramik konusunda oldukça gelişmiştir. “Mercado de Artesanias” orijinal adıyla, sanatçılar pazarında yöresel desenlere sahip envai çeşit tekstil ürününü bulmak mümkündür. Bu pazarda ayrıca sıkça takı standlarına da rastlanır. 5a Avenida Norte’de ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz özel ürünler de mevcuttur.

Antigua ziyaretinizde almanız gereken en önemli ürün ise Guatemala kahvesidir.

Antigua Gece Hayatı

CIMG0333.jpg

Antigua’da gece hayatı için birçok seçenekler bulunmaktadır. Dilerseniz küçük bir barda sokağı seyrederek içkinizi yudumlarken zaman geçirebilir, dilerseniz de yüksek sesli müzik yapan mekanlarda saatlerce dans edebilirsiniz. 5a Caddesi’nde yer alan “Sangre”, sempatik atmosferiyle bir galerinin arka bölümünde hizmet vermektedir. Ayrıca kokteylleri çok meşhur. Irısh Pub seviyorsanız uğramanız gereken adres “Reilly’s” olacak. Dans etmek istiyorsanız “La Sin” en popüler mekanlardan biri. Bir diğer seçenek ise, şehrin en eski kulüplerinden olan “La Casbah”.

Antigua Festivaller

Semana Santa (Paskalya haftası)

Antigua Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya’dan Önceki Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs) Ordu Günü (30 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Columbus Günü (12 Ekim)

1944 Devrimi (20 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Antigua İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 122

Polis: 110

Antigua Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Antigua’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Antigua Para Birimi

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua şehrinin para birimi Guatemala Quetzalı’dır (GTQ). 1 TL yaklaşık 2,44 Guatemala Quetzalı’dır.

Antigua Resmi Dili

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Antigua’nın resmi diliİspanyolca’dır. Bunun dışında ülkede 21 çeşit Maya dili de konuşulmaktadır.

Antigua Saat Farkı

Antigua (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır.

Antigua Guatemala Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 27oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 4.669  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Guatemala Quetzalı’dır (GTQ) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün