Google+

Arama formu

ANTIGUA GEZİ REHBERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Orta Amerika’nın en renkli pazarı Chichicastenango’yu ziyaretimiz sonrası Guatemala’nın merkezinde yer alan dağlık bir bölgede yer alan Antigua’ya doğru yola çıkıyoruz. Chichicastenango ile Antigua arası yaklaşık 1 saat 25 dakika sürüyor.
 
1543 senesinde kurulmuş olan kent, İspanyol hâkimiyeti döneminde 233 sene boyunca ülkeye başkentlik yapmış. Bu nedenle kentte İspanyol mimarisinden etkilenmiş çok sayıda yapı görmek mümkün. Barok mimarisinin biraz daha ön planda olduğu kentteki tüm yapılar oldukça iyi korunmuş durumda. Kentin tamamı ise UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunma altında.
 
Aynı zamanda kent Meksika sınırına da yakın konumda olduğunda ticareti de bir hayli gelişmiştir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan kent ekonomisi turizm ile kahve üretimine dayanmaktadır.
 
Şehrin girişinde bizi hep tek katlı rengârenk evler karşılıyor.

Antigua Guatemala

Kentin çevresinde 3 tane önemli volkan var; bunlardan biri Volcan de Fuego yani ateş volkanı, diğeri Volcan de Aqua yani su volkanı, bir diğeri ise Volcan Acatenango. Bu volkanlardan en son patlayan 2012 senesinde patlamış ve halen aktif. Volcan Acatenango da aktif olduğu için zaten bu bölgeye isteseler de çok katlı binalar yapamıyorlar.

Antigua Guatemala-1

Hatta öyle ki arada bu volkandan tüten dumanları bile izleme şansımız oldu. Ateş volkanı dedikleri volkandan her 5-10 dakikada bir gaz çıkışı oluyormuş. Bu nedenle bize çok orijinal gelen bu duruma aslında bölge halkı çok alışkın.

Antigua Guatemala-2

Bu kent uzun dönem başkentlik yapmış olsa da daha sonra başkent 45 km uzaktaki şimdiki başkent Guatemala City’e taşınmış.
 
Antiqua, Arnavut kaldırımlı sokakları ve rengârenk boyalı evleri ile bana Cuzco’yu hatırlattı.
 
Burada rehberimiz Nadia ile buluşup kenti gezmeye başladık.

Antigua Guatemala şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Mary (Homestay), Central Bougainvillea, La Casa de Maria güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Romanza, Casa Colonial - Antigua Guatemala, Ojala. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Casa De Leon, Colorful flat in the heart of Antigua, La Casa de la Alameda gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Selina Antigua, Hostal Antigua, Hostal Antigüeño tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antigua Guatemala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Antigua Guatemala-3

İlk durağımız La Merced Kilisesi. Aslında bu kilisenin sadece bir bölümü ayakta kalmış. Büyük bir kısmı ise yıkılmış.

Antigua Guatemala-4

Kilisenin en etkileyici bölümü; avlu kısmı. Günümüzde bu bölüm çeşitli davetler ya da sergiler için kiralanıyormuş.

Antigua Guatemala-5

Antigua Guatemala-6

Kilisenin yıkılmış bölümünün ikinci katına çıktığınızda alabildiğince yükselen volkanları görebiliyorsunuz.

Antigua Guatemala-7

Kilisenin dış yüzeyi oldukça gösterişli biçimde sarı üzerine beyaz renk desenler ile süslenmiş olsa da içi bir hayli sade düzenlenmişti.

Antigua Guatemala-8

Buradan sonra Santa Catalina Kemeri’ni görmeye gittik. İşte burası da tüm Antigua kartpostallarında yerini almış bir yapı.
 
Antigua Guatemala-9

Bu kemerin içinde yolun karşısındaki 2 binayı birbirine bağlayan gizli bir geçit varmış.
 
Buradan biraz ilerlediğimizde yolun sol tarafında kalan bölgede çeşitli dini figürler görüyoruz. Buradaki dini figürler Paskalya döneminde ve belli başlı dini bayramlarında kullanılıyor. Özellikle Antigua halkı Paskalya’yı çok coşkulu bir biçimde kutluyormuş. Hatta paskalya döneminde her aile kendi evinin önüne talaş tozu, boya ve çiçekler kullanarak “alfombra” adını verdikleri bir halı hazırlıyormuş. Ardından da halı kortejin yürüyüşüne kadar bozulup dağılmasın diye sürekli bu halıları muhafaza etmeye çalışıyorlarmış.

Antigua Guatemala-10

Antigua Guatemala-11

Ardından Hz. İsa ve diğer pek çok dini figür maketinin yer aldığı kortej kentin sokaklarında bu halıların üzerinde yürütülüyormuş. Kortejde en önde dini figürler yürütülüyor, ardından kadınlar yürüyor. Ardından sokak müzisyenleri, onun da arkasında sokak satıcıları ve en arkada da temizlik görevlileri yürüyormuş.
 
Biraz daha devam ettiğimizde köşesinde cam olan değişik mimariye sahip bu evi görüyoruz.

Antigua Guatemala-12

Kente renk katan en önemli unsurlardan biri de renkli kıyafetleri ile sokak satıcıları.

Antigua Guatemala-13

Tüm İspanyol koloniyal dönemi yerleşimlerinde ortada genişçe bir meydan ve çevresinde katedral, belediye meclis binaları ve de zamanında ticaretin yapıldığı yerler bulunuyor. İlk olarak kent katedralini fotoğraflıyoruz.

Antigua Guatemala-14

Antigua Guatemala-15

Katedralin içi oldukça sade. Vitrayları etkileyici.

Antigua Guatemala-16

Ana meydan çevresinde isterseniz at arabalarına binerek kısa bir tur da yapabiliyorsunuz. Ancak biz yürüyerek gezmeyi tercih ettik.

Antigua Guatemala-17

Zamanında ticaret için kullanılan binalar şu an yine günümüzde ticaret için kullanılıyor. Belki o dönemler burada yoğunluklu olarak kahve satılıyordu ama şimdi çoğu hediyelik eşya dükkânı. Çünkü Antigua, Guatemala’nın en turistik kentlerinden.

Antigua Guatemala-18

Ardından yerli kültürün anlatıldığı müzeye gidiyoruz.

Antigua Guatemala-19

Müze eski bir İspanyol konağından çevrilmiş. Geniş bir avlu etrafına dizilmiş odalar ve avlu ortasında bir süs havuzundan oluşuyor.

Antigua Guatemala-20

Müzede özellikle yeşim taşından yapılmış ürünler ilgi çekici idi.

Antigua Guatemala-21

Ardından yemek için otelimize doğru gidiyoruz. Aslında otelimizde yemek servisi dâhil olmasa direkt çok methini duyduğumuz La Fonda de La Calle Real restoranına giderdik. Bu restoran tüm Antigua’daki restoran önerilerinde en önde çıkıyor. Yemek yiyememiş olsak da bir fotoğrafını çektim.

Antigua Guatemala-22

Ardında yine eski bir İspanyol konağından dönüştürülmüş olan otelimize gittik. Benim şimdiye kadar kaldığım en etkileyici otellerden biriydi. Hotel Posada de Don Rodrigo isimli bu butik otel çok lüks olmasa da çok etkileyiciydi.

Antigua Guatemala-23

Antigua Guatemala-24

İspanyol etkisini bu odalarda iliklerinize kadar hissedebiliyordunuz. Hele ki devasa oda anahtarları müthişti.
 
Akşam otelimizin restoranında yerel müzik ve yerel danslardan oluşan bir gösteri vardı. Bu da aslında şans oldu. Çünkü bu programları haftanın sadece belli günleri yapıyorlarmış. O da bize denk geldi.

Antigua Guatemala-25

Akşam yemeğimiz ise oldukça lezizdi. Biftek, tavuk, muz kızartması, avokado püresi, siyah fasulye ezmesi ve tabii ki tortilla.

Antigua Guatemala-26

Antigua Guatemala-27

Biz böyle grup olarak eğlenirken yan masada oturan biri dikkatimizi çekti.

Antigua Guatemala-28

Yan masada oturan kişiyi önce Türk zannettik. Çünkü üzerinde Ay yıldızlı bayrağımızı taşıyan tişört vardı. Ancak biraz konuşunca anladık ki bu beyefendi sadece Türkiye’ye şık bir Guatemala vatandaşı.

Antigua Guatemala-29

Ama bizi o kadar şaşırttı ki Türkiye’de Pamukkale’den Van’a, Mardin’den Kaş’a, Antakya’dan Sinop’a pek çok yeri gezmiş. Bu da bize gecenin sürprizi oldu. Kendisini elbette Türkiye’ye davet ettik.
 
Antigua, Guatemala’daki son durağımızdı. Artık bir sonraki gün El Salvador’a geçme vakti…
 
Görüşmek üzere…


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...