Google+

Arama formu

ANTİGUA'DA PASKALYA KUTLAMALARI

Bu yazı Gezimanya üyesi Başar Kurtbayram tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Paskalya, Antigua da çok coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Üstteki ve aşağıdaki resimlerde gördüğünüz desenler talaştozu, çiçek ve boya kullanılarak sadece bir gecede hazırlanıyor. Bu hazırlanan halılara ¨alfombra¨adı veriliyor.

Peki neden bir gecede hazırlanıyor? Çünkü şehrin hemen hemen bütün cadde ve sokakları kapatılarak tam 120 blok boyunca ( bir blok 100m , yani tam 12 kilometrelik yol boyunca) çeşitli alfombralar hazırlanıyor. Antigua da hayat duruyor, herkes elinde ya çiçek, ya talas tozu aceleyle kendi ailesinin yapması gereken (ve geleneksel olarak belki kuşaklarca devam eden) alfombrayı zamanında bitirmeye çalışıyor. Sonra....

Antigua Guatemala

Sonra alfombraların üzerinden törene katılanlar geçiyor. Yani onca emekle yaratılan bu yapboz en fazla 2 saat içinde yok oluyor. Gelin törenlere biraz daha yakından bakalım.

Antigua Guatemala-1

Aileler önceden hazırladıkları desenleri caddelerde yapmaya başlıyorlar. Bunun için bütün mahalle beraber çalışıyor.

Antigua Guatemala-2

Antigua Guatemala şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Mary (Homestay), Central Bougainvillea, La Casa de Maria güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casas Espiritu Santo, Barbara's Boutique Hostel, San Rafael Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Casa De Leon, Colorful flat in the heart of Antigua, La Casa de la Alameda gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Capitan Tom, Hostal Antigua, Hostal Antigüeño tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antigua Guatemala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Antigua Guatemala-3

Desenler yere işlenince iş bitmiyor, aslında biraz daha zor olanı başlıyor: tören yürüyüşü yapılana kadar alfombranın rüzgardan uçmadan korunmasını sağlamak. Bunun için devamlı olarak alformbrayı suluyorlar.

Antigua Guatemala-4

Bazı alfombralar sebze meyveden yapılıyor, bu adetin Hristiyanlık öncesi putlara sunulan adaklardan kaldığı düşünülüyor: çiçek dışında mango, müz, portakal, turp , domateslen yapılan alfombralarda bayağı revaçta.

Ve daha da çok suluyorlar, ta ki kortej gelene dek...

Antigua Guatemala-5

Kortejin şehirde yürüyüşü sabah 6 da başlayıp gece 11 de sona eriyor. Arada kortejin geçtiği yerlere bir daha alfombra yapılıp başka gruplar tarafından yine yap-bozlanıyor.

Antigua Guatemala-6

Ana korteji, kadınların yürüyüşü takıp ediyor.

Antigua Guatemala-7

Kadınların kortejinden sonra sırada bütün yürüyüş sırasında müzik sağlayan müzisyenler var.

Antigua Guatemala-8

Onlarda geçince hemen arkadan satıcılar geliyor, onlar için bu bayram son derece karlı bir iş.

Törene katılanların önemli bir kısmı aileleri ile geldiği için özellikle çocuklar tam bayram yapıyorlar. Her taraf rengarenk ve bu sefer büyükler bile bozmaya çalışıyorlar.

Antigua Guatemala-9

Belediye işçileri kortejin en sonunda yer alıyorlar. Kortejin geçmesinin üzerinden 3-4 dakika geçmeden sokak temizlenmiş oluyor...

Antigua Guatemala-10

Antigua Guatemala-11

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
NURHAN YILMAZ
Cts, 12/21/2013 - 20:20
İ1ginc bir ge1enek.Onca emek saat1er içinde heba o1uyor.....

Başar Kurtbayram kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...