Google+

Arama formu

Strazburg

Tek saat dilimi içinde yer alan Fransa kış saati uygulaması süresince...
Devamı oku
Fransa’nın tek resmi dili Fransızcadır. Ancak Strazburg’un bulunduğu...
Devamı oku
Alsas Bölgesi’nin en büyük şehri Strazburg’da toplu ulaşım oldukça...
Devamı oku
Fransa’nın Alsas Bölgesi’nin en önemli şehri Strazburg’a seyahat...
Devamı oku
Köklü tarihi ve eşsiz güzelliği ile Strazburg’un sizi derinden...
Devamı oku
İtfaiye: 18 Polis: 17 Ambulans: 18 Avrupa Birliği Genelinde Acil...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 2 Nisan: Paskalya 1 Mayıs: İşçi bayramı 8 Mayıs:...
Devamı oku
Strazburg’da her sene gerçekleşen önemli etkinliklerin detaylarını...
Devamı oku
Strazburg Fransa’nın Alsas bölgesinde bulunduğu için Alsas’a özgü anı...
Devamı oku
Strazburg şehri başta olmak üzere tüm Alsas Bölgesi nevi şahsına...
Devamı oku
Strazburg’da gece hayatında çeşitli biralarla ve şaraplarla...
Devamı oku
Karasal iklimin hâkim olduğu Strazburg’da hava yılın büyük kısmı...
Devamı oku
Strazburg’da havaalanı mevcuttur fakat Türkiye’den direkt uçuş...
Devamı oku
Strazburg, Batı Avrupa ülkesi Fransa’nın Almanya sınırında yer alan bir...
Devamı oku
Strazburg, Fransa’nın doğusunda, Almanya sınırında bulunan Alsas...
Devamı oku
Fransa’nın resmi para birimi euro’dur. Dolayısıyla Strazburg’da sadece...
Devamı oku
Strazburg, Strazburg Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir. TC...
Devamı oku
Fransa’nın Almanya sınırlarında yer alan şehri Strazburg, iki ülkenin de...
Devamı oku
gingerandbread1.files.wordpress.com Strasbourg mutfağı, genel olarak...
Devamı oku
Strazburg, Fransa’nın Almanya sınırlarında yer alan şehirlerinden...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1℃
Şub 2℃
Mar 6℃
Nis 9℃
May 13℃
Haz 17℃
Tem 19℃
Ağu 18℃
Eyl 15℃
Eki 10℃
Kas 5℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 276.170 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Strazburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Strazburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Strazburg, Fransa’nın doğusunda, Almanya sınırında bulunan Alsas Bölgesi’nin en büyük şehridir. Alman-Protestan etkisi çok yoğun olarak hissedildiği için Fransa’nın diğer bölgelerinde görülmeyen bir takım hizmetler Alsas Bölgesi’nde göze çarpar. Örneğin seküler yani devletin dini kurumların işleyişine ve dini eğitime karışmadığı bir sistemle yönetilen Fransa’da din adamlarının maaşı sadece Alsas Bölgesi’nde devlet tarafından ödeniyor. Zira Alman-Protestan sistemi bunu gerektiriyor. Fransa’nın diğer bölgelerinde böyle bir uygulama yok. Bir diğer örnek olarak Alsas, Fransa’da okullarında Almanca öğrenilmesi zorunlu olan tek bölgedir. Fransa’nın diğer bölgelerinde Fransızca dışındaki diller zorunlu değil, seçmelidir. Alsas hakkında genel bilgi verdikten sonra biraz Strazburg’un tarihinden bahsedebiliriz. Zira Fransa’da Alsas’a neden bu kadar önem verildiğini geçmişte yaşananları öğrenerek anlayabiliriz.
 

Tanıtım Videosu:

Strazburg Gezilecek Yerler

Strazburg Gezilecek Yerler

Köklü tarihi ve eşsiz güzelliği ile Strazburg’un sizi derinden etkilemesine hazır olun. Strazburg’da gezilecek yerler yazımızı okuyup gün be gün seyahat programınızı hazırlayabilirsiniz. Her köşesi tarih kokan Strazburg’u turistik ve tarihi noktalarını gezerek daha iyi tanıyacaksınız. Şehir size dokunurken siz de şehre dokunacaksınız.

Strazburg Nerededir?

Strazburg, Batı Avrupa ülkesi Fransa’nın Almanya sınırında yer alan bir şehirdir. Fransa’nın Alsas Bölgesi’nin en büyük şehridir.

Strazburg’a Ne Zaman Gidilir?

france-2344606_960_720.jpg

Karasal iklimin hâkim olduğu Strazburg’da hava yılın büyük kısmı soğuktur. Kasım ayından şubat ayının sonuna kadar dondurucu derecede soğuk hava yaşanır. Sıcaklık 10 derece dolaylarına nadiren yükselir. Ancak çoğu kez -8 dolaylarına kadar düştüğü görülür. Kısacası kış aylarında Strazburg’da keyifli bir seyahat yaşamak zorlaşacaktır. Öte yandan Noel vakti Strazburg’da büyük coşku yaşanır. 25 Kasım-31 Aralık arasında her gün kurulan Noel pazarı ve organize edilen çeşitli eğlenceler herkesi Strazburg’a çeker. Mart, nisan ve mayıs ayları hava yumuşasa da bol yağmur yağmaktadır. Özellikle mart ayının kış mevsiminden farkı yoktur. Sıcaklık en düşük 2, en yüksek 11 derecedir. Nisan ayında 5-15, mayıs ayında 9-19 derece dolaylarında seyreder. Mayıs ayından itibaren turist sayısında artış görülür. Haziran, temmuz ve ağustos ayları Strazburg’a en çok turistin geldiği aylardır çünkü hava açık ve sıcaktır. Sıcaklık haziranda 12-23, temmuzda 14-25 ve ağustosta 13-24 arasında seyreder. Neredeyse hiç yağış almaz. Eylül ve ekim ayları yaz aylarına göre serin geçse de Strazburg turistleri çekmeye devam etmektedir. Ancak bu tarihlerde şehre gelen turistlerin her ihtimale karşı yanına kazak ve mont alması önerilir.

Strazburg’a Nasıl Gidilir?

train-2264033_960_720.jpg

Strazburg’da havaalanı mevcuttur fakat Türkiye’den direkt uçuş yapılmamaktadır. Bu yüzden Strazburg’a en kolay ulaşım yöntemi uçakla Mulhouse Havaalanı’na inip akabinde trene binmektir. Dileyenler uçak ile Paris’e gittikten sonra da Strazburg trenine binilebilir. Uçuş yaklaşık 3 saat 30 dakika sürer. Hızlı tren yolculuğu ise 2 saat 30 dakikadır. Avrupa’nın birçok şehrinden de buraya tren seferleri ve otobüs seferleri bulunmaktadır.

Strazburg şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Strazburg'da Nerede Kalınır?

Strazburg, Fransa’nın Almanya sınırlarında yer alan şehirlerinden biridir. İki ülkenin de etkileri bu Orta Çağ şehrinde açıkça görülebilmektedir. Starzburg, tarihin bir köşesine sıkışmış gibi görünen yapıları, ünlü Notre Dam Katedrali ve masalsı Petit France’ı ile dikkatleri üzerine toplayan bir şehir olmuştur. Özellikle Noel zamanı Noel pazarlarının kurulmasıyla şehir büyülü bir hal alır. Bu sebeple hava ne kadar soğuk olursa olsun, Noel zamanı Strazburg kalabalık ve keyiflidir. Aynı zamanda tüm şehir merkezinin bir UNESCO Dünya Mirası sayıldığını eklemeliyiz.


Strazburg'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Strazburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Strazburg pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Strazburg Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Strazburg Otelleri
En Uygun Fiyatlı Strazburg Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Strazburg Otelleri
Strazburg Ev Kiralama

Strazburg Otelleri

Fransa’nın Almanya sınırlarında yer alan şehri Strazburg, iki ülkenin de etkisinin açıkça görülebildiği bir kenttir. Şehrin ikonu haline gelen Notre Dame Kilisesi’yle ve masal diyarından bir kesit olan Petit France bölgesiyle turistleri büyülüyor. Strazburg aynı zamanda  Avrupa Parlamentosu’nun da bulunduğu şehir olduğu için, toplantı dönemlerinde oldukça yoğun olabiliyor.


Strazburg Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Strazburg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Strazburg Şehir İçi Ulaşım

place-kleber-2411525_960_720.jpg

Alsas Bölgesi’nin en büyük şehri Strazburg’da toplu ulaşım oldukça pratiktir. Şehir merkezindeki ana ulaşım aracı tramvaydır. Fransa’nın en gelişmiş tramvay sistemi Strazburg’dadır. A, B, C, D, E ve F olmak üzere tam 6 hatta tramvay hizmet verir. Haftanın her günü sabah 04.30’dan gece yarısına kadar tramvay seferleri düzenlenmektedir. Otobüsler ise 30 hatta hizmet vermektedir. Tramvaylarda ve otobüslerde tek seferlik bilet ücreti kişi başı 2 €’dur. Gidiş-geliş bilet ücreti kişi başı 3,30 €’dur. 24 saatlik bilet ücreti ise 4,30 €’dur. 24 saat boyunca 2 veya 3 kişinin kullanabileceği tek biletin ücreti 6,80 €’dur. Bu seçeneği genelde arkadaş grupları ve çekirdek aileler tercih etmektedir. Gece otobüsleri cuma ve cumartesi geceleri 23.30-05.30 saatleri arasında hizmet vermektedir ve en popüler eğlence mekânlarının yakınındaki duraklardan geçerler. Tramvay ve otobüsleri kullanırken yanınızda geçerli biletiniz olmasına mutlaka özen gösteriniz. Strazburg tam 400 kilometrelik bisiklet yolu ile bisikletseverler için cennetten bir köşedir. Bisiklet kiralayarak Strazburg’u keşfetmek çok zevkli olacaktır. Strazburg’da herkes bisiklet sürücülerine karşılı saygılı davranır. Strazburg’daki havaalanına Türkiye’den uçuş olmadığı için şehre muhtemelen demir yoluyla ulaşacaksınız. Tren istasyonuna vardığınızda şehir merkezine yürüyerek 15 dakikada, A ve C kodlu tramvay ile 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Seyahatinizi yaz aylarında yapacaksanız Strazburg’un merkezinde yaya kalmanızı ve şehri yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Strazburg Mutfağı

Strazburg Mutfağı

Strazburg şehri başta olmak üzere tüm Alsas Bölgesi nevi şahsına münhasır bir mutfağa sahiptir. Bu bölgenin kendine ait bir mutfağı olmasında Almanya sınırında bulunmasının da etkisi vardır. Fransa’daki birçok yemeğin Alsas’a ait olduğu adından bile kolayca anlaşılır. Türklerin damak tadına çok yakın olmayan yemekler olduğunu baştan belirtmek isteriz. Peki, Strazburg’da turistlerin tatması gereken yemekler nelerdir? Choucroute (“şukrut” diye okunur) Alsas’ın en ünlü yemeğidir. Şarapta bekletilmiş lahananın üzerine domuz etinden sosis ve yine domuz etinden kızartılmış jambon konur. 1 kişilik porsiyonu bile oldukça büyük ve doyurucu bir yemektir. Tüm Alsaslılar bu yemeğe bayılır. Alsas ile özdeşleşen ikinci yemek flammekueche’dir (“Flamküş” diye okunur). Bu yemeği Alsas bölgesine özgün pizza şeklinde tanımlayabiliriz. Pizzanıza dilediğiniz malzemeyi eklemeniz mümkündür. Öğünlerde tercih edildiği gibi öğün arasında da tüketilebilir. Son olarak Coq au Riesling’den bahsedebiliriz. Coq Fransızcada “horoz” anlamına gelse de bu bir tavuk yemeğidir. Tavuğun göğüs eti beyaz şarapta bekletilir ve jambon, mantar, sarımsak, karabiber, havuç ve soğan ile pişirilir. Adından anlaşılacağı gibi Riesling şarabını kullanmak adettendir. Bazı aşçılar tavuğu rom içinde bekletmeyi tercih eder.

Strazburg’da Gece Hayatı

strasbourg-2218441_960_720.jpg

Strazburg’da gece hayatında çeşitli biralarla ve şaraplarla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Alsas bölgesi şarabıyla ünlüdür ve gerçekten çok güzel şarapları vardır. Burası öğrencilerin de çokça bulunduğu bir yer olduğundan gece hayatı konusunda aradığınız her şeyi bu şehirde bulabileceğinize eminiz. Yemekten sonra Strazburg’un gece eğlencesini görmek isteyenler şehrin en gözde barlarına gidebilir. Rue des Tonneliers Caddesi üzerindeki bira ve kokteylleriyle ünlü Les Frères Berthom, “vintage” dekoru ve müzik zevkiyle ünlü Jeanette et les Cycleux ve nehir manzaralı terasıyla dikkat çeken Le Rafiot gibi mekânlara gidebilirsiniz. Funk, disko, hip hop ve deep house türlerinde müzik dinleyebileceğiniz Fat cat pussy cat Strazburg’daki bir diğer tavsiyemizdir. Bu mekân sabah 04.00’e kadar açıktır. Canlı performans izlemeyi seven turistler için önerilerimiz ise caz bar olan Salle Cheval Blanc, indie ve rock müzik türleri çalınan La Laiterie, DJ’lerin sahne aldığı Le Molodoi’dir. Kiralayacağınız localarda arkadaş grubunuzla eğlenebileceğiniz Mood club ise şehir merkezinden biraz uzak olsa da gençler tarafından ilgi görmektedir. Kısacası Strazburg’da gündüz olduğu kadar geceleri de vaktinizi iyi değerlendirebilecek ve şehrin gece hayatını da deneyimleyebileceksiniz.

Strazburg’daki Festivaller

procession-2567850_960_720.jpg

Strazburg’da her sene gerçekleşen önemli etkinliklerin detaylarını yazımızda okuyabilirsiniz. Böylece seyahatinizi bu organizasyonlara denk getirme şansı yakalayabilirsiniz. İşte Strazburg’da gerçekleşen etkinlik ve festivallerin bazıları…

Bretelles Bahar Festivali: 16 - 25 Mart 2018 tarihleri arasında Strazburg’un Illkirsch semtinde 21incisi gerçekleşecek olan Bretelles festivali size Strazburg’a özgü bir akordeon ziyafeti yaşatacak. Akordeon konser ve dinletileri dışında rock ve tango gibi farklı müzik türleri de sevenleriyle buluşacak. Üstelik 10 gün boyunca sirk, tiyatro, film gösterimleri ve stand up gösterileri gerçekleşecek.

Uluslararası Mizah Festivali: Şiirsel, müzikal, parodi, absürt mizah icra eden amatör veya profesyonel komedyenlerin katılacağı uluslararası mizah festivali Fransa’da gerçekleşen en önemli festivallerdendir. 13 - 20 Nisan 2018 tarihlerinde Strazburg’da gerçekleşecek festival için önceden bilet alınmalıdır.

Güncel Müzik Festivali: Musica oluşumu 1982 yılında 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan büyük müzik etkinliklerine alternatif olarak kurulur ve o günden bu yana kendine ait, sadık bir dinleyici kitlesi edinir. Musica Strazburg’da müzik festivalinin liderliğini yapmaktadır. 21 Eylül - 6 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleşecek festivale katılarak siz de Musica’yı tanıyabilirsiniz. Giriş ücreti 6 €’dur.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Strazburg’da Alışveriş

alsace-1663461_960_720.jpg

Strazburg Fransa’nın Alsas bölgesinde bulunduğu için Alsas’a özgü anı eşyası veya hediyelik satın almanız mümkündür. Bunların başında oyuncak kuğular ve minyatür Alsas evleri (“maisons à colombages”) gelir. Alsas’ın geleneksel kıyafetlerini üzerinde göreceğiniz bebekler de anı dükkânlarında sıklıkla göreceğiniz diğer hediyeliklerdir. Üzerinde Alsas motifleri olan eldiven, bere, kazak gibi kışlık kıyafetler, çatal bıçak takımı, tabak takımı gibi mutfak gereçleri, Alsas’a özgü şarap kadehleri de hoşunuza gidecektir. Strazburg’a Noel zamanında giderseniz Noel pazarında satın alabileceğiniz birçok ürün göreceksiniz. Dekoratif ürünler satın alabileceğiniz gibi Noel’e özgü yiyecekleri de yine bu pazarlarda bulabilirsiniz. Bunların çoğu pazarda ayaküstü tüketebileceğiniz yiyeceklerdir. Sauerkraut, baeckeoffe, kougelhopf, mauricette, bretzel bunlardan bir kaçıdır. Yanında genelde sıcak şarap tüketilir. Şarap demişken Strazburg’dan yanınızda götürmek için yerli Riesling şarabını ve tatlı şarap olan Gewürztraminer şarabını tavsiye ediyoruz. 16. yüzyıldan günümüze Avrupa’da bir gelenek halini alan Noel pazarı tüm aralık ayı boyunca her gün açıktır. Anı dükkânları ve dünyaca ünlü markaların mağazaları genelde pazar günleri hariç 09.00 - 19.00 saatleri arasında hizmet verir. Butik dükkânlar ise yine haftanın 6 günü 10.00 - 12.00 ve 14.00 - 18.00 saatleri arasında açıktır. Aubette isimli alışveriş merkezi Strazburg’un en önemli alışveriş merkezidir. Kapalı alanda alışveriş yapmak için Kleber Meydanı’nda bulunan Aubette’e gidebilirsiniz. Yılın hangi dönemi giderseniz gidin Strazburg’da keyifli vakit geçirecek ve satın alıp seyahat anılarınızı ölümsüzleştirmek için birçok ürün bulabileceksiniz.

Strazburg Saat Farkı

Tek saat dilimi içinde yer alan Fransa kış saati uygulaması süresince Türkiye’den 2 saat geridedir. Yaz saatinde bu fark 1’e düşer.

Strazburg Para Birimi

Fransa’nın resmi para birimi euro’dur. Dolayısıyla Strazburg’da sadece euro geçerlidir. 1 euro yaklaşık olarak 4,90 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

Strazburg’ün Resmi Dili

Fransa’nın tek resmi dili Fransızcadır. Ancak Strazburg’un bulunduğu Alsas Bölgesi yüzyıllardır Almanya ile siyasi ve kültürel anlamda derin etkileşim içinde olduğu için Strazburg’da birçok kişi Fransızca dışında iyi derecede Almanca bilir.

Strazburg Dış Temsilcilikleri

Strazburg, Strazburg Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Strazburg Başkonsolosluğu

Telefon: +33 3 88 24 77 31

Eposta: consulat.Strazburg@mfa.gov.tr

Adres: 10, Rue Auguste Lamey 67000 Strazburg FRANSA

İnternet sitesi: http://strazburg.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluğun kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Strazburg Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi bayramı

8 Mayıs: İkinci Dünya Savaşı’nın bitiş yıldönümü

14 Temmuz: Milli bayram

1 Kasım: Azizler günü

11 Kasım: Birinci Dünya Savaşı’nın bitiş yıldönümü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri Miladi (Gregoryen) takvime göredir.

Strazburg İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 18

Polis: 17

Ambulans: 18

Avrupa Birliği Genelinde Acil Yardım Hattı: 112