Strazburg Mutfağı

pretzels-1663462_960_720.jpg

Strazburg şehri başta olmak üzere tüm Alsas Bölgesi nevi şahsına münhasır bir mutfağa sahiptir. Bu bölgenin kendine ait bir mutfağı olmasında Almanya sınırında bulunmasının da etkisi vardır. Fransa’daki birçok yemeğin Alsas’a ait olduğu adından bile kolayca anlaşılır. Türklerin damak tadına çok yakın olmayan yemekler olduğunu baştan belirtmek isteriz. Peki, Strazburg’da turistlerin tatması gereken yemekler nelerdir? Choucroute (“şukrut” diye okunur) Alsas’ın en ünlü yemeğidir. Şarapta bekletilmiş lahananın üzerine domuz etinden sosis ve yine domuz etinden kızartılmış jambon konur. 1 kişilik porsiyonu bile oldukça büyük ve doyurucu bir yemektir. Tüm Alsaslılar bu yemeğe bayılır. Alsas ile özdeşleşen ikinci yemek flammekueche’dir (“Flamküş” diye okunur). Bu yemeği Alsas bölgesine özgün pizza şeklinde tanımlayabiliriz. Pizzanıza dilediğiniz malzemeyi eklemeniz mümkündür. Öğünlerde tercih edildiği gibi öğün arasında da tüketilebilir. Son olarak Coq au Riesling’den bahsedebiliriz. Coq Fransızcada “horoz” anlamına gelse de bu bir tavuk yemeğidir. Tavuğun göğüs eti beyaz şarapta bekletilir ve jambon, mantar, sarımsak, karabiber, havuç ve soğan ile pişirilir. Adından anlaşılacağı gibi Riesling şarabını kullanmak adettendir. Bazı aşçılar tavuğu rom içinde bekletmeyi tercih eder.

Strazburg’da akşam yemeği deyince akla ilk olarak yerel yemekler sunan restoranlar gelir. Üstelik bu restoranlarda yerel yemeklerin yanında Alsas bölgesine özgü alkollü içecekleri de (yerli bira ve şarap gibi) tadabilirsiniz. Académie de la Bière ile başlayalım. Adından da görüldüğü gibi biralar konusunda uzmanlaşmış bir mekân burası. Alsas üretimi biralar dışında Belçika biraları da tadılabilir ve enfes yemekler yenebilir.

Strazburg’un en bilindik yeri Académie de la Bière’dir. 1358 yılında inşa edilen fakat 3 kez yıkılıp yeniden yapılan bir binadaki l’Ancienne Douane isimli restoran ise size muhteşem bir manzara ve enfes yemekler vaat ediyor. Au petit bois vert ise genelde öğle yemeği için tercih edilir fakat siz akşam yemeği için de gidebilirsiniz. İnanması güç olsa da bu restoranın tarihi IV. Louis’ye kadar uzanıyor. Alsas yemekleri yiyebileceğiniz bir diğer restoran Buerehiesel’dir. Parc de l’Orangerie parkının içinde bulunan bu restorana geldiğinizde bir çiftlik evine girmiş gibi hissedeceksiniz. Hem şehir içinde bulunup hem de şehir dışında hissettiren bir restoran burası. Maison des Tanneurs Strazburg’un turistik merkezi olan Petite France’ta yer alan bir restorandır. Şehrin ortasından geçen nehre kıyısı olan bir restorandır ve özellikle romantik çiftler için idealdir. Maison Kammerzel 1497 yılına uzanan fakat renovasyon yapılmış bir binada bulunur ve harika bir manzara eşliğinde burada yemeğinizi yiyebilirsiniz. Vertu’ose isimli restoran ise bahsettiğimiz diğer mekânlar gibi uygun bütçeli ama göz alıcı bir restorandır yemekleri de hem gözü hem karnı doyurur. Son olarak belirtmemiz gerekir ki Strazburg’da çok sayıda Türk işletmecinin kebap salonu bulunmaktadır. Alsas yemekleri yemek istemez veya memleketin tatlarını özlerseniz bu restoranlardan birine gitmenizi tavsiye ederiz. Strazburg’da Türklerden sonra en kalabalık göçmen nüfusunu İtalyanlar oluşturduğu için pizza veya makarna yiyebileceğiniz birçok restoran da bulabilirsiniz.