Strazburg Gezilecek Yerler

Köklü tarihi ve eşsiz güzelliği ile Strazburg’un sizi derinden etkilemesine hazır olun. Strazburg’da gezilecek yerler yazımızı okuyup gün be gün seyahat programınızı hazırlayabilirsiniz. Her köşesi tarih kokan Strazburg’u turistik ve tarihi noktalarını gezerek daha iyi tanıyacaksınız. Şehir size dokunurken siz de şehre dokunacaksınız.

Strazburg Gezilecek Yerler

Strazburg’da gezilecek yerler yazımızda Strazburg Katedrali, St. Pierre Protestan Kilisesi, Rohan Sarayı, Rhin Sarayı, Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Tarih Müzesi, Alsas Kültürü Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Avrupa Sarayı ve Vauban Köprüsü hakkında bilgi alabileceksiniz. Edineceğiniz önbilgiler seyahatinizi şüphesiz kolaylaştıracaktır. Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Strazburg Katedrali

strasbourg-909343_960_720.jpg

Strazburg Katedrali Strazburg’un en gösterişli ve en önemli Katolik ibadethanesidir. Romanesk ve Gotik mimari bu yapıda bir arada görülür. 11. yüzyılın ilk yıllarında inşasına başlanan katedral 1439 yılında tamamlanmıştır. İnşaatın bu kadar uzamasının sebebi yangınlar ve bazı toplumsal olaylardır. 1521’de patlak veren Reform hareketi ve yeni Protestan mezhebinin ortaya çıkışıyla katedral kısa bir süreliğine Protestan ibadethanesi olarak kullanılır. 1647-1874 yılları arasında dünyanın en uzun binası olarak kalmıştır. Alman etkisinin yüzyıllardır yerini koruduğu bu Fransız şehrinde Protestan nüfus ağır basmasına rağmen Katolik mezhebine ait bu katedral Strazburg’un her zaman en önemli ibadethanesi sıfatını korumuştur. 1870-1945 yılları arasında Avrupa seri savaşlara sahne olduğu için katedral devamlı olarak hasar görse de yenileme çalışmaları sayesinde bugün dimdik ayaktadır.

Rohan Sarayı

castle-836210_960_720.jpg

Rohan Sarayı Fransız soylu sınıfına mensup Rohan ailesinin kullandığı bir saray idi. Zamanında bu aileye mensup din adamları hem bu sarayda yaşıyor hem de çalışma ofisi olarak kullanıyordu. Saray 1730’lu yıllarda Barok mimarisi ile inşa edilmiştir. XV. Louis, Napolyon ve X. Charles gibi Fransız kralları ve diğer saray mensupları Strazburg’a geldiğinde bu sarayda ağırlanırlardı. Saray yüzyıllar içinde soylu sınıfı dışında Strazburg Belediyesi, Strazburg Üniversitesi ve sonra yeniden Rohan ailesi tarafından kullanılmıştır. 1871 Sedan Savaşı’nda Fransa Alsas bölgesini Almanya’ya (o zamanki Prusya’ya) kaybettiğinde Rohan Sarayı Almanlar tarafından kullanılmıştır. Alsas bölgesi 1. Dünya Savaşı sonunda yeniden Fransa’nın eline geçmiştir. Akabinde saray Güzel Sanatlar Müzesi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi olarak kullanılmıştır.

Strazburg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

1998 senesinde açılan Strazburg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (MAMCS) tam 20 bin esere ev sahipliği yapan önemli bir müzedir. 5 bin metrekarelik alanı kaplayan müze resim, heykel, grafik sanat gibi çeşitli dallarda icra edilmiş sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müzede Claude Monet, Pablo Picasso, Auguste Rodin gibi Avrupa’nın gelmiş geçmiş en önemli sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz. Müzenin özelliği Fransa ve Almanya tarihi için çok önemli bir tarih olan 1870 senesinden günümüze icra edilmiş eserlere ev sahipliği yapmasıdır. Zira Alsas Bölgesi’ni Fransa 1870 Savaşı’nda Almanya’ya karşı kaybeder ve bu tarih aynı zamanda sanatta empresyonizm akımının başladığı tarihtir. Dolayısıyla müzede empresyonist sanatçıların eserlerinin önemli bir yeri vardır. Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi pazartesi günleri hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Alsas Kültürü Müzesi

269000061_1.jpg

Alsas Müzesi’nde Alsas köy yaşamının tarihine şahit olacaksınız. Özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda Alsas Bölgesi’ndeki köy evlerini, içindeki eşyasını, seramikleri hatta çocuk oyuncaklarını göreceksiniz ve geçmişteki köy yaşamını tasavvur edebileceksiniz. Salı günleri hariç haftanın her günü 10.00 - 18.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 10 numaralı otobüse binip Corbeau durağında indiğiniz takdirde kolayca müzeye ulaşabilirsiniz. A veya D kodlu tramvaya binerseniz Porte de l’hôpital durağında inmeniz gerekmektedir. Dini günlerde müzenin kapalı olacağını da hatırlatmak isteriz. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için kişi başı 6,50, öğrenciler ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için 3,50 €’dur. 18 yaş altı herkes müzeyi ücret ödemeden ziyaret edebilir.

Strazburg Güzel Sanatlar Müzesi

6a392b03-3287-368f-7ba6-f884a92009fe

Strazburg Güzel Sanatlar Müzesi’nin özelliği Rohan Sarayı’nın birinci katında bulunmasıdır. Giotto ve Memling gibi hem İtalyan hem Flaman sanatçıların eserleri gibi Botticelli ve Rapahel gibi Rönesans dönemin sanatçıların eserleri de müzede ziyaret edilebilir. Ayrıca 19. yüzyıl sanatına imzasını atmış Delacroix ve Courbet gibi sanatçıların eserleri de bizzat görülebilir. 10 numaralı otobüse binip Corbeau durağında inerek kolayca saraya ulaşabilirsiniz. 12 - 23 Mart 2018 tarihlerinde yenileme ve tamir çalışmaları sebebiyle müze kapalı olacaktır. Bu günler dışında her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında müze ziyaret edilebilir. Dini günlerde müzenin kapalı olacağını da hatırlatmak isteriz. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için kişi başı 6,50, öğrenciler ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için 3,50 €’dur. 18 yaş altı herkes müzeyi ücret ödemeden ziyaret edebilir.

Avrupa Sarayı

european-1615135_960_720.jpg

Temelinde Almanya ile Fransa genelinde Avrupa içindeki barışın simgesi haline gelen Strazburg şehri, Avrupa Birliği kurumlarının da merkezi halini almıştır. Avrupa Parlamentosu gibi AB kurumları bu şehirde bulunur. Fransız mimar Henry Bernard tarafından inşa edilen Avrupa Sarayı ismi verilen bina ise 1977 - 1999 seneleri arasında AB Parlamentosu’na ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Türkiye’nin de üye olduğu Avrupa Konseyi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Sarayda toplam 17 toplantı salonu ve genel kurul salonu bulunur. Avrupa Sarayı, AB Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bulunduğu “Quartier Européen”de yani Avrupa Bölgesi’nde yer alır. Sarayı ziyaret etmek hatta toplantılara izleyici olarak katılmak için ziyaretçiler önceden rezervasyon yaptırmak zorundadır. Giriş herkes için ücretsizdir.

St. Pierre Protestan Kilisesi

Strazburg’a gittiğinizde tarihî merkezinde St. Pierre Protestan Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1524’te Protestanlığın Strazburg’u etkilemeye başlamasıyla bu kilise kurulur ancak Katolik Fransız kralları kiliseyi çoğu kez Katolik kilisesine dönüştürür. Hatta XIV. Louis’nin kiliseyi Protestan ve Katolik olmak üzere ikiye böldüğü bilinmektedir. 1870 - 1918 seneleri arasında Alsas Bölgesi’ne dolayısıyla Strazburg’a hâkim olan Almanlar bu karışıklığı gidermek ve halkın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla aynı isimle bir de Katolik kilisesi açarlar. Gerçekten de bugün aynı yerde aynı isme sahip Katolik kilisesi de görülmektedir. Gotik mimarî ile inşa edilmiş bu Protestan kilisesinde gözünüze ilk çarpacak detay Katolik kiliselerinin aksine hac sembolü bulundurmamasıdır. Kilisede bulunan göz alıcı vitraylar 1900 senesindeki yenileme çalışmalarından günümüze ulaşmıştır.

Rhin Sarayı

palais_du_rhin_-_christophe_hamm.jpg

Rhin Sarayı Strazburg’un tarihinde ve dolayısıyla Fransa - Almanya ilişkilerinin geçmişinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü 1870’te Fransa Alsas Bölgesi’ni Almanya (o zamanki Prusya) karşısında kaybeder ve bu zaferin bir simgesi olarak Almanlar Strazburg’a Rhin Sarayı’nı inşa ederler. O zamanki adı Kaiserpalast yani Alman Kralı’nın Sarayı’dır. Sarayın mimarisi için İtalya’nın Floransa şehrindeki Pitti Sarayı’ndan esinlenildiği fark edilir. 1. Dünya Savaşı’nın galibi Fransızlar bölgeyi ve sarayı ele geçirse de saray 2. Dünya Savaşı’nda yeniden Almanların kontrolüne geçecektir. Ancak bu da uzun sürmeyecek ve 1945’te bir daha kaybetmemek üzere Fransızlar Alsas Bölgesi’ni geri alacaktır. Place de la République yani Cumhuriyet Meydanı üzerinde bulunan Rhin Sarayı hafta sonları hariç her gün 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Strazburg Tarih Müzesi

269000059_1.jpg

Orta Çağ’dan Avrupa kurumlarının açılışına kadar Strazburg’un tarihini gözler önüne seren Strazburg Tarih Müzesi’ne girdiğinizde bir şehrin yüzyıllarca süren macerasına tanık olduğunuzu hissedeceksiniz. Avrupa’nın ortasındaki Strazburg’un neden bu kadar önemli olduğunu ve neden Avrupa içindeki barışın merkezi olarak görüldüğünü kavrayacaksınız. Müzeye ulaşmak için A veya D kodlu tramvaya binerek Porte de l’hôpital durağında inebilirsiniz. 10 numaralı otobüse binip Corbeau durağında indiğiniz takdirde de kolayca müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00 - 18.00 saatleri arasında Strazburg Tarih Müzesi’ne gidebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için kişi başı 6,50, öğrenciler için 3,50 €’dur. 18 yaş altı herkes müzeyi ücretsiz gezebilir. 1 Kasım, 11 Kasım, 25 Aralık gibi dini günlerde ve 1 Ocak ve 1 Mayıs’ta müze kapalıdır.

Vauban Köprüsü

223005692_1.jpg

Vauban Köprüsü Strazburg’un ortasından geçen ILL Nehri üzerine 17. yüzyılda inşa edilir. Günümüzde Strazburg için en önemli tarihî yapılar arasında yer almaktadır. Nitekim 1971 yılında resmen tarihî eser olarak kabul edilmiştir. Pembe rengiyle dikkat çeken yapı nehrin taştığı zamanlarda şehri korumak amacıyla Jacques Tarade tarafından inşa edilir. Ancak yapının bir diğer özelliği Strazburg Katedrali’ne veya Rohan Sarayı’na ait olan bazı sanat eserlerinin köprü üzerinde sergilenmesidir. Köprünün kuzeyinde Strazburg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi bulunmaktadır. Müzeyi ziyaret ettiğiniz bir gün köprüyü de görebilirsiniz. Köprüden Petite France manzarasını − özellikle gün batımında − izlemenizi öneririz. Köprü her gün 09.00 - 19.30 saatleri arasında turistler tarafından ziyaret edilebilmektedir. Ziyaret ücretsizdir.