Notre Dame, Avrupa'nın En Büyük Camisi ve Latin Mahallesi: Paris

Paris’te geçirdiğimiz günlerde yapmak istediklerimizden biri de Notre Dame Katedrali'ni ziyaret etmekti. Bunun için sabah erkenden yola çıkmıştık. İlk olarak metro haritasını açtık keşişim noktalarından ineceğimiz durağı tespit ettik, line olarak 4 nolu metro hattını kullanmamız gerektiğini anladıktan sonra Cite durağında inerek Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame Katedrali'ne ulaştık.

Notre Dame Katedrali ilk gotik katedrallerden biri. Heykellerin ve işlemeli camların Ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içeriyor bu özelliğinden dolayı bu katedral natüralizm akımının temsili.

Turistler açısından popüler bir yer olmasının sabah ilk durağımız olmasına neden oldu.

Katedral, Roma Katolik katedrali olarakta kullanılıyor ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapıyor.

19. yüzyıl başlarında Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişler.

Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını yazmış ve katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlamış ve kampanya hala devam ediyor.

Katedrali gezip kuleye çıktıktan sonra yönümüzü Paris’in büyük camisine çeviriyoruz. Quartier Latin mahallesinde bulunan camiyi gezdiğimizde Latin mahallesini de gezmiş olacağız.

Grande Mosquée de Paris, Fransa’da inşa edilmiş ilk cami olmasının yansıra Avrupa’nın en büyük camisidir. 1926 yılında yapımı tamamlanan camiye Mustafa Kemal, "Bizim de çorbada tuzumuz bulunsun" diyerek yapımından 1938 yılına kadar her yıl 10'ar bin Frank para göndermiştir.

Caminin içi ve dışı eşsiz bir işleme ve mermer sanatıyla bezenmiş. Camiden ayrıldıktan sonra Latin Mahallesinde bulunan caminin etrafını gezmeye başlıyoruz.

Jean Paul Sartre ve Simone de Beauvoir ile varoluşçuluk hareketini başladığı Quartier Latin Mahallesi benim Paris’te en çok keyif aldığım noktalardan bir tanesidir.

Önce pazarı gezip yiyeceklerimizi aldık daha sonra mis gibi kokan kruvasanla kahvelerimizi alıp bütün gün burada keyifli sohbetlerimizi yaptık. Daha sonraki günlerde de Bu mahalle bizim ilk durağımız oldu.