Google+

Arama formu

Toulon

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Toulon Güney Fransa ikliminin tipik...
Devamı oku
Toulon’a ulaşmak için havayolu, tren, denizyolu ve otobüs kullanma...
Devamı oku
Toulon’da konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin...
Devamı oku
Toulon’da şehir içi ulaşım çoğunlukla yürüyerek gerçekleşse de, RMTT...
Devamı oku
1486 yılında Fransa yönetimi altına giren Toulon, o tarihten itibaren,...
Devamı oku
Toulon mutfağı her şeyden önce bölgede yetişen Akdeniz sebze-meyve ve...
Devamı oku
Bir kıyı şehri olan Toulon’da özellikle yaz aylarında gece hayatı çok...
Devamı oku
Toulon’da alışveriş yerel ürünler veya gıdadan daha çok tekstil...
Devamı oku
Toulon Turnuvası (Mayıs): Toulon turnuvası 1967’den beri düzenlenen 20...
Devamı oku
Marsilya yakınlarındaki Cosquer Mağarası'ndaki arkeolojik kazılar,...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya Yortusu (17 Nisan) İşçi Bayramı (1 Mayıs...
Devamı oku
Toulon, Güney Fransa’da, Provence-Alpes-Côte d'Azur Bölgesi’nde yer...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 18 Polis: 17
Devamı oku
Toulon’da, Avrupa Birliği üyesi Fransa’nın resmi para birimi EURO...
Devamı oku
Fransa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında bir liman şehri olan Toulon’un...
Devamı oku
Toulon (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.
Devamı oku
T.C. MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: 363, Avenue du Prado 13008...
Devamı oku
Fransa’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport sahibi T.C. vatandaşları...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 9℃
Şub 10℃
Mar 11℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 21℃
Eki 17℃
Kas 12℃
Ara 10℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 163,974 / Dil: Fransızca  / Para Birimi: EURO (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Toulon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

toulon-02.jpg

Marsilya yakınlarındaki Cosquer Mağarası'ndaki arkeolojik kazılar, Bölgenin sahilinin en azından Paleolitik Çağ'dan beri yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Yunanlı’lar M.Ö. 7. yy'da Toulon'un doğusunda, Hyères'in güneyindeki sahil boyunca Saint-Pierre de l'Almanarre'de Olbia diye bilinen ticaret merkezlerini kurdular. Liguryalılar M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren bölgeye yerleşti. M.Ö. 2. Yüzyılda Romalılar Ligurianları yenip kıyı boyunca kendi kolonilerini yerşleştirmeye başladılar.

Bölgenin ismi Roma Kayıtlarında Telo Martius olarak geçmektedir. “Telo” un Bahar Tanrıçası ya da Latince “Tepenin etekleri” anlamına gelen “tol” dan geldiği, “Martius” un ise Savaş Tanrısından geldiği düşünülmektedir. Zaman içinde bu isim Telo, Tholon, Tolon, ve Toulon olarak değişmiştir.

Roma döneminde ticaret limanı ve imparatorluğun tekstil ürünlerini üreten bir işlevi olan bu liman, 1486 yılında Fransa’nın yönetimi altına girmesiyle, savaş gemilerinin tershanesi haline getirildi. 1543 yılında Fransa kralı Kutsal Roma İmparatorluğuna karşı açtığı savaşta Osmanlı İmparatorluğuyla anlaşınca, Toulon Osmanlı Donanmasının merkez üssü haline getirildi ve yerli halk bölgeden uzaklaştırıldı. Günümüzde Toulon Fransa’nın donanmasının merkez üssüdür. Fransa’nın Akdeniz’deki başlıca deniz üssü konumundadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=o_nVppn8qRk

Toulon’da Gezilecek Yerler

1486 yılında Fransa yönetimi altına giren Toulon, o tarihten itibaren, Fransa donanması ve savaş gemileri için önemli bir merkez olmuştur. Bugün Toulon’un hala önemli bir askeri donanma şehri ve kıyı ticaret şehri olması, Toulon turizmini önemli ölçüde etkilemektedir. Deniz müzeleri, marinalar, deniz ve denizcilik temalı etkinlikler, restoranlar ve oteller Toulon’un genel konseptini oluşturmaktadır. Toulon kültürel anlamda spor müsabakaları, konserler, sergiler, gösteriler ve müzelerle gelişmiş ve hala gelişen bir yerdir.

Toulon Sanat Müzesi

Toulon Sanat Müzesi

Birçok Fransız şehri gibi, Toulon da on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında önemli mimari değişiklikler yaşadı. 1852'den başlayarak, kuzey surunun tahrip edilmesi, çok sayıda şantiye alanının başlamasına izin verdi: kuzeydeki yeni bulvar, yeni istasyon, lüks konut siteleri ve sembolik anıtlar inşa edilmeye başlandı.

1852'de Özgürlük Meydanı (Place de la Liberté) açıldı ve ardından 1862'de Opera Binası inşa edildi. Bir sanat müzesi inşa etme projesi, farklı belediyelerin yıllarca gündeminde kaldı ancak sürekli reddedildi. Ancak şehir, belediye binasının birkaç salonunda sergilenmekte olan önemli bir mirasa (103 resim ve 116 görkemli heykel; 1846 yılında kaydedilmiştir.) sahipti. Nihai karar 9 Ağustos 1882 tarihinde alındı ve Toulon Sanat Müzesi 1888 yılında açıldı.

Toulon Sanat Müzesi, Belediye’nin en değerli sanat koleksiyonlarının sergilendiği binadır. 19. Yüzyılda inşa edilmiş görkemli bir yapıda yer alan 3,000 parçalık koleksiyonun içinde, arkeolojik kalıntılar, modern sanat eserleri, 15. Yüzyıldan 20. Yüzyıla ait tablolar ve fotoğraflar bulunmaktadır. Müzede; Heykeltıraş Puget ve ressam Fragonard gibi sanatçılar, Mirabeau ya da Vauvenargues gibi yazarların eserleri, 70'lerden bu yana, küratör Marie-Claude Beaud'un çağdaş bir koleksiyonu sergilenmektedir.

Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır. Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır ancak müze resmi tatil günlerinde kapalıdır. Pazartesi hariç her gün; saat 12.00’de açılıp 18.00’da kapılarını kapatmaktadır.

Toulon şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz LES PALMIERS TOULON, Chambres Loft Partagé Centre, Bas de villa des pomets avec piscine et pool house aménagé en cuisine güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Le jardin des Lices, Villa Maolni B&B, mourillon. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz T2 sous les toits de Toulon, Wifi ! 5 min Gare, Cozy Nest, ibis budget Toulon centre gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cozy Nest, T2 sous les toits de Toulon, Wifi ! 5 min Gare, Amazing Quiet Studio Downtown - Dodo et Tartine tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Toulon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Özgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı (Place de la Liberté), Toulon’un 19. Yüzyılda yaşadığı kentsel dönüşüm sırasında 1852 yılında mimar Gaudensi Allar ve kardeşi, heykeltıraş André-Joseph Allar tarafından kurulmuştur. Özgürlük Meydanı, Toulon’un ana meydanıdır ve şehrin en fazla turist ağarlayan sembolik buluşma noktasıdır. Sembolik ve turistik işlevinin yanında otobüs hatlarının çoğu da burada birleşmektedir.

Özgürlük Meydanında; 17 Eylül 2011 yılında açılmış tiyatro sahnesi Özgürlük Tiyatrosu (Théâtre Liberté), 1990 yılında kurulmuş Pathé Özgürlük Sineması, 1870 yılından beri hizmet veren Le Grand Hotel ve daha bir çok Toulon’un önemli mekanı yer almaktadır. Sahip olduğu restoranlar ve kültürel imkânlar nedeniyle Toulon’un yerlileri için önemli bir meydan olan Place de la Liberté hediyelik eşya, şarap dükkanları, otelleri, çeşmeleri ve sokak gösterileriyle de turistler için etkileyici ve “Şehrin Merkezi” sayılabilecek bir meydandır.

Toulon Ulusal Denizcilik Müzesi

Toulon Ulusal Denizcilik Müzesi; bünyesinde Toulon Tarih Müzesini ve Toulon Donanma Müzesini de içermektedir. Toulon Ulusal Denizcilik Müzesi, ziyaretçilerine Toulon Cephaneliğinin tarihini anlatıyor ve onları tarihi anıt kapısından karşılıyor. Birinci İmparatorluğun son yıllarında kurulmuş olan Toulon Ulusal Denizcilik Müzesi, cephaneliğin saat kulesinin yanında kurulmuştur.

Toulon cephaneliğinin gerçek ve kalıcı belleği görkemli giriş kapısında korunurken, müze benzersiz bir model savaş gemisi koleksiyonuna ve döneme ait pek çok eser, belge, görüntü ve kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır.

Zengin koleksiyonlarına dayanarak, XVII. yüzyılın ikinci yarısından beri cephanelik çalışanlarının uzmanlığını miras altına alan müze, ziyaretçilerine insani ve teknik tarihin erişilebilir olduğu eğitici ve çekici bir yol sunmaktadır. Müzede yer alan temel unsurlar arasında; ünlü Mimar Vauban’ın planlarına göre inşa edilen Halat Fabrikasına tahsis edilmiş alan, 250 yıllık önemli talimatlar ve modeller ve döneme tanıklık etmiş son gemilerin modelleri ve kalan parçaları yer almaktadır.

Müzenin ilk katında 1942 yılında filonun ele geçirildiği ilk günden itibaren bölgede üretilmiş ve bölgeye tahsis edilmiş, denizaltıların ve uçak gemilerinin gelişimini gösteren tarihsel belgeler ve görüntüler sergilenmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Toulon Nerededir?

Mont-Faron-77257.jpg

Toulon, Güney Fransa’da, Provence-Alpes-Côte d'Azur Bölgesi’nde yer almaktadır.

Toulon’a Ne Zaman Gidilir?

Toulon-Marina-77349.jpg

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Toulon Güney Fransa ikliminin tipik bir örneğidir. En sıcak ve kuru ayı; temmuzdur. Akdeniz kıyı şehri olması sebebiyle, yaz tatilini geçirmek için bile bunaltıcı bir ay olabilir, haziran ayı daha tercih edilebilir bir aydır. Toulon’un en soğuk ayı ocak, en yağışlı ayı ise ekimdir. Eğer ıslanmaktan hoşlanmıyorsanız; ekim ayı gezi planlarınızdan Toulon’u çıkarmalısınız.

Toulon’a Nasıl Gidilir?

Toulon’a ulaşmak için havayolu, tren, denizyolu ve otobüs kullanma şansınız vardır. Toulon-Hyères Havaalanı’na Fransa’nın başka bir şehrinden aktarmayla ulaşmak mümkündür. Havaalanı Toulon’un 18km doğusunda kalmaktadır, saat başı kalkan otobüslerle, havaalanından, Toulon Tren İstasyonuna ulaşmak mümkündür. Bazı Havayolları, başka Avrupa şehirlerinden de Toulon’a direkt uçuş sağlamaktadır.

Toulon’a ulaşmanın bir diğer yolu ise tren kullanmaktır. Marsilya veya Nice şehirlerinden 1 saat ile 1 buçuk saat arasında değişen sefer süreleriyle Toulon’a ulaşmak mümkündür. Roma’dan kalkan feribotlarla Toulon’a ulaşılabileceği gibi, aynı Feribot kullanılarak Toulon’dan Roma’ya da gidilebilir.

Toulon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Toulon’da Nerede Kalmalı?

Toulon’da konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin bazılarını zincir oteller bazılarını yerel otel ve pansiyonlar oluşturmaktadır. Best Western Plus La Corniche Toulon’un en iyi otellerinden biridir, çevre dostu sertifikalı bu otel Mourillon bölgesindedir, balıkçı limanının karşısında eşsiz bir Fransız Rivierası manzarasına sahiptir. Hotel Bonoparte ve Celenya Hotel ise Toulon Tren İstasyonuna ve limana yürüme mesafesinde, Toulon’un tam merkezinde yer alan ve düşük bütçeli seyahatlere uyacak seçeneklerdir. ibis Styles Toulon Centre Congrès ise meşhur otel zinciri IBIS Hotel’in Toulon’da yer alan kongre otelidir. Oldukça merkezi olan bu otel, kaliteli ve konforlu odalarıyla Toulon’da yer alan en popüler otel seçeneklerinden biridir.

Toulon pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Toulon Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Toulon Otelleri
En Uygun Fiyatlı Toulon Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Toulon Otelleri
Toulon Ev Kiralama

Toulon İçi Ulaşım

RADE-DE-TOULON-1920x1280.jpg

Toulon’da şehir içi ulaşım çoğunlukla yürüyerek gerçekleşse de, RMTT adı verilen otobüslerle şehir içi hatlarda yolculuk edebilir, aynı şirkete ait feribotlarla diğer Güney Fransa Adaları’na da seyahat edebilirsiniz. Şehir merkezinden kiraladığınız bisikletlerinizi ücret ödemeden otobüse alabilirsiniz. Otobüslerin çalışmadığı saatlerde sıklıkla karşınıza çıkan taksileri kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toulon Mutfağı

m105_crop169003_680x382_1461777794F610.jpg

Toulon mutfağı her şeyden önce bölgede yetişen Akdeniz sebze-meyve ve deniz ürünlerinden oluşan taze besinlerden oluşmaktadır. Lezzetli şaraplarla ve peynirlerle sunulan öğünler doyurucu olduğu kadar lezzetlidir. Toulon’da gezerken etrafınızda göreceğiniz restoranlar size yemek yiyeceğiniz zaman nelerle karşılaşacağınızı anlatmaktadır. Toulon’da istediğiniz bütün mutfakları bulabilirsiniz. Dünyanın her yerine ait restoranlar Toulon’da hizmet vermektedirler.

Popüler restoranlar

Restaurant Les Artistes: Güney Fransa’nın yerel mutfağına hakim olan bu küçük ve samimi restoran, bir seferde çok fazla müşteriyi ağırlayamasa da herkesi memnun etmeyi başarabiliyor.

Tables et Comptoir: Toulon’un en popüler restoranlarından biri olan Tables et Comptoir, az kişiye çok hizmet vermeyi amaçlıyor. Oldukça pahalı olan bu restoran iyi bir menüye sahip ancak gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Gaetano: Toulon’un en sevilen İtalyan restoranlarından biri olan Gaetano, hemen bir çeşmenin karşısında bulunuyor ve 1954 yılından beri açık olmasıyla bölgenin köklü restoranlarından biri olma özelliğini taşıyor.

Diğer restoranlar: Les Tables de la Fontaine, Carre 2 Vigne, L'esprit Tapas

Toulon Gece Hayatı

Bir kıyı şehri olan Toulon’da özellikle yaz aylarında gece hayatı çok hareketli geçmektedir. Şarap evleri, yerel publar, jazz kulüpleri, rock barları ve gece kulüpleriyle dolu Toulon’da istediğiniz eğlence mekânını bulmanız mümkün. La Tortue isimli gece kulübü Tekno Müzik çalan şehrin en popüler mekânlarından biridir, onun dışında Le Shannon Pub 56 isimli İrlanda Barı, Le Bar a Thym isimli canlı müzik barı ve La Cave de Lilith isimli şarap evi kendi türlerinde şehrin en popüler eğlence mekânlarıdır.

Toulon Festivaller

Toulon Turnuvası (Mayıs): Toulon turnuvası 1967’den beri düzenlenen 20 yaş altı gençlerden oluşan ulusal takımların katıldığı bir futbol turnuvasıdır. Düzenlenmeye başladığı günden beri bölgeye çok büyük bir turizm kaynağı olarak hizmet vermiştir.

Festival Présences Féminines (Mart): Müzik tarihinin kadın bestekârlarını ve müzisyenlerini bir araya getiren ve onların eserlerinin sergilendiği bu festival her yıl Mart ayının ortalarında gerçekleşen ve müzikseverlerin merakla beklediği bir festivaldir.

Rockorama (Temmuz)

Toulon Jazz Festivali (Temmuz)

Klasik Müzik Festivali (Ekim-Nisan)

Toulon’da Alışveriş

Toulon’da alışveriş yerel ürünler veya gıdadan daha çok tekstil ürünlerine ve obje-süs eşyalarına dayanıyor. Şehir merkezinde bulunan butiklerden, tasarım mağazalarından ve büyük zincir giyim mağazalarından son moda kıyafetleri satın alabilir ya da tasarım dükkânlarından çeşitli süs eşyalarını bulabilirsiniz. Şehrin bazı yerlerinde bulunan antikacılardan veya kitapçılardan daha fazla tarihsel dokuyu yansıtan hediyeler bulma şansınız yüksek.

Toulon Saat Farkı

Toulon (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

Toulon Para Birimi

Toulon’da, Avrupa Birliği üyesi Fransa’nın resmi para birimi EURO kullanılmaktadır.

Toulon Resmi Dili

Fransa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında bir liman şehri olan Toulon’un resmi dili Fransızca’dır.

Toulon Türkiye Temsilciliği

T.C. MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France

Telefon: +33 491 29 00 20

Faks: +33 491 227 821

E-mail: consulat.marseille@mfa.gov.tr

http://marsilya.bk.mfa.gov.tr/

Toulon Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya Yortusu (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

II. Dünya Savaşı Zafer Günü (8 Mayıs)

Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)

Azizler Günü (Toussaint) (1 Kasım)

Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (11 Kasım)

Toulon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 18

Polis: 17

Toulon Vize İşlemleri

Fransa’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport sahibi T.C. vatandaşları vizeye tabidir. Hizmet ve Hususi Pasaport hamili T.C. vatandaşları ise altı ay içinde üç ay ikamet süresini aşmamak kaydıyla, Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.