Toulon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

toulon-02.jpg

Marsilya yakınlarındaki Cosquer Mağarası'ndaki arkeolojik kazılar, Bölgenin sahilinin en azından Paleolitik Çağ'dan beri yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Yunanlı’lar M.Ö. 7. yy'da Toulon'un doğusunda, Hyères'in güneyindeki sahil boyunca Saint-Pierre de l'Almanarre'de Olbia diye bilinen ticaret merkezlerini kurdular. Liguryalılar M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren bölgeye yerleşti. M.Ö. 2. Yüzyılda Romalılar Ligurianları yenip kıyı boyunca kendi kolonilerini yerşleştirmeye başladılar.

Bölgenin ismi Roma Kayıtlarında Telo Martius olarak geçmektedir. “Telo” un Bahar Tanrıçası ya da Latince “Tepenin etekleri” anlamına gelen “tol” dan geldiği, “Martius” un ise Savaş Tanrısından geldiği düşünülmektedir. Zaman içinde bu isim Telo, Tholon, Tolon, ve Toulon olarak değişmiştir.

Roma döneminde ticaret limanı ve imparatorluğun tekstil ürünlerini üreten bir işlevi olan bu liman, 1486 yılında Fransa’nın yönetimi altına girmesiyle, savaş gemilerinin tershanesi haline getirildi. 1543 yılında Fransa kralı Kutsal Roma İmparatorluğuna karşı açtığı savaşta Osmanlı İmparatorluğuyla anlaşınca, Toulon Osmanlı Donanmasının merkez üssü haline getirildi ve yerli halk bölgeden uzaklaştırıldı. Günümüzde Toulon Fransa’nın donanmasının merkez üssüdür. Fransa’nın Akdeniz’deki başlıca deniz üssü konumundadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=o_nVppn8qRk

Toulon ile İlgili

Toulon Nerededir?

Mont-Faron-77257.jpg

Toulon, Güney Fransa’da, Provence-Alpes-Côte d'Azur Bölgesi’nde yer almaktadır.

Toulon’a Nasıl Gidilir?

Toulon’a ulaşmak için havayolu, tren, denizyolu ve otobüs kullanma şansınız vardır. Toulon-Hyères Havaalanı’na Fransa’nın başka bir şehrinden aktarmayla ulaşmak mümkündür. Havaalanı Toulon’un 18km doğusunda kalmaktadır, saat başı kalkan otobüslerle, havaalanından, Toulon Tren İstasyonuna ulaşmak mümkündür. Bazı Havayolları, başka Avrupa şehirlerinden de Toulon’a direkt uçuş sağlamaktadır.

Toulon’a ulaşmanın bir diğer yolu ise tren kullanmaktır. Marsilya veya Nice şehirlerinden 1 saat ile 1 buçuk saat arasında değişen sefer süreleriyle Toulon’a ulaşmak mümkündür. Roma’dan kalkan feribotlarla Toulon’a ulaşılabileceği gibi, aynı Feribot kullanılarak Toulon’dan Roma’ya da gidilebilir.

Toulon’a Ne Zaman Gidilir?

Toulon-Marina-77349.jpg

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Toulon Güney Fransa ikliminin tipik bir örneğidir. En sıcak ve kuru ayı; temmuzdur. Akdeniz kıyı şehri olması sebebiyle, yaz tatilini geçirmek için bile bunaltıcı bir ay olabilir, haziran ayı daha tercih edilebilir bir aydır. Toulon’un en soğuk ayı ocak, en yağışlı ayı ise ekimdir. Eğer ıslanmaktan hoşlanmıyorsanız; ekim ayı gezi planlarınızdan Toulon’u çıkarmalısınız.

Toulon’da Nerede Kalmalı?

Toulon’da konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin bazılarını zincir oteller bazılarını yerel otel ve pansiyonlar oluşturmaktadır. Best Western Plus La Corniche Toulon’un en iyi otellerinden biridir, çevre dostu sertifikalı bu otel Mourillon bölgesindedir, balıkçı limanının karşısında eşsiz bir Fransız Rivierası manzarasına sahiptir. Hotel Bonoparte ve Celenya Hotel ise Toulon Tren İstasyonuna ve limana yürüme mesafesinde, Toulon’un tam merkezinde yer alan ve düşük bütçeli seyahatlere uyacak seçeneklerdir. ibis Styles Toulon Centre Congrès ise meşhur otel zinciri IBIS Hotel’in Toulon’da yer alan kongre otelidir. Oldukça merkezi olan bu otel, kaliteli ve konforlu odalarıyla Toulon’da yer alan en popüler otel seçeneklerinden biridir.

Toulon’da Gezilecek Yerler

1486 yılında Fransa yönetimi altına giren Toulon, o tarihten itibaren, Fransa donanması ve savaş gemileri için önemli bir merkez olmuştur. Bugün Toulon’un hala önemli bir askeri donanma şehri ve kıyı ticaret şehri olması, Toulon turizmini önemli ölçüde etkilemektedir. Deniz müzeleri, marinalar, deniz ve denizcilik temalı etkinlikler, restoranlar ve oteller Toulon’un genel konseptini oluşturmaktadır. Toulon kültürel anlamda spor müsabakaları, konserler, sergiler, gösteriler ve müzelerle gelişmiş ve hala gelişen bir yerdir.

Toulon İçi Ulaşım

RADE-DE-TOULON-1920x1280.jpg

Toulon’da şehir içi ulaşım çoğunlukla yürüyerek gerçekleşse de, RMTT adı verilen otobüslerle şehir içi hatlarda yolculuk edebilir, aynı şirkete ait feribotlarla diğer Güney Fransa Adaları’na da seyahat edebilirsiniz. Şehir merkezinden kiraladığınız bisikletlerinizi ücret ödemeden otobüse alabilirsiniz. Otobüslerin çalışmadığı saatlerde sıklıkla karşınıza çıkan taksileri kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toulon Mutfağı

m105_crop169003_680x382_1461777794F610.jpg

Toulon mutfağı her şeyden önce bölgede yetişen Akdeniz sebze-meyve ve deniz ürünlerinden oluşan taze besinlerden oluşmaktadır. Lezzetli şaraplarla ve peynirlerle sunulan öğünler doyurucu olduğu kadar lezzetlidir. Toulon’da gezerken etrafınızda göreceğiniz restoranlar size yemek yiyeceğiniz zaman nelerle karşılaşacağınızı anlatmaktadır. Toulon’da istediğiniz bütün mutfakları bulabilirsiniz. Dünyanın her yerine ait restoranlar Toulon’da hizmet vermektedirler.

Popüler restoranlar

Restaurant Les Artistes: Güney Fransa’nın yerel mutfağına hakim olan bu küçük ve samimi restoran, bir seferde çok fazla müşteriyi ağırlayamasa da herkesi memnun etmeyi başarabiliyor.

Tables et Comptoir: Toulon’un en popüler restoranlarından biri olan Tables et Comptoir, az kişiye çok hizmet vermeyi amaçlıyor. Oldukça pahalı olan bu restoran iyi bir menüye sahip ancak gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Gaetano: Toulon’un en sevilen İtalyan restoranlarından biri olan Gaetano, hemen bir çeşmenin karşısında bulunuyor ve 1954 yılından beri açık olmasıyla bölgenin köklü restoranlarından biri olma özelliğini taşıyor.

Diğer restoranlar: Les Tables de la Fontaine, Carre 2 Vigne, L'esprit Tapas

Toulon’da Alışveriş

Toulon’da alışveriş yerel ürünler veya gıdadan daha çok tekstil ürünlerine ve obje-süs eşyalarına dayanıyor. Şehir merkezinde bulunan butiklerden, tasarım mağazalarından ve büyük zincir giyim mağazalarından son moda kıyafetleri satın alabilir ya da tasarım dükkânlarından çeşitli süs eşyalarını bulabilirsiniz. Şehrin bazı yerlerinde bulunan antikacılardan veya kitapçılardan daha fazla tarihsel dokuyu yansıtan hediyeler bulma şansınız yüksek.

Toulon Gece Hayatı

Bir kıyı şehri olan Toulon’da özellikle yaz aylarında gece hayatı çok hareketli geçmektedir. Şarap evleri, yerel publar, jazz kulüpleri, rock barları ve gece kulüpleriyle dolu Toulon’da istediğiniz eğlence mekânını bulmanız mümkün. La Tortue isimli gece kulübü Tekno Müzik çalan şehrin en popüler mekânlarından biridir, onun dışında Le Shannon Pub 56 isimli İrlanda Barı, Le Bar a Thym isimli canlı müzik barı ve La Cave de Lilith isimli şarap evi kendi türlerinde şehrin en popüler eğlence mekânlarıdır.

Toulon Festivaller

Toulon Turnuvası (Mayıs): Toulon turnuvası 1967’den beri düzenlenen 20 yaş altı gençlerden oluşan ulusal takımların katıldığı bir futbol turnuvasıdır. Düzenlenmeye başladığı günden beri bölgeye çok büyük bir turizm kaynağı olarak hizmet vermiştir.

Festival Présences Féminines (Mart): Müzik tarihinin kadın bestekârlarını ve müzisyenlerini bir araya getiren ve onların eserlerinin sergilendiği bu festival her yıl Mart ayının ortalarında gerçekleşen ve müzikseverlerin merakla beklediği bir festivaldir.

Rockorama (Temmuz)

Toulon Jazz Festivali (Temmuz)

Klasik Müzik Festivali (Ekim-Nisan)

Toulon Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya Yortusu (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

II. Dünya Savaşı Zafer Günü (8 Mayıs)

Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)

Azizler Günü (Toussaint) (1 Kasım)

Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (11 Kasım)

Toulon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 18

Polis: 17

Toulon Vize İşlemleri

Fransa’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport sahibi T.C. vatandaşları vizeye tabidir. Hizmet ve Hususi Pasaport hamili T.C. vatandaşları ise altı ay içinde üç ay ikamet süresini aşmamak kaydıyla, Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Toulon Türkiye Temsilciliği

T.C. MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France

Telefon: +33 491 29 00 20

Faks: +33 491 227 821

E-mail: [email protected]

http://marsilya.bk.mfa.gov.tr/

Toulon Para Birimi

Toulon’da, Avrupa Birliği üyesi Fransa’nın resmi para birimi EURO kullanılmaktadır.

Toulon Resmi Dili

Fransa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında bir liman şehri olan Toulon’un resmi dili Fransızca’dır.

Toulon Saat Farkı

Toulon (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

Toulon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 10oC
  • Mar 11oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 20oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 10oC

Kısa Kısa

Nüfus: 163,974 / Dil: Fransızca  / Para Birimi: EURO (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün