Google+

Arama formu

Carcassonne

Ambulans: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 Acil: 112
Devamı oku
1 Ocak-Yeni Yıl Tatili 6 Nisan-Paskalya Tatili 1 Mayıs- İşçi Bayramı 8...
Devamı oku
Carcassone'a ziyaretiniz festival dönemine denk gelirse mutlaka buradaki...
Devamı oku
Carcassonne’da iki farklı alışveriş mekânı vardır. Bunlardan biri modern...
Devamı oku
Carcassonne küçük bir tarihî kasaba olduğundan gece hayatı konusunda...
Devamı oku
madamefromageblog.com Carcassonne Fransız mutfağının tüm zenginliğini...
Devamı oku
Carcassonne Orta Çağ'dan fırlamışcasına büyüleyici bir atmosfere sahip,...
Devamı oku
Carcassonne küçük bir şehir olduğundan şehir içi ulaşım konusunda pek...
Devamı oku
Carcassonne’u keşfetmek istiyorsanız, konaklama tercihinizi eski şehrin...
Devamı oku
Carcassonne’a Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Direk seferlerle...
Devamı oku
Carcassonne Fransa’nın Akdeniz’e yakın şehirlerinden biridir. Bu yüzden...
Devamı oku
Carcassonne’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu •          Adres: 363, Avenue...
Devamı oku
Carcassonne GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT...
Devamı oku
Carcassonne’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.
Devamı oku
Fransa'da bulunan Carcassonne'da para birimi olarak euro kullanmaktadır.
Devamı oku
Carcassone Languedoc-Roussillion bölgesine bağlı Aude departement şehrinde...
Devamı oku
  Carcassonne, Languedoc-Roussillion bölgesine bağlı Aude...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfus: 47.000 / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: La Cite Bölgesi / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Carcassonne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Carcassonne Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Carcassonne, Languedoc-Roussillion bölgesine bağlı Aude departmanında yer alan bir şehirdir. Şehrin tarihi MÖ 6. yüzyılda yaşamış Galyalılara kadar uzanır. Galyalıların yerleşip bir kale şehri olarak kurduğu Carcas bölgesi, Antik Roma döneminde Carcaso olarak gelişmiştir. Şehir Frank Kralı Küçük Pepin tarafından fethedilince bir Frank şehri olmuş ve günümüze kadar Fransız yerleşkesi olarak gelebilmiştir. 

Bir Orta Çağ şehrini andıran sur içi bölgesi (Ville) insanı büyüleyen bir atmosfere sahiptir. Kale içi bölgesi olan bu bölge eski şehir olarak adlandırılır ve 2.500 yıllık bir geçmişe sahiptir. 3 kilometrelik bir alanı çevreleyen kale, toplam 52 kuleden oluşmaktadır. Surların içinde yer alan bu eski şehir bölgesinde, hediyelik eşya dükkanları, müzeler, tiyatrolar, kafeler ve restoranlar bulunur. Ville bölgesi tüm bu güzelliklerinden ötürü 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtıcı Videolar:

 

 

Carcassonne Nerededir?

Carcassone Languedoc-Roussillion bölgesine bağlı Aude departement şehrinde yer alıyor.

Carcassonne Para Birimi

Fransa'da bulunan Carcassonne'da para birimi olarak euro kullanmaktadır.

Carcassonne Saat Farkı

Carcassonne GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Carcassonne’de 11.00’dir.

Carcassonne Resmi Dili

Carcassonne’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Carcassonne Vize İşlemleri

Carcassonne’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Carcassonne Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu
•          Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
•          Telefon: +33 491 29 00 20
•          Web sitesi için tıklayınız.

Carcassonne'a Ne Zaman Gidilir?

Carcassonne Fransanın Akdeniz’e yakın şehirlerinden biridir. Bu yüzden ılıman bir iklime sahip olup, mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Yazın sıcaklıklar 30 derecenin üzerinde, kışın ise 8-10 derece civarındadır. 
 

Carcassonne'a Nasıl Gidilir?

Carcassonne’a Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Direk seferlerle Carcassonne’a en yakın şehir olan Toulouse’a gidebilir, havalimanından kara yolu ile Carcassonne’a ulaşabilirsiniz.

Carcassonne şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Carcassonne'da Nerede Kalınır?

Carcassonne’u keşfetmek istiyorsanız, konaklama tercihinizi eski şehrin bulunduğu sur içi bölgesinde yapmanız doğru bir seçim olacaktır. Otellerin birçoğu bu bölgede yani Ville Base’de yer almaktadır. Birçok turistik mekan, müze, tiyatro, hediyelik eşya dükkanı, market, dükkan, kafe ve restoranlara buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Carcassonne Şehir İçi Ulaşım

Carcassonne Şehir İçi Ulaşım

Carcassonne küçük bir şehir olduğundan şehir içi ulaşım konusunda pek alternatif bulunmuyor. Bu yüzden şehir içi ulaşım için en çok taksiler kullanılmaktadır. Taksiye alternatif olarak isterseniz rent a car firmalarından araç kiralayabilirsiniz. Ancak yinede herhangi bir ulaşım aracına gerek kalmadan, birbirine yürüme mesafesinde bulunan turistik mekânları rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Ayrıca Toulouse’dan saat başı kalkan trenlerde Ville Base’ye kadar ulaşım imkânı sağlamakta

Carcassonne Gezilecek Yerler

Carcassonne Gezilecek Yerler

Carcassonne Orta Çağ'dan fırlamışcasına büyüleyici bir atmosfere sahip, huzur dolu bir şehirdir. “Orta Çağ'ı bugün yaşamak” gibi bir slogana sahip olan şehir gerçektende bu sözün hakkını veriyor.
 

Carcassone Mutfağı

Carcassone Mutfağı

Gastronominin ana memleketlerinden biri olan Nice, Fransız mutfağının karakteristik özelliklerinden uzak değildir ancak İtalyan mutfağına daha yakındır. Bunun yanına bir de Akdeniz eklenince üçü bir arada bir mutfak ile karşılaşıyoruz. Yani, bir yanda domates, biber, patlıcan, diğer yanda midye, ahtapot, karides ve peynirler. İtalyan ve Fransız peynirleri. Yani, bir yanda Mozzarella diğer yanda Camembert, iyi gidiyor doğrusu. Onlar birbirlerine çok yakışıyorlar. Ve dünyanın en iyi, en güzel, en lezzetli yemeklerini bünyesinde barındıran bereketli Akdeniz mutfağı, şarap eşliğinde zeytinler, peynirler ve Akdeniz’in renklerini bir tablo gibi yansıtan pizzalar. Nice pizzaları…

Carcassonne Gece Hayatı

Carcassonne Gece Hayatı

Carcassonne küçük bir tarihî kasaba olduğundan gece hayatı konusunda biraz zayıftır. Şehirde bulunan kafe ve barlar genellikle gece erken saatlerde kapanıyor. Ama yinede geç saatlere kadar çeşitli partilerin yapıldığı birkaç mekân bulabilirsiniz. Carcassonne’un kültüründe yemek çok önemli bir yere sahip olduğundan, eğlence mekânlarınıda genellikle kafeler ve publar oluşturmaktadır.

Carcassonne'da Alışveriş

Carcassonne’da iki farklı alışveriş mekânı vardır. Bunlardan biri modern alt kentte bulunan Bastide St. Louise’dir. Barbes Bulvarı üzerinde çoğunlukla giyim mağazaları yer alır. Rue Georges ve Rue de Verdun üzerindeyse genellikle ayakkabı, kozmetik, parfüm, kitapçılar ve perakendeciler bulunur. Carcassonne’un yerel ürünlerini bulacağınız renkli bir açık pazar olan Carnot’da alışveriş için gidilmeye değer bir yerdir. Bastide’nin merkezinde olan bu yerde birçok hediyelik eşya dükkânı ve restoran bulabilirsiniz.

Carcassonne’un ikinci alışveriş mekanı ise tarihî kent La Cite’dir. Daha çok turistik eşyalar satılmaktadır. Özellikle otantik Orta Çağ eşyaları ve Carcassonne’un yerel ürünlerinin olduğu bu yer, turistler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Burada ki Orta Çağ dükkânlarında kılıçlar, bıçaklar ve diğer Orta Çağ aletlerini bile bulabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkânlarının yoğunlaştığı bir diğer yerde Rue Cros ve Rue St. Serrin bölgeleridir. Bu bölgede bolca orijinal antika ürünler bulunmaktadır.

Carcassonne Festivaller

Carcassone'a ziyaretiniz festival dönemine denk gelirse mutlaka buradaki festivallerden birine katılmanızı öneririz. Bu dönemlerde şehrin daha kalabalık olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Festival tarihlerini gitmeden önce kontrol etmekte de fayda var. 

Festival de Carcassonne (Temmuz-Ağustos)
Festival of La Cite (Temmuz)
Festival de La Bastide (Temmuz)

Carcassonne Resmi Tatiller

 • 1 Ocak-Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan-Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs- İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs-II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs-Ascension tatili
 • 25 Mayıs-Pentecote tatili
 • 14 Temmuz-Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos-Assomption tatili
 • 1 Kasım-Toussaint tatili
 • 11 Kasım-1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık-Noel Tatili

Carcassonne Faydalı Bİlgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112