Google+

Arama formu

Lüksemburg

  Lüksemburg'da kültür ve sanata büyük önem verilir. Grand Théâtre de...
Devamı oku
Küçük bir devlet olmasına karşın bulunduğu konum itibariyle büyük öneme...
Devamı oku
LÜKSEMBURG BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 49, rue Siggy vu Letzebuerg L-1933...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Pazartesi Paskalyası (Mart ayının son pazartesi günü)...
Devamı oku
  Lüksemburg dünyada dukalık olan tek ülkedir. Meşruti monarşi ile...
Devamı oku
Batı Avrupa'da yer alan Lüksemburg, Avrupa'nın en küçük ülkelerindendir...
Devamı oku
  Ülkenin Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç resmi dili...
Devamı oku
  Lüksemburg laik bir devlettir. Buna karşın devlet bazı inançları...
Devamı oku
  Lüksemburg'un tarihi 963'te Kont Siegfried'in Lütteburg Kalesi'ni...
Devamı oku
  Lüksemburg sıcak ve ılıman iklime sahip bir ülkedir. Her mevsimde...
Devamı oku
  Türkiye'den Lüksemburg'a farklı havayollarının direkt uçuşları...
Devamı oku
Ülkede kişi başına düşen milli gelir yüksektir. Küresel finans merkezi...
Devamı oku
  Lüksemburg mutfağında alabalık, turna, kerevit gibi tatlı su...
Devamı oku
  Lüksemburg'un en önemli festivali olan her yıl ekim ayında başlayıp...
Devamı oku
  Lüksemburg pahalı bir ülke olduğu için pek uygun fiyata hediyelik...
Devamı oku
  Küçük ve dağlık bir ülke olan Lüksemburg'da yazların serin ve...
Devamı oku
Lüksemburg, Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın başkentidir ve ülkenin güneyinde...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 2℃
Mar 4℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 16℃
Eyl 13℃
Eki 9℃
Kas 4℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 562,958 / Dili: Lüksemburgca, Almanca, Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Sıcak ve ılıman iklim /  

Lüksemburg Hakkında Temel Bilgiler

Küçük bir devlet olmasına karşın bulunduğu konum itibariyle büyük öneme sahip olan ülke halkını çeşitli etnik gruplar oluşturur. Son derece gelişmiş bir ekonomiye sahip olan ülkede kişi başına düşen milli gelir ortalamasında IMF ve Dünya Bankası verilerine göre birinci sırada yer alır. Ülke basın özgürlüğü sıralamasında dünyada 4. sıradadır. Lüksemburglular yıllık içki tüketiminde ortalama 15.5 litreyle dünya sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

Ülkenin başkenti ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg, 1995 ve 2007 yıllarında olmak üzere iki kez Avrupa Kültür Başkenti olma özelliğini taşıyan tek şehirdir. Tarihi mahalle ve sur sistemleri ile kentin tarihsel değerleri 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi ile koruma altına alınmıştır. Ülkedeki müzelerin büyük çoğunluğu da başkent Lüksemburg'dadır. Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi, Grandük Jean Modern Sanat Müzesi ve Diekirch'deki Ulusal Askerî Tarih Müzesi ülkenin en bilinen müzeleridir.
 

Luxembourg_City_Night_Wikimedia_Commons.jpg
 

Éisleck olarak adlandırılan Lüksemburg Ardenleri yüksek platolar ve akarsuların bulunduğu geniş bölgeleri görülmeye değerdir. Doğayla iç içe tatil yapmak isteyenler için Obersauer ve Our doğal parkları önerilir. Bu bölgede yapılabilecek çok sayıda outdoor aktivitesinin yanı sıra, bölgenin içerdiği Vianden, Clerf ve Bourscheiddaki birçok kale de gezilebilecek yerler arasındadır. Schengen Anlaşması'nın imzalanmasıyla bütün dünyaya mal olmuş bir yer olan Schengen de Lüksemburg'da bulunur. Küçük bir şarapçılık köyü olan Schengen bu anlaşmayla 14 Haziran 1985'te Avrupa’ya sınırsız ve pasaportsuz hayatın kapılarını açmıştır. Lüksemburg, Avrupa Birliği'nin, NATO'nun, OECD'nin, Birleşmiş Milletler'in, Benelüks Topluluğu'nun ve Batı Avrupa Birliği'nin kurucu üyesidir.

Tanıtım Videosu:
 

 

Lüksemburg’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

luxembourg-1.jpg
 

Lüksemburg dünyada dukalık olan tek ülkedir. Meşruti monarşi ile yönetilen devlet idari açıdan Diekirch, Grevenmacher ve Lüksemburg olmak üzere üç eyalete bölünmüştür. Bu eyaletler 12 kantona, kantonlar da 16 komüne ayrılmıştır. Komünlerden 12 tanesi şehir statüsüne sahiptir. Lüksemburg'un başkenti ve en büyük şehri ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg şehridir. Lüksemburg'un ardından diğer büyük şehirleri arasında Esch-sur-Alzette ve Dudelange sayılabilir.

Lüksemburg Nerededir?

Batı Avrupa'da yer alan Lüksemburg, Avrupa'nın en küçük ülkelerindendir. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin batı ve kuzeyinde Belçika, doğusunda Almanya ve güneyinde Fransa yer alır.
 

Lüksemburg’da Konuşulan Diller

luxemburgo-net.jpg
 

Ülkenin Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç resmi dili bulunur. Dukalığın ulusal dili Lüksembugca olarak görülmekte ve tüm Lüksemburglular tarafından bilinmektedir. Ülkenin üç resmi dili de farklı alanlarda birincil dil olarak kullanılmaktadır. Lüksemburgca günlük hayatta konuşulan dilken, resmi yazışmaların büyük bir kısmı Fransızca yapılır. Okullarda öğretilen dilse Almanca'dır. Ülkedeki gazete ve televizyonların dili çoğunlukla Almanca'dır. Eğitim süresince öğretilen bu üç resmi dilin yanı sıra okullarda İngilizce de öğretilmektedir. Bunların dışında ülkedeki en büyük azınlık dilleri Portekizce ve İtalyanca'dır.
 

Lüksemburg’da Din ve İnanç

City-HD-Wallpaper2.jpg
 

Lüksemburg laik bir devlettir. Buna karşın devlet bazı inançları resmi olarak tanır. Lüksemburg'da yaygın olan inançlar Katolik Kilisesi, Rum Ortodoks Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Yahudilik, Anglikanizm, Protestanlık ve İslam'dır. 2005 yılında Avrobarometre'nin yürüttüğü çalışmalar sonucu Lüksemburg halkının %44'ü tanrının varlığına inandığını, %28'si özel ruh ya da yaşam kaynağının olduğunun düşündüğünü, %22'si de herhangi bir tanrı ya da kutsal varlığa inanmadığını belirtmiştir.
 

Lüksemburg’un Kısa Tarihi

1408113897.jpg

 

Lüksemburg'un tarihi 963'te Kont Siegfried'in Lütteburg Kalesi'ni kurdurmasıyla başlamıştır. 15. yüzyılda 4. Kutsal Roma Cermen İmparatoru Lüksemburg'dan seçilmiş ve I. Karl, ülkeyi 1354'te dukalığa dönüştürmüştür. Dukalık, Bourgogne hanedanından Marie'nin Avusturya İmparatoru I. Maximillian ile evlenmesi sonucu Habsburglara geçmiştir. O süreye kadarsa yüzyıllarca yabancı ülkelerin egemenliğinde yaşamıştır. Habsburgların bölünmesi ile Lüksemburg ailenin İspanyol koluna geçen ülke 1684'te Fransa Kralı XIV. Louis tarafından ele geçirilmiştir. 1697'de Habsburgların geri aldığı ülke, 1794'te yine Fransız işgaline uğramış ve 1815'e kadar Fransız egemenliği altında kalmıştır. Viyana Kongresi'nde bağımsız bir büyük dukalık olarak Hollanda'ya geçmiş, ardından 1830 Ayaklanması'ndan sonra Belçika'nın parçası haline gelmiştir. Fransız İmparatoru III. Napoléon'un ele geçirme girişiminin başarısızlığa uğramasından sonra, Lüksemburg Büyük Dukalığı 1827'de bağımsızlığa kavuşmuştur.
 

Lüksemburg’a Ne Zaman Gidilir?

2274937510_344fa9177b_b.jpg
 

Lüksemburg sıcak ve ılıman iklime sahip bir ülkedir. Her mevsimde farklı bir güzelliği keşfedilebilir. Ancak ülkenin Ulusal Günü olan 23 Haziran'da kutlama ve eğlenceler yapılır. Bu etkinlikleri görmek isteyenler ülkeyi bu tarihte ziyaret edebilir. Sokak ve caddeleri gezmek isteyenler içinse en uygun mevsim yazdır. Yaz sonu ve kış aylarında sağanak yağışlar görüldüğünden yağış oranının göreceli olarak düşük olduğu yaz aylarında ülke rahatlıkla gezilebilir.
 

Lüksemburg’a Nasıl Gidilir?


 

Türkiye'den Lüksemburg'a farklı havayollarının direkt uçuşları bulunmaktadır. Bununla beraber Brüksel’e gidip Brüksel’den üç saatlik tren yolculuğu ile de Lüksemburg’a ulaşılabilir. Ayrıca özellikle ucuz uçuşlar için kullanılan Almanya Frankfurt’da bulunan Hahn Havaalanı’ndan da Flibco firmasına ait otobüslerle Lüksemburg garına ulaşmak mümkündür.
 

Lüksemburg şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Lüksemburg’da İklim ve Hava Durumu

Luxembourg-2012-234_web-lrg.jpg
 

Küçük ve dağlık bir ülke olan Lüksemburg'da yazların serin ve kışların ılıman geçtiği sıcak ve ılıman iklim görülür. Ülkede en sıcak geçen aylar, temmuz ve ağustos aylarıdır. Mayıs ve haziran ayları ülkenin en çok güneş aldığı aylardır. En çok yağışların görüldüğü yer ülkenin kuzeyi ve batısıdır. Kış aylarında yaklaşık 20 gün kar yağışı görülür. Nisan ayı yılın en kurak ayıdır. En fazla yağış aralık ayında görülür. Yılın en soğuk ayıysa ocaktır.

Lüksemburg’un Ekonomisi

Ülkede kişi başına düşen milli gelir yüksektir. Küresel finans merkezi olarak anılan Lüksemburg, kişi başına düşen milli gelir ile dünyada üçüncü, Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci sıradadır. Avrupa'nın kalbi olarak nitelendirilen ve konumu nedeniyle Fransa ve Almanya gibi ülkelere yakınlığı, düşük enflasyon ve istikrarlı büyüme oranlarıyla Avrupa’nın en büyük marketlerine açılan, güçlü ve yüksek gelirli bir ekonomiye sahiptir. Lüksemburg, Avrupa'nın önde gelen sigorta şirketlerinin de merkezidir. Tarımda modern metotların kullanıldığı ülkede tahıl, üzüm, patates yetiştirilir. Demir-çelik sanayisinin geliştiği ülkenin önemli dış ticaret kalemleri AB ve ABD'dir.

Lüksemburg Kültürü

nastol.com.ua-30932.jpg
 

Lüksemburg'da kültür ve sanata büyük önem verilir. Grand Théâtre de la Ville du Luxembourg'da yıl boyunca opera, tiyatro ve dans gösterimleri gerçekleştirilir. Christian de Portzamparc tarafından tasarlanan ve 2005 yılında açılan Filarmoni Konser Binası’nda klasik müzik sevenler için çeşitli konserler düzenlenir. Ieoh Ming Pei tarafından tasarlanan Musée d’art moderne Grand-Duc Jean (MUDAM) da yıl boyunca özellikle çağdaş sanat alanında hizmet verirken çeşitli sanatçılara ait çok sayıda sanat eserlerine ve değişen özel sergilere ev sahipliği yapar.
 

 Lüksemburg Mutfağı

bg-pinot-gris.jpg
 

Lüksemburg mutfağında alabalık, turna, kerevit gibi tatlı su canlıları oldukça fazla kullanılır. Yemeklerin ana malzemesi fasulye, patates, jambon, lahana, soğan ve diğer kök bitkileridir. Lüksemburg mutfağı Fransız, Belçika ve Alman mutfaklarının etkilerini taşır. Ülkede sayıları git gide artan İtalyan ve Portekizli göçmenlerin etkisiyle, bu mutfakların spesiyalleri de restoranlarda servis edilmeye başlanmıştır. Lüksemburg çok uluslu bir kent olduğundan dünyanın bütün mutfaklarına ait restoranlar ülkede bulunmaktadır. Denize kıyısı olmayan ülkede nehir sayısı oldukça fazladır. Bu yerel nehirlerden tutulan tatlı su balıkları da mutfakta önemli bir yere sahiptir. Zengin füme et ve sosis çeşitleri olan ülke çikolatalarıyla da meşhurdur. Lüksemburg çikolatalarıyla olduğu kadar Pinot Gris, Gewürztraminer gibi şaraplarıyla da meşhur olan bir ülkedir.
 

Lüksemburg’un Festivalleri

rock-um-knuedler-music-festival-luxembourg-luxembourg-a6c2-832480.jpg
 

Lüksemburg'un en önemli festivali olan her yıl ekim ayında başlayıp kasım ayına kadar süren Lüksemburg Festivali, bale, opera, caz, resital gibi çeşitli etkinliklerle ev sahipliği yapmaktadır. Lüksemburg’un üzüm festivalleri ağustos-kasım ayları arasındadır. Esch-sur-Alzette’de var olan Rockhal öncelikle popüler müziğin uluslararası temsilcileri ile kendini göstermektedir. Ülkede Blues’n Jazz Rallye,Rock um Knuedler ve Fête de la musique gibi çeşitli müzik stillerini içeren yerleşmiş müzik festivalleri yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak klasik müzik ve caz performansları sergilenmekte olan Lüksemburg İlkbahar Müzik Festivali, klasik, caz ve yerel müziklerden örneklerin sergilendiği Uluslararası Echternach Festivali de müzik festivallerindendir.
 

Lüksemburg’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar 

cde7fa8e33831b8971fdf35312918784.jpg
 

Lüksemburg pahalı bir ülke olduğu için pek uygun fiyata hediyelik eşyalar yoktur. Ancak ülkede vergi düşük olduğundan sigara ucuzdur. Lüksemburg çok sayıda özel marka ve mağazaya sahiptir. Trafiğe kapalı sokaklarda çeşit çeşit dükkânlar vardır. Esch-sur-Alzette en önemli alışveriş caddelerinden biriyken diğer önemli alışveriş merkezleri arasında Delhaize, Librairie Ernster ve Alima sayılabilir. Grand Rue ve çevresindeki sokaklarda tasarımcıların özel butikleri yer alır. Antika meraklıları için her ayın ikinci ve son cumartesi günü Place d'Armes Meydanı’nda pazar kurulur. Ülkeden alınabilecek en uygun hediyeler meşhur olan şarapları ve çikolatalarıdır.
 

Lüksemburg’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

LÜKSEMBURG BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 49, rue Siggy vu Letzebuerg L-1933 Luxembourg GRAND-DUCHE DE LUXEMBOURG

Telefon: 00 352 44 32 81

Faks: 00 352 44 32 81 134

ambassade.luxembourg@mfa.gov.tr

http://luksemburg.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lüksemburg Büyük Dukalığı

Lüksemburg’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yılbaşı (1 Ocak)
Pazartesi Paskalyası (Mart ayının son pazartesi günü)
İşci Bayramı (1 Mayıs)
Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs)
Hamsin Yortusu (16 Mayıs)*
Lüksemburg Milli Günü (23 Haziran)
Hz. Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)
Lüksemburg Şehir Panayırı (5 Eylül – Sadece Lüksemburg kentinde)
Azizler Yortusu (1 Kasım)
Noel (25-26 Aralık)

Lüksemburg Vizesi

  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.