Google+

Arama formu

Lüksemburg Şehri

Lüksemburg, aynı ismi taşıyan ülkenin başkenti olarak Avrupa’nın tam...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs) Kutsal Pazartesi Ulusal...
Devamı oku
  •    Lüksemburg Film Festivali (Şubat-Mart) •    Ördek Yarışı (Nisan...
Devamı oku
  Lüksemburg’da Avrupa’nın en popüler ve lüks markalarının mağazalarını...
Devamı oku
  Lüksemburg şehir merkezinde birçok mekan bulmak mümkün. Çoğu Irish...
Devamı oku
  Lüksemburg, üç büyük Avrupa şehrinin arasında kaldığından mutfağı da...
Devamı oku
  Lüksemburg dünyanın en düzenli ve bakımlı kentlerinden birini...
Devamı oku
  Lüksemburg, oldukça küçük olduğundan, tüm kenti yürüyerek rahatça...
Devamı oku
Alzette ve Petrusse nehirleri arasındaki Lüksemburg şehri Avrupa’da yer...
Devamı oku
Türkiye'den Lüksemburg-Findel Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar...
Devamı oku
  Lüksemburg, Batı Avrupa’da bulunduğundan okyanus iklimi özelikleri...
Devamı oku
LÜKSEMBURG BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 49, rue Siggy vu Letzebuerg L-1933...
Devamı oku
Lüksemburg ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Saati...
Devamı oku
Lüksemburg'da, Lüksemburgca, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç resmi dil...
Devamı oku
Lüksemburg’un resmi para birimi Euro’dur.
Devamı oku
  Lüksemburg Şehri ya da Lüksemburg olarak anılan şehir, aynı isme...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 4℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 16℃
Eyl 13℃
Eki 9℃
Kas 4℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
Ülke: Lüksemburg / Nüfus: 107,247 / Resmi Dil: Lüksemburgca, Almanca, Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün /  

Lüksemburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Lüksemburg Şehri ya da Lüksemburg olarak anılan şehir, aynı isme sahip Lüksemburg ülkesinin başkentidir. Şehrin kuzeyinde Alzette Nehri, güneyinde Pétrusse Nehri ve ortasında Orta Çağ’da Franklar tarafından inşa edilen Lüksemburg Kalesi bulunmaktadır. İşte tam da bu yüzden bu küçük şehir, turistler için bir masal diyarı gibidir.

Merkezi konumu sayesinde turistler için uğrak yeri gibidir. Brüksel'e 188, Paris'e 289 ve Köln'e 190 km uzaklıktadır. Ancak bu merkezi konumu, geçmişte pek çok kez hakimiyetin el değiştirmesine de sebep olmuştur. 10. yüzyılda surlarla çevrili bir şekilde Alzette ve Pétrusse nehirlerinin üzerine kurulan şehrin günümüze kadar kalmayı başaran tarihi mahalle ve sur sistemleri ile kentin tarihsel değerleri 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi ile koruma altına alınmıştır.

Lüksemburg, dünyanın en zengin şehirlerinden birisi olarak kabul edilir; bu nedenle, yıllar içerisinde bankacılık merkezi haline gelmiştir. Avrupa Birliği’nin üç resmi kurumu Avrupa Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı ve Avrupa Yatırım Bankası Lüksemburg şehrinde bulunmaktadır.

Bunun dışında turistler için de canlı ve hareketli bir şehirdir. Kültürel anlamda müzeler, tiyatrolar, konser salonları ve sanat galerileri kentin dört bir yanına dağılmıştır. Şehri gezmek için en güzel zaman, 23 Haziran Ulusal Gün’ün de kutlandığı yaz aylarıdır.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Lüksemburg Nerededir?

Lüksemburg, Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın başkentidir ve ülkenin güneyinde yer alır. Lüksemburg bir Batı Avrupa şehridir. Şehrin bulunduğu ve kendisiyle aynı adı taşıyan ülke, batı ve kuzeyinde Belçika, doğusunda Almanya’nın Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletleri, güneyinde ise Fransa’nın Lorraine bölgesi ile sınır komşusudur. 

Lüksemburg Gezilecek Yerler


 

Lüksemburg dünyanın en düzenli ve bakımlı kentlerinden birini yansıtır. Kent yüksek ve alçak olarak iki bölüme ayrılmıştır. Ville Haute denilen bölüm eski kenti, Ville Basse ise nehir kıyısını kapsar. Kenti eski şehirden keşfetmeye başlayabilirsiniz. Gezi sırasında mola vereceğiniz birçok park, bahçe ve restoran da sizi bekliyor olacak.

Adolphe Köprüsü

Adolphe Köprüsü

Lüksemburg’da Petrus Nehri üzerinden güvenli geçiş sağlamak için 1900-1903 yılları arasında inşa edilen ve kemerli bir yapıya sahip olan Adolphe Köprüsü, tren garı ile kent merkezini birbirine bağlamaktadır. Ville Haute’deki Boulevard Royal ile Gare’deki Avenue de la Liberté arasında bir geçiş köprüsüdür.
153 metre uzunluğunda ve 17.2 metre genişliğinde olan köprüde araçlar ve otobüs için toplam dört şeritli yol vardır. Ayrıca yayalar için de iki adet yürüyüş yoluna sahiptir. 

Gayriresmi olarak ulusal bir sembol haline gelen Adolphe Köprüsü, Lüksemburg’un bağımsızlığını temsil ettiğine inanılır. Köprü, hem bu sebepten hem de güzel bir görüntüye ve manzaraya sahip olduğundan yıllardır turistlerin ilgisini çekmektedir.

Fransız Paul Sejourne ve Lüksemburglu Albert Rodange tarafından 1900-1903 yılları arasında inşa edilen köprünün tasarımı o kadar güzeldir ki, Amerika Filedelfiya’daki Walnut Lane Köprüsü’nde yeniden uygulanmıştır. 

Bu güzel turistik köprü adını, 1890-1905 yılları arasında Lüksemburg’da hüküm süren Büyük Dük Adolphe’den almaktadır. Köprünün yapım yılı her ne kadar 100 yılı aşmış olsa da şehirde kullanıma açılan son köprü olması nedeni ile yerel halk tarafından halen “Yeni Köprü” olarak da adlandırılmaktadır.

Lükse burg Şehri şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Simple room in Luxembourg city, rooms lux city, Rooms Penthouse güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Stylish Duplex Luxembourg City Historical Area, Twin Cottage, high class flat. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Simple room in Luxembourg city, Studio Gasperich, Chambre Gasperich gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Kim's Home, Youth Hostel Luxembourg City, Chambre Gasperich tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lüksemburg Şehri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bock Casemates

Bock Casemates

Lüksemburg’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir Bock Casemates. Türkçe’de Bock Tahkimatı olarak da adlandırılabilecek olan yapıda pek çok yeraltı tüneli ve mağara yer alıyor. 

Buranın en eski tarihi aslında 963 yılına uzanıyor. Kayalık bir alan olan tepenin iyi bir savunma noktası olduğunu düşünen Kont Siegfried, kalesini buraya inşa ediyor. Çevresinde ise, şimdinin Lüksemburg şehri olan, şehir gelişmeye başlıyor. 

UNESCO Dünya Mirası sayılan yapının tünelleri ise ilk kez 1644 yılında İspanyol egemenliği döneminde yapılmıştır. 23 kilometre uzunluğa sahip olan tüneller 40 yıl sonra, Fransız askeri mühendis ve kale mimarı Vauban ile 18. yüzyılda Avusturyalılar tarafından genişletilmiştir. Yeraltında bulunan ve çok güvenlikli olan bu geçitler farklı katlarda inşa edilmiştir.

Kalenin 1867 yılında yıkılmasının ardından 17 kilometrelik kısmı korunabilmiştir. Bu bölümler 1933 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. 1994 yılında ise UNESCO burayı Dünya Mirası Listesi’ne kabul etmiştir.

Sağladığı güvenlikle şehrin kurulma sürecini hızlandıran tepenin altında bulunan galerileri ve tünelleri gezdikten sonra üst kısmına çıkıp, Petrus Vadisi’nin eşsiz manzarasını da seyredebilirsiniz.

Büyük Dük Sarayı

Büyük Dük Sarayı

1572-1795 yılları arasında belediye binası olarak inşa edilen Büyük Dük Sarayı (Palais grand-ducal), 1817’den sonra Lüksemburg Hükümeti tarafından kullanılmaya başlandı. Sarayı bu anlamda kullanan ilk kişi Prens Henry oldu. 

Büyük Dük III. William ve eşi Büyük Düşes Emma’nın ziyareti öncesinde, 1883 yılında, saray önemli bir yenilenmeden geçirildi. Büyük Dük Adolphe döneminde ise yapıya yeni alanlar eklendi. Belçikalı Mimar Gedeon Bordiau ve Lüksemburglu Mimar Charles Arendt tarafından aile odaları ve misafir odaları bu dönemde eklendi. 

Büyük Dük ve Düşes’in ikamet ettikleri yapı 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından işgal edilerek, tavernaya dönüştürüldü. Ve ne yazık ki bu dönemde sarayın mobilyaları, sanat koleksiyonu ve mücevherleri zarar gördü. Sarayın kapısına gamalı haçlı bayrak çekildi. 1945 yılında Büyük Düşes Charlotte’un sürgünden dönmesinin ardından saray yeniden Büyük Dük Sarayı oldu. Charlotte döneminde, 1960’lı yıllarda saray dekorasyonu yeniden yapıldı. 1991-1996 yılları arasında ise tamamen yenilendi. Bundan sonra ise günceli, modern zevkleri ve konforu yakalamak adına saray dekorasyonu dönemsel olarak değiştirilmeye başladı.

İkametgâh olması ve devlet işlerinin yürütülmesi dışında, resmi davetlerin de gerçekleştirildiği saray yılın belirli dönemlerinde rehberli turlar ile gezilebiliyor.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Lüksemburg Para Birimi

Lüksemburg’un resmi para birimi Euro’dur.

Lüksemburg Resmi Dili

Lüksemburg'da, Lüksemburgca, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç resmi dil vardır. Lüksemburgca resmi dillerden biri olmasının yanında dukalığın da ulusal dilidir. Lüksemburgca, Almanya sınırında, Almanların konuştuğu lehçeye yakın bir dil olup, yoğun biçimde Fransızca'dan etkilenmiştir. Lüksemburgca günlük hayatta konuşulan dil olma özelliğine sahipken, yazılı dilde pek kullanılmaz.

Resmi yazışmaların büyük bölümü Fransızca yapılır. Okullarda en çok öğretilen dil ise Almanca'dır. Almanca aynı zamanda Katolik Kilisesi'nin de dilidir. Lüksemburg'da eğitim de üç-dillidir. İlköğretimin ilk yılları Lüksemburgca yapılır. Daha sonra kullanılan dil Almanca olarak değişir. Ortaöğretimde ise öğretim dili Fransızca'ya döner. Ancak ülkede ortaöğretimden mezun olabilmek için ülkenin üç resmi dilinde de yeterlilik belgesi gerekmektedir.

Lüksemburg Saat Farkı

Lüksemburg ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Saati Türkiye'den 2 saat geridedir.

Lüksemburg Türkiye Dış Temsilcilikleri

LÜKSEMBURG BÜYÜKELÇİLİĞİ

Lüksemburg'a Ne Zaman Gidilir?


 

Lüksemburg, Batı Avrupa’da bulunduğundan okyanus iklimi özelikleri görülmektedir. Bu sebeple de her mevsim bol yağışlı geçmektedir. Nem oranı yüksek, yıllık sıcaklık farkı azdır. En kurak aylarda bile yağış görülse de yağışın görece daha az olduğu yaz mevsiminde Lüksemburg’u ziyaret edebilirsiniz.

Lüksemburg’da 23 Haziran Ulusal Günü oldukça renkli bir şekilde kutlanır. Yaz mevsimi olması da avantaj olacaktır. Gezi planınızı bu tarihe denk getirirseniz büyük bir eğlenceye tanıklık edebilirsiniz.
 

Lüksemburg'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Lüksemburg-Findel Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar mevcuttur. Şehir merkezinden yalnızca 6 km uzakta olan havalimanından şehir merkezine otobüs ya da trenle kolayca ulaşabilirsiniz. 

Lüksemburg’a birçok Avrupa şehrinden trenle ulaşmak da mümkün. Paris, Trier ya da Brüksel gibi merkezden trenle kısa sürede Lüksemburg’a gidebilirsiniz. Aynı şekilde birçok şehirden otobüslerle de uygun fiyatlara Lüksemburg’a yolculuk edebilirsiniz.

Lüksemburg Şehri şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Lüksemburg'da Nerede Kalınır?

Alzette ve Petrusse nehirleri arasındaki Lüksemburg şehri Avrupa’da yer alan, doğal güzelliklerini yitirmemiş başkentlerin önde gelenlerinden biri olarak anılıyor. Harika müzeler, şaşırtıcı güzellikteki parklar, Old Town civarının yarattığı masalsı etki ile Lüksemburg; son derece yüksek bir turizm potansiyeli yaratıyor.

Sanat ve kültür etkinliklerinde dünyanın en önde gelen kentlerinden biri olan Lüksemburg, Avrupa ülkelerinin arasındaki konumu ile de misafirlerine, kolay ulaşım gibi büyük bir avantaj sunuyor. Denize kıyısı olmasa da turistik cazibe yaratabilen kentin ılıman iklimi de her mevsim talep görmesine ortam yaratıyor.

Nehirler sayesinde taze balık ve su ürünleri konusunda da gelişmiş bir mutfağa sahip olan Lüksemburg, 1994 yılından beri eski merkezinin tarihî değeri nedeni ile koruma altına alınan UNESCO şehirleri arasında yer alıyor.   

Lüksemburg'da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lüksemburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Lüksemburg Otelleri

Lüksemburg, aynı ismi taşıyan ülkenin başkenti olarak Avrupa’nın tam merkezinde yer alıyor. Ülke, Belçika, Almanya ve Fransa’nın ortasında bulunuyor ve başkent Lüksemburg şehri de ülkenin güneyindeki konumu ile bir Batı Avrupa şehri olarak tanınıyor.

Parkları ve yeşil alanları ile şehrin genel görüntüsünü oluşturan Lüksemburg, sakin ve keyifli bir Avrupalı. Şehirden geçen iki nehir, Alzette ve Pétruse nehirleri de manzarayı büyüleyici hale getiriyor. Deniz seviyesinden 300 metre kadar yüksekliği bulunan şehrin modern ve yenilikçi çizgisinin yanında sanki geçmişe yolculuk yapıyorsunuz hissi uyandıran tarihî semtleri de çok etkileyici.

Lüksemburg Otelleri 

Dünyada 2 defa “Avrupa Kültür Başkenti” unvanını kazanmış olan tek şehir olma onurunu da taşıyan Lüksemburg; doğası, tarihî yapıları, kültür ve sanat konusundaki çalışmaları ile son derece popüler bir turizm destinasyonu sayılıyor ve dünyanın pek çok ülkesinden talep alıyor. 

Lüksemburg Şehir İçi Ulaşım


 

Lüksemburg, oldukça küçük olduğundan, tüm kenti yürüyerek rahatça keşfedebilirsiniz. Yine de tren ve otobüs seçenekleri mevcut. Lüksemburg tren yolları (Chemins de Fer Luxembourgeois) özellikle güneydeki birçok bölgeye gidiyor; kuzeye ise sadece bir hat gidiyor. Bu sebeple kuzey bölgesine seyahat ederken otobüslerden faydalanabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri otobüsler oldukça seyrek geçtiği için hafta sonu planlamanızı yaparken otobüs saatlerine dikkat etmenizde fayda var. 
Lüksemburg’da özel ya da kiralık aracınızı da kullanabilirsiniz fakat özellikle hafta sonları şehirde park alanı bulmak oldukça zor. Birçok otopark hafta sonu erken saatte kapattığından turistik gezinizi yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz. 

Birçok küçük Avrupa şehrinde olduğu gibi Lüksemburg’da da bisikletle gezmek oldukça rahat. Kolayca kiralayabileceğiniz bisikletinizle gün boyu şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Havaalanından şehir merkezi 6 km uzaklıkta ve 30 dakikada taksi ya da otobüs ile ulaşılabilmekte. 9 ve 16 numaralı otobüsler ile şehir merkezi Hamilus Meydanı’na ve tren garına ulaşılabilir.

Lüksemburg Mutfağı


 

Lüksemburg, üç büyük Avrupa şehrinin arasında kaldığından mutfağı da bu ülkelerden etkilenmiştir. Özellikle de Fransız etkisini Lüksemburg yemeklerinde gözlemleyebilirsiniz. Lüksemburg’da füme et ve sosisin değişik sunumlarıyla karşılaşabilir, alabalık, turna, kerevit gibi yerel balıkların tadına bakabilirsiniz. Şehrin mutfağının temel malzemeleri fasulye, patates, jambon, lahana, soğan ve diğer kök bitkileridir. 

Alman kültürü etkisiyle domuz etinden yapılan yemekler ve yanında servis edilen patates hemen her restoranda karşınıza çıkabilecek bir ikili. “Judd mat gaardebounen” adı verilen füme domuz eti, yanında haşlanmış yeşil fasulye ile servis ediliyor ve Lüksemburg’un spesiyallerinden bir tanesi.  Ayrıca “Gromperekichelchen” adı verilen, Türkçesi patates bisküvisi olan atıştırmalığı da mutlaka denemelisiniz. 

Son yıllarda, göçlerin etkisiyle Lüksemburg’da Portekiz ve İtalyan mutfağı da oldukça revaçta. Bu yüzden dünya mutfağını da Lüksemburg’da keşfedebilirsiniz. 

Lüksemburg’da birbirinden çeşitli çikolatalarla şarapların da keyfini çıkarmak mümkün. Özellikle Pinot Gris, Gewürtztraminer gibi şarapların tadına bakmadan dönmemek gerek. Sadece şarap değil, “Diekirch” adı verilen yerel biranın da tadına bakabilirsiniz. Adı aynı isimli kasabadan gelen Diekirch, Lüksemburglular tarafından yemeklerin yanında da tercih ediliyor. Yemekten sonra ise “eau-de-vie” yani “hayat suyu” dedikleri, erikten üretilen bir içkiyi tüketiyorlar. “Mirabelle” ya da “Quetsch” adlarıyla bulabileceğiniz bu içki oldukça sert olduğu için kahvenizin içine karıştırarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Popüler restoranlar
Alfa Brasserie, Restaurant Centser Roud Hous, Restaurant Le Bistrot By Parc Bleair

Bahşiş
Lüksemburg’da bahşişler genelde hesaba dahildir. Fakat büyük ve lüks restoranlarda %10 bahşiş bırakılmalıdır.
 

Lüksemburg Gece Hayatı


 

Lüksemburg şehir merkezinde birçok mekan bulmak mümkün. Çoğu Irish Pub tarzında olan pubların dışında gece kulüpleri açısından da birçok seçenek mevcut. Birçok iyi yerel DJ’e ev sahipliği yapan Lüksemburg’da sabahın ilk ışıklarına kadar müziğe doyacağınız yerler var. Özellikle ana tren istasyonu karşısında onlarca gece kulübü bulabilirsiniz.

Yerel halk ve turistlerin en çok tercih ettiği barlardan bir tanesi yerel biraların tadını çıkarabileceğiniz “Brauerei - Big Beer Company”. Ayrıca “Coco Mango” ve “ Star’s Bar” da içkilerinizi yudumlamak için eğlenceli mekanlar arasında.

“Byblos Club”, “Liquid” ve “ Rock Solid” en çok rağbet gören gece kulüplerinden sadece üç tanesi. Biraz daha lüks bir mekan tercih ediyorsanız, zaman zaman ünlü şarkıcıların ve ünlü DJ’lerin sahne aldığı “Den Atelier”yi deneyebilir, kaliteli müziğin tadını çıkarabilirsiniz. 
 

Lüksemburg'da Alışveriş


 

Lüksemburg’da Avrupa’nın en popüler ve lüks markalarının mağazalarını bulabilirsiniz. Şehrin trafiğe kapalı olan uzun caddeleri alışveriş yapmayı çok daha keyifli hale getiriyor. “Esch-sur-Alzette Caddesi”, şehrin en uzun ve en çok mağazaya ev sahipliği yapan alışveriş caddesidir. Daha küçük butikleri de görmek istiyorsanız “Grand Rue” ve etrafındaki küçük sokakları gezebilir, özel tasarım butikleri keşfedebilirsiniz.

Eğer antika meraklısıysanız her ayın ikinci ve dördüncü Cumartesi günleri Place d’Armes Meydanı’nda kurulan antika pazarı ilginizi çekebilir. Yerel sebze ve meyveleri keşfetmek istiyorsanız Place Guillaume’da her hafta Çarşamba ve Perşembe günleri kurulan pazarı ziyaret etmelisiniz. 

Lüksemburg’da hediyelik eşya seçenekleri çok geniş olmamakla beraber yüzlerce çeşit şarap satan dükkanlar bulabilirsiniz. Turistler tarafından en çok tercih edilen hediyelik ürün bir şişe şarap oluyor. Ayrıca Lüksemburg’un özel yapım çikolatalarından da birkaç kutu satın alabilirsiniz. 
 

Lüksemburg Festivaller


 
•    Lüksemburg Film Festivali (Şubat-Mart)
•    Ördek Yarışı (Nisan)
•    Lüksemburg ING Gece Maraton Koşusu (Mayıs)
•    Fête de la Musique (Haziran)
•    Summer in the City (Haziran-Eylül)
•    Lüksemburg Ulusal Bayramı (23 Haziran)
•    Rock-A-Field (Temmuz)
•    E-Lake Festival (Ağustos)
•    Schueberfouer Eğlence Fuarı (Ağustos-Eylül)

Lüksemburg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Paskalya
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Kutsal Pazartesi
 • Ulusal Gün (23 Haziran)
 • Tüm Azizler Günü
 • Noel (25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Lüksemburg İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112

Lüksemburg Vizesi

 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.