Lüksemburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Lüksemburg Şehri ya da Lüksemburg olarak anılan şehir, aynı isme sahip Lüksemburg ülkesinin başkentidir. Şehrin kuzeyinde Alzette Nehri, güneyinde Pétrusse Nehri ve ortasında Orta Çağ’da Franklar tarafından inşa edilen Lüksemburg Kalesi bulunmaktadır. İşte tam da bu yüzden bu küçük şehir, turistler için bir masal diyarı gibidir.

Merkezi konumu sayesinde turistler için uğrak yeri gibidir. Brüksel'e 188, Paris'e 289 ve Köln'e 190 km uzaklıktadır. Ancak bu merkezi konumu, geçmişte pek çok kez hakimiyetin el değiştirmesine de sebep olmuştur. 10. yüzyılda surlarla çevrili bir şekilde Alzette ve Pétrusse nehirlerinin üzerine kurulan şehrin günümüze kadar kalmayı başaran tarihi mahalle ve sur sistemleri ile kentin tarihsel değerleri 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi ile koruma altına alınmıştır.

Lüksemburg, dünyanın en zengin şehirlerinden birisi olarak kabul edilir; bu nedenle, yıllar içerisinde bankacılık merkezi haline gelmiştir. Avrupa Birliği’nin üç resmi kurumu Avrupa Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı ve Avrupa Yatırım Bankası Lüksemburg şehrinde bulunmaktadır.

Bunun dışında turistler için de canlı ve hareketli bir şehirdir. Kültürel anlamda müzeler, tiyatrolar, konser salonları ve sanat galerileri kentin dört bir yanına dağılmıştır. Şehri gezmek için en güzel zaman, 23 Haziran Ulusal Gün’ün de kutlandığı yaz aylarıdır.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Lüksemburg Şehri ile İlgili

Lüksemburg Nerededir?

Lüksemburg, Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın başkentidir ve ülkenin güneyinde yer alır. Lüksemburg bir Batı Avrupa şehridir. Şehrin bulunduğu ve kendisiyle aynı adı taşıyan ülke, batı ve kuzeyinde Belçika, doğusunda Almanya’nın Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletleri, güneyinde ise Fransa’nın Lorraine bölgesi ile sınır komşusudur. 

Lüksemburg'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Lüksemburg-Findel Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar mevcuttur. Şehir merkezinden yalnızca 6 km uzakta olan havalimanından şehir merkezine otobüs ya da trenle kolayca ulaşabilirsiniz. 

Lüksemburg’a birçok Avrupa şehrinden trenle ulaşmak da mümkün. Paris, Trier ya da Brüksel gibi merkezden trenle kısa sürede Lüksemburg’a gidebilirsiniz. Aynı şekilde birçok şehirden otobüslerle de uygun fiyatlara Lüksemburg’a yolculuk edebilirsiniz.

Lüksemburg'a Ne Zaman Gidilir?


 

Lüksemburg, Batı Avrupa’da bulunduğundan okyanus iklimi özelikleri görülmektedir. Bu sebeple de her mevsim bol yağışlı geçmektedir. Nem oranı yüksek, yıllık sıcaklık farkı azdır. En kurak aylarda bile yağış görülse de yağışın görece daha az olduğu yaz mevsiminde Lüksemburg’u ziyaret edebilirsiniz.

Lüksemburg’da 23 Haziran Ulusal Günü oldukça renkli bir şekilde kutlanır. Yaz mevsimi olması da avantaj olacaktır. Gezi planınızı bu tarihe denk getirirseniz büyük bir eğlenceye tanıklık edebilirsiniz.
 

Lüksemburg'da Nerede Kalınır?

Alzette ve Petrusse nehirleri arasındaki Lüksemburg şehri Avrupa’da yer alan, doğal güzelliklerini yitirmemiş başkentlerin önde gelenlerinden biri olarak anılıyor. Harika müzeler, şaşırtıcı güzellikteki parklar, Old Town civarının yarattığı masalsı etki ile Lüksemburg; son derece yüksek bir turizm potansiyeli yaratıyor.

Sanat ve kültür etkinliklerinde dünyanın en önde gelen kentlerinden biri olan Lüksemburg, Avrupa ülkelerinin arasındaki konumu ile de misafirlerine, kolay ulaşım gibi büyük bir avantaj sunuyor. Denize kıyısı olmasa da turistik cazibe yaratabilen kentin ılıman iklimi de her mevsim talep görmesine ortam yaratıyor.

Nehirler sayesinde taze balık ve su ürünleri konusunda da gelişmiş bir mutfağa sahip olan Lüksemburg, 1994 yılından beri eski merkezinin tarihî değeri nedeni ile koruma altına alınan UNESCO şehirleri arasında yer alıyor.   

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lüksemburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Lüksemburg’da Nerede Kalınır - Lüksemburg’un Bölgeleri

Lüksemburg tatiliniz sırasında gezmekten keyif alacağınız pek çok destinasyon bulunuyor. Eski kent bölümü tarihle ilgilenenlerin ilgisini çekse de modern kısmı da son derece yeşil ve düzenli olan kentte gezmek gerçekten keyif verici oluyor. Petrus Nehri üzerindeki Adolphe Köprüsü’nde fotoğraf çekip, Bock Casemates bölgesindeki tünelleri ve galerileri gezebilir, Büyük Dük Sarayı olan Palais Grand-Ducal’ı görebilirsiniz. Bu arada şehrin her yerindeki park ve kafelerde dinlenip, lezzetli yiyecek ve içeceklerin tadına bakabilirsiniz.

Lüksemburg’da tatil yapacak okuyucularımıza ilk olarak tren istasyonu ve merkeze yakın Gare bölgesini, ardından da eski kent meydanı yakınındaki Ville Haute bölgesini öneriyoruz. İş çevresi ve sosyal alanlara yakın Bonnevoiebölgesi ile alışveriş merkezlerine yakın Kirchberg bölgesi sonraki önerilerimiz. Şehre gelir gelmez oteline kavuşmak isteyen okuyucularımıza önerdiğimiz Aeroport de Luxembourg bölgesi de şehirden otel tavsiyesinde bulunacağımız bir diğer bölge oluyor.

Ülkemizden Lüksemburg’a gitmenin en kolay yolu uçakla ulaşımdan geçiyor. Büyük şehirlerimizin alanlarında, Şehirde bulunan Findel - Lüksemburg Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar bulunuyor. Alana indikten sonra 6 kilometre mesafede bulunan şehir merkezine gitmek için, otellerin shuttle servislerini kullanabilir, toplu taşıma seçebilir veya taksi tutabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’nın ortasındaki konumu sayesinde, pek çok Avrupa kentinden tren ile ulaşma imkânı da bulunuyor.

Şehir içi ulaşım için halkın geneli bisiklet veya yürüyüşü tercih ediyor. Bu küçük ve düzenli şehirde istediğiniz yere gitmek gerçekten kolay. Daha az yorulmak isteyen turistler, otobüsleri kullanabilir veya taksi ile ulaşımı tercih edebilirler. Otomobil kiralamak da alternatifler arasında bulunuyor.

Gare Bölgesinde Yer Alan Lüksemburg Otelleri

Lüksemburg tren istasyonuna yakın olan bu bölge, tarihî şehir merkezine olan 10 dakikalık mesafesi ile oldukça popüler bi destinasyon. Notre-Dame Katedrali ve trafiğe kapalı caddesi ile keyifli bir yaya rotası ve alışveriş merkezi olan Place D’Armes’e yakın bölgenin otelleri oldukça yüksek talep görüyorlar.
 

 • Hotel Grey
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: Rue Joseph Junk
  Fiyat: Geceliği 196 € - 230 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Grey

 • BEST WESTERN Hotel International
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Place de la Gare
  Fiyat: Geceliği 105 € - 120 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • City Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: Rue de Strasbourg
  Fiyat: Geceliği 110 € - 115 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Hotel Central Molitor
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Avenue de la Liberte
  Fiyat: Geceliği 125 € - 135 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Hotel Empire
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı
  Konum: Place De La Gare
  Fiyat: Geceliği 105 € - 115 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Empire

Ville Haute Bölgesindeki Lüksemburg Otelleri

Eski Kent bölgesi diyebileceğimiz Ville Haute bölgesi, pek çok tarihî ve simgesel yapının da yakınında bulunuyor. Place d'Armes, Parc de Ville, Palais Grand-Ducal, Belediye Binası, Büyük Dukes Sarayı ve Constitution Meydanı'ndaki Gëlle Fra anıtı ile Notre Dame Katedrali bölgeye yakın diyebileceğimiz tarihî noktalar arasında yer alıyor. Bu tarihî dokuya yakın konaklamak isteyen okuyucularımız için hazırladığımız listeden, bölgedeki en iyi tesisleri inceleyebilirsiniz. 
 

 • Hotel Le Royal
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, SPA
  Konum: Boulevard Royal
  Fiyat: Geceliği 165 € - 180 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Le Royal

 • Large central apartment with rooftop in Luxembourg
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, otopark, mutfak
  Konum: Rue des Bains
  Fiyat: Geceliği 189 € - 200 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Hotel Vauban
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Place Guillaume
  Fiyat: Geceliği 120 € - 135 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Hotel Simoncini
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda
  Konum: Rue Notre Dame
  Fiyat: Geceliği 90 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Youth Hostel Luxembourg City
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Rue du Fort Olisy
  Fiyat: Geceliği 25 € - 30 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Youth Hostel Luxembourg City

Bonnevoie Bölgesindeki Lüksemburg Otelleri

Şehrin Bonnevoie bölgesi, genellikle çok uluslu şirketlere ve ülke büyükelçiliklerine yakın konumu ile ilgi çekiyor. Alzette ve Petrusse vadilerinin arasında bulunan bölge, yüksek standartlı tesisleri ile şehri ziyaret eden konukların da tercih ettiği mevkiler arasında bulunuyor. Bölgenin en iyilerinden seçtiğimiz farklı standarttaki tesisleri aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.
 

 • Hotel Pax
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Route de Thionville
  Fiyat: Geceliği 104 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Pax

 • Sofitel Luxembourg Le Grand Ducal
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, oda servisi, bar
  Konum: Boulevard D'avranches
  Fiyat: Geceliği 169 € - 219 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Novotel Luxembourg Centre
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar
  Konum: Rue Du Laboratoire
  Fiyat: Geceliği 121 € - 129 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Auberge Le Veranda
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Route De Thionville
  Fiyat: Geceliği 108 € - 135 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Capital Flat 70m2
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda
  Konum: Place de Durbuy   
  Fiyat: Geceliği 157 € - 170 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Capital Flat 70m2

Kirchberg Bölgesindeki Lüksemburg Otelleri

Kirchberg bölgesi, d’Coque Ulusal Spor Merkezi’ne ve alışveriş merkezlerine yakın konumu ile gezmeyi ve alışveriş yapmayı sevenlerin tercih ettiği bölgeler arasında bulunuyor. Bu bölgede konaklayarak kolayca MUDAM Müzesi’ni gezebilir, Lüksemburg Filarmoni Orkestrası’nı dinleyebilir, Lüksemburg Büyük Tiyatrosu’nda sergilenen oyunları izleyebilirsiniz.
 

 • Sofitel Luxembourg Europe
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, oda servisi, bar
  Konum: Rue du Fort Niedergrünewald
  Fiyat: Geceliği 118 € - 159 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sofitel Luxembourg Europe

 • Novotel Luxembourg Kircberg
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Rue du Fort Niedergruenewald
  Fiyat: Geceliği 125 € - 161 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Coque Hotel
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, SPA
  Konum: rue Léon Hengen  
  Fiyat: Geceliği 75 € - 100 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Melia Luxembourg
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, SPA
  Konum: Park Dräi Eechelen
  Fiyat: Geceliği 121 € - 155 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Au P’tit Max – Studios hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, evcil hayvan girebilir
  Konum: Rue de la Lavande
  Fiyat: Geceliği 110 € - 128 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Au P’tit Max – Studios hotel

Aeroport de Luxembourg Bölgesindeki Lüksemburg Otelleri

Havalimanına yakın tesislerde konaklamayı seven okuyucularımız için önerimiz olan bu bölge ulaşım konusunda sağladığı avantaj ile ilgi görüyor. Golf kulübüne de yakın planda olmak isteyen okuyucularımızın aşağıdaki listeyi incelemeden karar vermemelerini öneriyoruz.
 

 • Charly’s Gare
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, evcil hayvan girebilir, bar
  Konum: Rue du Golf
  Fiyat: Geceliği 79 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Charly’s Gare

 • Hotel il Castello Borghese
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Route de Trèves
  Fiyat: Geceliği 79 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Campanile Hotel Luxembourg Aeroport
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Route de Trèves
  Fiyat: Geceliği 65 € - 89 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • NH Luxembourg
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Route de Trèves
  Fiyat: Geceliği 116 € - 155 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • ibis Luxembourg Aeroport
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Route de Trèves
  Fiyat: Geceliği 69 € - 89 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

  ​​​​
  ibis Luxembourg Aeroport

Lüksemburg’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Lüksemburg Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Lüksemburg otellerini görmek için tıklayın.

Lüksemburg Otelleri

Lüksemburg, aynı ismi taşıyan ülkenin başkenti olarak Avrupa’nın tam merkezinde yer alıyor. Ülke, Belçika, Almanya ve Fransa’nın ortasında bulunuyor ve başkent Lüksemburg şehri de ülkenin güneyindeki konumu ile bir Batı Avrupa şehri olarak tanınıyor.

Parkları ve yeşil alanları ile şehrin genel görüntüsünü oluşturan Lüksemburg, sakin ve keyifli bir Avrupalı. Şehirden geçen iki nehir, Alzette ve Pétruse nehirleri de manzarayı büyüleyici hale getiriyor. Deniz seviyesinden 300 metre kadar yüksekliği bulunan şehrin modern ve yenilikçi çizgisinin yanında sanki geçmişe yolculuk yapıyorsunuz hissi uyandıran tarihî semtleri de çok etkileyici.

 

Dünyada 2 defa “Avrupa Kültür Başkenti” unvanını kazanmış olan tek şehir olma onurunu da taşıyan Lüksemburg; doğası, tarihî yapıları, kültür ve sanat konusundaki çalışmaları ile son derece popüler bir turizm destinasyonu sayılıyor ve dünyanın pek çok ülkesinden talep alıyor. 

Devamını Oku

Lüksemburg Gezilecek Yerler


 

Lüksemburg dünyanın en düzenli ve bakımlı kentlerinden birini yansıtır. Kent yüksek ve alçak olarak iki bölüme ayrılmıştır. Ville Haute denilen bölüm eski kenti, Ville Basse ise nehir kıyısını kapsar. Kenti eski şehirden keşfetmeye başlayabilirsiniz. Gezi sırasında mola vereceğiniz birçok park, bahçe ve restoran da sizi bekliyor olacak.

Devamını Oku

Lüksemburg Şehir İçi Ulaşım


 

Lüksemburg, oldukça küçük olduğundan, tüm kenti yürüyerek rahatça keşfedebilirsiniz. Yine de tren ve otobüs seçenekleri mevcut. Lüksemburg tren yolları (Chemins de Fer Luxembourgeois) özellikle güneydeki birçok bölgeye gidiyor; kuzeye ise sadece bir hat gidiyor. Bu sebeple kuzey bölgesine seyahat ederken otobüslerden faydalanabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri otobüsler oldukça seyrek geçtiği için hafta sonu planlamanızı yaparken otobüs saatlerine dikkat etmenizde fayda var. 
Lüksemburg’da özel ya da kiralık aracınızı da kullanabilirsiniz fakat özellikle hafta sonları şehirde park alanı bulmak oldukça zor. Birçok otopark hafta sonu erken saatte kapattığından turistik gezinizi yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz. 

Birçok küçük Avrupa şehrinde olduğu gibi Lüksemburg’da da bisikletle gezmek oldukça rahat. Kolayca kiralayabileceğiniz bisikletinizle gün boyu şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Havaalanından şehir merkezi 6 km uzaklıkta ve 30 dakikada taksi ya da otobüs ile ulaşılabilmekte. 9 ve 16 numaralı otobüsler ile şehir merkezi Hamilus Meydanı’na ve tren garına ulaşılabilir.

Lüksemburg Mutfağı


 

Lüksemburg, üç büyük Avrupa şehrinin arasında kaldığından mutfağı da bu ülkelerden etkilenmiştir. Özellikle de Fransız etkisini Lüksemburg yemeklerinde gözlemleyebilirsiniz. Lüksemburg’da füme et ve sosisin değişik sunumlarıyla karşılaşabilir, alabalık, turna, kerevit gibi yerel balıkların tadına bakabilirsiniz. Şehrin mutfağının temel malzemeleri fasulye, patates, jambon, lahana, soğan ve diğer kök bitkileridir. 

Alman kültürü etkisiyle domuz etinden yapılan yemekler ve yanında servis edilen patates hemen her restoranda karşınıza çıkabilecek bir ikili. “Judd mat gaardebounen” adı verilen füme domuz eti, yanında haşlanmış yeşil fasulye ile servis ediliyor ve Lüksemburg’un spesiyallerinden bir tanesi.  Ayrıca “Gromperekichelchen” adı verilen, Türkçesi patates bisküvisi olan atıştırmalığı da mutlaka denemelisiniz. 

Son yıllarda, göçlerin etkisiyle Lüksemburg’da Portekiz ve İtalyan mutfağı da oldukça revaçta. Bu yüzden dünya mutfağını da Lüksemburg’da keşfedebilirsiniz. 

Lüksemburg’da birbirinden çeşitli çikolatalarla şarapların da keyfini çıkarmak mümkün. Özellikle Pinot Gris, Gewürtztraminer gibi şarapların tadına bakmadan dönmemek gerek. Sadece şarap değil, “Diekirch” adı verilen yerel biranın da tadına bakabilirsiniz. Adı aynı isimli kasabadan gelen Diekirch, Lüksemburglular tarafından yemeklerin yanında da tercih ediliyor. Yemekten sonra ise “eau-de-vie” yani “hayat suyu” dedikleri, erikten üretilen bir içkiyi tüketiyorlar. “Mirabelle” ya da “Quetsch” adlarıyla bulabileceğiniz bu içki oldukça sert olduğu için kahvenizin içine karıştırarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Popüler restoranlar
Alfa Brasserie, Restaurant Centser Roud Hous, Restaurant Le Bistrot By Parc Bleair

Bahşiş
Lüksemburg’da bahşişler genelde hesaba dahildir. Fakat büyük ve lüks restoranlarda %10 bahşiş bırakılmalıdır.
 

Lüksemburg'da Alışveriş


 

Lüksemburg’da Avrupa’nın en popüler ve lüks markalarının mağazalarını bulabilirsiniz. Şehrin trafiğe kapalı olan uzun caddeleri alışveriş yapmayı çok daha keyifli hale getiriyor. “Esch-sur-Alzette Caddesi”, şehrin en uzun ve en çok mağazaya ev sahipliği yapan alışveriş caddesidir. Daha küçük butikleri de görmek istiyorsanız “Grand Rue” ve etrafındaki küçük sokakları gezebilir, özel tasarım butikleri keşfedebilirsiniz.

Eğer antika meraklısıysanız her ayın ikinci ve dördüncü Cumartesi günleri Place d’Armes Meydanı’nda kurulan antika pazarı ilginizi çekebilir. Yerel sebze ve meyveleri keşfetmek istiyorsanız Place Guillaume’da her hafta Çarşamba ve Perşembe günleri kurulan pazarı ziyaret etmelisiniz. 

Lüksemburg’da hediyelik eşya seçenekleri çok geniş olmamakla beraber yüzlerce çeşit şarap satan dükkanlar bulabilirsiniz. Turistler tarafından en çok tercih edilen hediyelik ürün bir şişe şarap oluyor. Ayrıca Lüksemburg’un özel yapım çikolatalarından da birkaç kutu satın alabilirsiniz. 
 

Lüksemburg Gece Hayatı


 

Lüksemburg şehir merkezinde birçok mekan bulmak mümkün. Çoğu Irish Pub tarzında olan pubların dışında gece kulüpleri açısından da birçok seçenek mevcut. Birçok iyi yerel DJ’e ev sahipliği yapan Lüksemburg’da sabahın ilk ışıklarına kadar müziğe doyacağınız yerler var. Özellikle ana tren istasyonu karşısında onlarca gece kulübü bulabilirsiniz.

Yerel halk ve turistlerin en çok tercih ettiği barlardan bir tanesi yerel biraların tadını çıkarabileceğiniz “Brauerei - Big Beer Company”. Ayrıca “Coco Mango” ve “ Star’s Bar” da içkilerinizi yudumlamak için eğlenceli mekanlar arasında.

“Byblos Club”, “Liquid” ve “ Rock Solid” en çok rağbet gören gece kulüplerinden sadece üç tanesi. Biraz daha lüks bir mekan tercih ediyorsanız, zaman zaman ünlü şarkıcıların ve ünlü DJ’lerin sahne aldığı “Den Atelier”yi deneyebilir, kaliteli müziğin tadını çıkarabilirsiniz. 
 

Lüksemburg Festivaller


 
•    Lüksemburg Film Festivali (Şubat-Mart)
•    Ördek Yarışı (Nisan)
•    Lüksemburg ING Gece Maraton Koşusu (Mayıs)
•    Fête de la Musique (Haziran)
•    Summer in the City (Haziran-Eylül)
•    Lüksemburg Ulusal Bayramı (23 Haziran)
•    Rock-A-Field (Temmuz)
•    E-Lake Festival (Ağustos)
•    Schueberfouer Eğlence Fuarı (Ağustos-Eylül)

Lüksemburg İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112

Lüksemburg Türkiye Dış Temsilcilikleri

LÜKSEMBURG BÜYÜKELÇİLİĞİ

Lüksemburg Para Birimi

Lüksemburg’un resmi para birimi Euro’dur.

Lüksemburg Resmi Dili

Lüksemburg'da, Lüksemburgca, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç resmi dil vardır. Lüksemburgca resmi dillerden biri olmasının yanında dukalığın da ulusal dilidir. Lüksemburgca, Almanya sınırında, Almanların konuştuğu lehçeye yakın bir dil olup, yoğun biçimde Fransızca'dan etkilenmiştir. Lüksemburgca günlük hayatta konuşulan dil olma özelliğine sahipken, yazılı dilde pek kullanılmaz.

Devamını Oku

Lüksemburg Saat Farkı

Lüksemburg ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Saati Türkiye'den 2 saat geridedir.

Lüksemburg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Paskalya
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Kutsal Pazartesi
 • Ulusal Gün (23 Haziran)
 • Tüm Azizler Günü
 • Noel (25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Lüksemburg Şehri Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 4oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Ülke: Lüksemburg
Nüfus: 107,247
Resmi Dil: Lüksemburgca, Almanca, Fransızca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Okyanus İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün