Brüksel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brüksel, bir Batı Avrupa ülkesi olan Belçika'nın başkentidir. Ülkede Felemenkçe, Fransızca ve Almanca olacak şekilde üç resmi dil vardır ve Brüksel'de de tabelalar Fransızca ve Felemenkçe olarak iki dilde yazılmaktadır. Brüksel, kendi ile aynı adı taşıyan ve Belçika'nın 3 bölgesinden biri olan Brüksel bölgesinde yer alır. Avrupa Birliği ve NATO ile ilgili birçok kurumu barındırıyor olmasından dolayı Avrupa Birliği ve Avrupa başkenti olarak da adlandırılır. Bunun yanında sanat ve mimarinin de geliştiği şehrin meydanı olan Grand Place, bünyesinde bulunan farklı yüzyıllara ait farklı mimari tarzları yansıtan atmosferi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de girmiştir. Sadece bu meydanda değil şehrin alışveriş sokaklarında, alışveriş merkezlerinde de mimarinin önemli yer tuttuğunu göreceksiniz. Şehirde düzenlenen sanat festivalleri ile sanatseverlerin de özel ilgisini çeken bir merkezdir. Ekonomik açıdan bakıldığında ise Avrupa Ekonomik Topluluğu,Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu gibi ekonomik toplulukların merkezlerine ev sahipliği yapar. Avrupa Birliği ülkeleri arasında rekabetçi ve yerleşmiş bir ekonomiye sahip bir ülkedir.

Büyük ölçüde Avrupa Birliği ve NATO merkezlerini barındırmasının etkisiyle denilebilir ki Brüksel ulaşımda da merkez bir noktadadır. Başka şehirlere geçecek kişilerin de kısa süreli iş ve turistik gezilerin de yoğunluğu nedeniyle şehirde ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehrin nüfusu 178 bin kadar olmasına rağmen şehirde iki havaalanı üç de tren istasyonu bulunur. Üzerine kurulduğu Willebroek Kanalı ile Escaut Nehri ve Anvers limanı şehrine, Charleroi Kanalı ile Charleroi şehrine bağlanır. Başlıca otoyolların da kavşağı durumundadır. Yılın her dönemi ziyaretçileri bulunan Brüksel, kısa süreli turistik geziler için genelde havaların daha iyi olduğu bahar aylarından sonbaharın başlarına kadar tercih edilir. Çünkü Belçika'nın iç kısmında kaldığı için denizellikten daha yoksundur ve kışlar soğuk geçer.

Tarihsel süreçte, Brüksel şehrinde, saldırılardan korunmak ve sınırları belirlemek için 12. yüzyılın başında bir duvar örülmeye başlanmış ve bu duvar yüzyılın sonunda tamamlanmıştır. Ancak 13. ve 14. yüzyıllarda artan nüfusun şehrin duvarları içine sığmaması ve dışarı taşma ihtiyacı yüzünden 14. yüzyılın son çeyreğinde de yeni duvarlar eklenmiştir ve 18. yüzyıla kadar artan nüfusa bu alan yeterli olmuştur. Duvarların bir kısmını hala şehirde görmek mümkündür.

Brüksel, geçmişinde Paris ve Venedik gibi şehirlerle lüks eşya ticareti yaparak geçinen bir şehirdi. 14. yüzyılda Barbarant dükünün kente ayrıcalık tanıması düklerin şehre gelmesini ve şehrin gelişmesini sağlamıştır. Böylece şehirde mimari de 15. yüzyılda, özellikle Grand Place meydanında bulunan Belediye Binası ve Kralın Sarayı olmak üzere inşa edilen yapılarla ivme kazanmıştır. Bu yüzyıldan itibaren 1695'te Fransızlar tarafından bombalanıp, yüzlerce ev ve onlarca kilise harap edilene kadar ekonomik ve sanatsal yükseliş sürmüştür. 1700'ler bu sebeple ekonomik gelişmeyi eski haline getirmeye çalışmakla uğraşarak geçmiştir. 1810 – 1840 yılları arasında duvarları yıkmışlar ve 1830 yılında Belçika bağımsızlığını ilan ettiği tarihten bu yana geçen sürede Belçika ve Brüksel'in modernleşme tarihi anlatılabilir. Şehri genişletme ve yenileştirme çalışmaları dolayısıyla yeni büyük yollar, yeni binalar yapılmaya başlanmıştır.

Bugün Brüksel'de oldukça fazla göçmen yaşamaktadır. Kozmopolit yapı ülke geneli bir durum olmasıyla beraber ekonomik olanaklarıyla Brüksel şehri özelinde de artmaktadır. 20. yüzyılın ortalarından itibaren öncelikle işçi statüsünde kişilerin Brüksel'e yerleşmesi ile başlayıp devamında da şehrin sağladığı imkanlar dolayısıyla daha nitelikli çalışan kitlenin de Brüksel'e yönelimi ile göç sürmüştür.

Güvenlik sorunu şehrin genelinde pek yok ancak bazı ekonomik geliri düşük, küçük bölgelerde güvenlik problemi olabilir ancak bu bölgeler çoğu turistin uğramadığı yerlerdir. Büyük suçlar şehirde nadiren görülür ancak kapkaç gibi olaylara her daim dikkat etmelisiniz. Geceleri tetikte olmanız gereken bazı yerler şunlardır: Schaarbek, Kuzey Brüksel, Moleenbek, şehir merkezi ve Anderlecht.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=1fbfPkWRWVk

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı