Google+

AVRUPA'NIN BAŞKENTİ BRÜKSEL

75523 Oca 2017Gezi Notu
ramazan yakaramazan yakaBronz Yazar23 Oca 20177550 Yorum

Brüksel bir buçuk milyondan fazla insanın yaşadığı, Avrupa Birliği kurumlarıyla ilgili birçok yapının bulunduğu bir kent. Kısacası Avrupa'nın başkentindeyiz diyebiliriz. Benelux Turları'nın vazgeçilmez durağı Brüksel Meydanı'na vardığımızda Borsa Meydanı'nın orada terör olaylarının üzerinden bir aydan fazla geçmesine rağmen hala ölenlerin anısına Brükselliler taziyelerini sunuyorlardı. Hangi millet ya da ırktan olursa olsun herkes oradaydı ve biz de gezgin aile olarak taziyelerimizi sunduk ​umarım başta ülkemiz olmak üzere dünyada böyle üzücü olaylar son bulur.

Brüksel

Etraf çok kalabalık ve birçok asker ve polis çevrede güvenlik önlemleri almıştı. Herneyse gelelim Brüksel'e. Kent 1500'lü yıllardan kalma binlarla dolu. İlk olarak dünyaca ünlü Grand Place Meydanı'ndayız. Dört bir çevresi restoranlarla çevrelenmiş. Binaların bazısında yapılış tarihleri yazıyor. En güzeli ise Meclis Binası. Grand Place Brüksel'in meydanı da diyebiliriz. Burada at arabasıyla keşfe çıkabilir, bisiklet kiralayabilir, Belçika'nın meşhur biralarının tadına bakabilir, Belçika'ya özgü fritlerinden yani iki kere kızartılan pateteslerinden tadabilir, meşhur çikolatalarından alıp kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Brüksel-1

Brüksel'in sembollerinden olan Manneken Pis yani İşeyen Küçük Adam Heykeli yine burada sergilenmektedir, birçok hikayesi var ama en bilineni geçmiş yıllarda kaybolan bir bebeği daha sonra bahçelerden birine işerken bulurlar ve bebeğin babası da teşekkürlerini sunmak için Brüksellilere işiyen küçük çoçuk çeşmesi yaptırır ve hediye eder.Turistler de genellikle heykelden isenen suyu içerler ;)

Brüksel şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Vintage Eco Flat Grand Place, Apartments Brussels Loft, Sweet Inn Apartment Etterbeek. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Liniere 21, Apartment Luxury Louise - Stéphanie home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz 3 Bedroom Penthouse, Apartment Home Frit Home, Appart Brussels-Uccle-Chez Oda tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brüksel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Brüksel-2

Brüksel'i turistik otobüslerlede gezmek mümkün meydandaki turist stantlarından bilet temin edebilirsiniz. Brüksel'de ulaşım pahalıdır, otobüs biletleri 2 Euro'dur ama 10'luk bilet alırsanız  15 Euro'ya gelmekte. Buradan 12 Euro karşılığında Brugge'e geçebilirsiniz. Brüksel Fransızca ve Flamence olmak üzere iki dil kullanmaktadır. Yine Brüksel'in diğer sembollerinden Atomium'a gidebilirsiniz.

Brüksel-3

Dokuz top şeklindeki kısımdan oluşan ve demirin tam 165 milyar kez büyütülmüş halidir. Son katındaki restorana çıkıp Brüksel manzarasına bir de oradan bakabilirsiniz. Giriş 11 Euro ve yazın üstünde çelik halatlarla aşağıya inilen aktivitelerede katılabilirsiniz. Bir de unutmadan midye tava yemeden ve Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Delirium Barı'nda eğlenmeden dönmeyin. Belçika'nın tüm bira çeşitlerini bulabileceğiniz ve her katında ayrı bir müzik ve atmosferi olan şahane bir yer. Bir de Brüksel'e gelmişken waffel da yemeyi unutmayın dememize gerek olmasa gerek.

Brüksel şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Bruges: 1 Saatlik Rehberlik Turu Turu (50 €), Ghent: İspanyolca Walking Tour Rehberli (10 €), Antwerp: Yerel Yürüyüş Turu (30 €), Zundert: Vincent van Gogh Evi Giriş Bilet (6 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar