Avrupa'nın Başkenti Brüksel

Brüksel bir buçuk milyondan fazla insanın yaşadığı, Avrupa Birliği kurumlarıyla ilgili birçok yapının bulunduğu bir kent. Kısacası Avrupa'nın başkentindeyiz diyebiliriz. Benelux Turları'nın vazgeçilmez durağı Brüksel Meydanı'na vardığımızda etraf çok kalabalıktı ve birçok asker ve polis çevrede güvenlik önlemleri almıştı. Borsa Meydanı'nın orada terör olaylarının üzerinden bir aydan fazla geçmesine rağmen hala ölenlerin anısına Brükselliler taziyelerini sunuyorlardı. Hangi millet ya da ırktan olursa olsun herkes oradaydı ve biz de gezgin aile olarak taziyelerimizi sunduk ​umarım başta ülkemiz olmak üzere dünyada böyle üzücü olaylar son bulur.

Brüksel'de Neler Yapılmalı?

Gelelim Brüksel'e. Kent 1500'lü yıllardan kalma binalarla dolu. İlk olarak dünyaca ünlü Grand Place Meydanı'ndayız. Dört bir çevresi restoranlarla çevrelenmiş. Binaların bazısında yapılış tarihleri yazıyor. En güzeli ise Meclis Binası. Grand Place Brüksel'in meydanı da diyebiliriz.

Burada at arabasıyla keşfe çıkabilir, bisiklet kiralayabilir, Belçika'nın meşhur biralarının tadına bakabilir, Belçika'ya özgü fritlerinden yani iki kere kızartılan patateslerinden tadabilir, meşhur çikolatalarından alıp kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Brüksel'in sembollerinden olan Manneken Pis yani İşeyen Küçük Adam Heykeli yine burada sergilenmektedir, birçok hikayesi var ama en bilineni geçmiş yıllarda kaybolan bir bebeği daha sonra bahçelerden birine işerken bulurlar ve bebeğin babası da teşekkürlerini sunmak için Brüksellilere işeyen küçük çocuk çeşmesi yaptırır ve hediye eder. Turistler de genellikle heykelden işenen suyu içerler ;)

Brüksel'i turistik otobüslerle de gezmek mümkün meydandaki turist stantlarından bilet temin edebilirsiniz. Brüksel'de ulaşım pahalıdır, otobüs biletleri 2 Euro'dur ama 10'luk bilet alırsanız  15 Euro'ya gelmekte. Buradan 12 Euro karşılığında Brugge'e geçebilirsiniz. Brüksel Fransızca ve Flamence olmak üzere iki dil kullanmaktadır.

Yine Brüksel'in diğer sembollerinden Atomium'a gidebilirsiniz. Dokuz top şeklindeki kısımdan oluşan ve demirin tam 165 milyar kez büyütülmüş halidir. Son katındaki restorana çıkıp Brüksel manzarasına bir de oradan bakabilirsiniz. Giriş 11 Euro ve yazın üstünde çelik halatlarla aşağıya inilen aktivitelere de katılabilirsiniz.

Bir de unutmadan midye tava yemeden ve Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Delirium Barı'nda eğlenmeden dönmeyin. Belçika'nın tüm bira çeşitlerini bulabileceğiniz ve her katında ayrı bir müzik ve atmosferi olan şahane bir yer. Bir de Brüksel'e gelmişken waffel da yemeyi unutmayın dememize gerek olmasa gerek.

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
ramazan yaka

Yazar Hakkında

ramazan yaka

1978 Istanbul dogumlu ve ist.Unv.Iktisat fakultesi mezunuyum.Yaklasik 12 yildir hem istanbulda hemde belcikada ikamet ediyorum.Evli ve iki cocuk babasiyim.AIlemle gezmeyi ve yeni yerler kesfetmeyi