Brüksel’de Alışveriş

Brüksel ve Belçika denince akla ilk gelen şeylerden biri çikolata olacaktır. Brüksel'de alışveriş yapmak istediğinizde de çikolata ilk sıralarda yer alacaktır. Çikolata dışında Brüksel'de ünlü olan ve hediyelik ya da hatıra olarak alınacak başka ürünler de dantel, bisküvi, kristal objeler, bira, antika eşyalar... Dantel özellikle Türkiye'den giden turistleri şaşırtabilir ancak Belçika dantel konusunda dünyanın en iyilerinden sayılır. Çizgi romanlarıyla da ünlü, hatta bir çizgi roman müzesi de olan, Brüksel'den Türkiye'de de ünlü olan Tintin çizgi romanları, tişörtleri veya benzer hediyelikler üzerinde Tintin figürlü objeleri satın alabilirsiniz.Her şehirde olduğu gibi Brüksel'in de simgesini yani İşeyen Çocuk Heykelini bulunduran tişörtler, buzdolabı süsleri, kupaları her yerde bulup hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey alışveriş yapacağınız birçok mağazanın pazar günleri kapalı olması, dolayısıyla gezinizin alışveriş kısmını pazar gününe denk getirmemeniz daha sağlıklı olur. Bir diğer nokta da Brüksel'de alışveriş yaparken göreceğiniz tüm fiyatlarda yüzde 21 oranında KDV dahildir, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler gerekli işlemleri yaptırdıktan sonra bu KDV tutarından muaf olabilirler.

Alışveriş yapabileceğiniz en merkezi bölge, turistik açıdan en yoğun olan Grand Place meydanı. Grand Place meydanında Brüksel'e dair her türlü turistik eşyayı, yiyeceği satan mağazalar bulabilirsiniz. Boulevard de Waterloo, Brüksel'deki en büyük alışveriş caddelerinden biridir. Dünyaca ünlü markaları burada bulabilirsiniz. Avenue Louise, Boulevard de Waterloo yakınlarında bir sokaktır. Burada Brüksel-Belçika markalı tasarımcıları bulmanız mümkün. Kadın giyim, erkek giyim ve ayakkabı ağırlıklı tasarım ürünleri bulabilirsiniz. Rue Neuve, Brüksel'deki en uzun alışveriş caddelerindendir. Bu sokakta da Avrupa'nın birçok ünlü markasını bulabilmek mümkün ve bunun yanında da elektronik ürünler de bulabileceğiniz mağazalar mevcut. Reu Antoine Dansaert, değişik mimari yapıları etrafında bulunduran oldukça şık bir alışveriş caddesidir. Bu caddede de tasarımcıların en moda, en son tasarım parçalarını bulabilirsiniz. Reu de Namur, Boulevard de Waterloo caddesinin sonunda bulunan bir sokaktır, burada giyim ve ayakkabı seçeneklerinin yanında çanta ve aksesuarla ilgili çeşitli mağazalar bulabilirsiniz.

Alışveriş merkezleri tercih edenler için de birçok seçenek mevcut. Galeries St. Hubert, Avrupa'nın ilk alışveriş merkezidir. Bir sokak büyüklüğünde olan Galeries St. Hubert, binasının değişik mimarisi ve çatısının tamamen cam oluşuyla da turistlerin uğradığı bir mekandır. Grand Place meydanı yakınlarında bulunur ve içerisinde kafeler, giyim mağazaları, tiyatro ve çikolata dükkanları bulunur. Galeries Agora, Galeries St. Hubert'ın karşısında bulunur, özellikle deri ürünleriyle dikkat çeken mağazalar bulunur ve daha ekonomiktir. Galeries Louise ve Toison d'Or, modaseverlerin Brüksel'de tercih ettiği bir merkezdir, modern bir yapısı olsa da tipik çatısı kapalı Brüksel alışveriş merkezleri gibi kapalıdır, çok katlı yapının zemin katındaki kafeleri de tercih edebilirsiniz.

Brüksel'de ayrıca sokak pazarları çok ünlüdür, haftalık yada günlük kurulan sokak pazarlarından meyve, sebze, çiçek, antikalar, aksesuarlar bulabilirsiniz. Bunlardan birkaçını not edebilirsiniz: Gare du Midi, Marolles, Grand Sablon, Grand Place...

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı