Brüksel Otelleri

Belçika’nın başkenti olan aynı zamanda çok kültürlü bir yapıya sahip olan Brüksel, bataklığın içindeki yer anlamına gelen tanımıyla, birkaç yüzyıl önce bir bataklığın kurutulup yerleşim yeri haline getirilmesi ile bu adı almıştır. 1.2 milyon nüfusa sahip Brüksel nüfusunun çoğu farklı ülkelerden gelip buraya yerleşmiş olan insanlardan oluşmaktadır. Avrupa’nın en küçük şehirlerinden birisi olan Brüksel, 19 merkezden oluşmakta ve siyasi, ekonomik önemiyle bilinmektedir. Aynı zamanda Avrupa Birliği ve Nato’nun da merkezidir. Tarihi binalar, parklar, müzeler ile çevrilmiş yemyeşil bir şehir olan Brüksel, gezmek için Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisidir.

Brüksel otelleri

Havası genellikle yağmurlu olmakla birlikte, yağışın en az olduğu zamanlar Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarıdır. Brüksel’de, Belçika da olduğu gibi Fransızca, Flemenkçe ve Almanca olarak üç resmi dil konuşulmakta olmasına rağmen İngilizce konuşan kişi sayısı da fazla olduğundan turist olarak, İngilizce konuşarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Yemek kültürü olarak en ünlü oldukları yiyeceklerin başında deniz ürünleri, waffle, Belçika çikolatası, patates kızartması gelmektedir. Pek çok birası olan Brüksel’de her biranın servis için özel bir bardağı bulunmakta ve bu da biranın aromasını artırmaktadır. Midyesi oldukça ünlü olan Brüksel'de bahsedilen midye, Türkiye’deki midyeden oldukça farklı bir tada sahiptir ve oldukça lezzetlidir. Midyelerin soğanlı, kaşarlı gibi pek çok farklı aroması vardır. Bira yanına patates kızartması ve yanına midye oldukça ünlü bir öğünü oluşturmaktadır. Her sokağın başında bir waffle’cı görmeniz mümkünken hepsi aynı tada sahip değil tabi ki. Şehri ziyaret edecekseniz bulunduğunuz bölgenin ünlü waffle’cılarını bulup onlara gitmekte fayda var. Çok sayıda tada sahip waffle seçenekleri mevcutken waffle buradaki waffledan biraz farklı. Burada bütün malzemeler bir arada olurken, Belçika waffle’larında hepsinde tek veya birkaç aroma var.

Gezilecek birçok tarihi yer barındıran Brüksel turistler için vazgeçilmez seyahat noktalarından birisidir. Manneken Pis isimli Brüksel’in ünlü simgelerinden olan heykel de turistlerin ilgi odağıdır.

Bütün bu özelliklerinin yanı sıra Brüksel’in en güzel yanlarından birisi de şehrin eşsiz konumudur.  Bu şehre giderseniz çok büyük olmadığı için rahatlıkla gezinizi tamamlayabilir ve şehrin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Bizim önerimize göre ise şehre gidilecek en iyi zaman Christmas zamanı. Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Brüksel’de de insanın aklını başından alan, göz kamaştıran Noel pazarları kurulmakta ve şehir bu dönemde adeta ışıl ışıl olmaktadır.

Brüksel Hakkında Bilgiler 1

Brüksel Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’den İstanbul Havalimanı’ndan uçağa bindiğinizde yaklaşık 3.5 saat sonra Brüksel’e varıyorsunuz. Burada iki havaalanı mevcut bunlar; Brüksel Uluslararası Havaalanı ve Charleroi Havaalanı. Brüksel Uluslarası Havaalanı’nı kullandığınızda şehir merkezine çok yaklaşmış oluyorsunuz. Bu havaalanı şehir merkezine çok yakın olmakla birlikte, buradan tren veya otobüs kullanarak şehir merkezine kolaylıkla ulaşmış oluyorsunuz. Charleroi Havaalanı’nı kullanacaksanız eğer, şehir merkezine diğer havaalanına nispetle biraz daha uzaklaşmış olacaksınız. Fakat bu uzaklık bile aslında çok fazla değil. Havaalanı otobüslerine binerek yaklaşık 1,5 saat sürecek bir yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Bu iki havaalanının temel farkı ise Brüksel Uluslararası Havaalanı’na daha üst düzey havayolu şirketleri iniş yaparken, Charleroi Havaalanı’nı daha çok ucuz havayolu şirketleri tercih etmektedir.

Brüksel'de Şehir İçi Ulaşım

Brüksel'de ulaşımı metro veya otobüs ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Farklı bilet seçenekleri mevcut olmakla birlikte, günlük sınırsız bir bilete 7,5 Euro gibi bir fiyatla sahip olabilir ve bütün gün bu bileti kullanarak avantajlı bir seçim yapabilirsiniz. Yaşam standartları yüksek olan bir şehir olması itibari ile de ulaşımı gelişmiş bir şehirdir, bu da turist olarak şehirden daha çok keyif almanızı sağlayacaktır.

Brüksel'de Konaklama

Avrupa’nın en güzel bir o kadar da küçük şehirlerinden birisi olan Brüksel’de konaklama aklımıza geldiğinde bizi pek çok seçenek karşılıyor. Şehrin tam merkezinde olup turistik yerlere kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz pek çok otelde kalabileceğiniz gibi, bunun yanı sıra apart otellerde konaklayarak yemeklerinizi kendinizi pişirebilir veya hostellerde konaklayarak paranızı daha çok turistik amaçlı kullanabilirsiniz. Konaklama için önem vermeniz gereken en önemli durum konaklayacağınız yerin, Grand Palace’a yakın oluşu olmalıdır. Çünkü Grand Palace’a yakın olursanız pek çok turistik bölgeye çok kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda güvenli şehirlerin de başında gelen Brüksel'de konaklama sizin için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Brüksel'de Gezilecek Yerler

Brüksel Avrupa’nın tarihi güzellikleri ile dolu aynı zamanda Nato’nun ve Avrupa Birliğinin de merkezi de olmasıyla bilinen bir şehir olarak birçok gezilecek yere sahiptir. Bunların başında hepsinden önce elbette ki Grand Palace gelmektedir. Şehrin en turistik yeri olan bu bölge 1998 yılında UNESCO Miras Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Meydana adım attığınız ilk andan itibaren tarifsiz duygular besliyorsunuz. Birçok tarihi binadan oluşan bu meydanda en ilgi çekici bina belediye binası Hotel de Ville’dir. Diğer binalardan ayrılan bir güzelliği olan bu uzun bina ilk bakışta dikkatleri çekiyor. Belediye binasının hemen karşısında ise Maison du Roi isimli ihtişamlı mimarisi ile dikkat çeken Kralın Evi yer almaktadır. Bu meydandan pek çok turistik noktaya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Grand Palace Meydanı, çeşitli müzelere, restoranlara ve barlara da ev sahipliği yapmakta olup burada festivaller, konserler gibi pek çok etkinlik de düzenlenmekte ve çok rağbet görmektedir. Noel zamanı orada olmak gibi bir planınız varsa eğer Winter Wonders adında keyifli etkinlikleri barındıran etkinliğe de katılabilirsiniz. Ağustos aylarında ise yapılan en popüler etkinlik Flower Carpet ismiyle bilinen 4 gün süren ve binlerce çiçek kullanılarak şehrin meydanının süslendiği etkinliktir. Bu etkinliğin özelliği her iki senede bir yapılmasıdır. En güzel yanı ise çiçeklerin bir araya gelmesiyle muhteşem görüntülerin ortaya çıkmasıdır.

Şehrin en dikkat çeken bir başka simgesi ise Manneken Pis isimli heykel. Öyle ki bu heykel küçük olmasına karşın şehrin simgesi haline gelmiş ve Brüksel denildiğinde ilk ziyaret edilmesi gereken noktalardan birisi olmuştur. Bu heykel zaman içinde birçok kez çalınmıştır. Aslında şu anki heykel de orijinal değildir. Heykelin sürekli kıyafetleri değiştirilmekte olması da bir başka ilginç ayrıntıdır.

Brüksel Hakkında Bilgiler 2

Galeries Royales Saint Hubbert adıyla bilinen Galeri Royal ise Grand Palace’tan ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan bir pasaj görünümündeki içerisinde ise waffle’cılar, çikolatacılar, çeşitli mağazalar ve pahalı butiklerin yer aldığı popüler bir ziyaret noktasıdır.

Cathedral des Sts-Michel-et-Guduleise Brüksel’in katedralidir. Bu kiliseye girişler ücretsizdir. Buraya Galeries Royales Saint Hubbert Pasajı’nın  Rue d’Arenberg Sokağı’ndan sağa dönerek çıktığınızda ulaşabiliyorsunuz. Gotik mimarisi ile dikkat çeken bu katedralin yapımı 300 yıldan fazla sürmüştür. Bu katedralde hem Fransızca hem de Flemenkçe ayinler yapılmaktadır.

Place Royal yani Kraliyet Sarayı, Kraliyet ailesi taşındıktan sonra ziyarete açılmış,  ziyaretçilerine sarayın bahçesinde dolaşma ve sarayın içini gezme, görme imkanı veriyor.

Cinquantenaire Parkı (Parc du Cinquantenaire) Brüksel’in ünlü parklarından birisidir. Belçika’nın da sembollerinden biri sayılmaktadır. 50. yıl anlamına gelen bu park, Belçika’nın özgürlüğünün anısına yapılmıştır ve bu anlamda Belçika için büyük önem taşımaktadır. Park 1880 yılında yapılmış olup büyük bir alan üzerine konumlandırılmıştır. İçerisinde şelaleler, bahçeler ve müzeler yer almaktadır. Parkın içerisinde yürüyüş yapabilir, dinlenmek için gelebilir veya piknik yapabilirsiniz. Parkta yıl boyunca düzenlenen etkinliklere de katılabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Avrupa Birliği merkezinin Brüksel’de olması ile önemli bir yer konumunda olan şehirde, Parlamentarium Müzesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Atomium 1958 yılında Expo Fuarı için yapılmış bir anıttır. 9 çelik küreden oluşmakta, 102 metre uzunluğunda ve Andre Waterkeyn tarafından yapılmıştır. Oldukça büyük bir yapıya sahip olan Atomium’u uzaktan rahatlıkla görebileceğiniz gibi, içine girip gezebilir, hatta tepesine çıkıp Brüksel’e yukarıdan bakabilirsiniz. Brüksel’in birçok yerinden de görünen bu yapı atom parçacığının 165 milyar kez büyütülmüş halidir.

MiniEurope denince aklınıza İstanbul’da yer alan Miniatürk gelebilir. Miniatürk’te olduğu gibi MiniEurope’ta da Avrupa’nın simgeleri haline gelmiş binaların minyatür hallerini görebilir, 350 tane yapıyı bir arada görebilirsiniz. Bilet fiyatları 15 Euro olan bu yerde, Atomium’u da görmek isterseniz 27 Euro’ya paket bilet alabilir ikisini de aynı anda gezme fırsatına sahip olabilirsiniz. MiniEurope konum olarak Atomium’un hemen yanında yer almaktadır.

Küçük bir şehir olmasına karşın içerisinde pek çok gezilecek yer barındıran Brüksel, tatiliniz için güzel bir seçenek olabilir. Gidiş zamanınızı şehirde bir etkinlik olduğu zamana denk getirerek, tatilinizi daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Bütün bu saydığım gezilecek yerleri, 3-4  gün içinde rahatlıkla bitirebilir, kalan günlerinizde ise şehrin havasını daha çok soluyabilirsiniz.

Brüksel’deki otellerin fiyatları dönem dönem değişmekte olup, festival zamanları, etkinlik zamanları ve belli dönemlerde bölgedeki fiyatlar artmaktadır. Ödeyeceğiniz meblağ, otel için belirlediğiniz kriterlere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Brüksel’in güzel yanı ise turistik yerlerin birbirine yakın olması ve bu merkezde bir otel seçtiğinizde gezmek için kolaylıkla her yere yürüyerek ulaşım sağlayabilecek olmanızdır. Bu nedenle en çok bu civardaki merkez oteller tercih edilmektedir ve bu oteller biraz daha pahalı da olsa, ulaşım açısından baktığınızda mantıklı bir seçim olmaktadır. Birçok turistik yere de bir arada kolaylıkla erişebiliyor olmanız, merkezde kalmanın iyi bir seçenek olduğu fikrini doğruluyor.

Brüksel Otel Fiyatları

Otel fiyatları değişiklik göstermekle birlikte genel olarak:

Lüks otellerde 500-1000 ₺ olurken, orta seviyedeki otellerde 450-850 ₺ arasında olmakta olup, ucuz otellerde ise bu fiyat aralığı 150-400 ₺ arasında olmaktadır. Otellerin yıldız sayısına ve konumuna göre fiyatlar oldukça değişiklik göstermektedir. Fiyatı düşük olan otellerde bile güvenlik hat safhada olup, bu otellerin fiyatlarının düşük olmasının nedeni genellikle otel adı altında aynı odada birçok kişi ile birlikte kalınması ya da ortak banyo olması halinde bu durumlar geçerlidir.

Ucuz Brüksel otellerinin fiyatlarını az önce incelemiştik. Fiyat aralığı genellikle ucuz bir otel için 150-400 ₺  arasındadır. Bu oteller genelde tesise yalnızca uyumak için gelen turistlerin vazgeçilmez tercihidir. Bu otellere örnek vermek gerekirse,

Jacques Brel bunlardan birisidir. Şehir merkezinde bulunması ile birlikte metroya yakın oluşu ile de tercih sebebi olmasını sağlamaktadır. Tek kişilik konaklama için genellikle turistler tarafından tercih edilmektedir.

The Room Brusselsise tam anlamıyla şehir merkezinde bulunmasının yanı sıra ziyaretçilerine klasik Avrupa dizaynıyla döşenmiş odalar sunuyor. Tesisin bir diğer olumlu özelliği ise muhteşem terasında, eşsiz bir şehir manzara sunmasıdır.

Ucuz Brüksel Otelleri

Motel One Brussels ise bir diğer uygun fiyatlı otel önerilerindendir. Şehir merkezinde yer alan bu otelin özelliği ise, birçok turistik yere yakın olmasının yanı sıra etrafında çok sayıda restoran, bar ve cafe seçeneğinin bulunmasıdır. Aynı zamanda bu otel çok satanlar kategorisinde yer alıp ziyaretçileri tarafından oldukça yüksek puanlar almıştır.

Hotel Brussels Royotel oteli uygun fiyatı ve Brüksel Kuzey Tren İstasyonu’na yalnızca 650 metre oluşuyla dikkat çeken uygun fiyatlı bir oteldir. Ahşap zeminli odalarının yanı sıra Grand Palace’a yalnızca 2 kilometre olması da otelin bir diğer artısıdır. Konumu sayesinde tesis, Brüksel’in en çok satan otellerinden biri olmuştur. Otelin etrafında ise ziyaret edebileceğiniz müzeler, mağazalar, parklar, bahçeler bulunmaktadır. Ayrıca otelin havaalanına uzaklığı ise yalnızca 9 kmdir. Hem uygun fiyatlı hem de eşsiz bir konumda yer alması da otelin turistler tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Hotel Bentley ise uygun fiyatlı otel arayışında olanların tercih edebileceği otellerden bir diğeridir. Bu otel, Brüksel’in merkezine yakın konumuyla uygun fiyatlı olmasının yanı sıra günün yorgunluğunu ev sıcaklığındaki bir ortamda atmak için tercih edebileceğiniz bir oteldir. Tesis ,metro istasyonuna yakın bir konumda yer almakta ve şehrin cazibe merkezlerine de 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Ayrıca Brüksel Havaalanı’na 10 kilometre uzaklıkta ve Brüksel Tren İstasyonu’na da yürüme mesafesindedir. Konaklamaya çok para vermeden, turistik gezilere yoğunlaşmak için geziye çıkmış iki gezgin için harika bir seçenek olabilir.

Rocco Forte Hotel Amigo oteli şehirdeki en lüks oteller dendiğinde akla gelen ilk tesislerdendir.  Brüksel şehrindeki popüler seçimlerden birisi olan bu otel, Grand Palace’ın köşesinde yer alan eşsiz binası ve klasik tarzda tasarlanmış odaları ile de dikkat çekmektedir. Turistik yerlere yürüyerek ulaşım sağlayabileceğiniz bu otelde, verilen hizmetlerden de memnun kalmamanız olası değil.

Sofitel Brussels Europeoteli de lüks hizmetlerin bulunduğu bir başka otel. Mükemmel konumuyla ve Brüksel manzarasıyla da dikkat çeken otelde, yer alan restoranlar sayesinde şık bir ortamda yemek yemenin keyfini sürebilirsiniz. Tesisten Brüksel’in görülmesi gereken mekanlarına da kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Brüksel Lüks Oteller

Warwick Brussels - Grand Place Brüksel şehrindeki popüler seçimlerden birisi olan bu lüks otel şehrin tam merkezinde, şehrin kalbinin attığı yerde yer almaktadır. Grand Palace ve Brüksel Merkez İstasyonu’na yürüme mesafesi ile 2 dakikalık mesafede yer almaktadır. Seyahatinizi bir üst noktaya taşımak, konforunuzu en üst seviyeye çıkartmak ve otelin etrafındaki lüks restoranlarda yemek yiyip, lüks alışveriş mekanlarına da yakın olmak istiyorsanız bu otel tam size göre. 5 yıldızlı otel, konuklarına sağladığı konforuyla birlikte, modern mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Özellikle çiftler bu oteli tercih etmektedirler.

Hotel Le Châtelain birinci sınıf hizmet kalitesi ile bilinen bu otel, ziyaretçilerine kendilerini ünlü gibi hissetme olanağı sağlıyor. Şehrin merkezinden biraz uzaktaki Elsene Bölgesi’nde konaklamayı tercih ediyorsanız bu oteli de kalabileceğiniz tesis seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.Hotel Le Châtelain, alışveriş bölgesine yalnızca 50 metre uzaklıktadır. Otelin avlusu bulunmaktadır ve burada çay/kek ikramları yapılmaktadır. Otelin restoranında ise konuklara gurme lezzetler sunulmaktadır. Turistik geziler, havaalanı transferleri ve tren istasyonu transferleri için ise otelin müşterilerine özel, limuzin servisi bulunmaktadır. Kendinizi özel hissederken, müzeleri, restoranları, tarihi yapıları ziyaret edip alışveriş yapmakta istiyorsanız eğer bu otel sizin için çok iyi bir seçenek olabilir. Yine çiftlerin sıklıkla tercih ettiği oteller arasındadır.

Hotel Metropole ise iki gezgin için çok iyi özelliklere sahip olan bir başka lüks oteldir.

Brüksel tarihi merkezinde yer alan bu otel, lüks konforunun yanı sıra Brüksel Merkez İstasyonu ve pazarlarına yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Otelin restoranında Brüksel’e özgü yemekler yiyebilir, Hindistan’ın Delhi şehrindeki tapınaktan esinlenilmiş dekorasyonu ile dikkat çeken kahvaltı salonunda, sabahlarınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Otelin tam önünde ise metro istasyonu bulunmaktadır. Brüksel Havaalanı’na da yalnızca 12 km uzaklıkta bulunan bu otel, şıklıkla konforu bir arada bulabileceğiniz lüks bir seçenek olup 1895 yılında yapılmış köklü otellerden birisidir.

Bu saydıklarımız şehirdeki lüks otellerden yalnızca bir kaçıydı. Buna benzer pek çok lüks otele ev sahipliği yapan şehir, hizmet kalitesinden de ödün vermiyor.

 

Brüksel şehrinin merkezi Grand Palace adıyla bilinen Tarihi Şehir Merkezi’dir. Burada tarihi yapıları görebilir, şehir merkezindeki şık restoran ve barlarda vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda şehrin sembolü haline gelen Manneken Pis adıyla bilinen heykeli de görme şansına da sahip olabilirsiniz. Bu meydanda sürekli bir hareketlilik olması sebebiyle turistlerin de sık sık ziyaret ettiği bir yer halini alıyor. Tarihi boyunca da pek çok festivale, etkinliği imza atmış bir yer olarak bilinmektedir.

Résidence Le Quinze Grand Place Brusselsşehrin tam merkezinde olan muhteşem konumuyla ön plana çıkan otellerin başında gelmektedir. Birçok müze ve tarihi binalara yakın olmasıyla birlikte, tesis konumu sayesinde Brüksel’in tam ortasında şehrin ruhunu  tam anlamıyla hissetmenize olanak sağlamaktadır.

Apartments Chapeliers / Grand-Place isimli tesistamamen yenilenmiş bir binadır ve manzarası tam olarak Grand Palace’ı göstermektedir. Alışveriş için harika bir bölgede yer almakta ve Brüksel Belediye Binası’na 100 m, ünlü Manneken Pis Heykeli’ne ise 200 m uzaklıkta bulunmaktadır. Tesis, Brüksel’in tam merkezinde yer alması nedeniyle de şehri keşfetmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır.

Brüksel Merkez Otelleri

Hotel Sandton Brussels Centre konumu itibariyle 9.5 puan almış bu otel, Saint Michel Katedrali’ne ve Brüksel Merkez İstasyonu’na yalnızca 100 metre uzaklıktadır. Manneken Pis Heykeli ve Grand Palace’a uzaklığı ise yalnızca 5 dakikadır. Konum olarak mükemmel denilebilecek kadar merkezi olması nedeniyle ise gezginler tarafından oldukça fazla tercih edilen oteller arasında yer almaktadır. Otelde bunun yanı sıra 6 dil konuşulmaktadır. Tesis, Brüksel Havaalanı’na da 10 km uzaklıktadır.

Aris Grand Place Hotel ise konumu itibariyle 9.6 puan almıştır. Brüksel'de en çok tercih edilen otellerden birisi olan Aris Otel, Brüksel’in merkezinde yer almaktadır ve Grand Palace’a uzaklığı 100 metre, Brüksel Merkez İstasyonu’na uzaklığı ise yalnızca 300 metredir. 3 yıldızlı olan bu otel, odalarda şehir manzarası imkanı sunmaktadır. Tesis,  özellikle iki kişi seyahat edenler için çok sevilen bir otel olmaktadır. Havaalanına 10 km, Brüksel Belediye Binasına ise yalnızca 5 dakikalık mesafededir.

Hotel Agora Brussels Grand Place oteli 9.8 puanı ile muhteşem bir konumda yer almaktadır. Grand Palace’da yer alan Kral Köşkü’ne 220 metre uzaklıkta yer alan bu otel, tarihi bir binada hizmet vermektedir. Tesise 500 metre uzaklıkta yer alan Mont des Arts’ta ise çeşitli sanat müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Brüksel Havaalanı’na ise yalnızca 11 km uzaklıkta yer alan otel, konumu ile ziyaretçilerin vazgeçilmezi olan oteller arasında yer almaktadır. Eğer siz de şehrin tam merkezine konumlanmış tarihi bir yapıda konaklamak isterseniz bu otel isteklerinize karşılık verecektir.

Hotel Floris Arlequin Grand-Place oteli yine konum olarak aldığı 9.5 puanla oldukça muhteşem bir konuma sahip otellerden biridir. Otelin 7. katından şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkartabilir ve yalnızca 200 metre yürüyerek Grand Palace’a ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde tesisin 7.katında yer alan kahvaltı salonu sayesinde canlı sokaklar, kiliseler ve tarihi yapılar manzarası eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Konuklarına ücretsiz Brüksel haritası sunan otel, Manneken Pis Heykeli’ne de 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yakınında süpermarket bulunan bu otelin Brüksel Havaalanı’na uzaklığı ise yalnızca 10 kmdir.

 

Hareketli, canlı, küçük olsa da şirin yapısıyla dikkat çeken Brüksel’de balayı fikri oldukça dikkat çekicidir. Dünyada popüler balayı rotaları arasında yer almasa da balayı için gerek güvenli olması gerekse tarihi yapıları ve şehrin büyüleyiciliğiyle  güzel bir seçenek olabilir.

Odette en Ville oteli romantik kaçamaklar için gayet uygun olan otellerden bir tanesidir. Butik otel olması itibariyle samimiyeti ve sıcaklığının yanı sıra, otelin şömine ve jakuzi gibi imkanları da bulunmaktadır. Odalarının dekorasyonu ile de dikkat çekmekte olan otel, müzeler, pazarlar ve çeşitli gezi duraklarının merkezinde bulunması ile konum itibariyle de tercih edilmektedir. Bu otelde akşam yemekleri için ise mumlarla oluşturulmuş romantik ortamlar için otelin barı mevcut olduğundan balayı için güzel bir seçenek olabilir.

Romantik Brüksel Otelleri

The Dominicanoteli ise bir başka romantik vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği otellerden bir başkasıdır. Grand Palace’a yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu otel, 4 yıldızlı romantik konseptli bir butik oteldir. Balayı için gerekli romantik ve konforlu tatil olanağını sonuna kadar karşılayan otel, tasarımıyla da ziyaretçilerinin onayını almaktadır.

Hotel Barsey by Warwick oteli 4 yıldızlı bir otel olmakla birlikte oldukça lüks bir tesistir. Romantik bir tatil arayışında olanlar için oldukça uygundur. Çiftler için özel hazırlanmış odaları bulunan bu oteli genellikle yeni evliler tercih etmektedir. Tesis, lüks tasarımı ve hizmet kalitesi ile de diğer otellerden daha çok ön plana çıkmaktadır. Otel, balayı için oldukça güzel bir deneyim geçirmenize olanak sağlayabilir.

Steigenberger Wiltcher's oteli 5 yıldızlı lüks bir oteldir. Gerek konumu gerekse hizmet kalitesiyle ön plana çıkan bu otel, balayı için ihtiyacınız olan konforu size sağlamaktadır. Zarif dekorasyonu ile de dikkat çeken otel, birinci sınıf kalitede hizmet vererek konuklarına kendilerini özel hissettirmektedir. Bu sayede, balayı için de güzel bir seçenek olmaktadır. Merkeze yakın olan konumu ile turistik gezi yapabilir ve sonrasında otelinize dönüp kaliteli yemeklerin olduğu otel restoranında yemek yiyebilir ve balayınızı keyifili şekilde üst düzeyde yaşayabilirsiniz.

Hotel Le Dixseptième oteli ise ziyaretçiler tarafından oldukça memnun kalınan bir diğer otel seçeneğidir. Tesis, Grand Palace’a yalnızca 240 metre uzaklıktadır. Rahat koltuklu ve şömineli bir bara sahip olan otel, samimi ve görkemli ortamlara olanak sağlar. Balayı için hizmet olarak, konforu açısından oldukça beğeneceğiniz bir otel olacaktır. Merkezde olması avantajıyla da gündüzleri turistik yerleri ziyaret edebilir, akşamları otelinizde dinlenebilirsiniz. Bahçe avlusuna da sahip olan bu oteli genellikle çiftler tercih etmektedir. Butik otel tarzında olup aynı zamanda temiz ve konforlu oluşuyla tercih edilmektedir.

Bazen samimi bir ortamda konaklamak isteyebilir, evinizin sıcaklığını ararken apart otel tercihinde bulunmak isteyebilirsiniz. Brüksel'de konaklamaya çok para vermeden, yalnızca akşamları gitmek için kullanabileceğiniz apart otel seçenekleri de mevcuttur. Bu durumda gidebileceğiniz en iyi apart otelleri özellikleri ile birlikte açıklıyor olacağız.

One-bedroom Apartment near Atomium: Booking.com’da oldukça yüksek puana sahip olan bu apart otel, konumu itibariyle ziyaretçilerin en beğendiği apart otellerdendir. Grand Palace’a 4 km uzaklıkta yer almaktadır ve yürüme mesafesinde ise çeşitli restoranlar ile mağazalara yakın olmaktadır.

Brüksel Apart Oteller

Modern Apartment Second Floor ise bir oldukça yüksek puanıyla dikkat çeken bir başka apart oteldir. Bu apart otel, diğer apartlara göre fiyat olarak yüksek olsa da konumunun merkeze yakınlığı itibariyle tercih edilmektedir. Grand Palace’dan yalnızca 2 km uzaktıkladır. Restoranlar, müzeler ve gezi turlarıyla ilgileniyorsanız bu apart oteli çok seveceksiniz.

Happy House konumu itibariyle çok popüler olan bir başka apart oteldir.  Happy House’da konaklamak istiyorsanız, yerinizi önceden ayırtmanızda fayda var. Bu apart otelin yerleri oldukça hızlı dolmakta ve gezginler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Seyahatlerde konumu iyi olan otel bulmak önemli olduğundan tesis konumu ile de ön plana çıkmaktadır.

MAS Aparthotel EU apart oteli, Brüksel’de en çok satanlar listesinde yer almaktadır. Tesis metro istasyonuna yalnızca 150 metre uzaklıkta yer alırken, tarihi bir konakta hizmet vermektedir. Metro istasyonundan, Brüksel şehir merkezine doğrudan ulaşabilirken, Avrupa Birliği binalarına da 10 dakikadan kısa bir süre boyunca yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tesisin Büyük Saray(Grote Markt)’a uzaklığı ise 20 dakikadır. Merkeze yakın oluşu ve zarif dekorasyonuyla apart otel olarak güzel bir seçenek olmaktadır. Terası da bulunan otelde şehir manzarasının tadını da çıkartabilmeniz mümkün. Apart oteller arasında 9.0 gibi oldukça yüksek bir puan alan bu otel, tercihleriniz arasında olabilir.

 Aparthotel Adagio Access Bruxelles Europe Aparthotel 8.7 puanla apart otel olarak rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir oteldir. Brüksel’in merkezinde konumlanmış bu otel Avrupa Bölgeler Komitesi’ne 350 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Troon Metro İstasyonu’na ise yalnızca 300 metre uzaklıktadır. Kraliyet Sarayı’na ve Parc de Bruxelles’e 450 metre uzaklıkta olan bu apart otel, konumu itibariyle ziyaret edilenler tarafından oldukça popüler bir seçim olmaktadır. Butik otel tarzında yapılmış olan bu otel temiz ve düzenli oluşu ile de tercih sebebi olmaktadır.

Tatile çıkmadan önce otel seçimi yapacağımız zaman hepimizin aklı karışabilmektedir. İsteklerimizi de göz önüne alarak, otellerin hizmet kalitesinden konforuna bazense yalnızca fiyata ve değerlendirme puanlarına göre seçim yapmaktayız. Otel seçimi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi temizlik diğeri ise güvenliktir.

Bu temel ihtiyaçlarımızı her otel karşılayabilmelidir ki rahat alanımızın dışına çıkarken kendimizi güvensiz hissetmeyelim. Bir diğer husus ise ücretsiz internetin oluşudur. Kabul edelim ki bu internet çağında yaşarken, internetin olmadığı bir yerde konaklama fikri, sevdiklerimizle iletişimde olamama fikri biraz üzücü olacaktır.

Brüksel'de tatil yapacaksanız eğer güvenlikle ilgili bir probleminiz yok demektir. Avrupa Birliği’nin ve NATO’nun da merkezi oluşuyla birlikte Brüksel, oldukça güvenli şehirlerin başında gelmektedir. Brüksel'de pek çok kongre, etkinlik, festival yapıldığında çok sayıda otel seçeneği mevcuttur. Otel seçiminde etkili olan bir diğer faktör de otelin şehir merkezinde olup olmadığıdır. Bu da aslında otel seçerken en önemli unsurlardan birisidir. Otel merkezde olursa eğer her yere ulaşım çok daha rahat olacaktır elbette. Otelin, fiyatı da önemli bir unsurdur.

Bütçenin dışına çıkmadan ihtiyaçlarımıza uygun otellerde kalmak hepimizin isteği şüphesiz ki. Bu konuda da çok seçeneğin olması herkesin ihtiyacına yönelik bir yer olması iç rahatlatmaktadır. Otele arabayla ulaşım sağlayacaksanız eğer, otelin otoparklara uzaklığı veya ücretsiz otoparkının olup olmaması sizin için önemli bir faktör olacaktır. Bu gibi detaylara gitmeden bakmanız seyahatiniz boyunca zaman kaybınızı önlemek için iyi olacaktır.

Otellerin restoranındaki yemeklerin kalitesi üzerine düşünmeniz gereken bir başka faktör olabilir. Yemeklerinizi dışarıda yemeyi tercih edecekseniz bu önemli olmayacaktır ancak otelde yemek yemeyi sevenlerdenseniz, bu konuda da araştırma yapmanız yararınıza olacaktır.

Brüksel'de otel seçiminizde otele daha rahat varmak için havaalanı transferleri seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bu seçeneği kullanmak istiyorsanız eğer, otellerin bu imkanı olup olmadığına bakmanız iyi olacaktır. Manzaralı otel istiyorsanız şehir merkezindeki oteller şehrin canlı sokaklarına bakan tarafları ile ihtiyacınızı karşılayabilir. Alışveriş seviyorsanız eğer ve gezinizde alışverişe de yer vermek istiyorsanız, alışveriş yapabileceğiniz yerlere yakın otellere bakmanızda fayda var. Eğer bölgeye bir festival ya da bir etkinlik zamanında gitmeyi planlıyorsanız gideceğiniz oteli mümkün olduğunca erken ayarlamanızda fayda var. Özellikle bu dönemlerde oteller hızla dolmaktadır. Bunu göz önüne almanız, etkinlik alanından çok uzaklaşmamanız açısından faydalı olabilir. Otelinizin banyosunun ortak olup olmaması önemli ise bunu da kontrol etmelisiniz. Genelde otellerde banyo odalarda olmakta ancak bu imkan, ucuz otellerde genellikle olmamaktadır.

Brüksel hakkında

Brüksel’e Giderken Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler

Brüksel’de de Avrupa’nın çoğu şehrinde olduğu gibi, pazar günleri her yer kapalı. Seyahatinizi buna göre ayarlayıp hayal kırıklığı yaşamamanızda fayda var. Siz siz olun alışverişinizi son gün yaparım diyip pazar gününe bırakmayın.

Brüksel'de 3-4 gün içinde bu saydıklarımın çoğunu yapabilirsiniz. Turistik amaçlı gidiyorsanız eğer bu kadar kalmak yeterli olacaktır.

Sokak isimleri Fransızca ve Flemenkçe olmak üzere iki dilde yazılmıştır.

Sokakları inceleyerek gezin, görün, dolaşın. Duvarlarda pek çok sanat eserine rastlayabilir ve hayran kalabilirsiniz.

Şehrin havası genellikle yağmurlu olduğundan yanınıza şemsiye ve yağmurluk almanızda fayda var.

Şehri festival zamanları ziyaret edip daha renkli anlara tanıklık edebilirsiniz.

Noel zamanı giderseniz eğer şehri daha çok bir seveceğinize garanti verebilirim