Google+

Cenevre

Cenevre - : - / -
--℃
1 CHF=0.00
Type J250V10 A
 • Ocaweather-icon1.5℃
 • Şubweather-icon2.5℃
 • Marweather-icon6.2℃
 • Nisweather-icon9.7℃
 • Mayweather-icon14.2℃
 • Hazweather-icon17.7℃
 • Temweather-icon20.2℃
 • Ağuweather-icon19.5℃
 • Eylweather-icon15.4℃
 • Ekiweather-icon11.1℃
 • Kasweather-icon5.5℃
 • Araweather-icon2.6℃
Nüfus: 194.800 / Dil: Fransızca, Almanca, İtalyanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF)/ İklim: Sıcak ve Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Aerial-view-of-Leman-lake-Geneva-city-in-Switzerland-shutterstock_296807798-2.jpg

İsviçre’nin Fransız’ı Cenevre; MÖ 120’de Germen kavimlerine karşı Romalılar tarafından Rhone Vadisi’nde kurulmuş olup Cenevre Gölü’nün kıyısındadır. Sırtını Alplere ve Jura Dağları’na vermiştir. İsviçre’nin 2. en kalabalık ve Suisse Romande bölgesinin de en büyük şehridir. Resmi dil olarak Fransızca kullanılır. Fransızcanın yanı sıra Almanca, İtalyanca ve az da olsa Romensçe dilleri kullanılır. Yüzölçümü olarak küçük olsa da içinde barındırdıklarıyla çok büyük bir şehirdir. Dolayısıyla dünyanın gözbebeği şehirlerinden biridir. 4.000 yıllık tarihin, kültürün, bilimin ve doğanın birleştiği dünyadaki muazzam şehirlerden biridir. Uluslararası kuruluşların merkez binalarının Cenevre’de olması şehri dünya kültür şehri haline getirmiştir. Çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan Cenevre yılın her anında turistleri misafir eder. Büyüleyen tarihî binaları, müzeleri, lüks mağazaları, saatleri, çakıları, çikolataları, peynirleri ve röstisi meşhurdur. Ayrıca 140 metre yükselebilen fıskiyesi ve 6.500 çiçek türünden yapılmış Çiçek Saati’ne sahiptir.

Cenevre nüfusunun çoğunu yabancılar oluşturmaktadır. Fransa’yla sınırı olduğundan şehirde çok fazla Fransız esintileri vardır.

Çok düzenli bir şehir olan Cenevre’nin havalimanı ve toplu taşıma sistemleri de bir o kadar düzgündür. Bulunduğunuz duraklarda toplu taşıma haritası bulunmaktadır ve UNIRESO adında geliştirilen bir telefon aplikasyonu vardır. Bu aplikasyon sayesinde bulunduğunuz noktadan gitmek istediğiniz noktaya nasıl gidebileceğinize dair fikir alabilirsiniz. Cenevre’ye geldiğinizde otel bulma ve yeme-içme konusunda asla zorluk çekmezsiniz. 100’den fazla oteli, yaklaşık 1.000 tane restoranı bulunmaktadır. Lüks alışverişseverler için de vazgeçilmez şehirlerdendir. Gündüzleri müzelerin, anıtların, parkların, CERN’de bilimin, tarihî sokakların, temiz havanın, manzaranın, alışverişin ve yemeklerin tadını çıkartırken geceleri de hareketli sokaklarda, barlarda ve kulüplerde birbirinden farklı eğlencenin tadının çıkartabilirsiniz. Cenevre’de her an keyifle yapabileceğiniz bir aktivite bulabilirsiniz. Sıkılmadan bir tatil geçirebilirsiniz. Biraz pahalı bir şehir olan Cenevre için tatil planlarken uçak ve otel rezervasyonunuzu önce yaparsanız tatilinizi uygun fiyatlara ayarlayabilirsiniz.
 

Tanıtım Videosu:
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cenevre Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Cenevre’ye bir de doğanın güzelliği eklenince şehir zengin mimarisi ve tarihi ile görsel şölen sunuyor. 4.000 yıllık geçmişiyle Cenevre tarihini müze, anıt ve mimarisinde bir bütün olarak korumaktadır. Cenevre’nin antik Eski Şehir bölgesinde geçmişe yolculuk yaparken şehirde bulunan birçok müzeyi gezerek yorulduğunuzda parklarda ve bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Birçok uluslararası kuruluşun da (CERN, Dünya Sağlık Örgütü, UEFA, FIFA, BM) merkez binalarının burada olması Cenevre’yi dünya çapında bir kültür şehri yapıyor. Kültür, tarih ve doğa birleşimini doyasıya yaşayacağınız bir rota Cenevre.

Cenevre, İsviçre’nin güneybatısında Cenevre Gölü’nün kıyısında Jura ve Alp Dağları ile çevrili Rhonae Vadisi’nde yer alır. Yüzölçümü 15,93 km²’lik bir alanı kaplar.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

geneva-2383677_960_720.jpg

Cenevre’de iklim sıcak-ılıman gözükse de dağlardan gelen hava ile kışlar soğuk hatta geceleri dondurucu soğuklarla birlikte göl çevresinde buz fırtınaları görülmektedir. Yağmur en fazla sonbahar aylarında görülür. Mayıstan eylüle kadar da hava sıcak ve ılıman olur.

Mart ayı otomobil meraklıları için her yıl Geneva Palexpo’da düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı ve fuar alanındaki birçok etkinliğe katılma olanağı sunar.

Ağustos ayı da 10 gün süren çok hareketli ve eğlenceli etkinliklere ev sahibi olan Cenevre Festivaline katılma olanağı sunar.

11 Aralık Escalade Günü yani Cenevre’nin kurtuluşu olarak maskeli balolarla meşalelerle kutlanıyor. Bu görsel şöleni, şehrin güzelliğini görmek hem de Alplerde kayak yapmak için kışın da ziyaret edilebilir. Dolayısıyla turistler genellikle yaz aylarında gelmeyi tercih etseler de sunduğu farklı imkânlardan ötürü her mevsim ziyaret edilebilir bir şehirdir Cenevre.

DSC1950-1.jpg

İstanbul’dan Cenevre’ye direkt uçuş bulunmaktadır. Bu uçuşun süresi 3 saattir. Aktarmalı olarak da yabancı havayolu şirketleriyle Cenevre’ye ulaşabilirsiniz.

Cenevre Havaalanı şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezine gidebilmek için yürüyüşseverler için havaalanında şehir merkezine kadar yürüyüş yolu bulunmaktadır. Havaalanından taksi, otobüs, tren ve araç kiralama olanakları da mevcuttur. Ücretsiz taşıma biletinizi bagaj teslim bölgesinden ayrılmadan almalısınız. Bu bileti 80 dakika içinde tren, otobüs ve feribot seferlerinde kullanabilirsiniz. Havaalanı bölgesinde araç kiralama firmaları, otel rezervasyon firmaları, turist bilgi merkezi, banka, döviz büroları ve postane bulunmaktadır. Ayrıca havaalanında kredi kartı ile kullanabileceğiniz telefon kulübesi, ücretsiz Wi-Fi, otomatik fotoğraf makinası, internet erişimine sahip bilgisayarlar ve fotokopi makinası da bulunmaktadır.

The_famous_statue_at_Geneva_with_hotel_Richmond_at_the_background_-_panoramio.jpg

Kozmopolit bir yer olan Cenevre’de pek çok konaklama imkânı bulunmaktadır. Şehir merkezinde lüks oteller, 5 yıldızlı tesisler bulunur. Pahalı bir şehir olduğu için konaklama da biraz pahalıdır. Merkezden biraz uzaklaştığınızda biraz daha uygun oteller bulabilirsiniz. Otel kapasitesi çok fazla da olsa özellikle yaz aylarında, tatillerde, fuarlar, konferanslar ve festivaller olduğu zaman birkaç ay önceden rezervasyon yapılması önerilir çünkü yoğun ilgiden dolayı oda bulmakta sıkıntı yaşanılabilir. Cenevre’de 100’den fazla otel vardır.

Cenevre’nin en lüks otelleri Lac Leman’ın batısında Mont Blanc İskelesi’ndedir. Cenevre’nin en eski oteli olan Hotel Beau Rivage, dünyanın en iyi otellerinden biri olan Grand Hotel Kempinski bu bölgede bulunan otellerdendir. Merkezden biraz uzaklaşıp Cornavin istasyon bölgesine giderseniz orada da konaklamak için birçok otel bulabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz otellerden birkaçı; Hotel Bernina Geneva, Hotel des Alpes, Hotel Cornavin Geneve’dir. Eski şehrin tam kalbinde kalmak isterseniz 17. yy.’dan kalma Hotel Les Armures’ü tercih edebilirsiniz. Bu oteller de tercihleriniz arasında olabilir: Hotel Tiffany, Eden Hotel Geneva, The New Midi, Hotel Astoria, Hotel Intornational&Termius, Auteuil Manotel Ibıs Geneva konaklama için hostelleri de tercih edebilirsiniz. Böylelikle konaklamaya az bir bütçe ayırmış olursunuz. Cenevre’de 2 tane hostel vardır. Bunlar; City Hostel Geneva ve Youth Hostel Geneva’dır.

CFF_3w.jpg

Cenevre kolayca gezmeye müsait bir şehirdir. Şehrin her köşesine rahat ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayan çok iyi bir ulaşım sistemi de vardır. Cenevre’nin toplu taşımacılığı UNIRESO’dur. UNIRESO’nun uygulamasını telefonunuza indirebilir ulaşımınızı daha kolay sağlayabilirsiniz. Birbirine bağlı tramvaylar, otobüsler, trenler ve taksi tekneleri vardır. Bütün sistem aynı bileti kullanır. Biletler duraklarda bulunan bilet makinelerinden alınır. En çok tercih edilen 60 dakikalık 3 CHF olan bilettir. 3 durak yolculuk veya taksi tekneler için bilet fiyatı 2 CHF’dir. 1 günlük kart 10 CHF’dir. SMS ile de bilet satın alabilirsiniz. Örneğin “tpg1” metnini İsviçre hattınızdan 788’e gönderirseniz 1 saatlik bilet satın almış olursunuz, ücreti 3 CHF‘dir. Eğer otel, yurt ya da kampta konaklayacaksanız toplu taşıma sistemini ücretsiz kullanabilirsiniz. Resepsiyondan Cenevre Taşıma Kartı’nızı almayı unutmayın.

Yaklaşık 1.000 tane restorana sahip olan şehir yemek işini baya ciddiye alıyor. Tatmanız gerekenlerin en başında çikolata, rösti, fondü ve raclette peyniri geliyor. Sonrasında balık yemekleri ve bol soslu salatalarının tadına bakabilirsiniz. Çok turist alan bir şehir olduğundan dünya mutfaklarından farklı lezzetleri de burada bulabilirsiniz.

Gölün etrafındaki restoranlarda manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Bazı restoranlarda öğle yemekleri indirimli olarak satılır. Paquis tarafında dünya lezzetlerine ulaşabilirsiniz. Türk, Afrika, Hint, Meksika ve Güney Amerika yemeklerini buradaki restoranlarda bulabilirsiniz. Paquis tarafındaki restoranların fiyatları göl kenarındaki restoranlardan daha düşüktür. Canınız kebap yemek isterse Rue de Berne’e gidebilirsiniz. Eski Şehir bölgesinde Orta Çağ dönemi esintileri taşıyan daha romantik mekânlar bulabilirsiniz. İsviçre’ye özgü röstinin tadına bakmak isterseniz Eski Şehir bölgesinde olan Café du Bourg-de-Four’a gidebilirsiniz. İtalyan ve Fransız mutfağının tadına bakmak için Eaux-Vives bölgesini tercih etmelisiniz. Plainpalais bölgesinde ise yemek işinizi çok daha düşük bütçeyle halledebilirsiniz. Şehirdeki en iyi pizzayı Luigia’da yiyebilirsiniz. Au Pied de Cochon ve Brasserie Lipp şehrin yüksek sınıf restoranları olarak bilinir. Le Calamar, Chez Emilios, Perle Du Lac, Les 5 Portes, Café des Bains, Minotor Steakhouse, Bistrot du Boeuf Rouge gibi tercih edebileceğiniz bir sürü kafe ve restoran seçeneği Cenevre’de mevcuttur.

Cenevre’de Gece Hayatı

Cenevre gece hayatı da gündüz kadar hareketlidir. Birçok gece kulübü ve bar vardır. Gece eğlencelerinde çok para harcayacak olduğunuzu unutmayın. Genellikle barlar saat 02.00’ye kadar, gece kulüpleri sabah saat 07.00’ye kadar açıktır. Eğlence mekânları haftanın her günü açık olsalar da perşembe, cuma ve cumartesi geceleri meydanlar ve kulüpler insanlarla dolar. Barlar ve publar, Plainpalais civarında biraz daha uygundur. Rhone Nehri’nin tam ortasındaki adada hem manzaranın keyfini çıkartıp hem de eğlenebilirsiniz. Brasserie des Halles de l'Ile’ de akşam yemeğinizi yiyebilir, dans edip eğlenebilirsiniz. Öğrenciler ve turistler tarafından tercih edilen bir yerdir. La Barje de sıcak akşamların keyfini çıkartabileceğiniz zencefilli biranın tadına bakabileceğiniz başka bir hoş mekândır.

Cenevre Fuar ve Festivalleri

Antigel Festivali; Genellikle şubat ayının ilk 2 haftası yapılır. Festivalin programı her yıl değişir. Müzik, dans ve eğlence üzerine kuruludur.
Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.antigel.ch

Cenevre Otomobil Fuarı; Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en önemli motor fuarıdır.
Yer: Palexpo Sergi Merkezi Tarihler: 8-18 Mart 2017
Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.salon-auto.ch

Uluslararası Buluşlar Sergisi, Yeni Teknikler ve Ürünler; dünyadaki binlerce yeni buluşa ve fikre ev sahipliği yapan bir fuardır.
Yer: Palexpo Sergi MerkeziTarihler: 29 Mart- 2 Nisan 2017Giriş: 14 CHF (15 yaşın altındaki çocuklar ve 10 yaş üzeri çocuklar için 8 CHF)
​Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.inventions-geneva.ch

Cenevre’de Alışveriş

Yüzölçümü olarak küçük bir şehir olsa da çok önemli alışveriş markalarına ev sahipliği yapıyor. Çoğunun pahalı markalar olduğunu unutmamak lazım. Çoğu mağazalar gün içinde açıktır bazıları yemek molasında kapalı olabilir. Çoğu saat markasını eğer isterseniz buradan satın alabilirsiniz, zira Cenevre ve saatlerin geçmişi 1600’lü yıllara dayanır. Patek Philippe, Rolex, Frank Muller, Bvlgari, Swatch, Omega gibi birçok dünyaca ünlü markanın saatini burada bulabilirsiniz. Alışverişin bu kısmı yüksek gelirli turistlere hitap ediyor ama almasanız bile gezip saatlerin içinde kaybolabilirsiniz.

Buradan alabileceğiniz bir diğer ünlü ürün İsviçre çakısıdır. Saatler kadar olmasa da çakıların fiyatı da yüksektir. Saat ve çakının dışında Cenevre’den giderken yanınızda meşhur İsviçre çikolatalarından götürebilirsiniz. En meşhur çikolata dükkanlarında biri Rue de Rive sokağında ki “Auer Chocolatier”dir. Buranın dışında Coop City, Christian Constant, Arn Chocolatierie ve Rohr dükkânlarını da tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize küçük hediyeler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkânlarını bu şehirde çokça bulabilirsiniz. Bunlarda bir kaçı; Bucherer, Cadhor, Badec SA,Molard Sounevirs’dir. Müzikseverler için müzik dükkânları, antikacılar, kadınlar için kozmetik ve bakım ürünleri satan dükkânlar, gözlükten giyime her şeyi bulabileceğiniz dükkânlar mevcuttur.

Cenevre ve Türkiye arasındaki fark GMT+1’dir. Cenevre Türkiye’ye göre iki saat geridedir.

Cenevre’nin resmi para birimi İsviçre frangıdır (CHF). 1 CHF yaklaşık 4,029 Türk lirasıdır.

*Aralık 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Fransızca, Almanca ve İtalyanca resmi dil olarak kullanılır.

TC Cenevre Başkonsolosluğu

Görev Bölgesi: Cenevre, Friborg, Neuchatel, Valais ve Vaud kantonları

Telefon: + 41 22 710 93 60

Eposta: consulat.geneve@mfa.gov.tr

Adres: Icc 20, Route De Pre-Bois, Case Postale 1901 1215 Geneve 15/Suisse

İnternet sitesi: http://cenevre.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

1 Ocak: Yeni yıl

14 Nisan: Good Friday

17 Nisan: Paskalya pazartesisi

25 Mayıs: Göğe Yükseliş Perşembesi (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

5 Haziran: Hristiyan inancına göre, Kutsal Ruh’un, Paskalya’dan 50 gün sonra dünyaya geldiği gündür.

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Tatili

7 Eylül: Jene Genavois

25 Aralık: Noel Günü

31 Aralık: Restarition of the Republic

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 118

Polis:117

Ambulans: 144