Cenevre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aerial-view-of-Leman-lake-Geneva-city-in-Switzerland-shutterstock_296807798-2.jpg

İsviçre’nin Fransız’ı Cenevre; MÖ 120’de Germen kavimlerine karşı Romalılar tarafından Rhone Vadisi’nde kurulmuş olup Cenevre Gölü’nün kıyısındadır. Sırtını Alplere ve Jura Dağları’na vermiştir. İsviçre’nin 2. en kalabalık ve Suisse Romande bölgesinin de en büyük şehridir. Resmi dil olarak Fransızca kullanılır. Fransızcanın yanı sıra Almanca, İtalyanca ve az da olsa Romensçe dilleri kullanılır. Yüzölçümü olarak küçük olsa da içinde barındırdıklarıyla çok büyük bir şehirdir. Dolayısıyla dünyanın gözbebeği şehirlerinden biridir. 4.000 yıllık tarihin, kültürün, bilimin ve doğanın birleştiği dünyadaki muazzam şehirlerden biridir. Uluslararası kuruluşların merkez binalarının Cenevre’de olması şehri dünya kültür şehri haline getirmiştir. Çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan Cenevre yılın her anında turistleri misafir eder. Büyüleyen tarihî binaları, müzeleri, lüks mağazaları, saatleri, çakıları, çikolataları, peynirleri ve röstisi meşhurdur. Ayrıca 140 metre yükselebilen fıskiyesi ve 6.500 çiçek türünden yapılmış Çiçek Saati’ne sahiptir.

Cenevre nüfusunun çoğunu yabancılar oluşturmaktadır. Fransa’yla sınırı olduğundan şehirde çok fazla Fransız esintileri vardır.

Çok düzenli bir şehir olan Cenevre’nin havalimanı ve toplu taşıma sistemleri de bir o kadar düzgündür. Bulunduğunuz duraklarda toplu taşıma haritası bulunmaktadır ve UNIRESO adında geliştirilen bir telefon aplikasyonu vardır. Bu aplikasyon sayesinde bulunduğunuz noktadan gitmek istediğiniz noktaya nasıl gidebileceğinize dair fikir alabilirsiniz. Cenevre’ye geldiğinizde otel bulma ve yeme-içme konusunda asla zorluk çekmezsiniz. 100’den fazla oteli, yaklaşık 1.000 tane restoranı bulunmaktadır. Lüks alışverişseverler için de vazgeçilmez şehirlerdendir. Gündüzleri müzelerin, anıtların, parkların, CERN’de bilimin, tarihî sokakların, temiz havanın, manzaranın, alışverişin ve yemeklerin tadını çıkartırken geceleri de hareketli sokaklarda, barlarda ve kulüplerde birbirinden farklı eğlencenin tadının çıkartabilirsiniz. Cenevre’de her an keyifle yapabileceğiniz bir aktivite bulabilirsiniz. Sıkılmadan bir tatil geçirebilirsiniz. Biraz pahalı bir şehir olan Cenevre için tatil planlarken uçak ve otel rezervasyonunuzu önce yaparsanız tatilinizi uygun fiyatlara ayarlayabilirsiniz.
 

Tanıtım Videosu:
 

Editörün Kaleminden

Cenevre Nerededir?

Cenevre, İsviçre’nin güneybatısında Cenevre Gölü’nün kıyısında Jura ve Alp Dağları ile çevrili Rhonae Vadisi’nde yer alır. Yüzölçümü 15,93 km²’lik bir alanı kaplar.

Cenevre’ye Nasıl Gidilir?

DSC1950-1.jpg

İstanbul’dan Cenevre’ye direkt uçuş bulunmaktadır. Bu uçuşun süresi 3 saattir. Aktarmalı olarak da yabancı havayolu şirketleriyle Cenevre’ye ulaşabilirsiniz.

Cenevre Havaalanı şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezine gidebilmek için yürüyüşseverler için havaalanında şehir merkezine kadar yürüyüş yolu bulunmaktadır. Havaalanından taksi, otobüs, tren ve araç kiralama olanakları da mevcuttur. Ücretsiz taşıma biletinizi bagaj teslim bölgesinden ayrılmadan almalısınız. Bu bileti 80 dakika içinde tren, otobüs ve feribot seferlerinde kullanabilirsiniz. Havaalanı bölgesinde araç kiralama firmaları, otel rezervasyon firmaları, turist bilgi merkezi, banka, döviz büroları ve postane bulunmaktadır. Ayrıca havaalanında kredi kartı ile kullanabileceğiniz telefon kulübesi, ücretsiz Wi-Fi, otomatik fotoğraf makinası, internet erişimine sahip bilgisayarlar ve fotokopi makinası da bulunmaktadır.

Cenevre’ye Ne Zaman Gidilir?

geneva-2383677_960_720.jpg

Cenevre’de iklim sıcak-ılıman gözükse de dağlardan gelen hava ile kışlar soğuk hatta geceleri dondurucu soğuklarla birlikte göl çevresinde buz fırtınaları görülmektedir. Yağmur en fazla sonbahar aylarında görülür. Mayıstan eylüle kadar da hava sıcak ve ılıman olur.

Mart ayı otomobil meraklıları için her yıl Geneva Palexpo’da düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı ve fuar alanındaki birçok etkinliğe katılma olanağı sunar.

Ağustos ayı da 10 gün süren çok hareketli ve eğlenceli etkinliklere ev sahibi olan Cenevre Festivaline katılma olanağı sunar.

11 Aralık Escalade Günü yani Cenevre’nin kurtuluşu olarak maskeli balolarla meşalelerle kutlanıyor. Bu görsel şöleni, şehrin güzelliğini görmek hem de Alplerde kayak yapmak için kışın da ziyaret edilebilir. Dolayısıyla turistler genellikle yaz aylarında gelmeyi tercih etseler de sunduğu farklı imkânlardan ötürü her mevsim ziyaret edilebilir bir şehirdir Cenevre.

Cenevre’de Nerede Kalınır?

İsviçre’nin ikinci en yüksek nüfuslu şehri olan Cenevre, Cenevre Nehri’nin kıyısında bulunan gelişmiş bir şehirdir. Tarihî, turistik ve diplomatik açıdan en önemli şehirlerden biri olan Cenevre’de görebileceğiniz birçok müze ve galeri de vardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün merkezi de Cenevre’de bulunur. Cenevre’deki seyahatinizde tarihî eserleri ziyaret edebilir, doyasıya alışveriş yapabilir ve lezzetli yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Cenevre’de 150’den fazla otel bulunur. Bu eşsiz şehirde geçireceğiniz yorucu günün ardından güzel bir otelde dinlenebilir ve otellerin size sunduğu imkânların tadını çıkarabilirsiniz.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cenevre otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Cenevre Otelleri

Cenevre Nehri’nin kıyısında, mükemmel bir manzaraya sahip olan Cenevre; İsviçre’nin en büyük ve en kalabalık şehirlerindendir. Hem tarihî hem de kültürel açıdan çok zengin olan Cenevre’de; farklı dönemlerden kalma birçok kilise, tiyatro, anıt, kule bulunur. Cenevre’nin en dikkat çeken noktalarından biri olan Jet d’Eau’yu da mutlaka görmelisiniz. Aynı zamanda birçok müze ve galerinin de bulunduğu şehirde yapabileceğiniz birçok aktivite vardır.

 

Cenevre; yüksek yaşam kalitesine sahip bir metropoldür. Bu yüzden Cenevre’deki seyahatinizde otelinizi titizlikle seçmelisiniz. Cenevre’de 150 civarında otel vardır ve bu oteller farklı bütçelere hitap eder. Seyahatiniz için erken rezervasyon yaptırmanız hem fiyat açısından hem de istediğiniz otelde yer bulabilmeniz için önemlidir.

Devamını Oku

Cenevre Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Cenevre’ye bir de doğanın güzelliği eklenince şehir zengin mimarisi ve tarihi ile görsel şölen sunuyor. 4.000 yıllık geçmişiyle Cenevre tarihini müze, anıt ve mimarisinde bir bütün olarak korumaktadır. Cenevre’nin antik Eski Şehir bölgesinde geçmişe yolculuk yaparken şehirde bulunan birçok müzeyi gezerek yorulduğunuzda parklarda ve bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Birçok uluslararası kuruluşun da (CERN, Dünya Sağlık Örgütü, UEFA, FIFA, BM) merkez binalarının burada olması Cenevre’yi dünya çapında bir kültür şehri yapıyor. Kültür, tarih ve doğa birleşimini doyasıya yaşayacağınız bir rota Cenevre.

Cenevre Gezilecek Yerler

Şehir merkezinin tadını çıkarttıktan sonra St. Pierre Katedrali’ni, Reform Anıtı ve Reform Müzesi’ni, İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati’ni, Neuve Meydanı’nı, Birleşmiş Milletler Binası’nı, CERN Laboratuvarı, Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Müzesi, Kırık Sandalye Anıtı’nı, Adriana Müzesi’ni, Doğal Tarih Müzesi’ni, Sanat ve Tarih Müzesi’ni, Patek Philippe Müzesi’ni Eski Şehri (The Old Town), Rousseau Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Cenevre Şehir İçi Ulaşım

CFF_3w.jpg

Cenevre kolayca gezmeye müsait bir şehirdir. Şehrin her köşesine rahat ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayan çok iyi bir ulaşım sistemi de vardır. Cenevre’nin toplu taşımacılığı UNIRESO’dur. UNIRESO’nun uygulamasını telefonunuza indirebilir ulaşımınızı daha kolay sağlayabilirsiniz. Birbirine bağlı tramvaylar, otobüsler, trenler ve taksi tekneleri vardır. Bütün sistem aynı bileti kullanır. Biletler duraklarda bulunan bilet makinelerinden alınır. En çok tercih edilen 60 dakikalık 3 CHF olan bilettir. 3 durak yolculuk veya taksi tekneler için bilet fiyatı 2 CHF’dir. 1 günlük kart 10 CHF’dir. SMS ile de bilet satın alabilirsiniz. Örneğin “tpg1” metnini İsviçre hattınızdan 788’e gönderirseniz 1 saatlik bilet satın almış olursunuz, ücreti 3 CHF‘dir. Eğer otel, yurt ya da kampta konaklayacaksanız toplu taşıma sistemini ücretsiz kullanabilirsiniz. Resepsiyondan Cenevre Taşıma Kartı’nızı almayı unutmayın.

Cenevre Mutfağı

Yaklaşık 1.000 tane restorana sahip olan şehir yemek işini baya ciddiye alıyor. Tatmanız gerekenlerin en başında çikolata, rösti, fondü ve raclette peyniri geliyor. Sonrasında balık yemekleri ve bol soslu salatalarının tadına bakabilirsiniz. Çok turist alan bir şehir olduğundan dünya mutfaklarından farklı lezzetleri de burada bulabilirsiniz.

Gölün etrafındaki restoranlarda manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Bazı restoranlarda öğle yemekleri indirimli olarak satılır. Paquis tarafında dünya lezzetlerine ulaşabilirsiniz. Türk, Afrika, Hint, Meksika ve Güney Amerika yemeklerini buradaki restoranlarda bulabilirsiniz. Paquis tarafındaki restoranların fiyatları göl kenarındaki restoranlardan daha düşüktür. Canınız kebap yemek isterse Rue de Berne’e gidebilirsiniz. Eski Şehir bölgesinde Orta Çağ dönemi esintileri taşıyan daha romantik mekânlar bulabilirsiniz. İsviçre’ye özgü röstinin tadına bakmak isterseniz Eski Şehir bölgesinde olan Café du Bourg-de-Four’a gidebilirsiniz. İtalyan ve Fransız mutfağının tadına bakmak için Eaux-Vives bölgesini tercih etmelisiniz. Plainpalais bölgesinde ise yemek işinizi çok daha düşük bütçeyle halledebilirsiniz. Şehirdeki en iyi pizzayı Luigia’da yiyebilirsiniz. Au Pied de Cochon ve Brasserie Lipp şehrin yüksek sınıf restoranları olarak bilinir. Le Calamar, Chez Emilios, Perle Du Lac, Les 5 Portes, Café des Bains, Minotor Steakhouse, Bistrot du Boeuf Rouge gibi tercih edebileceğiniz bir sürü kafe ve restoran seçeneği Cenevre’de mevcuttur.

Cenevre’de Alışveriş

Yüzölçümü olarak küçük bir şehir olsa da çok önemli alışveriş markalarına ev sahipliği yapıyor. Çoğunun pahalı markalar olduğunu unutmamak lazım. Çoğu mağazalar gün içinde açıktır bazıları yemek molasında kapalı olabilir. Çoğu saat markasını eğer isterseniz buradan satın alabilirsiniz, zira Cenevre ve saatlerin geçmişi 1600’lü yıllara dayanır. Patek Philippe, Rolex, Frank Muller, Bvlgari, Swatch, Omega gibi birçok dünyaca ünlü markanın saatini burada bulabilirsiniz. Alışverişin bu kısmı yüksek gelirli turistlere hitap ediyor ama almasanız bile gezip saatlerin içinde kaybolabilirsiniz.

Buradan alabileceğiniz bir diğer ünlü ürün İsviçre çakısıdır. Saatler kadar olmasa da çakıların fiyatı da yüksektir. Saat ve çakının dışında Cenevre’den giderken yanınızda meşhur İsviçre çikolatalarından götürebilirsiniz. En meşhur çikolata dükkanlarında biri Rue de Rive sokağında ki “Auer Chocolatier”dir. Buranın dışında Coop City, Christian Constant, Arn Chocolatierie ve Rohr dükkânlarını da tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize küçük hediyeler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkânlarını bu şehirde çokça bulabilirsiniz. Bunlarda bir kaçı; Bucherer, Cadhor, Badec SA,Molard Sounevirs’dir. Müzikseverler için müzik dükkânları, antikacılar, kadınlar için kozmetik ve bakım ürünleri satan dükkânlar, gözlükten giyime her şeyi bulabileceğiniz dükkânlar mevcuttur.

Rue du Rhone, Rue du Marché ve Rue du Rive sokakları şehrin alışveriş bölgesidir. Dünyaca ünlü markaların ürünlerini burada bulabilirsiniz. Eğer antika seviyorsanız Eski Şehir’e çıktığınızda ara sokaklarda antikacılar bulabilirsiniz. Cenevre’de pazarlık yaparak alışveriş yapabileceğiniz meydan Rue des Pâquis meydanı şık ve klasik dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Antika ürünler, mutfak eşyaları, mücevherciler ve kitapçıları burada bulabilirsiniz. Cenevre’de Plainpalais’de bulunan pazarda aradığınız her şeyi yarı fiyatına bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan birçok şeyi bulabileceğiniz başka bir alan ise Aligro’dur. Aligro’da toptan ürünler satın alabilirsiniz ama alışverişe başlamadan bir form doldurup giriş kartı almanız gerekmektedir.

Cenevre’de her alanda alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkân bulunur. Molard Meydanı; göl ile alışveriş caddeleri arasında kalan bir meydandır. Otelleri, kafeleri, restoranları ve akşam olduğunda parlayan kaldırım taşlarıyla eşsiz bir atmosferi vardır. Burada ev yapımı bira bulabilirsiniz ve çiçek pazarını ziyaret alabilirsiniz. Son olarak içinde 110’dan fazla mağazaya sahip olan Cenevre’deki en büyük alışveriş merkezi Centre Balexert’i de gezmelisiniz.

Cenevre’de Gece Hayatı

Cenevre gece hayatı da gündüz kadar hareketlidir. Birçok gece kulübü ve bar vardır. Gece eğlencelerinde çok para harcayacak olduğunuzu unutmayın. Genellikle barlar saat 02.00’ye kadar, gece kulüpleri sabah saat 07.00’ye kadar açıktır. Eğlence mekânları haftanın her günü açık olsalar da perşembe, cuma ve cumartesi geceleri meydanlar ve kulüpler insanlarla dolar. Barlar ve publar, Plainpalais civarında biraz daha uygundur. Rhone Nehri’nin tam ortasındaki adada hem manzaranın keyfini çıkartıp hem de eğlenebilirsiniz. Brasserie des Halles de l'Ile’ de akşam yemeğinizi yiyebilir, dans edip eğlenebilirsiniz. Öğrenciler ve turistler tarafından tercih edilen bir yerdir. La Barje de sıcak akşamların keyfini çıkartabileceğiniz zencefilli biranın tadına bakabileceğiniz başka bir hoş mekândır.

Carouge tarafında gece hayatı 2 sokaktan ibarettir. Mekanlar birbirine yakındır. Gençler için Carouge gece hayatını temsil eden yerdir diyebiliriz. Cenevre’nin en büyük gece kulübü Bypass Famous Club buradadır. Dünyanın dört bir yanından DJ’leriyle uluslararası bir kulüp statüsündedir. Gidebileceğiniz diğer gece kulüplerinden birkaçı; Cave 12, La Graviere, Le Kraken, La Terrace Bar, Le Baroque Club, Lady Godiva Park, Point Bar ve Motel Cambo’dur.

Cenevre Fuar ve Festivalleri

Antigel Festivali; Genellikle şubat ayının ilk 2 haftası yapılır. Festivalin programı her yıl değişir. Müzik, dans ve eğlence üzerine kuruludur.
Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.antigel.ch

Cenevre Otomobil Fuarı; Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en önemli motor fuarıdır.
Yer: Palexpo Sergi Merkezi Tarihler: 8-18 Mart 2017
Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.salon-auto.ch

Uluslararası Buluşlar Sergisi, Yeni Teknikler ve Ürünler; dünyadaki binlerce yeni buluşa ve fikre ev sahipliği yapan bir fuardır.
Yer: Palexpo Sergi MerkeziTarihler: 29 Mart- 2 Nisan 2017Giriş: 14 CHF (15 yaşın altındaki çocuklar ve 10 yaş üzeri çocuklar için 8 CHF)
Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.inventions-geneva.ch

Elektron Festivali: Avrupa’nın en iyi elektronik müzik festivallerinden birisidir.
Yer: FZOO & REZ Odaları, Spotnik, Mahno, Paladyum, Kugler Dökümhanesi, La Gravière, Silencio, Weetamix, Le Commun.Tarihler: 23 - 26 Mart 2017 (Paskalya hafta sonu)
Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.electronfestival.ch

Circus Nock; 100 yıllık geçmişi olan bu sirk her sene İsviçre’yi geziyor. 3 hafta boyunca Cenevre’de kalıyor.
Yer: PlainpalaisTarihler: Çeşitlilik göstermekte. Gitmek istediğiniz tarihten önce internet sitesine bakmanızda fayda var.
Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.knie.ch

Cenevre Maratonu; Her baharda Cenevre’de düzenlenen bir spor etkinliği.
Yer: Cenevre şehir merkezinde.Tarihler: 6-7 Mayıs 2017

Cenevre Şarap Kuruluşlarının Günü
Tarihler: 27 Mayıs 2017 Cumartesi, saat 10.00 – 18.00 arası
Yer: Canton Cenevre'deki 90'dan fazla şarap imalathanesinde

Yeşil Dinle- Yeşil Dinleyin; müzikal bayramdır. 3 akşam parti bileti 48 CHF’dir.
Yer: Parklar, açık alanlarTarihler: 1-5 Haziran 2017

Göl Sailing Regatta; 1874’den beri yapılan Avrupa’nın en büyük yelken yarışmasıdır.
Yer: Cenevre Gölü
Tarihler: 16-18 Haziran 2017Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.lgyc.com

Cenevre Müzik Festivali; Cenevre’nin en büyük müzik festivalidir. Konserlerin çoğu ücretsizdir. Yer: Çeşitlilik göstermektedir. Gitmeden önce internet sitesinden kontrol etmenizde fayda var.
Tarihler: 1-18 Haziran 2017Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://genevamusicfestival.com

49. Montreux Caz Festivali
Yer: MontreuxTarihler: 30 Haziran -15 Temmuz 2017Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.montreuxjazzfestival.com/tr

Amerikan Bağımsızlık Günü: American International Club tarafından organize edilen etkinlikte açık büfe kahvaltı, canlı müzik,çocuklar için aktiviteler vardır. Önceden rezervasyon yapılmalıdır. Ücret 50 CHF’dir.
Yeri: Boutde-Monde StadyumuTarih: 4 Temmuz 2017 06.00-11.00Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.amclub.ch

Açık Hava Sineması: Parkta çimlerin üzerinde binlerce kişiyle film izlemenin zevkini yaşayabilirsiniz. Katılım ücretsizdir.
Yer: Pearl of the Lake ParkTarihler: 13 Temmuz - 20 Ağustos 2017; her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar akşamları.

Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.cinetransat.ch/2017/#program

Batie Festivali

Yeri: Batie ParkTarihler: 1 - 16 Eylül 2017Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.batie.ch

Cenevre Yoga – Müzik Festivali

Tarih: 8 - 10 Eylül 2017 Yeri: Pâquis Tapınağı

Nuitdesbains (Gece Hamamları)Tarihler: 14 Eylül 2017, 18.00-19.00Yer: Rue des Bains

EscaladeYer: Old Town (Eski Şehir)Tarihler: 8-10 Aralık 2017Detaylı bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.compagniede1602.ch

Uyarı: Tarihler 2017 senesinde güncellenmiştir. Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Cenevre Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

14 Nisan: Good Friday

17 Nisan: Paskalya pazartesisi

25 Mayıs: Göğe Yükseliş Perşembesi (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

5 Haziran: Hristiyan inancına göre, Kutsal Ruh’un, Paskalya’dan 50 gün sonra dünyaya geldiği gündür.

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Tatili

7 Eylül: Jene Genavois

25 Aralık: Noel Günü

31 Aralık: Restarition of the Republic

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Cenevre İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 118

Polis:117

Ambulans: 144

Cenevre Türkiye Dış Temsilcilikleri

TC Cenevre Başkonsolosluğu

Görev Bölgesi: Cenevre, Friborg, Neuchatel, Valais ve Vaud kantonları

Telefon: + 41 22 710 93 60

Eposta: [email protected]

Adres: Icc 20, Route De Pre-Bois, Case Postale 1901 1215 Geneve 15/Suisse

İnternet sitesi: http://cenevre.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Cenevre Para Birimi

Cenevre’nin resmi para birimi İsviçre frangıdır (CHF). 1 CHF yaklaşık 4,029 Türk lirasıdır.

*Aralık 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Cenevre’nin Resmi Dili

Fransızca, Almanca ve İtalyanca resmi dil olarak kullanılır.

Cenevre Saat Farkı

Cenevre ve Türkiye arasındaki fark GMT+1’dir. Cenevre Türkiye’ye göre iki saat geridedir.

Cenevre Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type J / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.5oC
  • Şub 2.5oC
  • Mar 6.2oC
  • Nis 9.7oC
  • May 14.2oC
  • Haz 17.7oC
  • Tem 20.2oC
  • Agu 19.5oC
  • Eyl 15.4oC
  • Eki 11.1oC
  • Kas 5.5oC
  • Ara 2.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 194.800 / Dil: Fransızca, Almanca, İtalyanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF)/ İklim: Sıcak ve Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün