Cenevre Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Cenevre’ye bir de doğanın güzelliği eklenince şehir zengin mimarisi ve tarihi ile görsel şölen sunuyor. 4.000 yıllık geçmişiyle Cenevre tarihini müze, anıt ve mimarisinde bir bütün olarak korumaktadır. Cenevre’nin antik Eski Şehir bölgesinde geçmişe yolculuk yaparken şehirde bulunan birçok müzeyi gezerek yorulduğunuzda parklarda ve bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Birçok uluslararası kuruluşun da (CERN, Dünya Sağlık Örgütü, UEFA, FIFA, BM) merkez binalarının burada olması Cenevre’yi dünya çapında bir kültür şehri yapıyor. Kültür, tarih ve doğa birleşimini doyasıya yaşayacağınız bir rota Cenevre.

Cenevre Gezilecek Yerler

Şehir merkezinin tadını çıkarttıktan sonra St. Pierre Katedrali’ni, Reform Anıtı ve Reform Müzesi’ni, İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati’ni, Neuve Meydanı’nı, Birleşmiş Milletler Binası’nı, CERN Laboratuvarı, Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Müzesi, Kırık Sandalye Anıtı’nı, Adriana Müzesi’ni, Doğal Tarih Müzesi’ni, Sanat ve Tarih Müzesi’ni, Patek Philippe Müzesi’ni Eski Şehri (The Old Town), Rousseau Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

St. Pierre Katedrali

St. Pierre Katedrali, Eski Şehir’in üzerinde yükselen en eski ve etkileyici yapısı olduğundan oldukça ünlüdür. Romanesk ve gotik bir mimari yapıya sahiptir. 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Katedral’in kendine özgü bir çekiciliği vardır. Alt katında İsviçre ve Cenevre’de yaşayanların hayatını anlatan arkeolojik kazı alanı vardır. Katedral’in kulesinden ise şehrin manzarasının tadına panoramik bir şekilde varabilirsiniz. Katedrale giriş ücretsizdir. Kulesine çıkmak isterseniz 4 CHF ödemek zorundasınız. Katedral, pazartesi-cumartesi günleri arası 10.30-17.00 arası, pazar günü 12.30-17.30 arası ziyaret edilebilir.

Adres: Place du Bourg-de-Four 24, 1204 Cenevre, İsviçre

Jet d’ Eau

Cenevre’nin simgesi haline gelen Jet d’Eau fıskiyesi 140 metreye kadar yükselir. Mükemmel bir manzara oluşturan bu fıskiye 1891 yılında estetik görüntü sağlaması amacıyla değil, Rhone Nehri üzerinde bulunan hidrolik su şebekesi için emniyet valfi olarak inşa edilmiştir. İnsanlar tarafından çok beğenilince çeşmeye dönüştürülmüştür. Akşamları ışıklandırıldığında ortaya harika fotoğraflar çıkmaktadır.

Reform Anıtı ve Reform Müzesi

800px-ReformationWallGeneva.JPG

Cenevre Üniversitesi’nin bahçesinde bulunan bu anıt dekoratif bir tasarım gibi gözükse de Protestan Reform hareketlerinde 1909 yılında yaşananların anısına yapılmıştır. Duvar William Farrel, John Calvin, Theodore Beza ve John Knox’ un dev heykelleriyle de daha heybetli bir görünüme sahip olmuştur. Duvarın yakınındaki Reform Müzesi’nde de o döneme ait bilgiler sunulmuştur. Reformasyon tarihini anlatan bu müzeyi pazartesi hariç diğer günler saat 10.00-17.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretleri yetişkinler için 10 CHF, öğrenciler için 7 CHF‘dir.

http://www.musee-reforme.ch/

Adres: Rue du Cloître 4, 1204 Cenevre, İsviçre

Jardin Anglais (İngiliz Bahçesi) ve Flower Clock (Çiçek Saat)

Kesinlikle görmeniz gereken yerlerden olan Jardin Anglais (İngiliz Bahçesi) ilk olarak 1854 yılında yapılmıştır ve Cenevre’deki ilk İngiliz tarzı park olmasıyla ünlüdür. İçinde sayısız güzelliği barındırır. En özeli de şehrin simgesi haline gelen Çiçek Saati’dir. 1955 yılında ilk kez yapılan saat son yıllarda Patek Philippe markası tarafından yenilenmiştir. Mevsim çiçeklerine göre değişen güneş enerjisiyle bize zamanı gösteren yaklaşık 6.500 çiçek ve bitkiden oluşan müthiş bir güzelliktir.

Adres: Quaidu Général-Guisan 34, 1204 Cenevre, İsviçre

Neuve Meydanı

Ginebra_-_Place_de_Neuve.jpg

Neuve Meydanı, Cenevre’nin sanat merkezi sayılan yerdir. Tiyatro, konser salonları ve sanat eğitim merkezlerinin tam ortasındadır. Neuve Meydanı’nda 1787-1875 tarihleri arasında yaşamış olan General Guillaume Henri Dufour’un bir heykeli bulunuyor. Generalliğinin yanında mühendislik alanında da profesörlük yapmış olan Henri Dufour İsviçre Dağları’nın haritalarına son şekli vermiştir.

Neuvo Meydanı’nda 1825-1893 yılları arasında yapılan mimari yapısı ve tarihiyle dikkatinizi çekecek olan 4 bina vardır. Bunlar; Büyük Tiyatro, Cenevre Müzik Konservatuarı, Raht Müzesi ve Victoria Konser Salonu’dur.

Birleşmiş Milletler Binası

Eğer Birleşmiş Milletler Binası’nı ziyaret etmek isterseniz. Kimliğiniz yanınızda olmalıdır. BM Binası’nı rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri

Eylül-mart ayları arasında pazartesiden cumaya 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında, nisan-haziran ayları arasında pazartesiden cumartesiye 10.30-12.00 ve 14.30-16.00 saatleri arasında ve temmuz ile ağustos aylarında pazartesiden cumartesiye 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücretleri yetişkinler için 12 CHF, öğrenci, yaşlı ve engelliler için 10 CHF, en az 20 kişilik gruplar için 10 CHF, 18 yaş altındakiler için 7 CHF’dir. Çocuklar için ücretsizdir.

CERN Laboratuvarı

1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN; dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. Şu an 21 üyesi 2 üye adayı vardır. Fransa-İsviçre sınırında olan CERN’e geziniz sırasında uğrayabilir, evrenin temel yapısı hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Adres: Route de Meyrin, 1211 Cenevre, İsviçre

Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Müzesi

1863 yılında kurulan ICRC, kurulduğu günden bugüne kadar savaşlarda mağdurlara ve şiddet gören insanlara yardım etmektedir. Müze üç bölümden oluşmaktadır. Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Müzesi’nde de nasıl kurulduğunu kuruluşundan bugüne kadar neler yaptıklarını, yardımlarını fotoğraflar ve belgelerle ziyaretçilerine sunmaktadır. Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Nisan-ekim ayları arası saat 10.00’dan 18.00’e ve kasım-mart ayları arası saat 10.00 ile 17.00 arası ziyaret edilebilir. Giriş ücreti 7 CHF’dir.

Adres: Avenue de la Paix 17 1202 Cenevre

Kırık Sandalye Anıtı

Nations Meydanı’nda bulunan 5,5 ton ağırlığında 12 metre uzunluğundaki anıt 1997 yılında Daniel Berset tarafından yapılmıştır. Savaşta mayından dolayı ayağını kaybeden kara mayın kurbanları anısına yaptırılmıştır.

Adriana Müzesi

1877 yılında Gustave Revillioad tarafından yapılmıştır. Adriana Parkı içinde bulunmaktadır. Salı günleri hariç haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Giriş ücretsizdir. İçinde Uluslararası Cam ve Seramik Akademisi vardır.

Adres: Avenue de la Paix 10, 1202 Cenevre, İsviçre

Doğal Tarih Müzesi

Geneva_Natural_History_Museum.jpg

Malagnou’da bulunan İsviçre’nin ekolojik tarihini vurgulayan müzedir. Müzede İsviçre’ye ait her bitkiyi içeren bir koleksiyon vardır. Ayrıca dünyanın dört bir yanından getirilen dondurulmuş hayvanlar sergilenir. Müzede NASA’nın hediyesi olan ay taşları da sergilenmektedir. Müze içinde çocuklar için özel bir alan ve bilim adamları için bir laboratuvar vardır. İçerisinde bir kafe ve alışveriş yapabileceğiniz bir de küçük dükkân bulunur. Haftanın pazartesi günü hariç her günü saat 10.00-17.00 arası ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Sanat ve Tarih Müzesi

Museum_of_Art_and_History-3.jpg

1910 yılında kurulmuştur. Cenevre’nin en büyük müzesidir. İçinde antik zamanlardan günümüze kadar batı medeniyetlerinin tarihini bize gösteren birçok sergi vardır. Resepsiyondan müzeyi anlatan sesli kitapları 5 CHF’lik bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Müzeyi anlatan ücretsiz el kitapçıklarını da resepsiyondan alabilirsiniz. Müze girişleri ücretsizdir. Salıdan pazar gününe kadar saat 10.00-18.00 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde çocuk parkı ve restoranı bulunur.

Adres: Rue Charles-Galland 2, 1206 Cenevre, İsviçre

Patek Philippe Müzesi

Patek_Philippe_Museum.JPG

Patek Philippe Müzesi 16. yüzyıldan günümüze kadar saat yapımının bütün aşamalarını gözler önüne seren özel bir müzedir. 16. yüzyıldan bugüne kadar gelen harika bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Bunlara ek olarak Patek Philippe’in koleksiyonundan silahlar, müzik kutuları ve modern parçalar sergilenmektedir. Müze içinde fotoğraf çekmek yasaktır. Pazar ve pazartesi günleri kapalı olan müzeyi salıdan cumaya saat 14.00-18.00 arasında cumartesi ise saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 10 CHF’dir. 18 yaşından küçükler için ücretsizdir.

Adres: Rue des Vieux-Grenadiers 7, 1205 Cenevre

Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (MAMCO)

Patek Philippe müzesinin yakınında eski bir fabrika binasına kuruludur. Sergileriyle birlikte yılda 3 kez iç dizaynını değiştiren müze sürekli kendini yeniliyor. Müzenin ilham kaynağı olan Marcel Duchamp’ın eserleri yıl boyunca sergilenmektedir. Müze modern, şık ve farklıdır. Cenevre’ye gitmişken görülmeye değer. Müze giriş ücreti 8 CHF’dir. 18 yaşına kadar çocuklara, işsizlere, öğrencilere, engellilere, gazetecilere ücretsizdir. Salıdan cumaya kadar saat 12.00-18.00, cumartesi ve pazar günleri ise saat 11.00-18.00 arası ziyaret edilebilir. Ayrıca MAMCO’nun yakınında bulunan fotoğraf müzesini de gezebilirsiniz.

Adres: 10, rue desVieux-Grenadiers, 1205 Cenevre

Eski Şehir (The Old Town)

Cenevre’nin eski taş binalarıyla çevrili en eski şehri olarak bilinmektedir. Tarihin izlerini bozulmamış bir şekilde yansıtır. Eski Şehir’in tadını çıkartırken St. Pierre Katedrali’ni görmelisiniz. Ayrıca 12. yüzyılda yapılmış olan Cenevre’nin tarihini sergileyen Tavel evini de gezebilirsiniz. Eski Şehir’e giderken rahat bir ayakkabı seçmelisiniz çünkü biraz tırmanmanız gerekecektir. Bourg-de-Four Meydanı’nda soluklanabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkânlarını gezip alışveriş yapabilirsiniz. Birkaç dakika uzaklıkta bulunan Cenevre’nin alışveriş için en çok tercih edilen caddeleri Rue du Rhône ve Rue du Marché’ye buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Rousseau Adası

Cenevre’nin tam merkezinde Rhone Nehri’nin ortasında Bergues köprüsüyle kıyıya bağlayan küçük bir adadır. Adını adada heykeli bulunan ünlü filozof ve yazar Jean-Jacques Rousseau’dan almıştır. Gezi rotanızı oluştururken dinlenme noktası olarak belirleyebilirsiniz.