Cenevre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aerial-view-of-Leman-lake-Geneva-city-in-Switzerland-shutterstock_296807798-2.jpg

İsviçre’nin Fransız’ı Cenevre; MÖ 120’de Germen kavimlerine karşı Romalılar tarafından Rhone Vadisi’nde kurulmuş olup Cenevre Gölü’nün kıyısındadır. Sırtını Alplere ve Jura Dağları’na vermiştir. İsviçre’nin 2. en kalabalık ve Suisse Romande bölgesinin de en büyük şehridir. Resmi dil olarak Fransızca kullanılır. Fransızcanın yanı sıra Almanca, İtalyanca ve az da olsa Romensçe dilleri kullanılır. Yüzölçümü olarak küçük olsa da içinde barındırdıklarıyla çok büyük bir şehirdir. Dolayısıyla dünyanın gözbebeği şehirlerinden biridir. 4.000 yıllık tarihin, kültürün, bilimin ve doğanın birleştiği dünyadaki muazzam şehirlerden biridir. Uluslararası kuruluşların merkez binalarının Cenevre’de olması şehri dünya kültür şehri haline getirmiştir. Çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan Cenevre yılın her anında turistleri misafir eder. Büyüleyen tarihî binaları, müzeleri, lüks mağazaları, saatleri, çakıları, çikolataları, peynirleri ve röstisi meşhurdur. Ayrıca 140 metre yükselebilen fıskiyesi ve 6.500 çiçek türünden yapılmış Çiçek Saati’ne sahiptir.

Cenevre nüfusunun çoğunu yabancılar oluşturmaktadır. Fransa’yla sınırı olduğundan şehirde çok fazla Fransız esintileri vardır.

Çok düzenli bir şehir olan Cenevre’nin havalimanı ve toplu taşıma sistemleri de bir o kadar düzgündür. Bulunduğunuz duraklarda toplu taşıma haritası bulunmaktadır ve UNIRESO adında geliştirilen bir telefon aplikasyonu vardır. Bu aplikasyon sayesinde bulunduğunuz noktadan gitmek istediğiniz noktaya nasıl gidebileceğinize dair fikir alabilirsiniz. Cenevre’ye geldiğinizde otel bulma ve yeme-içme konusunda asla zorluk çekmezsiniz. 100’den fazla oteli, yaklaşık 1.000 tane restoranı bulunmaktadır. Lüks alışverişseverler için de vazgeçilmez şehirlerdendir. Gündüzleri müzelerin, anıtların, parkların, CERN’de bilimin, tarihî sokakların, temiz havanın, manzaranın, alışverişin ve yemeklerin tadını çıkartırken geceleri de hareketli sokaklarda, barlarda ve kulüplerde birbirinden farklı eğlencenin tadının çıkartabilirsiniz. Cenevre’de her an keyifle yapabileceğiniz bir aktivite bulabilirsiniz. Sıkılmadan bir tatil geçirebilirsiniz. Biraz pahalı bir şehir olan Cenevre için tatil planlarken uçak ve otel rezervasyonunuzu önce yaparsanız tatilinizi uygun fiyatlara ayarlayabilirsiniz.
 

Tanıtım Videosu: