Boppard

Boppard Hakkında Genel Bilgiler
 


 

Boppard, Almanya'da Rhineland-Palatinate eyaletinde yer alan bir şehirdir. Boppard, Orta Ren’in üzerine uzanır. Burası UNESCO Dünya Mirası Listesinde’dir ve sit alanıdır. Bu kasaba ayrıca devlet tarafından turistik bir belde olarak tanıtılmaktadır. Boppard üzüm yetiştirme ve şarap üretim merkezi olarak bilinir. Bu ünlü şarap üretimi 643’te Romalılar devrinde başlamıştır. Bugün ise 75 hektarın üzerinde üzüm bağı burada bulunmaktadır ve şarap üretimi hala devam etmektedir. Orta Ren’deki en büyük şarap üretim yeri burasıdır. Vadinin coğrafyası, güneşli güney eğimine sahiptir ve üzüm bağları için idealdir.
 
Burada turistler çeşitli dillerde düzenlenen yürüyüş turlarına katılabilir. Bu turlar nisandan ekime kadar sürmekte ve dünyanın pek çok köşesinden katılımcıları ağırlamaktadır. Bu turlarda şarap üretimi görülebilir, yerel şaraplar tadılabilir, ayrıca üzüm bağları da gezilebilir.
 
200 yılı aşkın bir süredir var olan Boppard'ın en eski şarap lokali Weinhaus Heilig Grab’ın sıcak atmosferinde, bölgedeki en güzel şarapları tatmak mümkündür. Eylül ayı sonlarında geliyorsanız, şarap hasadı bu zamanda başlar ve burada düzenlenen Şarap Festivali’ne katılma şansı bulabilirsiniz, böylece de birbirinden özel şarapları burada da tadabilme şansı elde edersiniz. 

Boppard İklimi

Sıcak ve ılıman bir iklim hâkimdir; Boppard ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Yıllık ortalama sıcaklığı 16,8 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 1265 mm’dir.

Boppard’a Nasıl Gidilir?

Boppord, Almanya’nın diğer yerlerine araba, tren, feribot ile bağlıdır. Araba ile ulaşmak isterseniz; Boppard, ana karayoluna 10 km kadar uzaktadır. Ren Nehri’nden sonraki karayolu ile ulaşılabilir.
 
Tren ile ulaşılmak istenirse; Almanya’nın mükemmel tren ağının Mainz ve Köln hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.
 
Ayrıca Boppard’ın kendi ağı vardır: Boppard Hunsrückbahn demiryolu, ağaçlar arasında, vadilerin üzerinde ve Boppard'tan Emmelshausen'e giden tüneller boyunca devam eder. Almanya'nın en dik tren yollarından biridir ve kesinlikle en güzel manzaraları sunan yollardan biridir. Bu büyüleyici demiryolu, korunmaya alınmıştır ve anıt statüsündedir. Biletler istasyonda ya da trende satın alınabilir. Tek bir biletin fiyatı 1,85 euro'ya kadar düşebilir ancak fiyat trenle nereye gideceğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
 
Feribot ile ulaşılmak istenirse; Köln-Düsseldorfer Rheinschiffahrt (KD) feribotu, nehrin dört bir yanından Boppard'a ulaşır. Ren Nehri yolculukları, Hollanda, Fransa, Almanya, Lihtenştayn, Avusturya ve İsviçre üzerinden birçok şehirde durmasıyla oldukça popülerdir. 

Görülmesi Gereken Yerler

Alte Burg
 
Boppard’ın kalesi (Eski Kale veya Alte Burg) şehrin tam merkezinde bulunan bir 13. yüzyıl yapısıdır. Fransız Devrimi sırasında Boppard Kalesi hastane olarak kullanıldı.19. yüzyılda cezaevi olarak kullanıldı. 20. yüzyılda ise batı tarafı karakol olarak kullanıldı. Bugün, 2009'dan 2015 yılına kadar kapsamlı yenilenmelerle restore edilmiştir. Ünlü mobilya yapımcısı Michael Thonet'i onurlandıran Thonet Müzesi, Kale’ye ve Boppard Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Römer-Kastell
 
Roma etkileri yalnızca şarap üretiminde değil, bu kalede de görülmektedir. Orijinal 4. yüzyıl Roma kalıntılarına sahip bir arkeolojik alandır. Halen dokuz metre yüksekliğinde 28 adet yarı yıkık kuleler ve duvarlar vardır. Burası yarı yıkık olmasına rağmen, eskiden orijinal Roma kenti Bodobrica'yı tasvir eden bir kalıntı olarak burada sergilenmektedir. Aslında burası Avrupa'daki en iyi korunmuş Roma kalelerinden biridir. Kent gelişmesine rağmen, buradaki kalıntıların korunmasına özen gösterilmiştir.
 
St. Severus Kilisesi
 
Aziz Severus Kilisesi geç Romanesk mimarinin güzel bir örneğidir. 13. yüzyıl Roma hamamları ve 6. yüzyıl Hristiyan kilisesi üzerine kurulmuştur. Kuleleri şehir siluetinde dikkat çekici bir şekilde yerini almaktadır. 1960'lardan beri yapılan restorasyonlar Kilise’yi etkileyici bir biçimde değiştirmiştir. Kilise, 1220'den itibaren bir İsa figürü ile 285 cm yüksekliğinde ve 248 cm genişliğinde bir çapraz haça sahiptir. Çok renkli duvar resimleri yenilenmiş ve iç mekân restore edilmiştir. Kilise modernize edilmiştir. Kilisenin beş çanı vardır bu çanların hepsi Orta Çağ’dan kalmıştır ve şehir genelinde saat 10.00-12.00’de çalmaktadır. St. Severus tescilli bir anıttır.

Boppard’da Ne Yenir? 
 


 

Boppard’da tabii ki en ünlü şey şaraptır. Boppard'ın en eski şarap lokali Weinhaus Heilig Grab’da bölgedeki en güzel şarapları tadabilirsiniz.
 
Boppard'ın bir numaralı restoranı olan Severus Stube'da yerel kalabalık ve iyi Alman yemekleri bulunabilir. Tercih edenler burada füme domuz eti tadabilir yanında bir şişe şarapla güze bir öğün geçirebilirler. Kentin kalbinde yer alan restoran, yaz aylarında dar Arnavut kaldırımlı sokakta açık havada oturma imkânı sağlar. Burası çokça tercih edilen kalabalık bir yer olduğundan rezervasyon önerilir. Mekânda İngilizce menü bulmak da mümkündür.

Tanıtım Videosu:
 

Boppard ile İlgili

Boppard Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa