Ren ve Mosel Nehri - Gemi ile Seyahat - Rüdesheim (12. Bölüm)

Romantik Ren Parkuru’nda yaptığımız dört saatlik müthiş bir yolculuk sonrasında Rüdesheim’e ulaşıyoruz.

Ren Nehri’nin kalbinde, Lorelei Vadisi’nin güney girişinde yer alan Rüdesheim, oldukça turistik bir kasaba. Kilometrelerce uzanan üzüm bağlarına sahip olan Rüdesheim şarap üretiminde oldukça ileri seviyede.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu yerleşim, kasabadan ziyade bir köy havasında. 
Rüdesheim’e ilk yerleşenler Kelt kabilelermiş. Ardından erken Hristiyanlık döneminde Alman kabileleri olan Ubii ve Mattiaci’ler bu bölgeye yerleşmiş. 1. yüzyılda ise Roma tarafından iskân edilmiş. Roma dönemi sonrasında ise Franklar bölgede hâkimiyet kurmuşlar.
 
Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda çıkartılan cam parçaları ve diğer bulgular bu bölgede çok uzun çağlardan beri şarap üreticiliği olduğunu kanıtlıyor. Hatta bölgedeki zenginlik ve hareketlilik temel olarak şarap üreticiliği ve dağıtımına dayanıyor.
 
Biz, Rüdesheim’e vardığımız gibi ilk olarak kasabanın üzüm bağları arasından dolaşarak giden “Turistik Tren”e bindik.

Bu turumuz esnasında sağlı sollu çok güzel şatolar, malikâneler gördük.

Şarap bağları arasında yer alan bu malikânelerin çevresinde çok güzel bahçe süslemeleri de var.

Ren Nehri kenarından şarap bağlarının tepesine teleferikle de çıkmak mümkün. Tepede devasa boyutta bir anıt göreceksiniz. “Niederwald” olarak adlandırılan bu anıt 1871’de Almanya’nın birleşmesi şerefine yaptırılmış.

Bu bölgeden Rüdesheim merkezinin ve Ren Nehri’ni görüntüsü izlenmeye değer.

Ren şarap endüstrisinin merkezi sayılan Rüdesheim’da 350 çeşit şarap var. Neredeyse her restoranın kendine özel bir şarap markası var.
 
Buradaki bağlardan üretilen en lezzetli şaraplar Riesling ve Pinot Noir. Eğer beyaz şarap seviyorsanız buradan alabildiğiniz kadar Riesling almanızı öneririm. Gerçekten çok lezzetli.

Masal diyarını andıran bu yerleşimin nüfusu sadece 10.500 kişi. Yıllık turist sayısı ise 2,5 milyon.

Turistik tren turumuz sonrasında kasaba merkezindeki Siegfried Mekanik Müzik Aletleri Müzesi’ni geziyoruz.
 
Bugüne kadar pek çok müze gezdim. Ancak bu müze gerçekten oldukça enteresandı. Müze içinde Avrupa’daki en büyük veri odaklı müzik aletleri koleksiyonlarından biri sergileniyor. Buradaki enstrümanlar 1780 ve 1930 yılları arasında üretilmiş.

Bu müzenin bir ilginç yanı da interaktif olması. Daha doğrusu, bize müzede eşlik edip enstrümanlar ile ilgili bilgi veren kişi, açıklaması bittikten sonra o enstrümanı çalıyor ve bize dinletiyor.

Burada müzik aletlerinin yanı sıra ilginç müzik kutuları da var.

Mesela altından bir silah... Bu silah 19. yüzyılda 1810’lu yıllarda İsviçre’de üretilmiş. Bu gizemli silahın tetiği çekildiğinde mermi çıkmıyor. İçinden bir kuş çıkıyor ve melodi çalıyor.

Müzenin çıkışında ise müzik kutuları, müzik CD’leri ya da müzeyi anlatan kitapları bulabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkânı var. Fiyatların çok yüksek olduğunu söylemeden geçmeyeceğim : )

Müzenin dışına çıktığımızda gördüğüm klasik araba ise ortamla çok büyük bir uyum içindeydi.

Burada çok çeşitli kafe ve restoranlar var. Ancak bunların en yoğun bulunduğu sokağa Drosselgasse adı veriliyor.

Yani Rüdesheim’e geldiniz ama Drosselgasse’yi görmediniz o zaman sizi Rüdesheim’a gelmiş olarak kabul etmiyorlar. Biz de bu hareketli sokakta bir restorana oturup hem günün yorgunluğunu attık hem de leziz bir yemek yedik.

Yanımıza yeterince şarap aldığımız için bu yemekte yine bölgeye özgü biraları tattık. Özellikle Schöfferhofer’i tavsiye ederim.

Buradaki restoranlarda fiyatlar ne çok ucuz ne çok pahalı. Uygun bir fiyata rahatlıkla “şnitzel” yiyebilirsiniz. Ama domuz eti yemeyenler mutlaka tavuktan ya da etten olmasını istediğini belirtmeli bir şey söylemezseniz direkt domuz eti şnitzel gelecektir.
 Burada en yüksek ücreti muhtemelen Rüdesheimer Caffee dedikleri asbach kullanılarak yapılan bir çeşit alkollü kahveye ödedik. Bir tanesi yaklaşık 8 Euro. Ama denemenizi öneririm. Yapılışı, servisi, sunumu güzel… Lezzeti daha da güzel : )

Biraz sokak aralarında dolaştık. Şarap bağı havası yaratılmış restoranlar, İşkence Müzesi, hediyelik eşya dükkânları dikkat çekiyor. Benim ilgimi en çok çekenlerden biri ise futbol fanatiği bir Rüdesheimli’nin evinin bahçesi oldu.

Artık bu keyifli kasabaya da veda vakti geldi. Akşam saatlerinde gemimiz bu limandan demir alacak. Bakalım ertesi gün nerede uyanacağız?

Rudesheim’de konaklama adına birkaç tavsiye verilebilir. 16. Yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren Hajos Hotel Germania’yı ilk tercihleriniz arasına koyabilirsiniz. Otel konum olarak şehir merkezinde, Ren nehri kıyısında bulunuyor. Bunun yanında ekonomik bir otel arayanlar için de yine Ren nehri kıyısında bulunan Hotel Krone Rüdesheim düşünülebilir. Otel alışveiş, restoran ve kafelere oldukça yakın bir lokasyonda. Bu iki otelin yanında önerilebilecek bir diğer otelde Hotel Felsenkeller. Otel UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir bölgede yer alıyor ve çevresinde de müzeler bulunuyor. Bu otellerin yanında Rudesheim’de bulunan diğer oteller hakkında bilgi almak için buradan booking.com’a girebilir ve göz atabilirsiniz.

*** “REN VE MOSEL NEHRİ - GEMİ İLE SEYAHAT” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-moselde-gemi-ile-seyahat-amsterdam-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-zaanse-schanse-ve-marken-2bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-volendam-ve-schoonhoven-3-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-brugge-4bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-gent-5-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-antwerp-6-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-nijmegen-7-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-dusseldorf-8-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koln-9-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koblenz-10-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-romantik-ren-11-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-cochem-13-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bernkastel-kues-14-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-remich-ve-schengen-15-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-luksemburg-16-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-trier-17-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bruksel-18-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni