Ren ve Mosel Nehri - Gemi ile Seyahat - Volendam ve Schoonhoven (3. Bölüm)

Marken’in ardından Hollanda’ya daha doğrusu Amsterdam’a gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri kasaba olan Volendam’a doğru yola çıkıyoruz. 
Marken ve Volendam arası yaklaşık 20 dakika. Volendam, Marken’e göre çok daha gelişmiş ve daha turistik.

Otobüsün park ettiği yerden deniz kenarına doğru yürüdüğümüzde deniz seviyesinin ne kadar altında olduğumuzu anlıyoruz. Çünkü bu yürüyüş aslında bir set üzerinde gerçekleşiyor. Set üzerinde sola baktığımızda deniz, sağ tarafımıza baktığımızda şık evler ve evlerin bir arka caddesi deniz seviyesinden aşağıda. Bunu net olarak görebiliyorsunuz.

Ardından kasabanın turistik kesimine doğru yürüyoruz. Sağlı sollu hediyelik eşya dükkânları, restoranlar, kafeler ve birahaneler...

Burası çok sevimli bir balıkçı kasabası. Buraya yıllar önce yine gelmiştim keyif almıştım. Şimdi yine aynı keyfi yaşıyorum.

Kasabanın liman kısmı en kalabalık yeri. Burada restoran ve kafeler sıklaşıyor. Hemen limandan kalkan teknelere binip Volendam çevresinde küçük bir tur da yapabiliyorsunuz.

Nereden bulabilirim bunun biniş yerini derseniz, sahildeki bronz heykellerden birinin yanında durun ve biraz çevreyi gözlemleyin.

En geç 5 dakika içerisinde yerel kıyafetli bir erkek arkasında bir grup turistle geçecektir. Onları takip edin : ) ya da sahilde sağ yöne doğru yürüyün ve sol tarafta yeşil renkte ahşap sundurmaların üzerinde bir yapı göreceksiniz. Biletlerini buradan da alabilirsiniz.

Eğer bir şeyler yemeyi planlıyorsanız, Hollanda’nın ünlü Haring balığını ya da Fish & Chips’i tercih edebilirsiniz. Hem fiyatları uygun hem de çok lezzetli.
 
Volendam’a geldiniz ama peynir üretim çiftliğine gitmeye vaktiniz olmadıysa mutlaka cadde üzerindeki Cheese Factory’ye uğrayın. Önce alt kata inin, peynirin yapılışı ile ilgili videoyu izleyin. Ardından üst kata çıkın, peynir tadımı yapın. Ardından da dilediğiniz peyniri alın. Bozulur mu konusuna gelince; peynirlerin çoğu balmumu ile kaplı, dolayısı ile alırken etrafı balmumu kaplı olanları seçerseniz bozulmaz.
 
Volendam’da her sene 20 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Peynir Festivali’ne denk gelirseniz, farklı çiftliklerde üretilen peynirleri de deneme fırsatınız olur.

Volendam’ı dolaşırken sahile yani limana paralel caddeleri de gezmenizi tavsiye ederim. Liman bölgesi turist istilası altındayken, bir paralel sokak çok sessiz olabiliyor ve bu sokaklardaki evler kesinlikle fotoğraflamaya değer.

Eğer Hollanda’da hediyelik alışverişi yapacaksanız; hem fiyat olarak hem de çeşitlilik olarak Volendam oldukça uygun bir seçenek.

Turumuz sonrasında doğruca gemiye gidiyoruz. Gemi, Zaanse Schanse, Marken ve Volendam turunu yapanları almak için Schoonhoven adı verilen bir kasabaya yanaştı.

Burası çok turistik bir kasaba olmasa da oldukça etkileyici. Avantajı; çok fazla turist olmadığından yerel halkı ve onların yaşam biçimini daha net görebiliyorsunuz.
 
Gemimizin demirlediği yerden şehre girişte tarihi bir kapı var. Bu kapı 1601’e tarihleniyor.

Kapıdan geçtiğimiz gibi bir kanal ve üzerindeki köprü ile karşılaşıyoruz. Köprünün çevresindeki bronz heykeller ve çiçeklendirmeler oldukça etkileyici.

Yol boyunca devam ettiğimizde caddeyi tam ortadan ikiye bölen daha geniş bir kanal ile karşılaşıyoruz. Bu kanalın suları biraz azalmış, üzeri nilüferlerle dolu.

Bu kasabada bir de Morina balığı yedik. Lezzet olarak ben biraz kalkana benzettim. Denemenizi öneririm.

Ardından saat 19.00’da başlayan yemeğe yetişiyoruz. Yemekler oldukça lezzetli olduğundan, kaçırmak istemem doğrusu.
 
Gemide Türk personeller de olduğundan bahsetmiştim. Olmayanlar ise her gün geliştiriyor kendilerini. Daha ikinci günümüzde yemekte garsonun biten tabağı almak için söylediği “Not bitti?” çok sevimli bir hareketti.
 
Yemek sonrasında ise her gece farklı bir etkinlik var. Bir akşam bingo, bir akşam at yarışı, bir akşam astrolojik gözlem, bir akşam dart turnuvası... Ama bu akşam “Grup İstanbul” akşamı…
 
Grup İstanbul’dan önce, rehberimiz Haluk Bey ve Erdinç Bey yaklaşık 45 dakikalık bir sunum ile bize turumuzda takip edeceğimiz rotayı anlatıyorlar.

Grup İstanbul, seyahatimiz süresince belirli akşamlarda canlı müzik yapacak. Muazzam bir grup. Operadan türküye, sanat müziğinden caza kadar geniş bir repertuara sahip olan grup çok da hâkim sahneye ve izleyiciye. Çelik Kasapoğlu ve eşi Defne Kasapoğlu grubun liderleri. Çelik Kasapoğlu piyanoda ama grubun beyni. Defne’nin müthiş bir sesi ve sahne yeteneği var. Zaten İngiltere’de opera ve tiyatro eğitimi almış. Grubun diğer üyeleri de çok başarılı. Gruba eşlik eden bir de ufaklık Toprak var, grup üyelerinden ikisinin ufak kızı. O da performans sergiliyor arada. Hele bir selamlaması var, kesinlikle görülmeli.
 
Bu akşamı da Grup İstanbul ve minik Toprak’ı alkışlayarak kapatıyoruz. Gerçekten Grup İstanbul da müzikleri ve sempatik tavırları ile nehir gemisi turumuza renk kattı. Yarın artık Belçika’ya geçeceğiz.

Volendam’da otel önerilerine gelecek olursak, Volendam'ın ünlü limanının kenarında yer alan Hotel Old Dutch şehrin en iyi otelleri arasında yer alıyor. Ulaşım ağları ve şehrin imkanlarına ulaşmanın klay olduğu bu oteli tercih edebilirsiniz. Turistik mekanlara yakın olmak isteyenler için ise eski kent bölgesinde hizmet veren ve ekonomik bir otel olan Hotel Pension de Harmonie otel seçimlerinde aklınızda bulunması gereken otellerden bir diğeri. Bu iki otelin yanında IJsselmeer kıyısında bulunan ve çevresinde restoran, mağaza, eğlence merkezlerinin çokca bulunduğu art hotel Spaander’i da düşünebilirsiniz. Volendam’ da ki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

 Belçika’da görüşmek üzere...

*** “REN VE MOSEL NEHRİ - GEMİ İLE SEYAHAT” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-moselde-gemi-ile-seyahat-amsterdam-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-zaanse-schanse-ve-marken-2bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-brugge-4bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-gent-5-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-antwerp-6-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-nijmegen-7-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-dusseldorf-8-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koln-9-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koblenz-10-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-romantik-ren-11-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-rudesheim-12-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-cochem-13-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bernkastel-kues-14-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-remich-ve-schengen-15-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-luksemburg-16-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-trier-17-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bruksel-18-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni