Ren ve Mosel Nehri - Gemi ile Seyahat - Bernkastel - Kues (14. Bölüm)

Almanya’nın Rhineland-Palatinate eyaleti sınırlarında, Mosel Nehri kenarında yer alan çok güzel bir Ortaçağ kasabası Bernkastel.

Asıl adı Bernkastel-Kues. Çünkü 1905 senesinde yönetimsel olarak nehrin karşı kıyısında bulunan Kues isimli kasaba ile birleşmiş ve adı da Bernkastel-Kues olarak değişmiş. 
Bizim nehir gemimiz sabah saat 06.00 sularında bu kasabanın Kues kısmındaki bir iskeleye yanaştı.

Sabah sat 09.30 civarında şehir turumuza başladık. Öncelikle Mosel Nehri üzerindeki Curanus Stift isimli köprüden yaya olarak yürüyerek Bernkastel tarafına geçtik.
 
Köprünün tam ortasında Bernkastel-Kues yazılı bir tabela yer alıyor.

Köprünün üzerinden manzara nefis. Bir tarafta Kues, diğer tarafta Bernkastel. Köprünün üzerinden Bernkastel kasabasına hâkim tepe üzerindeki Landshut Kalesi’ni görüyoruz. Eskiden Trier başpiskoposunun yazlığı olan bu mekân merkeze 700-800 mesafede ve taksi ile ulaşılabiliyor. Dilerseniz yürüme yolu da var ve de tüm yamaçlar üzüm bağları ile kaplı.

Bernkastel kasabası yaklaşık 7.000 kişilik nüfusu ve ahşap karkaslı masal gibi evleri ile Ortaçağ’dan kalma çok şık bir kasaba.

Yamaçlardaki üzüm bağları, buradaki şarap üretiminin yoğunluğuna işaret ediyor. Gerçekten de Bernkastel’de çok değerli ve kaliteli şaraplar üretiliyor. 50 hektar ekili üzümlerin, en iyi şaraplık üzümleri bu bölgedeymiş.

En ünlü şarabı ise “Dr. Bernkasteller”. Buradaki şarapların tedavi edici özelliği olduğu söyleniyor. Bu nedenle sadece bu marka değil birçok şarap markasında “Dr, Doctor” gibi ön isimler yer alıyor. Fiyatları da hiç ucuz değil.

Köprüden geçerken eskiden gözetleme kulesi olarak hizmet vermiş olan saat kulesini ve yanında daha sonradan yapılan kiliseyi görüyoruz. Saat kulesinin bulunduğu sırada Astor Otel ve onun da hemen yanında Turizm Bilgilendirme Bürosu yer alıyor.

Bernkastel otelleri hakkında biraz bilgi vermek iyi olabilir. Şehirde bütçenize göre birçok otel bulunabiliyor. Bunlar arasında geleneksel bir otel olan ve şehrin Pazar meydanında bulunan Hotel Binz otel tercihleriniz arasında olması gereken kaliteli otellerden. Bu otelin yanında ekonomik bir tercih olarak da Cafe Rosi düşünülebilir. Otel konum olarak, Moselle nehri kıyısında yer alıyor ve Bernkastel-Kues'in Eski Kentine ise 10 dakikalık yürüme mesafesinde  yer alıyor. Eğer biraz daha lüks bir otel istiyorsanız da birçok turistik mekana ve şehir imkanlarının içinde olan Bernkasteler Moselapartments iyi bir tercih olacaktır. Bu önerilerin dışında diğer Bernkastel otellerine göz atmak için ise buradan booking.com’a girebilir ve isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.

Köprüden çıkar çıkmaz, saat kulesinin yanından ilerlediğimizde 16. yüzyıldan kalma pencereleri çiçeklerle bezeli çok sayıda ahşap karkaslı ev görüyoruz.

Biraz ilerlediğimizde genişçe bir meydana çıkıyoruz. Meydanın tam ortasında ise 1606 senesinde yapılmış olan Saint Michael Çeşmesi yer alıyor.

Çeşmeyi çevreleyen binalar ise 1559 ve 1644-1660 yıllarına tarihleniyor. Burada 1608 senesinde yapılmış olan Rathaus yani belediye meclis binası da bulunuyor.
 
Bu meydanda küçük kafeler yer alıyor. Biz de bunlardan birinde oturup kısa bir kahve molası veriyoruz. Kahve fiyatları yaklaşık 2,5-3,5 Euro arasında değişiklik gösteriyor.
 
Ardından babam ile birlikte bu meydandan başlayarak Burç Caddesi (Kale Caddesi) boyunca yürüdük. Önce Craach Kapısı’nı gördük.

Ardından diğer yöne doğru yürüdük ve sağımızda bir katedral kaldı. Bu caddenin her iki yanında da şarap satışı yapan mağazalar bulunuyor. Pek çok binanın ise üst katı ev, alt katı ise restoran, kafe ya da hediyelik eşya dükkânı olarak kullanılıyor. Hele de bu caddedeki 95 numaralı ev bir harikaydı.

Bu kasabanın amblemi ayı. Bir başka meydanda iki ayı heykelinin süslediği bir çeşme ile karşılaştık.

Bu kasabanın flamasında da ayı figürü yer alıyor. Ayı figürünün yanında bir de anahtar bulunuyor. Hatta bu flamayı bir de zemine işlemişler. Hoş da bir görüntü ortaya çıkmış.

Bölgenin şarapları kadar şifalı otları ve baharatları da çok revaçta. Bu kasabaya da adını bu bitkileri, baharatları ve şifalı otları kullanması ile meşhur olan Doktor Bernkastel vermiş.
 
Kasabadaki bir diğer meydan ise Karl Hamamı Meydanı olarak biliniyor. Turizm Bilgilendirme Bürosu’nun (Mosel Gaeste – Zentrum Bernkastel Kues) arkasında yer alan bu meydan, aynı zamanda termal kaplıcaları ile de ünlü. Hatta Çek Cumhuriyeti’ndeki Karlovy Vary ile de kardeş şehir olmuş 2005 senesinde.

Öğle saatlerinde yemek yemek üzere tekrar gemiye dönüyoruz. Ne de olsa gemideyken kasabanın en güzel manzaralarını izleyebiliyoruz, üstelik de leziz yemekler eşliğinde.

Öğle yemeğinin ardından bu kez de Kues tarafını keşfe başlıyoruz. Ancak Kues tarafı Bernkastel kadar renkli ve ilgi çekici değil.
 
Köprünün hemen yanı başında manastır binasını görüyoruz.

Bu binanın önünden devam ettiğimizde önce beyaz badanalı şarap müzesini (Mosel Vinothek), hemen yanında da hastaneyi görüyoruz.
 
Buradan biraz daha devam ederseniz ise kasabadaki casino’ya ulaşabilirsiniz. Bu tarafta birkaç tarihi bina da yer alıyor ancak tabii ki Bernkastel tarafındaki gibi etkileyici değil. Çünkü Bernkastel, tam Ortaçağ havasını hissettiren bir yer.

Bu tarafta da gezimizi tamamladıktan sonra gemiye doğru dönerken bir şarap mahzeninde duraklıyoruz. Burada 6 Euro karşılığında 6 farklı çeşit şarap deneyebiliyorsunuz. Şarapları sundukları tepsiyi asma yaprağı şeklinde yapmışlar. Size tadımlık 6 kadeh şarap yanında bir de üzerinde numaraların ve şarapların isimlerinin yer aldığı bir liste veriyorlar. Yanlarında da fiyatları var. Burada hem şarap tadımı yapıp hem de sipariş verebiliyorsunuz.

Buradan biraz alışveriş yapıp yeni rotaya doğru ilerlemek üzere gemimize biniyoruz.
 Yemyeşil şarap bağları arasında Mosel Nehri üzerinde hafif canlı bir müzik eşliğinde ilerlemek çok keyifli. Nehirdeki kazlar ve kuğular ise manzaraya ayrı bir renk katıyor.

Nehir gemisi ile seyahatin avantajlarından biri hiçbir zaman sıkılmıyorsunuz. Hep bir tablo var ve siz içinde ilerliyor gibisiniz. Boşluğa yol almıyorsunuz. Sağlı sollu köyler ve kasabalar arasında seyahat ediyorsunuz.

*** “REN VE MOSEL NEHRİ - GEMİ İLE SEYAHAT” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-moselde-gemi-ile-seyahat-amsterdam-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-zaanse-schanse-ve-marken-2bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-volendam-ve-schoonhoven-3-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-brugge-4bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-gent-5-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-antwerp-6-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-nijmegen-7-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-dusseldorf-8-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koln-9-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koblenz-10-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-romantik-ren-11-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-rudesheim-12-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-cochem-13-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-remich-ve-schengen-15-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-luksemburg-16-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-trier-17-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bruksel-18-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni