Ren ve Mosel Nehri - Gemi ile Seyahat - Nijmegen (7. Bölüm)

Belçika Antwerpen’den yola akşam saatlerinde çıkmıştık. Nehirde gemi ile seyrederken uyumak çok keyifli. Balkonu hafif aralık bıraktım. Dışarıda nehrin ve hafif rüzgârın sesi… Gemi hareket halindeyken çok usulca sallanarak yol alıyoruz ve sabah erken saatlerde bambaşka bir ülkede güne uyanıyoruz : ) 
Tekrar Hollanda’dayız. Bugün rotamızda Hollanda’nın en eski şehirlerinden olan Nijmegen var. Nijmegen 170.000 kişilik nüfusu ile Hollanda’nın en büyük 10. kenti durumunda. Almanya’ya 20 kilometre mesafede yer alan kent, Hollanda’nın doğusunda yer alıyor. Rehberimizin söylediğine göre “Hollanda’nın Havana’sı” olarak biliniyormuş.
 
Gemimiz nehirdeki iki köprü arasındaki iskeleye yanaştı. Geminin en üst katından harika bir manzara var.

Şehirde iki adet köprü var; kuzeydeki eski köprü ve güneydeki yeni köprü. Eski köprünün üzerinden tren yolu ve araba geçiyor. Gemiden indiğimiz gibi güneydeki yeni köprü tarafına 300-400 metre yürüdük. Sağa doğru dönüp hafif yokuştan çıktık. Tek renk tuğladan binalara kırmızı, yeşil ve mavi renkli kapı ve pencereler renk katmış.

Yokuşun sonunda şehrin ana caddesine ulaştık. Aslında çok şanslıyız ki buraya gelişimiz Pazartesi gününe denk geldi. Burada her Pazartesi günü “Pazartesi Pazarı” kurulurmuş.

Oldum olası başka ülkelerdeki pazarlar çok ilgimi çeker. Sanki yerel halkı orada daha doğal ortamında görüyoruz gibi hissediyorum. Oldukça renkli görüntüler ile karşılaştık bu pazarda. Çiçekçiler, poster satanlar, kumaşçılar…

Ben de bu pazardan metresine 5 Euro ödeyerek farklı ülkelerin ikonlarını içeren bir parça kumaş aldım.

Pazar içinden önce sağ taraftaki eski köprü tarafına yürüyerek eski şehir meydanına ulaştık; burası kentin merkezi.

Eski şehir meydanındaki tarihi Borsa Binası, St. Stevens Çan Kulesi ve lonca binaları hoş bir görüntü sergiliyor.

Bu meydanın bir tarafında 4-5 tane kafe sıralanmış, diğer tarafında ise büyük alışveriş kompleksleri var.

Biz de meydandaki kafelerden birine oturup, buraya özgü stildeki tahta aparatlar ile bira içtik.

Buradaki kafeler iyi güzel hoş ama bence en büyük problemleri internet bağlantısı. Bir kısmında wifi yok, bir kısmında şifre veriyorlar bağlantı sıkıntılı. O nedenle nispeten en iyi internet bağlantısı olan, tepesi yeşil tenteli olan kafe.
 
Nijmegen, 2012 senesinde 2000. yaşını kutlamış. Oldukça tarihi bir şehir olmasına karşın maalesef günümüze kadar ulaşan çok fazla tarihi eser yok. Şehir oldukça şanssız bir dönem yaşamış. Şöyle ki; 2. Dünya Savaşı’nda Amerikalılar burayı Alman şehri diye, Almanlar ise Hollanda şehri diye bombalamışlar. Şehir çift taraflı bombalamaya maruz kalmış. Dolayısıyla tarihi yapılar günümüze kadar ulaşamamışlar.
 
Sadece Kronenburger Parkı içerisinde Roma İmparatorluğu dönemine ait, 1200’lü yıllara tarihlenen Valkhof kale sarayın şapeli var. Günümüzde sadece şapelini görebildiğimiz saray, 12. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar saray olarak kullanılmış.

Bir tepede yer alan kalıntıların bulunduğu noktadan şehrin Ren Nehri’ne bakan ve her iki köprüyü de içine alan panoramik manzarasını izledik.
 
Bu saray kalıntılarının hemen altında, Ren kenarında bir bisiklet müzesi var. İlgilenenler gezebilir. Nijmegen, çok bisiklet dostu bir şehir. Diğer Hollanda kentlerine göre biraz daha engebeli olsa da çok sayıda bisikletli var. Her sokak arasında park etmiş bisikletleri görmek mümkün.

Şehirde 20.000 öğrenci kapasiteli bir üniversite var. Nüfusuna oranla yüksek bir öğrenci sayısının olması kente ayrı bir hareketlilik getiriyor.
 Kentte ara sokaklar meydanın kendisinden daha renkli. Bazı binaların alt katları tasarım butiklerine çevrilmiş.

Bazıları ise pastane ya da tasarım mobilya mağazalarına çevrilmiş. Renkli ahşap pencereleri ile bu mağazalar kente renk katıyor.

19. yüzyılda yaşamış olan filozof, politik ekonomist ve devrimci olan Karl Heinrich Marx’ın annesi ve 6. Henry’nin doğum yeri olan bu kent, aynı zamanda Gaziantep’in kardeş kenti.

Nijmegen’de her bütçeye göre otel bulmak kolay. Tavsiye olarak yapacağınız konaklamanın şehir merkezinde olması yararınıza olacaktır. Konum olarak Eski kent merkezinde yer alan ve Sing-Augustinus kilisesine ile Sint-Stevens kilisesine 5 dakika yürüme mesafesinde ki Hotel - Grand Cafe Atlanta otel seçimi konusunda tercih edebileceğiniz güzel bir otel. Otel ayrıca kumarhanesi, sineması ve tiyatrosu ile ünlü olan De Waalkade’de 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Bu otelin yanında Hotel Courage Waalkade oteli de aklınızda bulunması gereken bir otel. Konum olarak Waal Nehri’ne yakın ve ücretsiz ziyaret edebileceğiniz Velorama Ulusal Bisiklet Müzesi’ne de 2 dakikalık bir yürüme uzaklığında yer alıyor. Eğer bütçem kısıtlı ve daha ekonomik bir otel arıyorum diyorsanız da, şehrin merkezinde ki Keizer Karel Meydanı'nda yer alan Apollo Hotel’I ekonomik bir seçim olarak düşünebilirsiniz. Nijmegen’de ki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Bu küçük şehirden de ayrılmanın vakti geldi. Ayrılmadan önce bu yazıyı da Karl Marx’ın bir sözü ile bitirelim: “Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir”.

*** “REN VE MOSEL NEHRİ - GEMİ İLE SEYAHAT” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-moselde-gemi-ile-seyahat-amsterdam-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-zaanse-schanse-ve-marken-2bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-volendam-ve-schoonhoven-3-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-brugge-4bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-gent-5-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-antwerp-6-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-dusseldorf-8-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koln-9-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koblenz-10-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-romantik-ren-11-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-rudesheim-12-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-cochem-13-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bernkastel-kues-14-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-remich-ve-schengen-15-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-luksemburg-16-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-trier-17-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bruksel-18-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni