Google+

Arama formu

Nijmegen

Nijmegen’de dilerseniz tipik Hollanda binalarına özel sempatik ve küçük...
Devamı oku
Son derece etkin bir toplu taşıma sistemi olan kentte bölgesel toplu...
Devamı oku
Hollanda'nın en eski şehri olan Nijmegen, 2005 yılında 2000'ninci yaşını...
Devamı oku
Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit...
Devamı oku
Çok hareketli olmasa da, Nijmegen’de kayda değer bir gece hayatı mevcuttur...
Devamı oku
Her Pazartesi Grote Markt’ta kurulan büyük pazarı mutlaka ziyaret edin....
Devamı oku
Hollanda Halk Festivali (Mayıs) Nijmeegse Vierdaagse/Zomerfeesten (...
Devamı oku
Paskalya Kral’ın Doğumgünü (Nisan) Göğe Yükseliş Günü Hamsin...
Devamı oku
Nijmegen, Hollanda’nın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Hollanda sınırları içerisinde yer alan Nijmegen’ın para birimi Euro’dur. 1...
Devamı oku
Nijmegen, tarihi olarak ismi İngilizce’de Nimeguen diye kullanılır,...
Devamı oku
Hollanda sınırları içinde yer alan Nijmegen’ın resmi dili Hollandaca’dır.
Devamı oku
Nijmegen (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır
Devamı oku
Deventer Başkonsolosluğu Adres: KEIZERSTRAAT 8 7411 HG DEVENTER THE...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nijmegen’e gidebilmesi için Schengen...
Devamı oku
Kuzey ve güneyini çevreleyen dağların da etkisiyle Nijmegen, Hollanda’nın...
Devamı oku
Nijmegen’de havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı 45 kilometre...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1℃
Şub 1℃
Mar 5℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 16℃
Eyl 14℃
Eki 9℃
Kas 5℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 168,840 / Dil: Hollandaca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Yarı Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Nijmegen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

nijmegen-grote-markt-slide-home-desktop.jpg

Nijmegen, tarihi olarak ismi İngilizce’de Nimeguen diye kullanılır, Hollandanın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir. Wasl Nehri kıyısında, Alman sınırı yakınlarında yer alır.

Nijmegen, Hollanda’daki en eski şehirdir. Roma İmparatorluğu döneminde de bu yönüyle tanınmıştır ve 2005 yılında kuruluşunun 2000’inci yılını kutlamıştır.

2000 yıllık uzun ve çalkantılı tarihine rağmen şehrin tarihi merkezi Görece’nin 19.yüzyılın sonundan önce surlarının ve kalelerinin yıkılmasına izin verilmemiştir. Bu izin çıktıktan sonra sökülen taşların bir kısmı parklara yerleştirilerek koruma altına alınmıştır ve şehir 400 yıllık durağanlıktan sonra genişlemeye başlamıştır. 19. yüzyılda oluşmaya başlayan genişleme alanı (ki şu an koruma altındadır) kapsamlı bir çekilde tasarlanmıştır. Görece geniş bir kentsel alana sahiptir ve eski şehrin etrafını bir kemer gibi kuşatır. Özellikle yaşaması cazip bir yer olarak tasarlanmış, parklar, geniş caddeler ve etkileyici bulvarlarla süslenmiştir. Dolayısıyla kent şu anda hem tarihe hem modernliğe meraklı turist kafilelerini kendine çekmektedir.
 

Tanıtım Videosu: 

Nijmegen’da Gezilecek Yerler

Hollanda'nın en eski şehri olan Nijmegen, 2005 yılında 2000'ninci yaşını kutladı. 2. Dünya Savaşı zamanında gördüğü hasarlar sonucunda yenilenmiş olan şehir, Nijmegen turistler için hala pek çok şey vaadediyor.

Valkhof Müzesi

Museum Het Valkhof (İngilizcesi: The Valkhof Museum), Nijöegen’de yer alan bir arkeoloji ve sanat müzesidir. 1999’dan beri varolan müze, bir arkeoloji müzesi olan G.M. Kam müzesi ve bir klasik ve modern sanat müzesi olan Commanderie van St. Jan Müzesinin birleşmesinden oluşmuştur. Müzenin geniş koleksiyonu yerel Roma dönemi arkeolojik buluntularına ve modern sanata yer verir. Valkhof Parkı’nın köşesinde yer alır. Bu park, Roma İmparatorluğu döneminden kalma bir ordu kampı ve Charlemagne tarafından inşa edilen bir sitadeldir. Müzenin binası Hollandalı mimar Ben Van Berkel tarafından tasarlanmış olan müze 14 Eylül 1999 tarihinde Kraliçe Beatrix tarafından açılmıştır. Kasım 2008’de müzenin resmi adı Valkhof-Kam olmuştur. Müze şehrin merkezinde yer alır.

Bir dizi basamakla müzenin sergileme alanına çıktıktan sonra karşınıza çıkan havadar ve bol ışıklı alan bir hayli etkileyicidir. Müzenin sergileme alanı toplam 2700 metrekare civarındadır.

Valkhof Müzesi

Nijmeg n şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Studio Lemonade, Boutique Hotel Straelman, Het Blauwe Uur. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz B&B De Goffert, Bastion Hotel Nijmegen, Inpetto-Inn gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Barbarossa, Hotel & Hostel de Prince, B&B Heijendaal tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Nijmegen aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museumpark Heilig Land Stichting Orientalis

1911 ve 1940 yılları arasında Jan Stuyt ve Piet Gerrits’in tasarımlarına göre pek çok bina ve iç mekan tasarlandı. Bunların çoğu Suriye ve Ürdün mimarisine dayanıyordu. Bu şekilde tasarlanmış birbirinden farklı binaların yan yana dizildiği bu 30 hektarlık parkta yürürken, üç tek Tanrılı din hakkında daha çok bilgi sahibi olacaksınız. Erken hristiyanlık dönemine ait kilise evini, gizli bahçeyi, sinagogu, camiyi, doğum mağarasını, oryantal tarzda yapılmış kervansarayı ve Bedevi kampını ziyaret edin. Souk tarzı pazarı gezip baharat ve çay kokularının tadını çıkarın. Tunan, Mısır ve Roma dönemi mimari tarzını yansıtan evlerin bulunduğu Roma Kasabası caddesini dolaşın. Bizler için hiç de yabancı olmayan bu deneyimi Hollanda’nın atmosferinde bu muhteşem göl kıyısındaki müze parkta bir kere daha yaşayın.

Museumpark Heilig Land Stichting Orientalis

St Peter Canisius Kilisesi

St Peter Canisius Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir küçük bir kilisedir. Şehir merkezinde Molenstraat isimli caddede yer alır. Society of Jesus isimli dernek tarafından çalıştırılan ve Hertogenbosch Diosezliğine bağlı bulunan kilise 14. yüzyıla ait bir manastırın yerine yapılmıştır. 1818 yılında Cizvitlerin eline geçmiş olan bu manastırın üzerine 1896 yılında yapılan ikinci kilise de 2. Dünya Savaşı zamanında bombaların hedefi olmuş ve 1960 yılında son kez bir kilise daha yapılmıştır.

Kilise eskiden kalma koro alanı ile yeni binaya açılan bir bağlantı geçitinden oluşur. Kilisenin çatısı betonarme yapıyla desteklenmiştir. Sütunların arasında bronzdan yapılmış bir İsa monogramı vardır. Bu monogram Jan Vaes tarafından tasarlanmıştır.

Savaş sonrası dönemdeki restorasyon esnasında dikilen uzunca bir çan kulesi bulunur ve bu kulenin ayaklarında, ana girişin solunda bir şapel (niş) vardır. Bu şapel Our Lady of Nijmegen heykelini barındırır. 1836 yılında bu külük siyah Meryem heykeli o zamanlar St. Ignatius Kilisesi olarak bilinen yerde idi ve buraya Veerseenli Anthony tarafından bağışlandı. Yine bu şapelde Peter Canisius’un Gerard Bruning tarafından yapılmış taştan bir heykeli vardır. Mihrabın altındaki camlı sergileme bölgesinde Peter Canisius’un ayakkabıları gibi kutsal emanetleri vardır. Kilisenin orgu, yıkılmış olan Grootstal Diriliş Kilisesi’nden gelmiştir. Kilisenin haçı ise yerel bir sanatçı olan Wim van Woerkom tarafından tasarlanmıştır. Aynı sanatçı kilisenin vitraylarını da tasarlamıştır.

St Peter Canisius Kilisesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nijmegen Nerededir?

Nijmegen, Hollanda’nın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir. Wasl Nehri kıyısında Alman sınırı yakınlarında yer alır. 

Nijmegen’a Ne Zaman Gidilir?

Kuzey ve güneyini çevreleyen dağların da etkisiyle Nijmegen, Hollanda’nın en sıcak şehirlerinden biridir. Yarı karasal iklime sahip olan Nijmegen’de hava sıcaklıkları kış aylarında 2 ila 10 derece arasında değişirken, yaz aylarında 13 ila 23 derece arasındadır. 

Nijmegen’a Nasıl Gidilir?

Nijmegen’de havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı 45 kilometre uzaklıktaki Weeze havalimanıdır. Aktarmalı olarak uçmak mümkündür. Ardından otobüs ya da trenle şehre ulaşılabilir.

Nijmegen şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nijmegen’da Nerede Kalmalı?

Nijmegen’de dilerseniz tipik Hollanda binalarına özel sempatik ve küçük odalara sahip otellerde, dilerseniz bol yıldızlı lüks otellerde konaklayabilirsiniz.

 Nijmegen Şehir İçi Ulaşım

breng-4497-mt.jpg

Son derece etkin bir toplu taşıma sistemi olan kentte bölgesel toplu taşıma şirketi Breng hemen hemen her mahalleyi kent merkezine bağlamaktadır. Nijmegen bir hayli düz dolayısıyla da bisiklet dostu bir şehirdir. Eski şehir bölgesi kompaktır ve yürüyerek gezilebilir.

Nijmegen Mutfağı

Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit peynire rastlayacaksınız. Almadan önce küçük tadımlar yapabilir ve damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz. En meşhur Hollanda peyniri ‘Gouda’dır ve tüketilmeden önce bekleme sürelerine göre farklı çeşitleri bulunur.

‘Jong’ olanlar taze, yumuşak ve süt kokulu olurlar ve eskilik derecesine göre sırasıyla ‘belegen’, ‘extra belegen’, ‘oud’ ve ‘overjarig’ isimlerini alırlar. Tabii ki beyaz renkli keçi peynirlerini ‘Geitenkaas’, isli peynirleri ve çeşitli şekillerde lezzetlendirilmiş baharatlı peynirleri de unutmamak gerekir. Baharatlı peynirlerin en tercih edilenleri hardal tohumlu ve kimyonlu olanlardır.

“Haring”, geleneksel ismiyle “Hollandse Nieuwe” tipik Hollanda lezzetidir. Hollanda’ya gidip de “haring” yemeden dönmek asla olmaz. Haring kuzey ülkelerinde sıkça ve çeşitli şekillerde tüketilen bir balıktır. Hollanda’da ise çiğ olarak, yanında küp küp doğranmış soğan ve kornişon turşu dilimleri ile yenir. “Stamppot”, en meşhur ve en geleneksel Hollanda yemeğidir. Patates püresinin, ‘boerenkool’ denen ve tadı biraz kara lahanaya benzeyen lahana ile karıştırılmasıyla yapılır. “Bitterballen”, içi biraz kıvamlı patates püresi ve et karışımı barındıran, dışı çıtır çıtır kızarmış, sosuna batırarak (çoğunlukla hardal) yiyebileceğiniz küçük köfte kroketlerdir.

Popüler restoranlar

Nijmegen Gece Hayatı

Çok hareketli olmasa da, Nijmegen’de kayda değer bir gece hayatı mevcuttur. Özellikle eski şehir kısmında pek çok bar ve pub bulunur. Nijmegen’in en eski mekanı olan In De Blaauwe Hand Pub, turistlerin uğrak yeridir. Eski usül bir mekan arıyorsanız, Samson’a gitmelisiniz.

Nijmegen Festivaller

Hollanda Halk Festivali (Mayıs)

Nijmeegse Vierdaagse/Zomerfeesten (Temmuz)

Nijmegen’de Alışveriş

Her Pazartesi Grote Markt’ta kurulan büyük pazarı mutlaka ziyaret edin. Sorduklarınızı severek yanıtlayan satıcılar ile bir şey almasanız da uzun uzun sohbet edebilirsiniz. Pazardan enfes Hollanda peynirlerinden almanız mümkün. Ülkenin ünlü porselenleri “delft blauw”lar da burada mevcut.

Nijmegen Saat Farkı

Nijmegen (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır

Nijmegen Para Birimi

Hollanda sınırları içerisinde yer alan Nijmegen’ın para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,30 TL’dir.

Nijmegen Resmi Dili

Hollanda sınırları içinde yer alan Nijmegen’ın resmi dili Hollandaca’dır.

Deventer Başkonsolosluğu

Deventer Başkonsolosluğu

Adres: KEIZERSTRAAT 8 7411 HG DEVENTER THE NETHERLANDS

Tel: 00 31 570 688 650 (Santral) - 00 31 570 619 481 (Santral)

Faks: 00 31 570 619 554

e-Posta: consulate.deventer@mfa.gov.tr

Web: http://deventer.bk.mfa.gov.tr

KEIZERSTRAAT 8 7411 HG DEVENTER THE NETHERLANDS

Nijmegen Resmi Tatiller

Paskalya

Kral’ın Doğumgünü (Nisan)

Göğe Yükseliş Günü

Hamsin Yortusu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Nijmegen İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Nijmegen Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nijmegen’e gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.