Nijmegen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

nijmegen-grote-markt-slide-home-desktop.jpg

Nijmegen, tarihi olarak ismi İngilizce’de Nimeguen diye kullanılır, Hollandanın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir. Wasl Nehri kıyısında, Alman sınırı yakınlarında yer alır.

Nijmegen, Hollanda’daki en eski şehirdir. Roma İmparatorluğu döneminde de bu yönüyle tanınmıştır ve 2005 yılında kuruluşunun 2000’inci yılını kutlamıştır.

2000 yıllık uzun ve çalkantılı tarihine rağmen şehrin tarihi merkezi Görece’nin 19.yüzyılın sonundan önce surlarının ve kalelerinin yıkılmasına izin verilmemiştir. Bu izin çıktıktan sonra sökülen taşların bir kısmı parklara yerleştirilerek koruma altına alınmıştır ve şehir 400 yıllık durağanlıktan sonra genişlemeye başlamıştır. 19. yüzyılda oluşmaya başlayan genişleme alanı (ki şu an koruma altındadır) kapsamlı bir çekilde tasarlanmıştır. Görece geniş bir kentsel alana sahiptir ve eski şehrin etrafını bir kemer gibi kuşatır. Özellikle yaşaması cazip bir yer olarak tasarlanmış, parklar, geniş caddeler ve etkileyici bulvarlarla süslenmiştir. Dolayısıyla kent şu anda hem tarihe hem modernliğe meraklı turist kafilelerini kendine çekmektedir.
 

Tanıtım Videosu: 

Nijmegen ile İlgili

Nijmegen Nerededir?

Nijmegen, Hollanda’nın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir. Wasl Nehri kıyısında Alman sınırı yakınlarında yer alır. 

Nijmegen’a Nasıl Gidilir?

Nijmegen’de havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı 45 kilometre uzaklıktaki Weeze havalimanıdır. Aktarmalı olarak uçmak mümkündür. Ardından otobüs ya da trenle şehre ulaşılabilir.

Nijmegen’a Ne Zaman Gidilir?

Kuzey ve güneyini çevreleyen dağların da etkisiyle Nijmegen, Hollanda’nın en sıcak şehirlerinden biridir. Yarı karasal iklime sahip olan Nijmegen’de hava sıcaklıkları kış aylarında 2 ila 10 derece arasında değişirken, yaz aylarında 13 ila 23 derece arasındadır. 

Nijmegen’da Nerede Kalmalı?

Nijmegen’de dilerseniz tipik Hollanda binalarına özel sempatik ve küçük odalara sahip otellerde, dilerseniz bol yıldızlı lüks otellerde konaklayabilirsiniz.

 Nijmegen Şehir İçi Ulaşım

breng-4497-mt.jpg

Son derece etkin bir toplu taşıma sistemi olan kentte bölgesel toplu taşıma şirketi Breng hemen hemen her mahalleyi kent merkezine bağlamaktadır. Nijmegen bir hayli düz dolayısıyla da bisiklet dostu bir şehirdir. Eski şehir bölgesi kompaktır ve yürüyerek gezilebilir.

Nijmegen Mutfağı

Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit peynire rastlayacaksınız. Almadan önce küçük tadımlar yapabilir ve damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz. En meşhur Hollanda peyniri ‘Gouda’dır ve tüketilmeden önce bekleme sürelerine göre farklı çeşitleri bulunur. ‘Jong’ olanlar taze, yumuşak ve süt kokulu olurlar ve eskilik derecesine göre sırasıyla ‘belegen’, ‘extra belegen’, ‘oud’ ve ‘overjarig’ isimlerini alırlar. Tabii ki beyaz renkli keçi peynirlerini ‘Geitenkaas’, isli peynirleri ve çeşitli şekillerde lezzetlendirilmiş baharatlı peynirleri de unutmamak gerekir. Baharatlı peynirlerin en tercih edilenleri hardal tohumlu ve kimyonlu olanlardır.

“Haring”, geleneksel ismiyle “Hollandse Nieuwe” tipik Hollanda lezzetidir. Hollanda’ya gidip de “haring” yemeden dönmek asla olmaz. Haring kuzey ülkelerinde sıkça ve çeşitli şekillerde tüketilen bir balıktır. Hollanda’da ise çiğ olarak, yanında küp küp doğranmış soğan ve kornişon turşu dilimleri ile yenir. “Stamppot”, en meşhur ve en geleneksel Hollanda yemeğidir. Patates püresinin, ‘boerenkool’ denen ve tadı biraz kara lahanaya benzeyen lahana ile karıştırılmasıyla yapılır. “Bitterballen”, içi biraz kıvamlı patates püresi ve et karışımı barındıran, dışı çıtır çıtır kızarmış, sosuna batırarak (çoğunlukla hardal) yiyebileceğiniz küçük köfte kroketlerdir.

Popüler restoranlar

De Waagh, Cafe de Plak, Plaats 1, Het Savarjin.

Bahşiş

Hollanda restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Nijmegen’de Alışveriş

Her Pazartesi Grote Markt’ta kurulan büyük pazarı mutlaka ziyaret edin. Sorduklarınızı severek yanıtlayan satıcılar ile bir şey almasanız da uzun uzun sohbet edebilirsiniz. Pazardan enfes Hollanda peynirlerinden almanız mümkün. Ülkenin ünlü porselenleri “delft blauw”lar da burada mevcut.

Nijmegen Gece Hayatı

Çok hareketli olmasa da, Nijmegen’de kayda değer bir gece hayatı mevcuttur. Özellikle eski şehir kısmında pek çok bar ve pub bulunur. Nijmegen’in en eski mekanı olan In De Blaauwe Hand Pub, turistlerin uğrak yeridir. Eski usül bir mekan arıyorsanız, Samson’a gitmelisiniz.

Nijmegen Festivaller

Hollanda Halk Festivali (Mayıs)

Nijmeegse Vierdaagse/Zomerfeesten (Temmuz)

Nijmegen Resmi Tatiller

Paskalya

Kral’ın Doğumgünü (Nisan)

Göğe Yükseliş Günü

Hamsin Yortusu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Nijmegen İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Nijmegen Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nijmegen’e gidebilmesi için Schengenvizesi almaları gerekmektedir.

Deventer Başkonsolosluğu

Deventer Başkonsolosluğu

Adres: KEIZERSTRAAT 8 7411 HG DEVENTER THE NETHERLANDS

Tel: 00 31 570 688 650 (Santral) - 00 31 570 619 481 (Santral)

Faks: 00 31 570 619 554

e-Posta: [email protected]

Web: http://deventer.bk.mfa.gov.tr

KEIZERSTRAAT 8 7411 HG DEVENTER THE NETHERLANDS

Nijmegen Para Birimi

Hollanda sınırları içerisinde yer alan Nijmegen’ın para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,30 TL’dir.

Nijmegen Resmi Dili

Hollanda sınırları içinde yer alan Nijmegen’ın resmi dili Hollandaca’dır.

Nijmegen Saat Farkı

Nijmegen (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır

Nijmegen Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 5oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 168,840 / Dil: Hollandaca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Yarı Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün