Google+

Nijmegen

nijmegen-grote-markt-slide-home-desktop.jpg

Nijmegen, tarihi olarak ismi İngilizce’de Nimeguen diye kullanılır, Hollandanın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir. Wasl Nehri kıyısında, Alman sınırı yakınlarında yer alır.

Nijmegen, Hollanda’daki en eski şehirdir. Roma İmparatorluğu döneminde de bu yönüyle tanınmıştır ve 2005 yılında kuruluşunun 2000’inci yılını kutlamıştır.

2000 yıllık uzun ve çalkantılı tarihine rağmen şehrin tarihi merkezi Görece’nin 19.yüzyılın sonundan önce surlarının ve kalelerinin yıkılmasına izin verilmemiştir. Bu izin çıktıktan sonra sökülen taşların bir kısmı parklara yerleştirilerek koruma altına alınmıştır ve şehir 400 yıllık durağanlıktan sonra genişlemeye başlamıştır. 19. yüzyılda oluşmaya başlayan genişleme alanı (ki şu an koruma altındadır) kapsamlı bir çekilde tasarlanmıştır. Görece geniş bir kentsel alana sahiptir ve eski şehrin etrafını bir kemer gibi kuşatır. Özellikle yaşaması cazip bir yer olarak tasarlanmış, parklar, geniş caddeler ve etkileyici bulvarlarla süslenmiştir. Dolayısıyla kent şu anda hem tarihe hem modernliğe meraklı turist kafilelerini kendine çekmektedir.
 

Tanıtım Videosu: 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Hollanda'nın en eski şehri olan Nijmegen, 2005 yılında 2000'ninci yaşını kutladı. 2. Dünya Savaşı zamanında gördüğü hasarlar sonucunda yenilenmiş olan şehir, Nijmegen turistler için hala pek çok şey vaadediyor.

Valkhof Müzesi

003 Kas 2016Gezilecek Yerler

Museum Het Valkhof (İngilizcesi: The Valkhof Museum), Nijöegen’de yer alan bir arkeoloji ve sanat müzesidir. 1999’dan beri varolan müze, bir arkeoloji müzesi olan G.M. Kam müzesi ve bir klasik ve modern sanat müzesi olan Commanderie van St. Jan Müzesinin birleşmesinden oluşmuştur. Müzenin geniş koleksiyonu yerel Roma dönemi arkeolojik buluntularına ve modern sanata yer verir. Valkhof Parkı’nın köşesinde yer alır. Bu park, Roma İmparatorluğu döneminden kalma bir ordu kampı ve Charlemagne tarafından inşa edilen bir sitadeldir. Müzenin binası Hollandalı mimar Ben Van Berkel tarafından tasarlanmış olan müze 14 Eylül 1999 tarihinde Kraliçe Beatrix tarafından açılmıştır. Kasım 2008’de müzenin resmi adı Valkhof-Kam olmuştur. Müze şehrin merkezinde yer alır.

Bir dizi basamakla müzenin sergileme alanına çıktıktan sonra karşınıza çıkan havadar ve bol ışıklı alan bir hayli etkileyicidir. Müzenin sergileme alanı toplam 2700 metrekare civarındadır.

Valkhof Müzesi

-

Museumpark Heilig Land Stichting Orientalis

203 Kas 2016Gezilecek Yerler

1911 ve 1940 yılları arasında Jan Stuyt ve Piet Gerrits’in tasarımlarına göre pek çok bina ve iç mekan tasarlandı. Bunların çoğu Suriye ve Ürdün mimarisine dayanıyordu. Bu şekilde tasarlanmış birbirinden farklı binaların yan yana dizildiği bu 30 hektarlık parkta yürürken, üç tek Tanrılı din hakkında daha çok bilgi sahibi olacaksınız. Erken hristiyanlık dönemine ait kilise evini, gizli bahçeyi, sinagogu, camiyi, doğum mağarasını, oryantal tarzda yapılmış kervansarayı ve Bedevi kampını ziyaret edin. Souk tarzı pazarı gezip baharat ve çay kokularının tadını çıkarın. Tunan, Mısır ve Roma dönemi mimari tarzını yansıtan evlerin bulunduğu Roma Kasabası caddesini dolaşın. Bizler için hiç de yabancı olmayan bu deneyimi Hollanda’nın atmosferinde bu muhteşem göl kıyısındaki müze parkta bir kere daha yaşayın.

Museumpark Heilig Land Stichting Orientalis

-
Nijmegen şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; A'DAM Manzara ve Hızlı Keukenhof Günlük Gezisi (45 €), Ultimate Uçuş Deneyimi: Bu Holland olduğu (16.5 €), Zaanse Schans Amsterdam ve A'DAM Manzara Yarım Gün Turu (39.95 €), Amsterdam'dan Bruges'e günübirlik gezi (79 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

St Peter Canisius Kilisesi

403 Kas 2016Gezilecek Yerler

St Peter Canisius Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir küçük bir kilisedir. Şehir merkezinde Molenstraat isimli caddede yer alır. Society of Jesus isimli dernek tarafından çalıştırılan ve Hertogenbosch Diosezliğine bağlı bulunan kilise 14. yüzyıla ait bir manastırın yerine yapılmıştır. 1818 yılında Cizvitlerin eline geçmiş olan bu manastırın üzerine 1896 yılında yapılan ikinci kilise de 2. Dünya Savaşı zamanında bombaların hedefi olmuş ve 1960 yılında son kez bir kilise daha yapılmıştır.

Kilise eskiden kalma koro alanı ile yeni binaya açılan bir bağlantı geçitinden oluşur. Kilisenin çatısı betonarme yapıyla desteklenmiştir. Sütunların arasında bronzdan yapılmış bir İsa monogramı vardır. Bu monogram Jan Vaes tarafından tasarlanmıştır.

Savaş sonrası dönemdeki restorasyon esnasında dikilen uzunca bir çan kulesi bulunur ve bu kulenin ayaklarında, ana girişin solunda bir şapel (niş) vardır. Bu şapel Our Lady of Nijmegen heykelini barındırır. 1836 yılında bu külük siyah Meryem heykeli o zamanlar St. Ignatius Kilisesi olarak bilinen yerde idi ve buraya Veerseenli Anthony tarafından bağışlandı. Yine bu şapelde Peter Canisius’un Gerard Bruning tarafından yapılmış taştan bir heykeli vardır. Mihrabın altındaki camlı sergileme bölgesinde Peter Canisius’un ayakkabıları gibi kutsal emanetleri vardır. Kilisenin orgu, yıkılmış olan Grootstal Diriliş Kilisesi’nden gelmiştir. Kilisenin haçı ise yerel bir sanatçı olan Wim van Woerkom tarafından tasarlanmıştır. Aynı sanatçı kilisenin vitraylarını da tasarlamıştır.

St Peter Canisius Kilisesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nijmegen, Hollanda’nın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir. Wasl Nehri kıyısında Alman sınırı yakınlarında yer alır. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Kuzey ve güneyini çevreleyen dağların da etkisiyle Nijmegen, Hollanda’nın en sıcak şehirlerinden biridir. Yarı karasal iklime sahip olan Nijmegen’de hava sıcaklıkları kış aylarında 2 ila 10 derece arasında değişirken, yaz aylarında 13 ila 23 derece arasındadır. 

Nijmegen’de havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı 45 kilometre uzaklıktaki Weeze havalimanıdır. Aktarmalı olarak uçmak mümkündür. Ardından otobüs ya da trenle şehre ulaşılabilir.

Nijmegen’de dilerseniz tipik Hollanda binalarına özel sempatik ve küçük odalara sahip otellerde, dilerseniz bol yıldızlı lüks otellerde konaklayabilirsiniz.

breng-4497-mt.jpg

Son derece etkin bir toplu taşıma sistemi olan kentte bölgesel toplu taşıma şirketi Breng hemen hemen her mahalleyi kent merkezine bağlamaktadır. Nijmegen bir hayli düz dolayısıyla da bisiklet dostu bir şehirdir. Eski şehir bölgesi kompaktır ve yürüyerek gezilebilir.

Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit peynire rastlayacaksınız. Almadan önce küçük tadımlar yapabilir ve damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz. En meşhur Hollanda peyniri ‘Gouda’dır ve tüketilmeden önce bekleme sürelerine göre farklı çeşitleri bulunur.

‘Jong’ olanlar taze, yumuşak ve süt kokulu olurlar ve eskilik derecesine göre sırasıyla ‘belegen’, ‘extra belegen’, ‘oud’ ve ‘overjarig’ isimlerini alırlar. Tabii ki beyaz renkli keçi peynirlerini ‘Geitenkaas’, isli peynirleri ve çeşitli şekillerde lezzetlendirilmiş baharatlı peynirleri de unutmamak gerekir. Baharatlı peynirlerin en tercih edilenleri hardal tohumlu ve kimyonlu olanlardır.

“Haring”, geleneksel ismiyle “Hollandse Nieuwe” tipik Hollanda lezzetidir. Hollanda’ya gidip de “haring” yemeden dönmek asla olmaz. Haring kuzey ülkelerinde sıkça ve çeşitli şekillerde tüketilen bir balıktır. Hollanda’da ise çiğ olarak, yanında küp küp doğranmış soğan ve kornişon turşu dilimleri ile yenir. “Stamppot”, en meşhur ve en geleneksel Hollanda yemeğidir. Patates püresinin, ‘boerenkool’ denen ve tadı biraz kara lahanaya benzeyen lahana ile karıştırılmasıyla yapılır. “Bitterballen”, içi biraz kıvamlı patates püresi ve et karışımı barındıran, dışı çıtır çıtır kızarmış, sosuna batırarak (çoğunlukla hardal) yiyebileceğiniz küçük köfte kroketlerdir.

Popüler restoranlar

Çok hareketli olmasa da, Nijmegen’de kayda değer bir gece hayatı mevcuttur. Özellikle eski şehir kısmında pek çok bar ve pub bulunur. Nijmegen’in en eski mekanı olan In De Blaauwe Hand Pub, turistlerin uğrak yeridir. Eski usül bir mekan arıyorsanız, Samson’a gitmelisiniz.

Hollanda Halk Festivali (Mayıs)

Nijmeegse Vierdaagse/Zomerfeesten (Temmuz)

Her Pazartesi Grote Markt’ta kurulan büyük pazarı mutlaka ziyaret edin. Sorduklarınızı severek yanıtlayan satıcılar ile bir şey almasanız da uzun uzun sohbet edebilirsiniz. Pazardan enfes Hollanda peynirlerinden almanız mümkün. Ülkenin ünlü porselenleri “delft blauw”lar da burada mevcut.

Nijmegen (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır

Hollanda sınırları içerisinde yer alan Nijmegen’ın para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,30 TL’dir.

Hollanda sınırları içinde yer alan Nijmegen’ın resmi dili Hollandaca’dır.

Deventer Başkonsolosluğu

Adres: KEIZERSTRAAT 8 7411 HG DEVENTER THE NETHERLANDS

Tel: 00 31 570 688 650 (Santral) - 00 31 570 619 481 (Santral)

Faks: 00 31 570 619 554

e-Posta: consulate.deventer@mfa.gov.tr

Web: http://deventer.bk.mfa.gov.tr

KEIZERSTRAAT 8 7411 HG DEVENTER THE NETHERLANDS

Paskalya

Kral’ın Doğumgünü (Nisan)

Göğe Yükseliş Günü

Hamsin Yortusu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nijmegen’e gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.