Google+

Nijmegen’da Gezilecek Yerler

31603 Kas 2016Lokasyon Detay

Nijmegen’da Gezilecek YerlerHollanda'nın en eski şehri olan Nijmegen, 2005 yılında 2000'ninci yaşını kutladı. 2. Dünya Savaşı zamanında gördüğü hasarlar sonucunda yenilenmiş olan şehir, Nijmegen turistler için hala pek çok şey vaadediyor.

Nijmegen şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Amsterdam Untold: Gece 2 Saatlik Rehberli Yürüyüş Turu (25 €), Amsterdam: 1.5 Saatlik Hafif Festival Cruise (27 €), Amsterdam Micropia atla-Line Kabul Bilet (14 €), Red Light İlçe Turu Almanca (19.992 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Valkhof Müzesi

003 Kas 2016Gezilecek Yerler

Museum Het Valkhof (İngilizcesi: The Valkhof Museum), Nijöegen’de yer alan bir arkeoloji ve sanat müzesidir. 1999’dan beri varolan müze, bir arkeoloji müzesi olan G.M. Kam müzesi ve bir klasik ve modern sanat müzesi olan Commanderie van St. Jan Müzesinin birleşmesinden oluşmuştur. Müzenin geniş koleksiyonu yerel Roma dönemi arkeolojik buluntularına ve modern sanata yer verir. Valkhof Parkı’nın köşesinde yer alır. Bu park, Roma İmparatorluğu döneminden kalma bir ordu kampı ve Charlemagne tarafından inşa edilen bir sitadeldir. Müzenin binası Hollandalı mimar Ben Van Berkel tarafından tasarlanmış olan müze 14 Eylül 1999 tarihinde Kraliçe Beatrix tarafından açılmıştır. Kasım 2008’de müzenin resmi adı Valkhof-Kam olmuştur. Müze şehrin merkezinde yer alır.

Bir dizi basamakla müzenin sergileme alanına çıktıktan sonra karşınıza çıkan havadar ve bol ışıklı alan bir hayli etkileyicidir. Müzenin sergileme alanı toplam 2700 metrekare civarındadır.

Valkhof Müzesi

-

Museumpark Heilig Land Stichting Orientalis

103 Kas 2016Gezilecek Yerler

1911 ve 1940 yılları arasında Jan Stuyt ve Piet Gerrits’in tasarımlarına göre pek çok bina ve iç mekan tasarlandı. Bunların çoğu Suriye ve Ürdün mimarisine dayanıyordu. Bu şekilde tasarlanmış birbirinden farklı binaların yan yana dizildiği bu 30 hektarlık parkta yürürken, üç tek Tanrılı din hakkında daha çok bilgi sahibi olacaksınız. Erken hristiyanlık dönemine ait kilise evini, gizli bahçeyi, sinagogu, camiyi, doğum mağarasını, oryantal tarzda yapılmış kervansarayı ve Bedevi kampını ziyaret edin. Souk tarzı pazarı gezip baharat ve çay kokularının tadını çıkarın. Tunan, Mısır ve Roma dönemi mimari tarzını yansıtan evlerin bulunduğu Roma Kasabası caddesini dolaşın. Bizler için hiç de yabancı olmayan bu deneyimi Hollanda’nın atmosferinde bu muhteşem göl kıyısındaki müze parkta bir kere daha yaşayın.

Museumpark Heilig Land Stichting Orientalis

-

St Peter Canisius Kilisesi

203 Kas 2016Gezilecek Yerler

St Peter Canisius Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir küçük bir kilisedir. Şehir merkezinde Molenstraat isimli caddede yer alır. Society of Jesus isimli dernek tarafından çalıştırılan ve Hertogenbosch Diosezliğine bağlı bulunan kilise 14. yüzyıla ait bir manastırın yerine yapılmıştır. 1818 yılında Cizvitlerin eline geçmiş olan bu manastırın üzerine 1896 yılında yapılan ikinci kilise de 2. Dünya Savaşı zamanında bombaların hedefi olmuş ve 1960 yılında son kez bir kilise daha yapılmıştır.

Kilise eskiden kalma koro alanı ile yeni binaya açılan bir bağlantı geçitinden oluşur. Kilisenin çatısı betonarme yapıyla desteklenmiştir. Sütunların arasında bronzdan yapılmış bir İsa monogramı vardır. Bu monogram Jan Vaes tarafından tasarlanmıştır.

Savaş sonrası dönemdeki restorasyon esnasında dikilen uzunca bir çan kulesi bulunur ve bu kulenin ayaklarında, ana girişin solunda bir şapel (niş) vardır. Bu şapel Our Lady of Nijmegen heykelini barındırır. 1836 yılında bu külük siyah Meryem heykeli o zamanlar St. Ignatius Kilisesi olarak bilinen yerde idi ve buraya Veerseenli Anthony tarafından bağışlandı. Yine bu şapelde Peter Canisius’un Gerard Bruning tarafından yapılmış taştan bir heykeli vardır. Mihrabın altındaki camlı sergileme bölgesinde Peter Canisius’un ayakkabıları gibi kutsal emanetleri vardır. Kilisenin orgu, yıkılmış olan Grootstal Diriliş Kilisesi’nden gelmiştir. Kilisenin haçı ise yerel bir sanatçı olan Wim van Woerkom tarafından tasarlanmıştır. Aynı sanatçı kilisenin vitraylarını da tasarlamıştır.

St Peter Canisius Kilisesi

-

Nijmegen’de görülecek diğer yerler

1303 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bisiklet Müzesi, Büyük Pazar, Marienburg Şapeli.

Nijmegen’de görülecek diğer yerler

-

Nijmegen ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-